Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2009., 21:10   #1
Napoleon..i sve vezano..i zašto je on tako bitan..i zašto je "Velik"?

Evo..malo pitanje što se Bonapartea tiće, i opć te francuske revolucije..
Zašto do sada iz povijesti , ućili smo i svakakve sitnice, nikada nismo inzistirali na datumima, mislim točnim mjesecima kao u slučaju ove Revolucije? Shvaćam da je to vjerojatno važno jer se velike promjene događaju unutar jedne ili nekoliko godina pa ih dijelimo po tim mjesećnim razdobljima ali svejedno..
Onda Napoleon.. car kao i svaki drugi, očito moderniji ali ništa posebno jer su se njegove ideje modernizirale paralelno i sa drugim dešavanjima i novitetima u Europi i svijetu tako da nije izmislio ništa novog, samo je ono lakše sproveo u djelo. I to što se poziva na Aleksandra, odn. ovaj je njemu poput nekog uzora, što li već, ali nemože se uspoređivati sa njime jer je ovaj ipak imao originalnije za to vrijeme ( unatrag od Napoleona 14, 15.st) ideje pa se i smatra tako značajnim vladarom i vojskovođom. A zapravo, možda je upravo zbog toga Napoleonu i bilo teže opstati na vlasti i ići u onakva besmislena osvajanja i ratovanja ako se morao suprotstaviti vojsci koja je također odlićno naoružana ( jer to je ipak već 18, 19.st) pa recimo da i razumijem to njegovo isticanje. A možda je to zato što je on iz tog vremena jedini zanimljiv čovjek o kojem se ima nešto pisati i učiti, o kojem možemo pronači neku literaturu i izvore dok o npr. nekim važnijim vladarima ipak nemožemo.
o recimo, Karlu velikom, imamo tek nekoliko crtica a vjerujem da je bio puno sposobniji i karizmatićniji od Bonapartea.
Kako sad da shvatimo to ogromno inzistiranje ( ne profesora, nego općenito) na razumijevanju i znanju o tom Francuzu, odn. Sicilijancu i francuskoj revoluciji?
Pa bilo je i u ranijoj povijesti mnogo važnijih revolucija širih obzora koje su možda bile i značajnije za razvoj današnjice itd...
__________________
oh, I ve got u baby... ;)
#vojvoda is offline  
Old 02.12.2009., 21:30   #2
Quote:
]Evo..malo pitanje što se Bonapartea tiće, i opć te francuske revolucije..
Zašto do sada iz povijesti , ućili smo i svakakve sitnice, nikada nismo inzistirali na datumima, mislim točnim mjesecima kao u slučaju ove Revolucije? Shvaćam da je to vjerojatno važno jer se velike promjene događaju unutar jedne ili nekoliko godina pa ih dijelimo po tim mjesećnim razdobljima ali svejedno..
Sam si odgovorio na svoje pitanje. Što je povijest bliža, datumi postaju sve bitniji, sjeti se 1. razreda srednje, dovoljna su bila i stoljeća. Što nam je povijest bliža, to su i podaci precizniji i bolje sačuvani. Za neke događaje u pov. se nemože točno ni godina odredit, a kamo datum.

Quote:
Onda Napoleon.. car kao i svaki drugi, očito moderniji ali ništa posebno jer su se njegove ideje modernizirale paralelno i sa drugim dešavanjima i novitetima u Europi i svijetu tako da nije izmislio ništa novog, samo je ono lakše sproveo u djelo.
Sorry, ovo što si napisao je malo plitko. Napoleon nikako nemože biti "još jedan običan car", pogotovo zbog načina kako je došao na vlast. Nije bio tatin sin koji je naslijedio vlast, već se za nju izborio. Bio je isprva omiljen među narodom, sjeti se Robespjera i njegova odnosa?
Quote:
I to što se poziva na Aleksandra, odn. ovaj je njemu poput nekog uzora, što li već, ali nemože se uspoređivati sa njime jer je ovaj ipak imao originalnije za to vrijeme ( unatrag od Napoleona 14, 15.st) ideje pa se i smatra tako značajnim vladarom i vojskovođom.
Dugo bi pisao o ovome, a neda mi se, zato ovaj dio preskačem
Quote:
A zapravo, možda je upravo zbog toga Napoleonu i bilo teže opstati na vlasti i ići u onakva besmislena osvajanja i ratovanja ako se morao suprotstaviti vojsci koja je također odlićno naoružana ( jer to je ipak već 18, 19.st) pa recimo da i razumijem to njegovo isticanje. A možda je to zato što je on iz tog vremena jedini zanimljiv čovjek o kojem se ima nešto pisati i učiti, o kojem možemo pronači neku literaturu i izvore dok o npr. nekim važnijim vladarima ipak nemožemo.
o recimo, Karlu velikom, imamo tek nekoliko crtica a vjerujem da je bio puno sposobniji i karizmatićniji od Bonapartea.
Besmislena mu je jedino bila odluka čekanja predaje Rusa kod Moskve (IMHO)
btw. volio bi viditi ti prof iz povijesti, i udžbenik po kojem si učio

Quote:
Kako sad da shvatimo to ogromno inzistiranje ( ne profesora, nego općenito) na razumijevanju i znanju o tom Francuzu, odn. Sicilijancu i francuskoj revoluciji?
Sicilijancu? Pa neznam baš.... (mislim da je tu sve rečeno)

Quote:
Pa bilo je i u ranijoj povijesti mnogo važnijih revolucija širih obzora koje su možda bile i značajnije za razvoj današnjice itd...
Hmm, ova činjenica je jako zanimljiva, navedi mi "važniju" revoluciju koja je utjecala na europsku i čak svjetsku povijest od franc. rev.??[/QUOTE]
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Old 02.12.2009., 22:39   #3
Isp. sa Korzike...

Ovo je moje mišljenje o cijeloj stvari, mislim da se skroz i suprotstavlja onom mog profesora, a što se udžbenika tiće, toliko je raspisano o Francuskoj revoluciji i Napoleonu da upravo zato mislim da ne zaslužuje toliku pozornost.
Zašto bi recimo jedan vladar, neznam, babilonski primjerice bio tek spomenut iako je u svojim idejama bio daleko originalniji i inovativniji svome vremenu nego Bon. Takav netko je tada teže došao do zaključka s obzirom na stanje ljudske svijesti( koju ne podcjenjujem, ali zaključujem da nije bila poput današnje što zbog samog obrazovanja!) i postavio takve zakone po kojima i mi danas živimo. ne doslovno, ali neki moralni kodeks je ostao gotovo isti. Pa onda takav jedan pojedinac u potpunoj anarhiji, ili bar ne sređenoj državi donosi neka pravila i mislim da zaslužuje da se o njemu više zna.
A ne o Napoleonovoj želji ( koja realno jest besmislena da sa vojskom koja nema puno više premoći i snage nego ostale europske tada vodeće vojske) da osvaja Europu i sl.
Znam da nije nasljedio vlast nego se kroz vojne uspjehe izborio za nju, ali.. I prije njega su postojale sređene države, i važne revolucije a ova se na prethodne samo nadovezala.
__________________
oh, I ve got u baby... ;)
#vojvoda is offline  
Old 02.12.2009., 23:38   #4
još mi nisi odgovorio na pitanje koja je revolucija u povijesti važnija od francuske (prije nje) za europsku povijest?
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Old 02.12.2009., 23:46   #5
Napolen/Hrvati

Dali ste znali da su Napopeona B. kindapovali Englezi jedne veceri i da su ga Hrvati oslobodili. Na Pariskom Sveucilistu Politickih nauka Napopeon Bonaparte je rekao jednom zgodom "Dajte mi 100.000 Hrvatskih Konjanika i vladati cu Svijetom"......ako sumljate u moju tezu preupitajte se malo po povijesnim knjigama...Napoleon nije bio obican Car,,to niposto nije tocno...kad je usao u Dubrovnik s svojom vojskom naredio je svojoj vojsci da ne diraju pucanostvo, rekao je ovi ljudi su kulturniji od nas svih.....
Ima jos ali eto neka se zna...nama u Dalmaciji je toliko putova nagradio i gradova spojio,,,ah ta Rusija i njihova zima,,,i engleski spijuni...#

pozdrav


Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Sam si odgovorio na svoje pitanje. Što je povijest bliža, datumi postaju sve bitniji, sjeti se 1. razreda srednje, dovoljna su bila i stoljeća. Što nam je povijest bliža, to su i podaci precizniji i bolje sačuvani. Za neke događaje u pov. se nemože točno ni godina odredit, a kamo datum.


Sorry, ovo što si napisao je malo plitko. Napoleon nikako nemože biti "još jedan običan car", pogotovo zbog načina kako je došao na vlast. Nije bio tatin sin koji je naslijedio vlast, već se za nju izborio. Bio je isprva omiljen među narodom, sjeti se Robespjera i njegova odnosa?
Dugo bi pisao o ovome, a neda mi se, zato ovaj dio preskačem

Besmislena mu je jedino bila odluka čekanja predaje Rusa kod Moskve (IMHO)
btw. volio bi viditi ti prof iz povijesti, i udžbenik po kojem si učio


Sicilijancu? Pa neznam baš.... (mislim da je tu sve rečeno)


Hmm, ova činjenica je jako zanimljiva, navedi mi "važniju" revoluciju koja je utjecala na europsku i čak svjetsku povijest od franc. rev.??
[/QUOTE]
tragetir673 is offline  
Old 03.12.2009., 00:24   #6
Quote:
tragetir673 kaže: Pogledaj post
Dali ste znali da su Napopeona B. kindapovali Englezi jedne veceri i da su ga Hrvati oslobodili.



Ne, nismo znali. Ali ti nam sigurno mozes dati izvor u kojem mozemo provjeriti tvoje tvrdnje.




Quote:
tragetir673 kaže: Pogledaj post
Na Pariskom Sveucilistu Politickih nauka Napopeon Bonaparte je rekao jednom zgodom "Dajte mi 100.000 Hrvatskih Konjanika i vladati cu Svijetom"......



Napoleon je dao slicnu izjavu i o Poljacima i Rusima. Dakle, to nije bilo nista neobicno za njega, a ako je to rekao u prisustvu hrvatskih vojnika, to bi bio dobar potez radi pridobijanja njihove naklonosti. A Napoleon je znao kako da motivise svoje vojnike laskavim rijecima.




Quote:
tragetir673 kaže: Pogledaj post
ako sumljate u moju tezu preupitajte se malo po povijesnim knjigama...



A ti si to procitao u istorijskim knjigama? Meni to vise nalikuje na lokalne mitove koji se stvaraju o svakoj slavnoj licnosti i koji sluze velicanju naroda o kome govore. Vjerovatno i Slovenci imaju svoje legende o Napoleonu i price: da je Napoleon imao 100 000 Slovenaca...




Quote:
tragetir673 kaže: Pogledaj post
kad je usao u Dubrovnik s svojom vojskom naredio je svojoj vojsci da ne diraju pucanostvo, rekao je ovi ljudi su kulturniji od nas svih.....



Da si zaista citao istorijske knjige o Napoleonu, znao bi da on nikada nije bio u Dubrovniku, vec da su u grad usle francuske trupe na celu sa generalom Loristonom i da je on u znak priznanja kulturne superiornosti Dubrovcana, objavio da po Napoleonovom naredjenju Francuska nece priznavati nezavisnost Dubrovacke republike, nakon cega je skinuo zastavu sv. Vlaha i zamijenio je sa francuskom zastavom. Pretpostavljam da je to u Francuskoj znak velikog postovanja.




Imas li jos neku cinjenicu o Napoleonu?








Gilles de Rais. is offline  
Old 03.12.2009., 18:09   #7
Ne znam dali je N. ono o 100 000 Hrvata rekao i ostalima ali je poznato da je bio odličan motivator.

Prilikom opsade Toulona jedna njegova jedinica bila je gotovo uništena engleskim topničkim&pješadijskim napadom... a budući tad ni oni sami nisu baš raspolagali velikim brojem trupa, niti rezervi za popunu prijetilo joj je da će biti rasformirana a preživjeli vojnici prebačeni u druge jedinice. Onda je on objavio da je ta jedinica "elitna i da će se u nju primati samo dokazani ratnici"... odjednom su nahrupili dobrovoljci i jedinica je popunjena u rekordnom roku

Zašto je bio veliki vojskovođa? zato što je znao koncentrirati snage, i na strogo određenim sektorima koncentrirati svoje trupe da nanesu odlučne udarce neprijatelju koji je, sve u svemu, znao biti i puno brojniji. Zato što je volio iznenađiti neprijatelje. Omiljena fora bi mu bila da se npr. u nedelju utabori na dva dana hoda od neprijatelja koji bi onda očekivao napad u utorak a on bi poveo usiljeni nočni marš i već u ponedeljak udario na neprijatelja koji to nije očekivao.
Nadalje, kažu da se znao uživjeti u protivničku ulogu i razmišljati poput neprijatelja i sagledavati stvari i iz njegovog kuta i tek onda donositi odluke.
Izrazito je dobro čitao teren, neprijateljske pozicije, raspored snaga i sl. i prema tome zaključivao gdje bi trebalo udariti... kažu da ništa novo i revolucionarno u vojenu taktiku ni strategiju nije unio ali da je postojeće tehnike doveo do savršenstva i tako dalje... I da se često puta znao "namjerno" postaviti između dvije neprijateljske armije i onda punom snagom prvo navaliti na jednu pa na drugu...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 03.12.2009., 18:47   #8
Njemci ga isticu jer je u njegovo doba mrznja prema francuzima dosegla razmjere patologije koja je dovela do stvaranja njemacke nacije. Mnogi njemacki povijesnicari isticu borbu protiv napoleona kao kljucnu u konsolidovanju njemackog drustva. A postuju ga jer je ukidao feudalne strukture u njemackim grofovijama i donosio gradjanske zakonike.
2211 is offline  
Old 03.12.2009., 18:49   #9
Eto, Napoleon je "velik" jer nam je, uz to što je bio izvrstan strateg, nekako i povjesno blizak.

Neki pak smatraju kako je najveći vojskovođa u povijesti faraon Tutmozis III.
Jedinu sjenu na njegov brilijantni vojni genij baca činjenica da je vladao prije 3,500 godina i da je rijetko tko uopće čuo za njega.
fgzcvijetic is offline  
Old 03.12.2009., 19:06   #10
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Neki pak smatraju kako je najveći vojskovođa u povijesti faraon Tutmozis III.
Jedinu sjenu na njegov brilijantni vojni genij baca činjenica da je vladao prije 3,500 godina i da je rijetko tko uopće čuo za njega.
Da se nadovežem na ovaj mali OT. Za njega kažu da nije nijednu bitku izgubio, čime se teško koji vladar može pohvaliti, istraživao je nove vrste naoružanja, uveo je tada najbolje strijele tog vremena, a osim što je bio vrhunski vojskovođa, bio je i izvrstan političar!
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Old 03.12.2009., 19:06   #11
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
Napoleon je dao slicnu izjavu i o Poljacima i Rusima. Dakle, to nije bilo nista neobicno za njega, a ako je to rekao u prisustvu hrvatskih vojnika, to bi bio dobar potez radi pridobijanja njihove naklonosti. A Napoleon je znao kako da motivise svoje vojnike laskavim rijecima.

Pa ja bih se baš složila sa time što je Bon. mogao navesti jer hrvatska je vojska ako ne toliko u 18 , 19.st. onda u srednjem i početku novog vijeka bila nadaleko poznata kako u Italiji, gdje je tamošnje stanovništvo tek toliko za primjer strahovalo od dolaska hrvatskih hrabrih vojnika/ graničara koji su uvijek bili spremni na juriš i protiv osmanlijske vojske, protiv Tatara itd.. tako onda i do Napoleona. Osim toga, Napoleon se navodno u nekom tekstu hrvatskim vojnicima i zahvaljuje za zasluge u bitci kod Breznine.

Legion, zahvaljujem..
__________________
oh, I ve got u baby... ;)
#vojvoda is offline  
Old 03.12.2009., 21:00   #12
History of French Ruler Napoleon Bonaparte

Hi.

Sto se tice izvora povjesnih teza, to mi je jednom prilikom rekla studentica pozdiplomskog sudija politickih nauka u Francuskoj tj Parizu koja je Francuskinja....da istina je da su Napoleona oteli englezi i da su ga hrvati oslobodili,,to je evidentirano ja nisam povijesnicar ali u slobodno vrijeme se bavim isrtazivanjima, cinjenica i tocnih podataka srenjovjekovne povijesti..Da znam da je Napoleon bio dobar govornik i da je laskao onima kojima su ga sluzili...Sto se odnosi za Hrvate ja znam tj receno mi je, za Poljake i druge neznam!!!Napoleon ,,,dali je osobno bio u Dubrovniku neznam!! ali on je dozvolio da se hrvatski jezik ponovno uvede u hrvatskoj sto nitko od osvajaca ranije niti kasnije nisu napravili ...kao sto sam rekao nisam povijesnicar ali tkoga svrbi nek se grebe.....Ah Zastava SV Vlaha,,,i Srbi nisu postovali ga a zasto bi i Napoleon,,,



Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
Ne, nismo znali. Ali ti nam sigurno mozes dati izvor u kojem mozemo provjeriti tvoje tvrdnje.









Napoleon je dao slicnu izjavu i o Poljacima i Rusima. Dakle, to nije bilo nista neobicno za njega, a ako je to rekao u prisustvu hrvatskih vojnika, to bi bio dobar potez radi pridobijanja njihove naklonosti. A Napoleon je znao kako da motivise svoje vojnike laskavim rijecima.









A ti si to procitao u istorijskim knjigama? Meni to vise nalikuje na lokalne mitove koji se stvaraju o svakoj slavnoj licnosti i koji sluze velicanju naroda o kome govore. Vjerovatno i Slovenci imaju svoje legende o Napoleonu i price: da je Napoleon imao 100 000 Slovenaca...









Da si zaista citao istorijske knjige o Napoleonu, znao bi da on nikada nije bio u Dubrovniku, vec da su u grad usle francuske trupe na celu sa generalom Loristonom i da je on u znak priznanja kulturne superiornosti Dubrovcana, objavio da po Napoleonovom naredjenju Francuska nece priznavati nezavisnost Dubrovacke republike, nakon cega je skinuo zastavu sv. Vlaha i zamijenio je sa francuskom zastavom. Pretpostavljam da je to u Francuskoj znak velikog postovanja.




Imas li jos neku cinjenicu o Napoleonu?








tragetir673 is offline  
Old 04.12.2009., 12:38   #13
Prvo i osnovno, jel Napoleon bio Talijan sa Korzike? No dobro to je manje važno...
Ali ima jedna zanimljiva istinita anegdota o Napoleonu koju sam davno pročitao pa se bas iz gušta nasmijao...

Ne znam točno koje godine ali uglavnom kad je Napoleon bio tinejdžer, oko 16 godina, išao je neki francuski brod ploviti svijetom u svrhe istraživanja, tako nešto... I taj brod je nestao, nikad se nije vratio u francusku, a pogodite tko je tražio da bude (radi) na brodu prije nego je isplovio? Mali Napoleon Bonaparte TEEN haha... Ali su ga odbili jer je bio premlad a i možda premal... Ali eto... Zanimljivo kako je mogla europska i svijetska povijest ispasti "malčice" drukčija da je Napoleon stvarno otišao tim brodom i nestao s njim kao tinejdžerić

Zadnje uređivanje Road_Warrior : 04.12.2009. at 13:03.
Road_Warrior is offline  
Old 04.12.2009., 14:57   #14
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Prvo i osnovno, jel Napoleon bio Talijan sa Korzike? No dobro to je manje važno...
Ali ima jedna zanimljiva istinita anegdota o Napoleonu koju sam davno pročitao pa se bas iz gušta nasmijao...

Ne znam točno koje godine ali uglavnom kad je Napoleon bio tinejdžer, oko 16 godina, išao je neki francuski brod ploviti svijetom u svrhe istraživanja, tako nešto... I taj brod je nestao, nikad se nije vratio u francusku, a pogodite tko je tražio da bude (radi) na brodu prije nego je isplovio? Mali Napoleon Bonaparte TEEN haha... Ali su ga odbili jer je bio premlad a i možda premal... Ali eto... Zanimljivo kako je mogla europska i svijetska povijest ispasti "malčice" drukčija da je Napoleon stvarno otišao tim brodom i nestao s njim kao tinejdžerić

A možda bi u tvom What If razmišljanju Napoleon svojom dovitljivošću spasio dotičan brod i na drugi način promijenio svijet, npr. donio indijsku konoplju koja bi danas bila sasvim legalna? Možda bi potom napušeni i opušteni političari sasvim drugačije organizirali svijet oko sebe.
fgzcvijetic is offline  
Old 04.12.2009., 16:09   #15
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
A možda bi u tvom What If razmišljanju Napoleon svojom dovitljivošću spasio dotičan brod i na drugi način promijenio svijet, npr. donio indijsku konoplju koja bi danas bila sasvim legalna? Možda bi potom napušeni i opušteni političari sasvim drugačije organizirali svijet oko sebe.
A možda su u šumi
Road_Warrior is offline  
Old 04.12.2009., 23:17   #16
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Ne znam točno koje godine ali uglavnom kad je Napoleon bio tinejdžer, oko 16 godina, išao je neki francuski brod ploviti svijetom u svrhe istraživanja, tako nešto... I taj brod je nestao, nikad se nije vratio u francusku, a pogodite tko je tražio da bude (radi) na brodu prije nego je isplovio? Mali Napoleon Bonaparte TEEN haha... Ali su ga odbili jer je bio premlad a i možda premal... Ali eto... Zanimljivo kako je mogla europska i svijetska povijest ispasti "malčice" drukčija da je Napoleon stvarno otišao tim brodom i nestao s njim kao tinejdžerić
Nesto onda sa njim stvarno nije bilo u redu kad ga u to vrime i tih godina nisu primili na brod. Ja kako sam razumia , u to vrime je bar pola posade bilo ili iz zatvora ili oteti po lukama...sve sami dobrovoljci
kuhinja is offline  
Old 04.12.2009., 23:55   #17
Quote:
kuhinja kaže: Pogledaj post
Nesto onda sa njim stvarno nije bilo u redu kad ga u to vrime i tih godina nisu primili na brod. Ja kako sam razumia , u to vrime je bar pola posade bilo ili iz zatvora ili oteti po lukama...sve sami dobrovoljci
Pa eto k tome još smješnije... ali je istinit događaj
Road_Warrior is offline  
Old 05.12.2009., 03:44   #18
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Prvo i osnovno, jel Napoleon bio Talijan sa Korzike?



Umjesto mene, odgovorice ti sam Napoleon. Njegove zadnje rijeci su bile:


Quote:
France, l'armée, tête d'armée, Josephine



Mislim da je sve i vise nego jasno.




Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Ali ima jedna zanimljiva istinita anegdota o Napoleonu koju sam davno pročitao pa se bas iz gušta nasmijao...

Ne znam točno koje godine ali uglavnom kad je Napoleon bio tinejdžer, oko 16 godina, išao je neki francuski brod ploviti svijetom u svrhe istraživanja, tako nešto... I taj brod je nestao, nikad se nije vratio u francusku, a pogodite tko je tražio da bude (radi) na brodu prije nego je isplovio? Mali Napoleon Bonaparte TEEN haha... Ali su ga odbili jer je bio premlad a i možda premal... Ali eto... Zanimljivo kako je mogla europska i svijetska povijest ispasti "malčice" drukčija da je Napoleon stvarno otišao tim brodom i nestao s njim kao tinejdžerić



Rijec je o ekspediciji grofa de La Pérousea iz 1785 sa ciljem istrazivanja Pacifika. Dva broda koja su ucestvovala u njoj su dozivjela brodolom 1788, a broj prezivjelih je bio minimalan. Razlog za odbijanje Napoleona je vjerovatno bila cinjenica da je ekspedicija bila namijenjena istrazivanju i da je u njoj ucestvovalo nekoliko desetina naucnika, a Napoleonove artiljerijske vjestine bi u takvoj misiji bile beskorisne. A u vezi alternativne istorije, mnogo vjerovatnije bi izgledala mogucnost Napoleove smrti tokom neke od njegovih bitki, ako se zna koliko cesto se nalazio izlozen neprijateljskoj vatri, nego u brodolomu u nekoj ekspediciji.








Gilles de Rais. is offline  
Old 05.12.2009., 13:07   #19
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
Rijec je o ekspediciji grofa de La Pérousea iz 1785 sa ciljem istrazivanja Pacifika. Dva broda koja su ucestvovala u njoj su dozivjela brodolom 1788, a broj prezivjelih je bio minimalan. Razlog za odbijanje Napoleona je vjerovatno bila cinjenica da je ekspedicija bila namijenjena istrazivanju i da je u njoj ucestvovalo nekoliko desetina naucnika, a Napoleonove artiljerijske vjestine bi u takvoj misiji bile beskorisne. A u vezi alternativne istorije, mnogo vjerovatnije bi izgledala mogucnost Napoleove smrti tokom neke od njegovih bitki, ako se zna koliko cesto se nalazio izlozen neprijateljskoj vatri, nego u brodolomu u nekoj ekspediciji.
E bravo, o tome je riječ, nisam se mogao sjetiti tih pojedinosti glede godina i tko je vodio ekspediciju jer sam to davno u jednoj knjigi pročitao ... Sve u svemu nećemo sad WHAT IF WHAT IF ali moglo je biti mnogo toga drukcijeg u Europi da je Napoleon završio kao tinejdzer na tome polomljenom brodu, možda bi Dubrovnik mnogo kasnije izgubio status republike, a aristokracija Dubrovnika bi se puno kasnije razišla iz grada... ko zna Eto to glede naših krajeva...

Sve u svemu Napoleon je bija faca
Road_Warrior is offline  
Old 05.12.2009., 14:28   #20
Quote:
#vojvoda kaže: Pogledaj post
Evo..malo pitanje što se Bonapartea tiće, i opć te francuske revolucije..
Zašto do sada iz povijesti , ućili smo i svakakve sitnice, nikada nismo inzistirali na datumima, mislim točnim mjesecima kao u slučaju ove Revolucije? Shvaćam da je to vjerojatno važno jer se velike promjene događaju unutar jedne ili nekoliko godina pa ih dijelimo po tim mjesećnim razdobljima ali svejedno..
Onda Napoleon.. car kao i svaki drugi, očito moderniji ali ništa posebno jer su se njegove ideje modernizirale paralelno i sa drugim dešavanjima i novitetima u Europi i svijetu tako da nije izmislio ništa novog, samo je ono lakše sproveo u djelo. I to što se poziva na Aleksandra, odn. ovaj je njemu poput nekog uzora, što li već, ali nemože se uspoređivati sa njime jer je ovaj ipak imao originalnije za to vrijeme ( unatrag od Napoleona 14, 15.st) ideje pa se i smatra tako značajnim vladarom i vojskovođom. A zapravo, možda je upravo zbog toga Napoleonu i bilo teže opstati na vlasti i ići u onakva besmislena osvajanja i ratovanja ako se morao suprotstaviti vojsci koja je također odlićno naoružana ( jer to je ipak već 18, 19.st) pa recimo da i razumijem to njegovo isticanje. A možda je to zato što je on iz tog vremena jedini zanimljiv čovjek o kojem se ima nešto pisati i učiti, o kojem možemo pronači neku literaturu i izvore dok o npr. nekim važnijim vladarima ipak nemožemo.
o recimo, Karlu velikom, imamo tek nekoliko crtica a vjerujem da je bio puno sposobniji i karizmatićniji od Bonapartea.
Kako sad da shvatimo to ogromno inzistiranje ( ne profesora, nego općenito) na razumijevanju i znanju o tom Francuzu, odn. Sicilijancu i francuskoj revoluciji?
Pa bilo je i u ranijoj povijesti mnogo važnijih revolucija širih obzora koje su možda bile i značajnije za razvoj današnjice itd...
Odgovor na svoje pitenje naci ces ako istinski shvatis sto je bila francuska revolucija. Napoleon, sposoban vojskovodja u svakom slucaju, je samo produkt te revolucije, t.j. protize onih koji su tu revoluciju organizirali.
Cilj revolucije i konsekventno, Napolenovih "besmislenih osvajanja", je bio unistenje svih europskih kraljevskih dinastija i stvaranje "Novog poretka". BTW, danas prolazimo kroz zadnju fazu stvaranja tog poretka (EU).

Napoleon je vjerno slijedio naredbe svojih gospodara, pokorio je austrijsko i njemacko carstvo, napao i otomansko, ali nazalost ili na srecu nije uspio da pokori rusko i englesko. Europski liberali su ga obozavali i gledali u njemu "oslobodioca". Beethoven mu je posvetio kompoziciju "Eroica", ali se je kasnije duboko razocarao kad je cuo da se je i Napoleon proglasio carem.
Napoleonovo krunisanje je vjerovatno bio "PR stunt", da ne bude toliko ocigledno o cemu se radi, nego da izgleda vise kao, "udario car na cara".

Ako malo promislis, vidjeti ces i sam zasto i od kuda to ogromno inzistiranje na (filtriranom) razumijevanju i znanju o tom Francuzu i francuskoj revoluciji.
Dilberth is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.