Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2013., 13:27   #1
Ulazak u Švicarsku i ostale zemlje EFTA s osobnom iskaznicom?!

Da pokrenem ovo pitanje, tj. LEGALNU mogućnost ulaska u Švicarsku i ostale zemlje EFTA (Island, Norvešku i Lichstenstein) s hrvatskom OSOBNOM ISKAZNICOM. Naime, informacije oko toga su vrlo zbunjujuće i kontradiktorne - tako su nam u prvom trenu rekli da ćemo moći i u njih s osobnom, da bi nakon toga, a neposredno pred ulazak u EU 1. srpnja rekli da NE možemo, tj. da će za te zemlje i dalje trebati putovnica, makar su u Schengenu.
Danas sam gledao stranice "Pregled viznog sustava" na stranici našeg MVEP, eto link:
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...ska,263.html#p
Kao što ćete vidjeti, tamo piše da za Švicarsku ne samo da treba putovnica, već piše i slijedeće: "*Ulazak državljana Republike Hrvatske na Šengenski prostor, sukladno odredbama Zakonika o šengenskim granicama, mora biti evidentiran, tj. granična policija koja obavlja kontrolu prilikom prelaska šengenske granice obvezna je unijeti u putovnicu ulazni štambilj.
VAŽNO: Moguće propuštanje evidentiranja ulaska na Šengenski prostor može za posljedicu imati naplatu novčane kazne, kao i zabranu ulaska na Šengenski prostor."
Švicarska bar nije daleko, tako da se u nju većinom ide kopnenim putem, tj. autom, autobusom ili vlakom. A ona je članica Schengena. Dakle, ulazimo u nju npr. iz smjera Italije ili Austrije. I tamo na granici NEMA nikoga! Prema tome, TKO nas onda uopće može pitati za putovnicu? A drugo, kako možemo onda dobiti ulazni štambilj, kad su granični prijelazi napušteni?! Također, iako mi još nismo u Schengenu, mi kao državljani EU imamo zakonsko pravo ulaziti bez da nas itko pita za razloge u schengenski prostor uz samo kratko pokazivanje osobne iskaznice na našoj granici sa SLO ili H, nakon čega možemo slobodno dalje. Dakle, ovo je već sve puno kontroverzi i vrlo mi je čudno...
A još čudnije mi je bilo slijedeće: Pronašao sam uvjete ulaska u Švicarsku koje je postavilo njihovo Ministarstvo vanjskih poslova. Eto link:
http://www.eda.admin.ch/eda/en/home/...kc/visnld.html
Pogledajte malo na toj stranici i naći ćete odlomak koji se odnosi na Hrvatsku, prenosim dio:
General entry and visa conditions for people living in Croatia
Entry into Switzerland for Croatian citizens:
Croatian citizens are entitled to enter Switzerland without a visa on the basis of the following travel documents:
-identity card; this travel document must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland
If you have any additional questions please contact the appropriate customs authorities:
http://www.ezv.admin.ch/kontakt/0191...x.html?lang=en Customs directorates
The passport or identity card must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland.

Dakle, švicarske vlasti kažu da hrvatski građani mogu LEGALNO UĆI U ŠVICARSKU S OSOBNOM ISKAZNICOM!!! Prema tome, iz kojeg razloga naše MVEP i dalje na svojim stranicama drži krivu informaciju, da nam treba putovnica i k tome obavezni štembilj u njoj?! I zašto mediji stalno ponavljaju tu istu vijest, da nam za Švicarsku (i ostale zemlje EFTA) treba putovnica?!
ŠTO JE NA KRAJU ISTINA I KAKO JU SAZNATI TE KOME VJEROVATI?!?!?!
Forumas-zg is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 14:12   #2
Treba ti putovnica te na ulazu u Slo, njihovoj graničnoj policiji moraš naaglasiti da ideš u npr. CH da ti udare štambilj u putovnicu. To je jedino logično objašnjenje.
Ne treba ti putovnica za EU, ali ti treba za neke zemlje koje su unutar Schengena, ali nisu u EU.
Identity card - pioše da je riječ o "travel document", a osobna iskaznica to nije, dok putovnica je.
Prije 8 godian sam išao u Španjolsku. Slovenija je tada bila u EU, ali nije bila unutar Schengena. Slovenci su mi u putovnici lupili žig da sam užap u Sloveniju, tj. EU, ali ne i u Schengenski prostor. Na granici s Itaijom nije bilo nikoga, slobodno sam prošao. Isto tako i naa granici Italije i Francuske. I sve je bilo ok dok nije bilo kontrole. Do granice Fransucke i Španjosle. Tamo me njihov granični policajac zaustavio (nepoznata mu je bila tablica) te me tražio putovnicu. Kad je vidio da nemam štambilj da sam ušao u Schengenski prostor, skoro me vratio natrag (stalno je ponavljao Schengem Schengen i nešto na španjolskom, to ga nisam baš razumio). Jedva sam mu nekako objasnio da imam rezerviran hotel pa me na kraju pustio (ako trošiš lovu u Španjolskoj, onda ti svašta rpogledaju kroz prste, al baš svašta pa je i ovo). Dakle, trebao sam stati na granici Slovenije i Italije i od Talijaana tražit da mi lupe štambilj da sam ušao u Schengen. Sam ulazak u EU ne znači da si ušaao u Schengenski prostor. Dakle, ako ideš u Ch, traži od Slovenaca da ti lupe štambilj tako da se vidi sa si legalno ušao u Schengenski prostor). Inače bi mogao imati problema...
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 14:36   #3
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
Treba ti putovnica te na ulazu u Slo, njihovoj graničnoj policiji moraš naaglasiti da ideš u npr. CH da ti udare štambilj u putovnicu. To je jedino logično objašnjenje.
Ne treba ti putovnica za EU, ali ti treba za neke zemlje koje su unutar Schengena, ali nisu u EU.
Identity card - pioše da je riječ o "travel document", a osobna iskaznica to nije, dok putovnica je.
Prije 8 godian sam išao u Španjolsku. Slovenija je tada bila u EU, ali nije bila unutar Schengena. Slovenci su mi u putovnici lupili žig da sam užap u Sloveniju, tj. EU, ali ne i u Schengenski prostor. Na granici s Itaijom nije bilo nikoga, slobodno sam prošao. Isto tako i naa granici Italije i Francuske. I sve je bilo ok dok nije bilo kontrole. Do granice Fransucke i Španjosle. Tamo me njihov granični policajac zaustavio (nepoznata mu je bila tablica) te me tražio putovnicu. Kad je vidio da nemam štambilj da sam ušao u Schengenski prostor, skoro me vratio natrag (stalno je ponavljao Schengem Schengen i nešto na španjolskom, to ga nisam baš razumio). Jedva sam mu nekako objasnio da imam rezerviran hotel pa me na kraju pustio (ako trošiš lovu u Španjolskoj, onda ti svašta rpogledaju kroz prste, al baš svašta pa je i ovo). Dakle, trebao sam stati na granici Slovenije i Italije i od Talijaana tražit da mi lupe štambilj da sam ušao u Schengen. Sam ulazak u EU ne znači da si ušaao u Schengenski prostor. Dakle, ako ideš u Ch, traži od Slovenaca da ti lupe štambilj tako da se vidi sa si legalno ušao u Schengenski prostor). Inače bi mogao imati problema...
Genius, hvala ti na odgovoru, ali mislim da si neke stvari u krivu: Prvo, što se tiče izraza "travel document" pa jel ti odmah ispod piše da je to IDENTITY CARD, dakle osobna, a ona se itekako može koristiti kao putni dokument! Drugo, pogledaj bolje što piše tamo pred kraj onog odlomka koji sam citirao Švicarce: "The passport OR IDENTITY CARD must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland."
Dakle, putovnica ILI OSOBNA ISKAZNICA, tj. ova rečenica potvrđuje da nam je (prema šivcarskom tumačenju) i osobna dosta za ulaz!
A što se tiče one tvoje priče o tome da treba tražiti štambilj na ulazu u SLO kad putuješ u neku dalju zemlju za koju ti treba putovnica: to je doista BILO tako do 1. srpnja! Ali, nakon što smo mi postali dio EU to je postalo NEMOGUĆE, jer mi naprosto otkako smo u EU (iako još NISMO u Scengenu, neovisno o tome) imamo apsolutnu slobodu kretanja po čitavoj EU i mi niti nemamo pravo dobivati bilo kakav štambilj u putovnicu pri prelasku unutarnje granice kakva je ova HR-SLO! Štambilj mogu dobiti samo državljani trećih zemalja. Kažem, sve skupa ovo je jako, jako nejasno i nedefinirano, a najčudnije mi je to što Švicarsko MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA navodi da je za hrvatske državljane dovoljan dokument IDENTITY CARD, koji treba vrijediti do zadnjeg dana boravka tamo... Ma, bit će da se naši nisu niti potrudili saznati kako stvari stvarno stoje, a još da navedem jedan kuriozitet: nakon ulaska u EU 1. srpnja još nekoliko dana je za otprilike pola EU zemalja (članica schengena) pisalo da TREBA putovnica i žig, a za pola je pisalo da je od 1. srpnja dosta osobna iskaznica!? Tek sad neki dan su napokon to uskladili i napisali za sve zemlje EU da je dosta osobna...
Forumas-zg is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 14:36   #4
Nema ulaska u CH s osobnom,barem ne još...bez putovnice nema ništa...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 14:49   #5
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Nema ulaska u CH s osobnom,barem ne još...bez putovnice nema ništa...
Pa, tako nam pričaju naši novinari i naše MVEP, međutim još jednom se pozivam na stranice Švicarskog MVP, molim pogledaj tamo:
http://www.eda.admin.ch/eda/en/home/...kc/visnld.html
Na toj stranici pronađi "poglavlje" koje se odnosi na Hrvatsku, ima naslov:
General entry and visa conditions for people living in Croatia
Pročitaj zatim što se tamo navodi, a još jednom prenosim slijedeće:
Entry into Switzerland for Croatian citizens:
Croatian citizens are entitled to enter Switzerland without a visa on the basis of the following travel documents:
-IDENTITY CARD; this travel document must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland
The passport OR IDENTITY CARD must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland.

Švicarci su bar poznati kao jako pedantan narod, prema tome ne vjerujem da bi njihovo MINISTARSTVO moglo pogriješiti, očito su čim smo ušli u EU ažurirali tu stranicu i očito su dozvolili da naši ljudi smiju ulaziti u CH s osobnima, a naši na žalost očito to nisu bili u stanju doznati...
Ili je nešto drugo u pitanju?????? ZNA LI NETKO?????
Forumas-zg is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 15:01   #6
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
Treba ti putovnica te na ulazu u Slo, njihovoj graničnoj policiji moraš naaglasiti da ideš u npr. CH da ti udare štambilj u putovnicu. To je jedino logično objašnjenje.
Ne treba ti putovnica za EU, ali ti treba za neke zemlje koje su unutar Schengena, ali nisu u EU.
Identity card - pioše da je riječ o "travel document", a osobna iskaznica to nije, dok putovnica je.
Nije istina...

Piše:
identity card; this travel document must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland

Identitiy card, tj. osobna iskaznica jest u ovom slučaju i putni dokument.
asparagus1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 15:50   #7
Mislim da je ipak najsigurnije imat putovnicu kod sebe kad se piutuje u Svicarsku. A sto se tice pecata u putovnici, to se vise na nas ne odnosi od kad smo usli u EU.
__________________
The lunatic is on the grass....
zeppelin1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 17:20   #8
Iskreno,meni nikada nije jasno zašto ekipa ide na put bez putovnice,bez obzira kamo god išla...uzmeš putovnicu i briga te za sve...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 17:38   #9
zato što osobna ništa ne košta a ideš na put nekoliko puta godišnje, ako i toliko?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 02:54   #10
a da se nazove CH ambasada u ZG i jednostavno pita?
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 03:02   #11
Možemo li raditi u Švicarskoj i Norveškoj bez radne dozvole ? One su članice EEA
__________________
The only good thing about Karl Marx.. is that he wasn't a Keynesian.
Zagorec88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 11:13   #12
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Genius, hvala ti na odgovoru, ali mislim da si neke stvari u krivu: Prvo, što se tiče izraza "travel document" pa jel ti odmah ispod piše da je to IDENTITY CARD, dakle osobna, a ona se itekako može koristiti kao putni dokument! Drugo, pogledaj bolje što piše tamo pred kraj onog odlomka koji sam citirao Švicarce: "The passport OR IDENTITY CARD must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland."
Dakle, putovnica ILI OSOBNA ISKAZNICA, tj. ova rečenica potvrđuje da nam je (prema šivcarskom tumačenju) i osobna dosta za ulaz!
A što se tiče one tvoje priče o tome da treba tražiti štambilj na ulazu u SLO kad putuješ u neku dalju zemlju za koju ti treba putovnica: to je doista BILO tako do 1. srpnja! Ali, nakon što smo mi postali dio EU to je postalo NEMOGUĆE, jer mi naprosto otkako smo u EU (iako još NISMO u Scengenu, neovisno o tome) imamo apsolutnu slobodu kretanja po čitavoj EU i mi niti nemamo pravo dobivati bilo kakav štambilj u putovnicu pri prelasku unutarnje granice kakva je ova HR-SLO! Štambilj mogu dobiti samo državljani trećih zemalja. Kažem, sve skupa ovo je jako, jako nejasno i nedefinirano, a najčudnije mi je to što Švicarsko MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA navodi da je za hrvatske državljane dovoljan dokument IDENTITY CARD, koji treba vrijediti do zadnjeg dana boravka tamo... Ma, bit će da se naši nisu niti potrudili saznati kako stvari stvarno stoje, a još da navedem jedan kuriozitet: nakon ulaska u EU 1. srpnja još nekoliko dana je za otprilike pola EU zemalja (članica schengena) pisalo da TREBA putovnica i žig, a za pola je pisalo da je od 1. srpnja dosta osobna iskaznica!? Tek sad neki dan su napokon to uskladili i napisali za sve zemlje EU da je dosta osobna...
Što oni u Ch smatraju pod Travel document, treba pitati njih. Kad su napisali ove upute, vjerojatno su smatrali da su svi na koje bi se ovo trebalo odnositi, unutar Schengena. A Bugari, Rumunji i mi nismo.
Ovo za štambilj u putovnici sam gotovo siguran da je tako kako sam rekao. S osobnom imaš pravo putovati unutar EU, ali neke države koje u unutar Schengena, nisu u EU zato ti i treba taj štambilj (da si ušao u prostor Schengena). Mi nismo u tom prostoru, zato ti i treba taj štambilj. Moje iskustvo sa Španjolcima samo potvrđuje to (Slovenci su u to vrijeme bili u EU, ali ne i unutar Schengenskog prostora paa su me zbog toga gnjavili, vjerojatno s pravom).
S osobnom smiješ putovat cijelom EU, ali za zemlje članice Schengena ti treba žig sa SLO granice (ne znam otkud ti to da nemaš pravo dobiti taj žig? staneš i tražiš njihovog graničnog policajca da ti lupi taj žig)
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 01:58   #13
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Nema ulaska u CH s osobnom,barem ne još...bez putovnice nema ništa...
nije istina !!!

1. Allgemeines zum Einreise- und Visumverfahren

Welche Einreisevoraussetzungen gelten für die Schweiz?

Schweizerinnen und Schweizer haben ein uneingeschränktes Einreiserecht. Es genügt, wenn sie einen Reisepass oder eine Identitätskarte zeigen.

Besitzt die Person kein Reisedokument, wird die Einreise gewährt, wenn die Schweizer Staatsangehörigkeit bewiesen oder glaubhaft gemacht wird. Das Bundesamt für Migration (BFM) empfiehlt deshalb insbesondere folgende Dokumente mitzuführen:

Fotokopie des gültigen Passes oder der Identitätskarte;
ein abgelaufenes Reisedokument;
ein amtliches Dokument, aus dem die Identität und/oder die Staatsangehörigkeit hervorgeht (z.B. Führerausweis).
Bürgerinnen und Bürger der EU oder des EWR müssen folgende Einreisevoraussetzungen erfüllen:

Personalausweis, Identitätskarte oder Reisepass;
sie dürfen keine Gefahr für die öffentliche Ordnung und Sicherheit darstellen.

http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/....html#a_faq_18

na stranici švicarskog ureda za imigraciju piše da državljani EU mogu ući u švicarsku sa osobnom ILI putovnicom, pogledaj boldano
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 15:21   #14
Hrvatski građani trenutačno ne mogu ući u zemlje EEA koje nisu članice EU Norvešku, Island i Lihtenštajn te Švicarsku jer Hrvatska još nije postala članica EEA.
Naime, sam ulazak u EU ne predstavlja ulazak i u EEA. Za to će biti potrebno oko 6 mjeseci (kao u primjeru Rumunjske i Bugarske) jer se moraju napraviti određeni amandmani i sl.
Nakon toga, države EEA odlučit će o zabrani za hrvatske radnike (ili neće uvesti zabrane).
U skladu s tim, vjerojatno će se 2014. putovati i u te države s osobnom iskaznicom.
Naravno, postoji iznimka, a to je Švicarska. Švicarska nije članica ni EU ni EEA, ali je članica Schengena. S Švicarskom će Konfederacijom Europska unija morati napraviti novi bilateralni ugovor jer Švicarska ne želi ući u EEA. Stoga, za Švicarsku vrijede posebna pravila. No, hrvatski će građani i ondje moći ulaziti s osobnom iskaznicom ili putnom ispravom.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 16:11   #15
Ja ne znan šta vi gledate al meni pod Croatian citizens piše samo putovnica.

http://www.eda.admin.ch/eda/en/home/...ontentPar_0016

Entry into Switzerland for Croatian citizens:
Croatian citizens are entitled to enter Switzerland without a visa on the basis of the following travel documents:

passport; this travel document must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 16:16   #16
Meni nije poanta u tome da li moram imati putovnicu kada ulazim u Švicarsku, Lihtenštajn ili Norvešku, jer putovnicu u inozemstvo ionako uvijek nosim, nego da li moram dobiti štambilj na Slovenskoj granici da sam ušao u Šengensku zonu, da ne bih u Švicarskoj/Norveškoj/Lihtenštajnu imao problema ako zbog bilo čega negdje traže moje dokumente a u putovnici nemam pečat za ulazak u Šengensku zonu.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 02:00   #17
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Meni nije poanta u tome da li moram imati putovnicu kada ulazim u Švicarsku, Lihtenštajn ili Norvešku, jer putovnicu u inozemstvo ionako uvijek nosim, nego da li moram dobiti štambilj na Slovenskoj granici da sam ušao u Šengensku zonu, da ne bih u Švicarskoj/Norveškoj/Lihtenštajnu imao problema ako zbog bilo čega negdje traže moje dokumente a u putovnici nemam pečat za ulazak u Šengensku zonu.
To ti je najbolje pitati švicarsku ambasadu
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 04:31   #18
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
. Dakle, ulazimo u nju npr. iz smjera Italije ili Austrije. I tamo na granici NEMA nikoga! Prema tome, TKO nas onda uopće može pitati za putovnicu? A drugo, kako možemo onda dobiti ulazni štambilj, kad su granični prijelazi napušteni?!
Ajde mi navedi bar jedan granični prijelaz u Švicarskoj sa susjednim zemljama(Italija,Nejmačka,Austrija...) na kojem nema granične policije?
O čemu ti govoriš?
Švicarska je članica Schengena ali itekako ima kontrole putničkog prometa na svojim granicama.
Naravno da su kontrole minimalne prema članicama EU-a i Schengena ali Hrvatska još to nije.
Nemoj uopće pomišljati krenuti kao Hrvatski državljanin prema Švicarskoj granici bez putovnice tj.samo sa osobnom iskaznicom jer bi lagano mogao biti vračen.
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 04:38   #19
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Meni nije poanta u tome da li moram imati putovnicu kada ulazim u Švicarsku, Lihtenštajn ili Norvešku, jer putovnicu u inozemstvo ionako uvijek nosim, nego da li moram dobiti štambilj na Slovenskoj granici da sam ušao u Šengensku zonu, da ne bih u Švicarskoj/Norveškoj/Lihtenštajnu imao problema ako zbog bilo čega negdje traže moje dokumente a u putovnici nemam pečat za ulazak u Šengensku zonu.
Dobro pitanje ali mišljenja sam da bi trebao u Sloveniji dobiti štambilj jer ulaziš u Schengen a onda npr.na Švicarskoj granici obaviti eventualno samo kontrolu putovnice.
Postoji naravno i mogučnost da u Švicarku ili Norvešku uđeš bez ikakve kontrole ali sa putovnicom je sigurnije.
Uglavnom za Hrvatske državljane je bolje da koriste još neko vrijeme putovnicu ali bez obzira prednost članstva u EU što se putovanja tiče je enormna u pozitivnom kontekstu.
Hrvatsko članstvo u EU je iz te perspektive pun pogodak.
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 12:07   #20
pa dobro jel ko nazval SUI ambasadu i pital?
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.