Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2006., 16:03   #1
Hrvatski nazivi za mjesece???

Jesu narodni ili ih je neko izmislio???
Yeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 16:09   #2
bilo kako bilo meni su uzasni ti nasi nazivi, puno ljepsi su mi januar, februar....a i u siroj su primjeni.
Osim toga ja jos nisam dozivjela da lisce pada u listopadu (vecinom pada u 11 i 12 mjesecu bar kod mene) i isto tako trava najžešće raste u 5 mjesecu a ne u travnju, a i kakvo je to samo ime: Ožujak??
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 16:15   #3
Što imaš protiv ožujka! Tada taman zatopli za pivu. A Žuja je zakon!
Što se tieč trave, blago tebi. Ja prvi put kosim baš u travnju, pogotovo ako je veljača bila blaga i ako je mjesec pive bio sunčan.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 09:44   #4
Quote:
MicaMaca kaže:
a i kakvo je to samo ime: Ožujak??
Ozujak je nekad bio ojuzak (kad jugo zapuse) ali se omaskom prepisivaca dobio ozujak.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 16:15   #5
Evo staroslovenskih, staroruskih i starosrpskih naziva meseci u godini.
__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 16:18   #6
Quote:
GoTo kaže:
Ok, hvala, to me čisto zanimalo jer sam na nekom srpskom forumu pročitao da je navodno te nazive smislio Vuk Karadžić, a da smo ih mi preuzeli. Ma, i mislio sam da nije tako, pa valjda bi ih onda oni i zadržali u primjeni.
Yeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 16:49   #7
Quote:
Yeo kaže:
Ok, hvala, to me čisto zanimalo jer sam na nekom srpskom forumu pročitao da je navodno te nazive smislio Vuk Karadžić, a da smo ih mi preuzeli. Ma, i mislio sam da nije tako, pa valjda bi ih onda oni i zadržali u primjeni.
Molim.

Nazivi, koje sam naveo, potiču iz IX i X veka. Ne znam kada su u Srbiji zamenjeni latinskim nazivima, al' pouzdanoi znam da je Dušanov zakonik (XIV vek) pisan s ovim narodnim terminima za mesece u godini.

Inače, kao što primećuješ u tabeli, nazivi meseci su bili prilagođeni poljskim radovima u sezoni, a nisu podudarni jer su Sloveni živeli na velikom prostoru od severa do juga Evrope, pa poljski radovi nisu počinjali svuda u isto vreme. Radovi na severu i u planinskom području kasne za čitav mesec, pa otud isti termini za različite mesece.

Sloveni su imali i svoje nazive za dane u sedmici. Ovi nazivi su im zajednički, što je jedan od dokaza da su nastali u vreme dok su još svi živeli zajedno u prapostojbini.

Jedini neslovenski naziv je za dan subotu. Taj naziv potiče iz asirskog jezika, odakle su ga preuzeli Jevreji još u doba kada su preuzeli od njih i kalendar.

Stari Sloveni su imali bezimenu sedmicu u godini, kao i bezimeni dan u sedmici. Ovi dani su bili posvećeni opasnom božanstvu čije ime nije smelo ni da se pominje, da se ne bi na taj način dozvalo zlo. Zbog toga je kod Slovena taj dan označen tuđom rečju "subota" i do današnjih dana se tog dana drži pomen mrtvima – zadušnice!
__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 03:48   #8
Quote:
GoTo kaže:
Taj naziv potiče iz asirskog jezika, odakle su ga preuzeli Jevreji još u doba kada su preuzeli od njih i kalendar.
hoces reci -zidovi
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 09:25   #9
-sičanj (siči japiju u sičnju),
-veljača (veljača mačija derača)
-ožuljak (i lažak - lažak laže, snigom maže, sitnu travu kaže)

...

Fra Silvesar Kutleša (rođen 1876.g) u svojoj knjizi "Život i običaji u Imockoj krajini".
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 16:23   #10
Quote:
judita kaže:
hoces reci -zidovi
Kako god ti drago, ali i u srpskom, i u hrvatskom pravopisu, imena naroda se pišu velikim početnim slovom!
__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2006., 01:36   #11
Quote:
judita kaže:
hoces reci -zidovi
Na Srpskom-Jevreji
Na Hrvatskom-Židovi
Zidovi-Na Hrvatskom i Srpskom mnozina za "zid", ograda od cvrstog materijala
Maradic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 10:08   #12
Quote:
GoTo kaže:
Inače, kao što primećuješ u tabeli, nazivi meseci su bili prilagođeni poljskim radovima u sezoni, a nisu podudarni jer su Sloveni živeli na velikom prostoru od severa do juga Evrope, pa poljski radovi nisu počinjali svuda u isto vreme. Radovi na severu i u planinskom području kasne za čitav mesec, pa otud isti termini za različite mesece.
Da, to sam već primijetio - postoji "pomak" za jedan mjesec...

Svojevremeno sam vidio i slovenske nazive mjeseci, koji čak i nisu zaboravljeni, ali navodno bi u svakodnevnoj uporabi djelovali dosta arhaično.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 16:16   #13
meni su baš super naši nazivi, iako zvuče dosta arhaično. prije sam bio uvjeren da je hrvatski jezik jedini koji ima svoje nazive, ali sam se razuvjerio.
a o listopadu - češki jezik ima bilje rješenje - njima je listopad 11. mjesec. ipak, oni pak imaju únor za veljaču, što bi značilo nešto kao "kad se snijeg topi", a snijega zna biti još ohoho u ožujku.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 06:23   #14
Gluposti!
Ti nazivi su nametnuti iz političkih razloga.
OK, nek se koristi siječanj, veljača i sl....
Ali zašto zabranjivati januar, febroar, mart... kada su duboko ukorijenjeni u narodu.
To je protuprirodno i nasilno!
Nasilno mijenjanje jezika zbog politike i političkih poena!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 11:09   #15
Quote:
Ali zašto zabranjivati januar, febroar, mart... kada su duboko ukorijenjeni u narodu.
U kom to narodu?

Kod nas oduvik govore sičanj, veljača... studeni, prosinac. Prvi zapis je još iz 16. stolića. Jedino su učeniji znali do prije par desetaka godina za januare i februare. U narodu miseci su se određivali po vrimenu i radovima i nije to bilo baš nešto precizno kad koji počinje, a kad završava. Niko nije govorijo to i to sam napravijo 13. kolovoza. Nego dva dana prije Velike Gospe (a Gospa je tamo negdi u kolovozu), ili onu nedilju iza Svetoga Ante... Vrime je u narodu teklo po svecima i tako se pamtilo, a kad je koji svetac pratilo se po nediljama i uz pomoć pratara.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 16:33   #16
Quote:
Zavelim kaže:
U kom to narodu?

Kod nas oduvik govore sičanj, veljača... studeni, prosinac. Prvi zapis je još iz 16. stolića. Jedino su učeniji znali do prije par desetaka godina za januare i februare. U narodu miseci su se određivali po vrimenu i radovima i nije to bilo baš nešto precizno kad koji počinje, a kad završava. Niko nije govorijo to i to sam napravijo 13. kolovoza. Nego dva dana prije Velike Gospe (a Gospa je tamo negdi u kolovozu), ili onu nedilju iza Svetoga Ante... Vrime je u narodu teklo po svecima i tako se pamtilo, a kad je koji svetac pratilo se po nediljama i uz pomoć pratara.

Oduvijek? jel ti to govoriš kao znanost ili mitologiju?
Kakvo šesnajsto stoljeće, ja govorim kako se govori danas.
I to je jedino relevantno.
Do prije par desetljeća Hrvati nisu znali za automobile, trebali bi ih zabraniti jer nemaju tradiciju u Hrvata?
Jebeo te sveci...kakve to ima veze sa suvremenim jezikom?
Ako ćemo tako, zašto da se vraćamo u šesnajto stoljeće? Zašto baš tada?
Zašto?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2006., 01:48   #17
Quote:
Ri§ kaže:
Oduvijek? jel ti to govoriš kao znanost ili mitologiju?
Kakvo šesnajsto stoljeće, ja govorim kako se govori danas.
I to je jedino relevantno.
Do prije par desetljeća Hrvati nisu znali za automobile, trebali bi ih zabraniti jer nemaju tradiciju u Hrvata?
Jebeo te sveci...kakve to ima veze sa suvremenim jezikom?
Ako ćemo tako, zašto da se vraćamo u šesnajto stoljeće? Zašto baš tada?
Zašto?
Pa tada smo jeli sa vilicom i zlicom, ak se ne varam. Ak se varam, odna to tvrde nasi istocni susjedi (komsije). Je tu pak pocinje, oko toga 16. stoljeca, mislim
Maradic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 11:32   #18
Quote:
Ri§ kaže:
Gluposti!
Ti nazivi su nametnuti iz političkih razloga.
OK, nek se koristi siječanj, veljača i sl....
Ali zašto zabranjivati januar, febroar, mart... kada su duboko ukorijenjeni u narodu.
To je protuprirodno i nasilno!
Nasilno mijenjanje jezika zbog politike i političkih poena!
U Hrvatskoj se nikada nisu udomaćili niti januar,niti februar itd...

pogotovo ne među narodom...

Ja ako ne bi reka sičanj eventualno bi reka prvi misec i nikako drugačije

Nemam ništa protiv januara,ali da e s to koda nas udomaćilo nije točno
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 16:34   #19
Quote:
starks kaže:
U Hrvatskoj se nikada nisu udomaćili niti januar,niti februar itd...

pogotovo ne među narodom...

Ja ako ne bi reka sičanj eventualno bi reka prvi misec i nikako drugačije

Nemam ništa protiv januara,ali da e s to koda nas udomaćilo nije točno

Pogledaj riječnike.
Pogledaj knjige.
Pogledaj časopise do nametanja i nasilnog mijenjanja jezika 91!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 16:38   #20
Quote:
Kakvo šesnajsto stoljeće, ja govorim kako se govori danas.
I to je jedino relevantno.
Ako te zanima kako je danas, 3. srpnja 2006., unda brate kupi današnje novine pa čitaj šta piše.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:36.