Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2009., 23:43   #61
Quote:
ZET kaže: Pogledaj post
.
ZEGA kaže: odspoji klemu akumulatora i između akumulatora i kleme spoji ampermetar
Jesam i ništa, 0!
di sam ovo napisao, moje metode ne ukljucuju odspajanje kleme...
Ovaj od 41kn moze ali sa njim mjeris samo pad napona na kablu mase znaci mjeris koliki ti je pad napona u milivoltima izmedju dvije tocke na istom komadu vodica nista komplicirano...
To moze svaki i najjeftiniji digitalac, samo tebi bi sa svim izgorenim grijacima vrijednost bila 0 (ajde mozda par mV radi ECU, radio i sl sitnih potrosaca...) svejedno...
Dobro da si rijesio problem...
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 23:58   #62
ok....
nesporazum....

al ne moraš odmah grist....

ja imam profi unimer.... pa mogu izmjeriti ''mucho'' veliku struju....

al nije stvar u tome, nego dal uređaj od 41kn može izmjeriti precizno i pouzdano takve male padove napona u bakru između dvije točke?
jony b. is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 09:34   #63
Oprosti ZEGA, moja greška, lapsus!
ZEGA nije rekao odspoji klemu akumulatora i između akumulatora i kleme spoji ampermetar
nego: Voltmetar se spoji na mV podrucje i mjeri se pad napona na pletenici mase tj jedna pipaljka se stavi na minus pol akumulatora (klema ispravna i posteno stegnuta) a druga pipaljka se stavi na neko prakticno mjesto na bloku ili glavi motora (metal naravno ).
Napravio sam to i 0 mV. Danas ću izmjeriti koliko je to kad rade sva ćetiri.
ZET is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 11:28   #64
e sad...ti baš trebaš detalje.

napisal sam ti što da radiš ako ne želiš ili nemožeš skinuti grijače sa motora. to je princip ispitivanja ako znaš nešto raditi sam ili ako se ide kod električara. makar, on bi samo spojio ampermetar umjesto osigurača koji propušta struju za grijače. ili samo odspojiti glavnu dovodnu žicu za grijače i na njoj izmjeriti struju.

a ako nema druge, trebalo bi skinuti jedan grijač, ili još bolje, napraviti test sa novim grijačem. grijač se spoji tijelom na masu, a plus mu dovedeš preko ampermetra i izmjeriš koliku struju povuče novi grijač. da saznaš njegovu snagu.

ako ampermetar spojiš umjesto osigurača grijača i uključiš kontakt, grijači bi trebali povući četverostruku struju. ako je manje od toga, treba ih mijenjati.

najbolja fora, sve je to uludo. ionako bi, kad se već mijenja, trebalo zamijeniti sva 4 grijača. a kak je to potrošni materijal, ne isplati se zajebavati sa svime, nego se odmah kupe novi, zamijene se i mirno spavaš. a ne da se misliš dali ćeš upaliti ujutro ili ne.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 13:19   #65
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
onako bi, kad se već mijenja, trebalo zamijeniti sva 4 grijača. a kak je to potrošni materijal, ne isplati se zajebavati sa svime, nego se odmah kupe novi, zamijene se i mirno spavaš. a ne da se misliš dali ćeš upaliti ujutro ili ne.
U biti trebalo bi ih u sklopu servisa mjenjat ko što se kod benzinca mjenjau svječice! ( normalno ne kod svakog servisa!!!!!)
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 13:30   #66
Quote:
ZEGA kaže: Pogledaj post
di sam ovo napisao, moje metode ne ukljucuju odspajanje kleme...
Ovaj od 41kn moze ali sa njim mjeris samo pad napona na kablu mase znaci mjeris koliki ti je pad napona u milivoltima izmedju dvije tocke na istom komadu vodica nista komplicirano...
To moze svaki i najjeftiniji digitalac, samo tebi bi sa svim izgorenim grijacima vrijednost bila 0 (ajde mozda par mV radi ECU, radio i sl sitnih potrosaca...) svejedno...
Dobro da si rijesio problem...
Izmjerio sam, pad napona na masi krene od nekih 40 mV kad rade sva ćetiri.
ZET is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 13:48   #67
Evo kako izgleda provjera grijača, releja itd kod Mercedesa W202 ( analogno tome je kod svih Mercedesa u biti isti način ispitivanja )
evo što kaže knjiga:
Ako ne svijetli lampica kontrole grijanja iako je ključ okrenut u položaj za grijanje:

ako motor ne pali provjeriti glavni relej predgrijača na prekid napajanja.
ako motor teško pali ....provjeriti grijače

ako je vrijeme grijanja prekratko ili predugo provjeriti temperaturni senzor

Pažnja: ako motor teško pali iako je kontrolna lampica pokazala valjani rad grijača...može biti da je i kvaru jedan od grijača za 2 i 4 cilindar! Provjeriti grijače

to se radi ovako:
skinut poklopac releja za predgrijanje
6 polni utikač odspojit
ključ staviti u položaj 2 i buksne 1 i 3 na utikaču spojit vodičem za provjeru.... ( vidi sliku 1)

slika 1


Buksna 1 odogovara priključku 15, dok je buksna3 priključak LA u slici 2

Ako sada zasvijetli kontolna lampa u vozilu onda je relej predgrijanja defektan! zamjeniti relej!

u drugom slučaju izvaditi kontrolnu lampicu i provjeriti da nije pregorjela

ako je lamica ispravna crni vod između buksne 3 i tinjalice provjerit provjeriti OHMMETROM na vodljivost! Provjeriti priključak mase tinjalice! odkloniti prekid u vodiču ako je do njega!

Pažnja ako kontolna lampica stalno gori opet je u defektu relej predgrijanja!

Provjera glavnog strujnog kruga
slika 2


Priključci na releju predgrijanja:
30 klema stalnog napona
31 klema mase
50 napon kod startanja
LA kontrolna lampica predgrijanja
15 napon kod uključenog paljenja
G1-G5 priključak grijača 1-5 ( kad motor ima 5 cilindra naravno)

1. VOLTMETAR između priključka 30 -A- releja predgrijanja i mase priključit, mjerni uređaj mora pokazivat napon akumulatora ( ca. 12V)

2.inaće provjeriti crveni vod kod spojnice vodova u slici 3 ( X12/3)
slika 3


3. ključ okrenut u položaj za predgrianje, i VOLTMETAR na na buksnu 1 ( klema 15) 6ero polnog utikača i na masu priključit....tu mora biti 12V.
ako nema napona crno-crveni vod sa osigurača 23 ( neosiguranu stranu) do utikača buksne 1 provjeriti na prekid!

4. VOLTMETAR na buksnu 1 ( + klema 15) i buksnu 4 ( - klema 31) prilključiti...očitat napon koj treba biti 12V ( cirka)

Provjera grijača slika 4


Da bi se provjerili grijači potrebno je izmjeriti JAKOST STRUJE ( znači ampere) .
To se u radionici radi tkzv klještima za jakost struje i mjeri se na induktivnom principu...
Klešta se stave na izolirani vod

ključ okrenut na predgrijanje ( hladan motor) i mjeriti jačinu struje
vodovi:
Cillindar 1= crno-plavi
2= crno-ljubičast
3= crno-crveni
4= crno-žuti
5= crno-zeleni
N14 relej predgrijanja

Ispravne mjerene veličine
Motor 2.0
nakon ca 8 sekundi mora grijač vuć 14-16 ampera

Motor 2,2-2,5L
nakon 10-20 sekundi mora grijač vući 8-15 ampera

ako su mjerene veličine iznad gornje granice taj grijač treba mjenjat

ako je izmjerena amperaža manja od minimalno navedene treba provjerit dovod napona!

Ako se nema klješta za provjeru može se alternativno upotrijeviti probna lampa i to tako da se priključi između priključka i i bloka motora....tada mora svjetlit....ako ne svjetli provjeriti vodić ili zamjenit grijač

provjera grijača na prolaz ...
za to je potrebno utikač na releju za grijače ( G1-G5) odspojit
( vidi sliku 2)

OHMETROM mjeriti otpor jedan za drugim ....između buksni na utikaču i mase....ako je otpor "beskonačan" onda je prekid u grijaču, na vodiču do grijača ili na spoju sa grijačem

Pažnja u releju predgrijanja je zaštita od kratkog spoja
Kod kratkog spoja u grijačima ili u električnim vodičima prekida se strujni krug.

relej se stavlja ponovo u funkciju kada se otkloni kratki spoj ili ključ okrene na u položaj 0!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 18:26   #68
Meni su uovlaštenom servisu naplatili 180 kn po grijaču i dva su mi otišla za 3 mj.Onda sam kupio zamjenskepo 90 kn i traju mi već 3,5god.
udede is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 23:21   #69
Quote:
ZET kaže: Pogledaj post
Izmjerio sam, pad napona na masi krene od nekih 40 mV kad rade sva ćetiri.
Cool 10mV po grijaču za 4 cilindra...
sad imaš referencu.
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 08:05   #70
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Ako se nema klješta za provjeru može se alternativno upotrijebiti probna lampa i to tako da se priključi između priključka i bloka motora....tada mora svjetlit....ako ne svjetli provjeriti vodič ili zamjenit grijač
Možeš li, molim te, ovo provjeriti?
Po meni se ne može davati nikakav zaključak o grijaču zato što nema struje na njemu ?!
ZET is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 15:14   #71
Quote:
ZET kaže: Pogledaj post
Možeš li, molim te, ovo provjeriti?
Po meni se ne može davati nikakav zaključak o grijaču zato što nema struje na njemu ?!
gdje problem? u tome da treba okrenut ključ na "grijanje" i spojit "probnu lampu" paralelno s grijačem? to je u biti provjera voda do grijača i ako svijetli onda je ok ....ako ne svijetli treba provjera prolaza grijača a kako se to radi je odmah niže opisano!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 04:44   #72
Provjera rada grijaca

Ima li neka dobra dusa da mi objasni kako cu vidit jel mi rade grijaci na golfu 3? Prvo zamislite da objasnjavate budali, pa onda lipo da i budala(ja) shvati...
I jos jedno pitanje? Ima li ikakve sanse da bi jedna takva budala(opet ja) mogla i zaminit te grijace?
Ako vam se ipak cinim prevelika budala, sta mislite koliko bi me negdi u st kostalo mjenjanje grijaca?
__________________
stvarnost je samo iluzija prouzrokovana nedostatkom alkohola
heheh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 07:31   #73
KLJUČ IZ BRAVE!
Skini onaj lim koji spaja grijače!
Jedan kraj neke žice na + pol akumulatora, a drugim struži po vijaku grijača koji je držao lim!
Ako iskri - dobar je!
Nađi cijevasti ključ ili neku dužu "gedoru" skini ih i u trgovini trazi takve. Kupi skuplje, isplati se!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 16:08   #74
pokusao san s ovim, meni je to sve lipo iskrilo, ali jedna me stvar zanima, s obzirom da nisan skida cili oni lim, nego san ga samo odvida s grijaca.
Ako mi se taj lim dodiruje s ostalim grijacima, jel to djeluje na istinitost ovog testa, tj. Jesam sad siguran da nije u grijacima problem? Cili lim nisan skida jer on nije povezan samo s grijacima pa nisan tija komplicirat.

E sad, ako grijaci nisu pokvareni sto mi je iduce ciniti?
Iako auto pali, meni se cini da verglanje prije nego upali poprilicno dugo traje...

Ima jos jedna stvar, ovo mi ljudi najcesce ne viruju kad im kazem, al mozda bi trebalo spomenit...
Kad dam kontakt u autu, lampica grijaca se upali samo ako su vrata(vozacka) otvorena. Znaci udjem u auto, zatvorim vrata, dam kontakt, i ne radi lampica grijaca. Otvorim vrata, dam kontakt, i onda radi lampica. Koliko god ovo cudno izgledalo, to se stvarno dogadja
Moze li ovo imati ikakve veze sa losim paljenjem? Da napomenem jos, ovo s lampicom i vratima je tako vec duze vrimena, ali nije utjecalo na paljenje.

HELP
__________________
stvarnost je samo iluzija prouzrokovana nedostatkom alkohola
heheh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 16:27   #75
nemožeš provjeriti.
grijači nisu samo radi-ne radi, nego mogu i slabo raditi a da električki nisu u prekidu.
zato se mijenjaju sva 4 grijača odjednom ako motor počne slabije paliti u hladnim danima. a nije im ni cijena neka, 30 kn/kom?

nemožeš ih sam zamijeniti. možeš 2, ali još dva su malo skriveni, treba skidati cijevi od nafte.

ovo sa vratima, vjerojatno problem sa razvodnom pločom.
nije stvar da možeš petljanjem nešto pokvariti, nego što vjerojatno nećeš naći gdje je problem. to je posao za električara.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 16:34   #76
30kn/kom?
to mi zvuci malo prejeftino (di to ima)

znaci, ako auto pocne slabije palit, treba ga odvest mahenicaru da vidi koliko bi moga na meni zaradit

dobro, ako auto pocne slabije palit, zar se nedvojbeno moze zakljucit da odma treba prominit grijace? Pa zar ne postoji neki nacin za skuzit jel su grijaci losi? a ne odma ih minjat? Mogu li ja kako znat oce auto lipo palit ako zamjenim grijace, a bez odlaska mehanicaru?
__________________
stvarnost je samo iluzija prouzrokovana nedostatkom alkohola
heheh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 17:57   #77
Quote:
heheh kaže: Pogledaj post
Ima jos jedna stvar, ovo mi ljudi najcesce ne viruju kad im kazem, al mozda bi trebalo spomenit...
Kad dam kontakt u autu, lampica grijaca se upali samo ako su vrata(vozacka) otvorena. Znaci udjem u auto, zatvorim vrata, dam kontakt, i ne radi lampica grijaca. Otvorim vrata, dam kontakt, i onda radi lampica. Koliko god ovo cudno izgledalo, to se stvarno dogadja
Moze li ovo imati ikakve veze sa losim paljenjem? Da napomenem jos, ovo s lampicom i vratima je tako vec duze vrimena, ali nije utjecalo na paljenje.

HELP
Polo je imao da mu se pale grijači čim se otvore(možda i zatvore vozačka vrata), tako da se ne mora čekati, zato su možda pregarali često.
Mislim da grijače možeš ispitat tako kad ga skineš pa direktno spojiš na akumulator, ako grije dobar je.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 18:18   #78
a što nije najlakše sa tinjalicom čak vidi ako neki slabije svitli
EDIT: invensticija od 10ak kn
E30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 18:37   #79
sta je tinjalica??
__________________
stvarnost je samo iluzija prouzrokovana nedostatkom alkohola
heheh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 19:11   #80
Quote:
E30 kaže: Pogledaj post
a što nije najlakše sa tinjalicom čak vidi ako neki slabije svitli
EDIT: invensticija od 10ak kn


Skini lim i mjeri jačim ampermetrom ili kupi nove i mir (ali ne one po 30 kuna -njenjat češ ih za tjedan dana)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.