Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2012., 17:49   #1
Paramhansa Yogananda i njegovo naslijeđe

Yogananda je jedan od velikih učitelja XX. stoljeća. Učitelj iz Indije koji je premostio sektaštvo Istoka i Zapada i otkrio istinsku duhovnu vrijednost svetih spisa. Napisao je mnoge knjige i dao tumačenja Bhagavad Gite, Novog Zavjeta i Patanđalijevih Yoga Sutra. Nije podučavao naučeno iz knjiga već je najdublje uvide i sam ostvario. Nešto od materijala je prevedeno i na Hrvatski jezik.
Dio od toga možete pronaći na ovom linku:

Zadnje uređivanje Mukunda : 08.03.2012. at 18:04.
Mukunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 19:05   #2
Zanimljiva jako jako je njegova Autobiografija jednog jogija i Bit samospoznaje. pogotovo Autobiografija jednog jogija i poglavlje u kojem opisuje uskrsnuće svog učitelja.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 19:23   #3
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 13:43   #4
Autobiografija je zanimljiva, ali iz danasnje perspektive rekao bih da je poprilicno toga izmisljeno i napuhano.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 21:26   #5
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Autobiografija je zanimljiva, ali iz danasnje perspektive rekao bih da je poprilicno toga izmisljeno i napuhano.
Kriva ti je perspektiva

To što ti, ja ili netko treći nemamo ta iskustva o kojima Paramhansa Yogananda piše ne znači automatski da je to o čemu piše nešto napuhano i izmišljeno.
Uostalom, jedina istinska spoznaja uvijek dolazi iznutra. Sve ostalo što znamo ustvari je samo mrtvo nagomilano znanje. Tuđa ''moćna gomilica'' intelekta tj. plasiranih informacija koje smo usput pokupili i povjerovali u njih bez da smo ih sami istražili i propitali je li sve baš tako kako nam je servirano.

Nekako mi se ova tvoja konstatacija čini pomalo djetinjasta, ovako si je prevodim: '' Čujte ljudi, meni je to zanimljivo, ali kako ja to nisam doživio znači to je izmišljeno i napuhano.''

Ali znam Beljki, znam stari...kužim to..., najlakše je odmah kritizirati i popljuvati nešto ako nemam o tome nikakvog iskustva i ako ni sam nisam to iskusio, znači to ne postoji... i gle to je okej, ja to ne osuđujem, ali samo na taj se način čovjek prilično ograničava i sužava vidike.

A ustalom što te briga je li nešto izmišljeno ili napuhano. To je sve ionako samo tvoje mišljenje i ne znam na čemu ga uopće temeljiš, i zbog čega tvoj ''unutarnji kritičar'' mora reagirati (valjda isto zbog čega i moj: da filozofiram jer nemam pametnijeg posla i pravim se pametan tu po forumu).

Možda si u pravu, možda si u krivu, vrag će ga znati

P.S. ali kritika puno više govori o onome tko kritizira,
evo srdačno ti preporučam ovaj tekst: http://zvono-istine.org/kriticar/
al_đezira is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 00:08   #6
Znaci sto god netko pisao je nuzno istina, jer mi nismo u njihovoj kozi i nemamo njihovo iskustvo. Prema tome lazova nema?

Danasnja perspektiva za razliku od one lakovjerne je posljedica ne samo vise desetljeca bavljenja jogom (tu mozemo reci da je mana manjka vlastitog iskustva) vec i puno putovanja po indiji, upoznavanja raznih gurua, poznavanja interne povijesti yoganandinog pokreta i ucenika, drugih krija gurua, nekih od ljudi spominjanih u autobiografiji od strane trecih izvora unutar tradicija tih ljudi (poput Majstora Mahasaye, njegovog Ramakrishna Matha i njegovih izvora) i tako dalje.

Iz svega zakljucujem kako je sa vecinom takvih knjiga prica ista kao sa krscanskim hagiografijama, mjesanje stvarnosti i mistificiranih pricica za naivne sljedbenike.

Naravno to je samo procjena, ne iskljucujem da sam u krivu. No zanimljivo kako danas kada je pickin dim otici do takvih jogija takve stvari nitko ne vidja, da ih jogananda nije bas jako pokazvao, sve je jako "carobno i misticno" samo negdje drugdje, u nekim knjigama i pricama koje nikada niti ja niti nitko kojeg znam (a znam dosta ljudi iz tog miljea kao i hrpu indijaca ukljucujuci i one aktivne duhovnjake) nije u zivo vidio.

Rekoh sve je moguce, ali da u takvoj situaciji dajem vecu prednost mogucnosti da bilo koja prica moze biti istina samo zato sto je poeticna i inspirativna, a nema bas nekih realnih razloga da joj se vjeruje, bio bih prilicno naivan A nadam se da je ta naivnost zavrsila sa ranim dvadesetima
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 01:19   #7
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Znaci sto god netko pisao je nuzno istina, jer mi nismo u njihovoj kozi i nemamo njihovo iskustvo. Prema tome lazova nema?

Danasnja perspektiva za razliku od one lakovjerne je posljedica ne samo vise desetljeca bavljenja jogom (tu mozemo reci da je mana manjka vlastitog iskustva) vec i puno putovanja po indiji, upoznavanja raznih gurua, poznavanja interne povijesti yoganandinog pokreta i ucenika, drugih krija gurua, nekih od ljudi spominjanih u autobiografiji od strane trecih izvora unutar tradicija tih ljudi (poput Majstora Mahasaye, njegovog Ramakrishna Matha i njegovih izvora) i tako dalje.

Iz svega zakljucujem kako je sa vecinom takvih knjiga prica ista kao sa krscanskim hagiografijama, mjesanje stvarnosti i mistificiranih pricica za naivne sljedbenike.

Naravno to je samo procjena, ne iskljucujem da sam u krivu. No zanimljivo kako danas kada je pickin dim otici do takvih jogija takve stvari nitko ne vidja, da ih jogananda nije bas jako pokazvao, sve je jako "carobno i misticno" samo negdje drugdje, u nekim knjigama i pricama koje nikada niti ja niti nitko kojeg znam (a znam dosta ljudi iz tog miljea kao i hrpu indijaca ukljucujuci i one aktivne duhovnjake) nije u zivo vidio.

Rekoh sve je moguce, ali da u takvoj situaciji dajem vecu prednost mogucnosti da bilo koja prica moze biti istina samo zato sto je poeticna i inspirativna, a nema bas nekih realnih razloga da joj se vjeruje, bio bih prilicno naivan A nadam se da je ta naivnost zavrsila sa ranim dvadesetima
Meni je lično npr xy čovek (iscelitelj iz Novog Sada) "preko telefona" za 3 minuta svojom nekom energetskom metodom izvadio uklješten nerv koji me je držao skoro paralisanog u tom smislu da nisam mogao da zavežem pertlu. Dakle, u roku od 3 minuta na razdaljini od 100km, što i nema neke posebne veze u odnosu na činjenicu da je xy zaslužan za to da je osetim ne samo poboljšanje već ceo proces koji se meni dešavao u telu, kao i izvesno veće olakšanje bolova i mogućnosti kretanja, pri čemu to nema veze sa "šaptanjem na uvo" i uveravanjem kako meni nije ništa i slične insinuacije koje ljudima mogu pasti na pamet, razgovora je bilo vrlo malo po sredi zapravo.

Da li je to nešto uobičajeno? Za mene jeste. Ili je prosto neverovatno do mere da se odmah krene psihoanalizirati moja ličnost što to na ovakav način govorim (što je prva reakcija kod dosta ljudi koji nisu skeptični, već su samo puni predrasuda, skeptičnost je nešto drugo i poželjno).

Svako ima pravo na sve uglove gledanja, no, neka iskustva ipak prevazilaze mogućnosti uobičajene logike iskustva i posve uobičajenog iskustva bez klasičnog logičkog razumevanja, i ako je tako, zašto ne bi bilo tačno to što je Mahasaja lebdeo pred svojom ženom.
Ili se duhovno razvijenom yogiju prikazao njegov Učitelj u meditativnoj svesti.

Šta je sa ovim čovekom npr.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 02:21   #8
Mozda je, mozda nije. Mozda izmisljas, mozda govoris istinu. Ako (mislis da) govoris istinu opet je mozda rjesio fizicki problem, a mozda je samo uklonio bol (sto je inace placebom relativno jednostavno). Ukljesten zivac i "izvadjen zivac" su isto malo previse jaki termini bez rendgena jer je ono sto nazvamo ukljestenje moguce i upala misica i upala zivca i svasta nesto. Mozda si tada bio uravnotezen, a mozda psihotican i fantazirao.

No ajmo reci da je to napravio (bez obzira je li u pitanju u toj pretpostavci sugestivno ili "misticno" djelovanje)... daleko je to od stvaranja lebdecih palaca po himalaji i dizanja iz mrtvih.

Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post

Šta je sa ovim čovekom npr.
Ne znam, ali zar nisi primjetio da je video koji si linkao u stvari napravio skeptik koji ga nastoji debankirati? Ovdje je drugi dio:
https://www.youtube.com/watch?v=wDQDdw77em0

Zadnje uređivanje Beljki : 22.02.2015. at 02:40.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 02:46   #9
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Mozda je, mozda nije. Mozda izmisljas, mozda govoris istinu. Ako (mislis da) govoris istinu opet je mozda rjesio fizicki problem, a mozda je samo uklonio bol (sto je inace placebom relativno jednostavno). Ukljesten zivac i " su isto malo previse jaki termini bez rendgena jer je ono sto nazvamo ukljestenje moguce i upala misica i upala zivca i svasta nesto. Mozda si tada bio uravnotezen, a mozda psihotican i fantazirao.

No ajmo reci da je to napravio (bez obzira je li u pitanju u toj pretpostavci sugestivno ili "misticno" djelovanje)... daleko je to od stvaranja lebdecih palaca po himalaji i dizanja iz mrtvih.


Ne znam, ali zar nisi primjetio da je video koji si linkao u stvari napravio skeptik koji ga nastoji debankirati? Ovdje je drugi dio:
https://www.youtube.com/watch?v=wDQDdw77em0
idem počesto u mignacrsizinhjusg
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.

Zadnje uređivanje contra rationem : 22.02.2015. at 02:46. Reason: u praskozorje mi je prerano jest medu
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 08:32   #10
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Mozda je, mozda nije. Mozda izmisljas, mozda govoris istinu. Ako (mislis da) govoris istinu opet je mozda rjesio fizicki problem, a mozda je samo uklonio bol (sto je inace placebom relativno jednostavno). Ukljesten zivac i "izvadjen zivac" su isto malo previse jaki termini bez rendgena jer je ono sto nazvamo ukljestenje moguce i upala misica i upala zivca i svasta nesto. Mozda si tada bio uravnotezen, a mozda psihotican i fantazirao.
Kiropraktičar sam, i nije mi potreban rengen da bih razaznao da li je bilo uklještenje. Nisam bio ni psihotičan ni fantazirao, niti sam nešto očekivao posebno niti nisam očekivao, ali rezultat je to što govorim. Ne znam da li si imao nekad uklješten nerv, ako jesi onda ti je jasno o čemu govorim.


Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
No ajmo reci da je to napravio (bez obzira je li u pitanju u toj pretpostavci sugestivno ili "misticno" djelovanje)... daleko je to od stvaranja lebdecih palaca po himalaji i dizanja iz mrtvih.
Ja to ipak ne doživljavam kao nešto klasično fizičko za pojam običnog čoveka, koliko prosto određena dimenzija svesti koja u meditativnom stanju može prodreti i na drugi kraj kosmosa ako je to duhovna potreba. No to svakako samo moja interpretacija.


Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne znam, ali zar nisi primjetio da je video koji si linkao u stvari napravio skeptik koji ga nastoji debankirati? Ovdje je drugi dio:
https://www.youtube.com/watch?v=wDQDdw77em0
Mislim baš na samog lika, to što ima "debankera", to je njihova stvar. I ne znam šta se može debankirati kod toga da lik sebi probuši stomak uzduž i popreko, najlakše je posle 50 godina izmišljati nekakve fistule i tome slično, treba uzeti celu priču u obzir, koja ponasve ima određenu težinu čak i da je nastojala da bude "trik".
Mada probijanje trbuha i drugih delova tela za jednog neuravnoteženog "mađioničara" bilo bi zbilja too weird, posebno da uz to ima i asistenta. a još neposredno posle WWII, mislim - čemu.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 02:44   #11
Kaj taj Yogananda nije administriran os Shrii Shriii Murtija??
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 12:07   #12
Yogananda sa susreo i sa Sv Terezom Nuomann. ... pogledajte na jubito.. ima novi film o njemu.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 13:15   #13
https://www.youtube.com/watch?v=GyLkg3uDe1c

evo filma
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 18:52   #14
Onaj tko zna zna, i taj onda zna tko je Svetac, i da je Yogananda jedan od njih. Ma Autobiografija je jedna od najboljih knjiga koju sam ikad čitala
Danielac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 17:09   #15
Quote:
Mukunda kaže: Pogledaj post
Yogananda je jedan od velikih učitelja XX. stoljeća. Učitelj iz Indije koji je premostio sektaštvo Istoka i Zapada i otkrio istinsku duhovnu vrijednost svetih spisa. Napisao je mnoge knjige i dao tumačenja Bhagavad Gite, Novog Zavjeta i Patanđalijevih Yoga Sutra. Nije podučavao naučeno iz knjiga već je najdublje uvide i sam ostvario. Nešto od materijala je prevedeno i na Hrvatski jezik.
Dio od toga možete pronaći na ovom linku:
Odlično baš ga sad malo škicam , je to je to , dobar je zasada
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 10:19   #16
Ono što sam jučer čitao malo Ajme dobar . Drugi dolazak Isusa Krista odlično . Vidm da je autobigrafija jako poularna . Jedva čekam ljeto i plažu , i knjigu
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 20:45   #17
Bit samospoznaje.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 11:03   #18
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
Bit samospoznaje.


Bravo neznam jesi dobio pm , slabo čitam tj sporo kad sam na poslu koliko stignem , ctrl +f pa buš našao .

Živijo brale ostani pozitivan i surfaj
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.