Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2007., 11:55   #41
Ma da, ako želiš proći cijelu regiju, onda nemoj busom. I kao što rekoh, nemoj spavat u nekom velikom gradu jer je to skupo. Nađi neko malo mjesto u provinciji, da je blizu glavnih cesta i tamo ubodi neki B&B za prihvatljivu cijenu (IIRC mi smo sobu s kupaonom i doručkom, ali lošim, platili oko 30-40€ i bila je super). Kad imaš auto i ako uzmeš dovoljno vremena, možeš vidjet sve.

Samo za Firencu ti treba najmanje 7 dana, ako hoćeš proći sve, hodat po muzejima i galerijama tako da ako je to plan, onda idi direkt tamo i gotovo. Teško ćeš iskombinirat i jedno i drugo za male pare i u malo vremena. Mi smo odlučili da bi radije vidjeli pokrajinu pa smo zato i išli autom i u Firenci bili 2 puta, ak se ne varam.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:07   #42
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Mi smo prošle godine u svibnju napravili to kaj ti planiraš. Točnije sjeli smo u auto i zapalili za Italiju. Smještaj smo si ipak našli unaprijed preko neta u jednom zgodnom bed&breakfeast u nekom neugledom selu između Firence i Pise (blizu brze ceste FI-PI). Nije bilo skupo, cijele dane smo se vozikali od jednog do drugog Borga, od jednog pitoresknog gradića do drugog, klopali, navečer pili domaći chianti i uživali. Bilo je super.

Ne preporučam autobus, osim ako nije riječ o organiziranoj grupi (a ja to ne volim) jer je jako bitno biti mobilan, a na lokalni se prijevoz ne bi oslonil (kao niti na talijanske putokaze).

Uz to, par dana smo bili kod moje frendice u Padovi pa smo od tamo vlakom bili u Veroni i Veneciji, a i sama Padova je cool (ludi studentski grad).

Smještaje se da naći na www.tuscany.net, put i cestarine snimi s www.viamichellin.com (imaš i drugih servisa). Uglavnom cestarina do Firence te košta, ako se dobro sjećam, otprilike kao od ZG do ST, a put je skoro duplo dulji.

Uglavnom, Italija, tj. Toskana rules. Stvarno je divno. Mislio sam prije da je to spika i krenuo s određenom dozom skepse, ali kad vidiš kako se zelena, brežuljkasta polja prošarana makovima povijaju pod toplim suncem, a na vrhu svakog brdašca je mali akropolski gradić u terakota boji - rastopiš se.

Pozdrav i sretan put! :-)
e hvala ti puno...
KAELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:09   #43
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Ma da, ako želiš proći cijelu regiju, onda nemoj busom. I kao što rekoh, nemoj spavat u nekom velikom gradu jer je to skupo. Nađi neko malo mjesto u provinciji, da je blizu glavnih cesta i tamo ubodi neki B&B za prihvatljivu cijenu (IIRC mi smo sobu s kupaonom i doručkom, ali lošim, platili oko 30-40€ i bila je super). Kad imaš auto i ako uzmeš dovoljno vremena, možeš vidjet sve.

Samo za Firencu ti treba najmanje 7 dana, ako hoćeš proći sve, hodat po muzejima i galerijama tako da ako je to plan, onda idi direkt tamo i gotovo. Teško ćeš iskombinirat i jedno i drugo za male pare i u malo vremena. Mi smo odlučili da bi radije vidjeli pokrajinu pa smo zato i išli autom i u Firenci bili 2 puta, ak se ne varam.
nisam ja toliko za muzeje nego za taj krajolik, restorančiće... duša toskane, to me zanima...
KAELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:14   #44
E onda idi našim stopama. Naravno. očekuj da većina stvari košta više, ali ne znatno (osim u gradovima - pazi se sladoleda u Firenci jer su nas ko zadnje turističke majmune oderali :-) ). Ne znam, u nekim seoskim trattorijama i pizeriama smo klopali za 4-6 eura svaki (razne pašte, pizze i tako neke stvari) + vino koje je jeftino (pola litre domaćeg u vrču u restaću oko 3, 4 eura), a odlično je.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 13:06   #45
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
E onda idi našim stopama. Naravno. očekuj da većina stvari košta više, ali ne znatno (osim u gradovima - pazi se sladoleda u Firenci jer su nas ko zadnje turističke majmune oderali :-) ). Ne znam, u nekim seoskim trattorijama i pizeriama smo klopali za 4-6 eura svaki (razne pašte, pizze i tako neke stvari) + vino koje je jeftino (pola litre domaćeg u vrču u restaću oko 3, 4 eura), a odlično je.
a vi ste se stacionirali u jednom mjestu pa zujali okolo ili ste mijenjali hoteliće? kaj je bolje?
KAELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 14:15   #46
Mi smo se stacionirali u jednom mjestu koje je na kraju ispalo nekakva geografska sredina. Od tamo smo onda cijeli dan zujali okolo i navečer se vraćali spavat.

Ne znam kaj je boilje. Ja sam uvijek skeptičan prema tim romantičnim planovima tipa: idemo pa ćemo vidjet. Onda pola dana mislim samo na to di ćemo spavat i tak. Ja sam takav tip da volim znat di boravim, kolko god to koštalo i da ne moram brinuti onda o smještaju, cijenama, dostupnosti, žoharima i tak.

Doduše, u Toskani nije neki problem naći smještaj svaku večer, ali ne za pare za koje smo ga mi našli. Da smo imali veću budžet, vjerojatno bi i mi, barem par dana proveli na još kojem mjestu, ali nam se ovak nije dalo...
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 14:17   #47
rope, kako se zove mjesto i za koliko para?
Gukni više
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 15:34   #48
pa rekoh 30-40 eura - imam pamćenje ko ribica za takve stvari, al mislim da je bilo tu negdje.

Mjesto - moram prekopat, nešto Val di nešto (tih Val di... imaš blizu ceste FI-PI pun kufer). Najbezveznije mjesto u kraju s gomilom kružnih tokova, glupim putokazima i hrpom lijepih novih, malih stambenih zgrada u kojima žive (ili se odmaraju) Nijemci (?!?!?). Ali sve okolo, na par kilometara prekrasni mali Borgo-vi (najbliži je mjstašce imena Barberino Val di Elsa ili Pelsa ili tako nekako)...


B&B je bio na rubu mjesta, stara kuća s pizzeriom dolje, ali nanovo uređeno, mi smo bili prvi gosti koji su odsjeli nakon restauracije. Bilo je jeftinije jer je:

a) mjesto bezveze
b) B&B nema pogled poput ostalih, skupljih mjesta
c) dolje je pizzeria pa do jedno ponoći čuješ te zvukove


nama nije smetao a) jer smo se vozikali; b) jer sam se pogleda naućivao cijeli dan c) jer su mi zvukovi restorana ništa u usporedbi s bukom koju imam pod prozorom doma

tako da...
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 15:49   #49
Quote:
night_train kaže: Pogledaj post
Kako uzvesti vozikanje po Toscani ako nemas svoj auto... Vlakovi, busevi? ili lokalni traktori?
Planiramo u 9 mjesecu na nekih 10 dana obici TOscanu, ali nije nam cilj vidjeti svu umjetnost svijeta (jedino uhvaitti dobar kadar Davida )... pa eto pitam pomalo...
Ja bila s frendicom baš u 9.mj. prije 3 godine u Toscani na 10 dana.Isle smo do Trsta busom iz Zg, pa vlakom do Mestra (Venecije) i presjedale na drugi vlak do Firenze. Spavale smo 7 dana u hostelu u samoj Firenzi blizu Ponte Vecchio (5 min pjeske), i obilazile smo Toscanu skoro sve vlakom i nesto busom i, unatoc tudjim losim iskustvima s talijanskim vlakovima, nikad nismo imale problema niti s prijevozom, tj. kasnjenjem ni s ostalim stvarima, naprotiv
Obisle smo cijelu Firenzu ,naravno, pa Pisa, pa Viareggio (drugo najpoznatije ljetovaliste u Italiji, uz Rimini),
Lucca-krasan srednjevjek.grad (bile tamo bas kad je njihova godisnja fešta-slave neku sveticu u 9.mj.-cijeli grad ugasi rasvjetu i struju kad zađe sunce i onda procesija i fešta po cijelom gradu pod svjetloscu svijeca-predivno nesto,
San Gimignano (to se ne smije propustiti, kao ni ostala mjesta u biti), Sienu..a uspjele smo cak na 1 dan rano ujutro ekspresnim vlakom otici u Rim (ja bila vec tamo, al da pokazem na brzaka frendici Rim) i navecer se vratile iz Rima u Firenzu..eto sve to stigli u tih 9 dana a da se nismo zurile-sve laganini :-)
Sva ova odredista preporucujem
Ako te zanimaju detalji o svim tim mjestima i sl., pitaj!
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 10:45   #50
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ja bila s frendicom baš u 9.mj. prije 3 godine u Toscani na 10 dana.Isle smo do Trsta busom iz Zg, pa vlakom do Mestra (Venecije) i presjedale na drugi vlak do Firenze. Spavale smo 7 dana u hostelu u samoj Firenzi blizu Ponte Vecchio (5 min pjeske), i obilazile smo Toscanu skoro sve vlakom i nesto busom i, unatoc tudjim losim iskustvima s talijanskim vlakovima, nikad nismo imale problema niti s prijevozom, tj. kasnjenjem ni s ostalim stvarima, naprotiv
Obisle smo cijelu Firenzu ,naravno, pa Pisa, pa Viareggio (drugo najpoznatije ljetovaliste u Italiji, uz Rimini),
Lucca-krasan srednjevjek.grad (bile tamo bas kad je njihova godisnja fešta-slave neku sveticu u 9.mj.-cijeli grad ugasi rasvjetu i struju kad zađe sunce i onda procesija i fešta po cijelom gradu pod svjetloscu svijeca-predivno nesto,
San Gimignano (to se ne smije propustiti, kao ni ostala mjesta u biti), Sienu..a uspjele smo cak na 1 dan rano ujutro ekspresnim vlakom otici u Rim (ja bila vec tamo, al da pokazem na brzaka frendici Rim) i navecer se vratile iz Rima u Firenzu..eto sve to stigli u tih 9 dana a da se nismo zurile-sve laganini :-)
Sva ova odredista preporucujem
Ako te zanimaju detalji o svim tim mjestima i sl., pitaj!
ZANIMA ME SVE...
KAELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 11:40   #51
Quote:
KAELA kaže: Pogledaj post
ZANIMA ME SVE...
Preporucam ti da ako ides iz Zg, ides redovitim (ne šoping linijom) busom iz ZG za Trst (ide svaki dan), i u Trstu kupis kartu za vlak do Firenze. Ako nema direktne linije za Firenzu (tj. ako su prodane sve karte), presjedaj u Mestrama (al tako da unaprijed u Trstu kupis kartu do Firenze za presjedanjem u Mestrama). Bez frke, stigne se presjedati u drugi vlak 
Sto se tice hostela, Firenza ima dosta tih hostela, al obicno su puni, pa preko neta rezerviraj neki hostel kao sto smo i mi. Mi bile u jednom hostelu 5 min pjeske od Ponte Vecchia, a 10 min od Duoma, dakle u centru. Hostel je ok, spavale smo u dormitoriju od 6 kreveta, al je cisto, sanitarni cvorovi cisti i ok, osoblje je ok.Mi bile zadovoljne jer smo tamo samo prespavale.
Sto se tice znamenitosti Firenze, vec su navedeni u prethodnim postovima pa da ne ponovim.
Za samu Firenzu (ako ne rezes vene da obidjes bas sve muzeje i galerije u Firenzi) ti je dovoljno par dana. E da, nije bila prevelika turisticka guzva u 9.mjesecu, tj. ima ljudi al nigdje se ne ceka na red osim za Galeriju Uffizi. Mi cekale par sati da udjemo unutra, jer grupe uvijek imaju prednost ulaska, pa dok njih sve puste unutra mi se nacekale, uf..al bar upoznale internacionalnu ekipu koja je s nama gulila to cekanje hehe 
Sto se tice izleta-imale smo ih dosta.
Jedan dan ujutro vlakom smo isle u Pisu-obisle smo centar Pise i stari dio di je kosi toranj, katedrala i sve ostale znamenitosti. Nakon Pise (bili tamo par sati) smo produzili opet vlakom u Viareggio-to je za Talijane poznato i popularno ljetovaliste a i poznato je po najvecem karnevalu kad je sezona karnevala  Viareggio je dosta velik grad (kao Zadar), uredan, pun parkova, pravocrtni blokovi zgrada, pun hotela kao u Opatiji s ogromnom plazom kojoj ne vidis kraja-citaj: cista pjescana plaza siroka nekih 50-100 m a dugacka boga pitaj koliko..preko par kilometara hehe..sto se tice samog kupanja, hm-bljak naspram Jadranu,ono plićak na stotine metara nadaleko a ne vidis ni prst od noge od tog silnog pijeska, al eto probale i to cudo. Na samoj plazi neprekinut niz kafica, restorana itd..a iza tog niza kafica itd.. prekrasna aleja za setnju uz parkove, restaće itd..znas Talijane, dusu dalo za zabavne sadrzaje..Nije lose, i preporucam da odete i u Viareggio ako stignete- tipicno tal. Ljetovaliste i tipicnu pjescanu plazu ala Rimini..bas ugodan grad.atmosfera je kao u Opatiji, jer je Viareggio bio prije ljetovaliste za aristokrate...plus primjer kak Talijani od svega rade dobar turizam 

Nakon Viareggia smo pri povratku u Firenzu vlakom svratili u Luccu-prekrasan srednjevjekovni grad.
13.9. u Lucci je tzv. «luminara santa croce» - najvazniji dan u godini u Lucci –vezano za neku legendu sv. križa (sad se ne mogu sjetiti detalja) tako da kad padne sumrak, ugasi se sva javna rasvjeta i svjetla u svim zgradama i grad bude osvjetljen bakljama i kroz grad ide procesija u stilu srednjeg vijeka-samo s bakljama. Mi bile tamo taj dan bas zbog te procesije –plus fešte svuda po ulicama .
I naravno kasnonocnim vlakom natrag u Firenzu.
Drugi izlet- isle smo u San Gimignano-prekrasan srednjevjekovni gradic na brdu (malo veci od Motovuna)-u srednjem vijeku imao preko 70 tornjeva (obitelji se radi prestiza natjecale tko ce imati veci toranj-vecina ih se urusila, do danas sacuvano samo nekih 10-ak tornjeva)..al inace je je savrseno ocuvani gradic. Do San Gimignana idete tako da idete busom ili vlakom do mjesta Poggibonsi, i u Poggibonsiju pitate lokalce di je tocno busna stanica (stanica nije daleko od vlaka i busa) za San Gimignano.To je lokalni bus, ne turisticki,ali ide jako cesto. Sve o San Gimignanu i voznom redu i sl pogledaj na
http://www.sangimignano.net/
Svakako preporucam kao i ostalo!
Nakon San Gimignana se vratile u Poggibonsi i vlakom produzile u Sienu (Poggibonsi je na pol puta između Firenze i Siene) i bile tamo cijeli dan do navecer.. Siena je naprosto predivan srednjevjekovni grad (i danas je jaki studentski grad!), nema toliko turista i intimnija je atmosfera, kao da ste u labirintu od ulica..mene cak vise ocarala od same Firenze.
E da, preporucam da po svim tim toskanskim gradovima koje spomenuh, da se penjes na tornjeve i vrhove Duoma u Firenci, jer sa tih tornjeva i sl. puca prekrasan panoramski pogled..jedino sto pentranje nije previse ugodno za klaustrofobicare (ne,nisam ja ta )jer su uske i spiralne stepenice al isplati se!
Sto se tice sopinga, mi smo stigle zadnji dan u Firenzi (a i u Rimu) sopingirati i pokupovale neke stvari, unatoc pricama da je F. jako skup grad-uvijek se nađe nesto povoljnije u centru grada, pogotovo kad je rasprodaja u 9.mj.
Sami Talijani su ljubazni, ne naprasiti previse, uvijek izlaze u susret kad pitas za neke inf. Itd..
Bas se raspisala..ak te jos sto konkretno zanima, pitaj..
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 13:38   #52
e i mene to zanima...

kolike su cijene karte od Trsta do Firenze?
kolike su cijene vlakova za okolne gradove ?

thx...

u kojem hostelu ste bili?
__________________
...............high...speed..train..
night_train is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 14:55   #53
Quote:
night_train kaže: Pogledaj post
e i mene to zanima...

kolike su cijene karte od Trsta do Firenze?
kolike su cijene vlakova za okolne gradove ?

thx...

u kojem hostelu ste bili?
Hm, ne sjecam se tocno cijena tih lokalnih vlakova, al sjecam se da nije bilo skupo, mozda sve ispod 10 eura povratno-i u Italiji imaju popust na povratne relacije..ne znam da li imaju popust za mlade do 26, posto nisam ja u toj kategoriji bila :-)
pogledaj na
http://www.trenitalia.com/en/index.html
imas sve-od voznih redova, cijena po raznim kategorijama itd..snaci ces se :-)
imas po kolodvorima automate za kupovinu karata za vlak, al obavezno imaju i normalne blagajne..
sto se tice hostela bili smo u hostelu "Santa Monaca":
http://www.ostello.it/inglese/gbr.html
hostel je u bivsem samostanu, lokacija je super kao sto sam vec rekla, al nemas sobe sa manje od 6 kreveta ak trazis komfor..al nama je bilo sve ok!¨
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 15:00   #54
e da, bila mi frendica sad po toskani tjedan dana s autom okolo pa cu je pitati kakve su sad cijene tamo, jer ja bila prije 3 godine pa je vjerojatno sad sve malo skuplje..samo mi je okvirno rekla da je dosta poskupilo, kad saznam detalje, javim se..
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 15:05   #55
ostali hosteli u Firenzi:
http://www.hostelscentral.com/citta-135.html
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 15:52   #56
Quote:
KAELA kaže: Pogledaj post
htjela bih u 4.mjesecu otići na nekih 10-ak dana do toskane. pretpostavljam da je sličnih tema bilo, ali me zanima konkretno ako je netko krenuo u toskanu autom, bez nekakvog plana, bez hotelskih rezervacija...
naime, ja sam to zamislila da sjednemo u auto i krenemo. gdje nam se zasviđa ostanemo dan-dva... sve odlučujemo na licu mjesta...
ali htjela bih okvirno čuti i neka takva iskustva...
ja sam bila poslije nove godine, spavali smo u odlicnom hotelu, oko 70 eura nocenje za 2 osobe, cisto, uredno, 10-ak minuta pjesice od centra. hoteli se mogu naci jeftinije na stranici www.gtahotels.com, nas se zvao la fortezza.
isli smo autom iz zg, trebalo nam je oko 6 i po sati, karte isprintali na www.viamichelin.com. prilicno je skupa firenca, od karata za muzeje do klope (u budget restoranima oko 30 eura najjfeftinije za dvoje), preporucam super super trattoriu ZSA ZSA na mercato centrale, nisam se dala van od tamo. hrana je sjajna.
ne znam sta b' jos rekla, predivna je firenca
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 20:09   #57
... nemam ni ja manje od 26... thx anyway
__________________
...............high...speed..train..
night_train is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 18:56   #58
Početkom travnja namjeravamo napraviti jedan tjedni izlet po Toskani. Obišli bismo sva veća središta i malo prošvrljali po njihovim brdašcima. . Za sada sam malo prosurfao okolo i još me muče neke nedoumice, pa ako će mi netko pomoći...
- Najvjerojatnije ćemo ići autom pa mislim da mi je najbolja opcija zabiti se negdje u središte trokuta Firenca - Pisa - Siena i onda gibati na dnevne izlete.Da li mi se više isplati ići u neko selo ili u gradska središta? To me najviše zanima zbog parkinga.
- Malo sam pogledao cijene i najviše što bi platio po noći za 2 osobe je 70-80 EUR. Da li je to OK cijena?
- Da li je imao ko iskustva sa javnim parkingom po Firenci, Pisi, Sieni? Da li se može doći u grad ostaviti auto, platiti neku razumnu cijenu za dnevni parking i šibati po gradu?
- Koliko otprilike koštaju ulaznice za znamenitosti?
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 19:47   #59
[QUOTE=Plazibat;7792311]Početkom travnja namjeravamo napraviti jedan tjedni izlet po Toskani... QUOTE]

Ima li koga da mi odgovori?
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 12:40   #60
plazi, ja sam ti vec napisala neke stvari. moj hotel spomenut gore ima parking, mislim da kosta 9 eura dnevno, moze se provjeriti na sajtu. nocenje za 2 je bilo 70 eura s doruckom, cisto, uredno, sve 5. napisala sam gore i sajt za hotele. javni parking je oko 1-2, ovisi o lokaciji, a i negdje je prvi sat 1 euro, a drugi 2 i slicno. mi smo jedne noci htjeli parkirat ispred hotela, ali su nas na recepciji upozorili da peru ulice tu noc i onda ti pauk odnese auto. obavijest nismo vidjeli. u sieni smo parkirali 10-15 minuta od centra pjesice. parking isto oko 1-1,5 euro. jeftiniji nego u zg.
ulaznice za znamenitosti su ti oko 10 eura, evo nasla sam ih, prepisujem. kupola brunelleschijeva od katedrale u firenci je 6 eura, to je genijalno, obavezno vidjeti. basilica u sieni 3.5 eura, galerija uffizi 12,5 eura, onda u sieni katedrala (to ukljucuje muzej, krstionicu, kriptu i katedralu) 10 eura. sve su ti ovo cijene po osobi.
klopa u firenci obavezno za-za, piazza del mercato centrale, 26 r. 055215411. odusevljeni, stalno to reklamiram. eto, napisala sam se dosta
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:23.