Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2008., 00:05   #981
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
i ja pripadam u drugu kategoriju,pouzdano znam da mi je(bar dio rodbine)već 300 godina u dalmaciji
Ima nas barem 200 000 takvih u Dalmaciji. Da se ljudi nakon turskog pustošenja nisu doseljavali ovamo iz Bosne, danas bi ovo bila pusta zemlja.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 00:11   #982
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Ima nas barem 200 000 takvih u Dalmaciji. Da se ljudi nakon turskog pustošenja nisu doseljavali ovamo iz Bosne, danas bi ovo bila pusta zemlja.
Bio bi poneko... Svako selo u dalmatinskoj zagori ima jednu ili dvi obitelji starosjedilaca.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 07:31   #983
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Bio bi poneko... Svako selo u dalmatinskoj zagori ima jednu ili dvi obitelji starosjedilaca.
Po čemu se prepoznaju ti starosjedioci? Po prezimenima? Po govoru (i Zagora je bila čakavska prije dolaska Turaka)?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 08:16   #984
Quote:
BrayacKlc kaže: Pogledaj post
Jel zna tko šta o podrijetlu i rasprostranjenosti prezimena Mataković (Mataković, a ne kak me stalno zovu Matković), zatim Maletić i Medak. Matakovića ima u okolici Karlovca, a ponajviše u Dugoj Resi. Maletića isto ima u okolici Karlovca, u župi Novigrad na Dobri, a Medaki su iz sela Kućevice blizu Novigrada na Dobri, ali su vjerojatno prema pričanjima doselili iz Like ili Senja.
Mataković - patronimskog karaktera, prvonositelj ga je dobio po ocu Mataku. Matak je hipokoristik izveden iz svetačkog imena Matija.

Maletić - prvonositelj ga je dobio po ocu Maleti (pridjev mali, malen = "mlad", "omanji rastom"). Mali -> Maleta -> Maletić.

Medak - najvjerojatnije od osobnog imena Medo. Potječe iz južne Dalmacije/Hercegovine (vrlo često prezime u okolici Metkovića).
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 10:12   #985
Hvala, a što se tiče ovog Medak, jel ima ono veze s mjestom Medak u Lici ??
BrayacKlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 16:59   #986
Quote:
BrayacKlc kaže: Pogledaj post
Hvala, a što se tiče ovog Medak, jel ima ono veze s mjestom Medak u Lici ??
Najvjerojatnije nema.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:54   #987
Ne bilo tko ima neke informacije o Rosic prezime? Ne mogu naći ništa na internetu. Molim vas, pomozite mi s istraživačkim. Ja će biti vrlo zahvalan =)
maru rosich is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:55   #988
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Po čemu se prepoznaju ti starosjedioci? Po prezimenima? Po govoru (i Zagora je bila čakavska prije dolaska Turaka)?
Po tome što ih ostatak sela,s generacije na generaciju,pamti kao starosjedioce,kao obitelji koje su po doseljenju zatekli tu. Što se govora tiče, on je preuzet od brojnijih doseljenika jer se radi o jednoj ili dvije obitelji u selu. A prezimena nekad jesu drugačija od ostalih u mjestu,nekad su strogo lokalna, takva kakvih drugdje nema.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 10:59   #989
Quote:
maru rosich kaže: Pogledaj post
Ne bilo tko ima neke informacije o Rosic prezime? Ne mogu naći ništa na internetu. Molim vas, pomozite mi s istraživačkim. Ja će biti vrlo zahvalan =)
Rosić

http://www.ogorje.net/prezime/rosic/135.html

Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 11:07   #990
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Po tome što ih ostatak sela,s generacije na generaciju,pamti kao starosjedioce,kao obitelji koje su po doseljenju zatekli tu. Što se govora tiče, on je preuzet od brojnijih doseljenika jer se radi o jednoj ili dvije obitelji u selu. A prezimena nekad jesu drugačija od ostalih u mjestu,nekad su strogo lokalna, takva kakvih drugdje nema.
Ja neznam ni za jedno takvo selo mada neću reći da nije moguće.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 18:30   #991
Hvala za link! Zdravo!
(Mislim da sa tako mnogo traži u hrvatski, ja sam malo učenja xD)
maru rosich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 04:33   #992
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ja neznam ni za jedno takvo selo mada neću reći da nije moguće.
Labin dalmatinski,Perković kod Šibenika...
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 12:06   #993
Smile Prezime Šarić

Quote:
šarić marušić kaže: Pogledaj post
Prezimena Šarić i Marušić? Dali netko zna nešto,bio bih zahvalan...
I ja sam jedan od Šarića dolazim iz Livna. A ono što ja znam o porijeklu preuimena šarić ide ovako:
Livanjski i Duvanjski Šarići porijeklom su iz zaleđa Makarske gdje su živjeli i obitavali tijekom stoljeća i danas ih ima tamo. Ova moja Livanjska loza (Imaju Dvije) doselila se u selo Grabovicu (Općina Tomislavgrad) odakle se doseljavaju u Srđeviće selo 13 km od Livna.
Druga loza Šarića (Livanjskih) vuču porijeklo Od Zadra mislim. A i ovi Makarski Šarići su potomci knezova Kačić-Miočić. Znam da Šarića ima svukuda Livno, Tomislavgrad, Kupres, Srednja Bosna..... U Hrvatskoj ih ima od Dubrovnika, Makarske, Šibenika, Mislim na otoku Pagu, Lika, Slavonija.... Isto mi je poznato da ima Roma, Muslimana i Srba Šarića.
TommyLEE is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 12:45   #994
Podrijetlo prezimena Malović

Quote:
Danimir Meglaj kaže: Pogledaj post
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Đebi Đermadi Đukes Đundes Đuran Đuranec Đuranic Đurdek Đurkin Đurnic

Edesar Edisar Embreus Erdelji

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Obadic Okresa Olah Oletic Orehovec Oreski Ostrognjaj Ovcar

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc
Dobar dan! Možete li biti ljubazni pa mi poslati štogod o podrijetlu prezimena Malović...inače iz sela Čuntić kraj Petrinje. Vidim rod Malović je prilično spominjan u Crnoj Gori među Pivljanima i Drobnjacima, a našao sam neke i češkoga podrijetla. Heh, tko bi znao kakva je etnogeneza ovog roda Malovića iz Čuntića? Ako ima tko da zna, ja bih bio sretan an odgovoru.

D/
obuunawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 10:57   #995
Eheeeej, hvala na odgovoru. Bit će da su ti porijeklom sa otoka Lošinja. Čini mi se da je onaj profesor novinarstva Stjepan Malović, od tih Malovića. Ovi moji su rodom iz malog sela Donji Čuntić (ima i Gornji taj su naseljavali pravoslavci) pokraj Petrinje. Donji Čuntić je prilično stradao u zadnjem ratu...Ima zabilješka u Samostanskoj spomenici grada Požege da su došli oko 1697. iz Bosne, pribojavajući se turske osvete nakon provale Eugena Savojskog. Pa im je dat 1701. prostor zemlje Čuntić koju su držali prije toga Zrinski. Tako nekako. Jedino me zbunjuje što sam čitao da je ovaj rod starosjedilački i u Pivljana i Drobnjaka, crnogorskih ili srpskih plemena oko Durmitora. Vrlo je moguće da ni jedni ni drugi ni treći nemaju nikakve veze jedni sa drugima te da im je geneza različita. Baš me to zanima, pa ako tko ima što pametno reći na ovu temu, slobodno....
obuunawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 11:58   #996
Još nešto...Prastanovnici Čuntića su došli tih godina zajedno sa svojim biskupom ili svećenikom, franjevcom Andrijom Kranjozićem. Tamo postoji i utvrda koju je Kaptol izgradio 1551. točno iznad sela. Naselje se formiralo u podnožju samostana franjevaca i zaštićeno je od ceste uzvisinom na kojoj stoji ta kula iz 1551. Stigli su dakle kao već oformljena skupina koja je kao svoju bosansku zaostavštinu imala braću franjevce tako da njima grade samostan od drveta a 1771. pravu zidanu kuću... Pitanje je je li itko živio tamo prije ove struje bosanskih katolika...Htjedoh samo reći da teorije po kojima bi i oni bili nekakovi pohrvaćeni srbi ne piju vode...Inače omiljene teze nekih istočnih demografa, istoričara itd. Toliko od mene za sad, pa, eto šaljte mi svoje misli o ovome...
obuunawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 12:08   #997
I na kraju, ono što mene zanima je tko su ti Malovići? Da li su došli sa ovima iz Bosne, da li su bili tu već prije, da li su došli odnekle drugo, to me zanima...
obuunawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 15:53   #998
Dobar dan svim korsnicima !

Imao bi jedno pitanje u vezi prezima Lokas, iz sela Rasline kod Sibenika.

Dali iko ima bilo kakve podatke o povjesti te obitelji, njezine loze ili porijeklo ?

Bio bi zahvalan za svaku korisnu informaciju.
RR_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 23:56   #999
Bručić?

bilo kakav info.
__________________
Viva Metropolis!
Grejp is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 15:29   #1000
Zanimaju me korjeni prezimena Smojver, Baričević, Poje i Mršić
Hvala!
is924 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.