Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2017., 10:13   #81
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
sve pet, osim kaj ne pricamo o mirovini, nego o milijunima i kaj s njima

a inace, znam ih i ja par koji su billi jako pametni pa si uplacivali minimalne premije, a onda su dosle godine i cudenje
Novac je energija i ne voli mirovati. Novac je tu da se okrece i pokrece. Jebes novac koji stoji na hrpi u prazno.
Ok je i to, bolje i tako nego da ga uopce nema.
Ali ako ga vec ima, bolje nesto napraviti s njim.
Danas su mogucnosti nebrojene. Ali fali ideja. To je najgore.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:28   #82
ja sam prvi spreman priznati da nisam materijal za poduzetnika
negdje drugdje, mozda bih i isao u nesto ulaziti, no ovdje kod nas jedina briga s milijunima bi mi bila da ih sto brze i sto dalje maknem izvan dohvata, a onda i sebe za njima
npr. ovo kaj je loui napisao da bi otvorio vrhunski restoran
mislim da je malo zaboravio da nije slucajno bas xy mjesto na kojem se okupljaju odredeni, a da bi njegov pokusaj konkuriranja najvjerojatnije zavrsio kakvom vatrom, eksplozijom, ili dozivotnim reketom
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:45   #83
Pa eto, cak i za restoran imam drugaciju viziju, ali to bih otvorila onda kad bi imala viska novca.
Ovako, ici na rizik, ne isplati se. Ponekad je dovoljno da otvoris lokal bilo kojje vrste, na krivoj strani ulice i vec si promasio. Postoje statistike za sve. A statistika ne grijesi.
Ima lokala koji su rupe, bez obzira radi li se o trgovini, restoranu ili ne znam cemu, ali imaju tu jednu energiju, vibru, koja jednostavno privlaci klijentelu.
I to se da promijeniti, ali kao sto si napisao, nista nece samo od sebe. Niti se pokrenuti, niti privuci kupce kakve zelis.
U nasoj firmi, dosta se bavimo proucavanjem i unapredivanjem poslovanja. Covjek ne bi vjerovao kako ponekad neke sitnice koce ili pospjesuju prodaju.
Samo primjera radi, otvorili smo prije par godina jedan lokal u zg, koji nikako da se pokrene. Promet je stalno bio katastrofa. Nakon nekih zahvata, ovdje se radilo o glupom zakretanju vrata za doslovno par stupnjeva, promet se povecao.
Znam kako ovo zvuci, ali kao sto kazem statistike rade svoje.
Pa tako je dokazano da ce bolje raditi lokal u koji ulazis npr u ravnini sa prilazom, nego onaj u koji se moras spustati stepenicu ili dvije.
Isto tako, zna se tocno kako sto mora biti poslozeno i kojim redosljedom u bilo kakvom lokalu da bi se unaprijedila prodaja necega.
To su stare stvari i ljudi koji se bave prodajom bilo cega znaju te osnove.
Ok, sad sam vec daleko izvan teme. Deformacija. Osobna i profesionalna
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:47   #84
Ići otvarati restoran, a ako nemaš iskustva u tom području i nije baš pametna ideja. Lako to otvori netko iz javnog života netko tko ima puno poznanstva i sljedbenika.

A ne razumijem nekog tko ima kao dobru ideju za otvoriti nešto svoje, a trenutno nema baš novaca. Pa ako je ideja dobra, danas barem ima puno poticaja i subvencija za poduzetnike. Ali treba imati dobru ideju.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:50   #85
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Ići otvarati restoran, a ako nemaš iskustva u tom području i nije baš pametna ideja. Lako to otvori netko iz javnog života netko tko ima puno poznanstva i sljedbenika.

A ne razumijem nekog tko ima kao dobru ideju za otvoriti nešto svoje, a trenutno nema baš novaca. Pa ako je ideja dobra, danas barem ima puno poticaja i subvencija za poduzetnike. Ali treba imati dobru ideju.
Upravo to i pisem.
Mada, evo, susjedi su u Samoborskoj otvorili restoran i za sada se hvale da im ide super. Vidim da se reklamiraju, imaju dane kad im sviraju klape, tamburice i ne znam sto sve ne.
Mada, preporucila sam poznaniku taj restoran i nije bio bas odusevljen hranom.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 10:57   #86
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ja sam prvi spreman priznati da nisam materijal za poduzetnika
negdje drugdje, mozda bih i isao u nesto ulaziti, no ovdje kod nas jedina briga s milijunima bi mi bila da ih sto brze i sto dalje maknem izvan dohvata, a onda i sebe za njima
npr. ovo kaj je loui napisao da bi otvorio vrhunski restoran
mislim da je malo zaboravio da nije slucajno bas xy mjesto na kojem se okupljaju odredeni, a da bi njegov pokusaj konkuriranja najvjerojatnije zavrsio kakvom vatrom, eksplozijom, ili dozivotnim reketom
Ovo je jedan veliki problem,pogotovo u društvima gdje ljudi nemaju puno toga za izgubiti.Platiš nekome beskućniku i napravi dar-mar po restoranu/kafiću.

Velika većina dobrih kafića zna se u čijem je vlasništvu.

Netko je rekao (osim ono s kupovinom politačar -odlična ideja ) s 2-3 milijuna eura mislim da bi mi najbolja investicija bila-gibanje van.

Npr Austrija,blizu,a opet jedna uređena zemlja.Znam,kad imaš novac misliš da je svugdje dobro,ali po meni je ovo puno bolje.

Znam za ljude koji su došli iz dijaspore i ovdje izgubili milijune (jednog osobno),ovdje su lopovi poprilični mudri .
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:07   #87
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Ali ako ga vec ima, bolje nesto napraviti s njim.
Zašto? Na kraju opet dođeš na ono kao u onom vicu kada čovjek sjedi na obali...
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:11   #88
Da, ne znam u cemu je tolika stvar s tim restoranima. I mene bi bilo malo strah otvoriti restoran.
Kolegica s posla je dosla u zg prije 30tak godina iz okolice Zadra i otvorili su restoran. Vec tada su im radili takve podvale da jednostavno nisu mogli opstati. A nisu si mogli pomoci. Nisu bili ni podobni ni pozeljni u tom kvartu
A vjerojatno ne bi ni drugdje bili. Ne sjecam se detalja te price, ali znam s koliko gorcine mi je to pricala.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:13   #89
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Ovo je jedan veliki problem,pogotovo u društvima gdje ljudi nemaju puno toga za izgubiti.Platiš nekome beskućniku i napravi dar-mar po restoranu/kafiću.

Velika većina dobrih kafića zna se u čijem je vlasništvu.

Netko je rekao (osim ono s kupovinom politačar -odlična ideja ) s 2-3 milijuna eura mislim da bi mi najbolja investicija bila-gibanje van.

Npr Austrija,blizu,a opet jedna uređena zemlja.Znam,kad imaš novac misliš da je svugdje dobro,ali po meni je ovo puno bolje.

Znam za ljude koji su došli iz dijaspore i ovdje izgubili milijune (jednog osobno),ovdje su lopovi poprilični mudri .
ja bih ipak radije u neke tropske krajeve, gdje bi mi ta lova bila dovoljna za udoban ostatak zivota
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:15   #90
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Zašto? Na kraju opet dođeš na ono kao u onom vicu kada čovjek sjedi na obali...
Jebiga. Ja jednostavno nemam mira sjediti. To ti je tako kad te stalno nesto crva i neda ti mira.
Volim kad se nesto dogada, volim kad su ljudi aktivni, volim kad se sve giba i ide naprijed.
Ja ne mogu zamisliti da imam brdo novaca i da ljeskarim negdje na moru sa koktelcicem i suncobrancicem u casi, osim ako to nije godisnji odmor.
Da stalno zivim tako?
Popizdila bi. Za tri dana.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:15   #91
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Jer evo, neki dan sam razgovarala sa zenom koja je ovih dana otisla u mirovinu. Kaze da je cijeli zivot imala prilicno dobru placu i zadnjih godina oko 6000 kn. Kaze mi da joj je mirovina malo preko 2000kn. WTF???
Hmm, ne znam kada je otisla u penziju, ali po novom je minimalna mirovina 60 Kuna po godini staza. Ugrubo, ako je imala 8kkn placu (6kkn neto), onda je od tog iznosa 20% uplacivala u mirovinu (15% prvi stup, 5% drugi), dakle svaki mjesec 1.600 Kuna. Ocekivani zivotni vijek zena je 80tak godina. Ako ima 60 godina, i 35tak godina staza, ispada da je uplatila 40% vise nego sto ce statisticki dobit. (naravno da nije 35 godina uplacivala 1.600 Kn, ali recimo da je bilo na tom ekvivalentu).

Umirovljenicima je veliki sok pasti na trecinu neto primanja, pogotovo onima kojima drzava nije barem poklonila nekretninu. Mi koji jos nismo u mirovini barem znamo da od drzave ne mozemo racunati na skoro nikakvu mirovinu, starije generacije nisu bile spremne na pad standarda.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:17   #92
A i ne znam na kakav se dobitak misli. Ali recimo da se misli na Eurojackpot jer to igram više nego lutriju, koliko vidim od kamata bi se dalo i više nego dobro živjeti. Ne bi bezveze riskirao novac i ulazio u poduzetničke vode jer da imam poduzetničkog duha onda bi poduzetnik bio i sada bez dobitka.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:19   #93
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Da, ne znam u cemu je tolika stvar s tim restoranima. I mene bi bilo malo strah otvoriti restoran.
Kolegica s posla je dosla u zg prije 30tak godina iz okolice Zadra i otvorili su restoran. Vec tada su im radili takve podvale da jednostavno nisu mogli opstati. A nisu si mogli pomoci. Nisu bili ni podobni ni pozeljni u tom kvartu
A vjerojatno ne bi ni drugdje bili. Ne sjecam se detalja te price, ali znam s koliko gorcine mi je to pricala.
Zato što se prije (a i dan-danas nije loše) moglo poprilično dobro živjeti s kafićem/restoranom.A i bio je neki prvi način za pranje novca za mutne poslove.Kasnije,skužili su da lokacija diktira zaradu pa su imali novac za dobre pozicije...

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ja bih ipak radije u neke tropske krajeve, gdje bi mi ta lova bila dovoljna za udoban ostatak zivota
Dobro,to je do afiniteta.Ali,vrlo vjerovatno nebi ulagao neke prevelike novce u proizvodnju u Hrvatsku.Radije kupiš 2-3 manja stana u Austriji/Njemačkoj,sebi jedan i možeš čist pristojno živjeti i proći mjesec -dva dana godišnje na pravi odmor.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:19   #94
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Jebiga. Ja jednostavno nemam mira sjediti. To ti je tako kad te stalno nesto crva i neda ti mira.
Volim kad se nesto dogada, volim kad su ljudi aktivni, volim kad se sve giba i ide naprijed.
Ja ne mogu zamisliti da imam brdo novaca i da ljeskarim negdje na moru sa koktelcicem i suncobrancicem u casi, osim ako to nije godisnji odmor.
Da stalno zivim tako?
Popizdila bi. Za tri dana.
Pa zato postoje hobiji. Vjerojatno postoji možda nešto čime bi s htjela baviti, a sada možda ne možeš. Možda više putovati. Lako bi se dalo "ubiti" vrijeme.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:21   #95
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Jebiga. Ja jednostavno nemam mira sjediti. To ti je tako kad te stalno nesto crva i neda ti mira.
Volim kad se nesto dogada, volim kad su ljudi aktivni, volim kad se sve giba i ide naprijed.
Ja ne mogu zamisliti da imam brdo novaca i da ljeskarim negdje na moru sa koktelcicem i suncobrancicem u casi, osim ako to nije godisnji odmor.
Da stalno zivim tako?
Popizdila bi. Za tri dana.
Nitko ne kaže da moraš sjediti, možeš imati neki hobi ili hobi uz kojeg možeš još nešto i zaraditi. Meni bi bilo suludo ići ulagati u posao o kojem nemam pojma. Što bi ja npr. sa restoranom kad nisam ni kuhar ni konobar? Mogao bi jedino sjediti za kasom i paziti da me ne potkradaju
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:25   #96
Za onog tko ne želi ulaziti u poduzetničke vode pokupovati nekoliko stanova po Irskoj ili Njemačkoj u nekom većem gradu i po stanu kupiš 1000 eura mjesećno bez ikakvih problema, a vrijednost stanova s vremenom još i poraste.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:27   #97
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Hmm, ne znam kada je otisla u penziju, ali po novom je minimalna mirovina 60 Kuna po godini staza. Ugrubo, ako je imala 8kkn placu (6kkn neto), onda je od tog iznosa 20% uplacivala u mirovinu (15% prvi stup, 5% drugi), dakle svaki mjesec 1.600 Kuna. Ocekivani zivotni vijek zena je 80tak godina. Ako ima 60 godina, i 35tak godina staza, ispada da je uplatila 40% vise nego sto ce statisticki dobit. (naravno da nije 35 godina uplacivala 1.600 Kn, ali recimo da je bilo na tom ekvivalentu).

Umirovljenicima je veliki sok pasti na trecinu neto primanja, pogotovo onima kojima drzava nije barem poklonila nekretninu. Mi koji jos nismo u mirovini barem znamo da od drzave ne mozemo racunati na skoro nikakvu mirovinu, starije generacije nisu bile spremne na pad standarda.
Za sada pokusavam uopce ne razmisljati o tom vremenu.
Jer mi dode mucnina. Jedna od opcija bila bi stednja. Ali stednja od cega?
Jedna od mojih starijih susjeda radila je u apoteci i imala oko 7000kn placu. Znam da je brinula o jednoj grupi rukometasica i da je tu jos nesto dodatno zaradila. Dobila je mirovinu oko 3000kn. Mislim da je u mirovinu otisla prije desetak godina. I znam da je prvih godinu dvije bila u soku. Medutim to je zena koja je puna energije i ideja i pobrinula se za sebe.
Ali ti racunaj da danasnji umirovljenici imaju mirovinu koliku vecina radnika ima placu i da su u prosjeku jedni od boljih potrosaca. Male djece nemaju, jesti ionako nista ne smiju... kredita su se davno rijesili.
I sada uzivaju bar u onom sto je njima zanimljivo.
Evo, moja mama ima mirovinu oko 2600, mozda i vise, jer to je vrhunska tajna, i znam da svaka, bar tri mj ode nako putovanje.
Mi necemo imati niti za kruh. I to ako ne platimo rezije. Ako njih budemo platili, Bog zna tko ce nas hraniti.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:28   #98
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Za onog tko ne želi ulaziti u poduzetničke vode pokupovati nekoliko stanova po Irskoj ili Njemačkoj u nekom većem gradu i po stanu kupiš 1000 eura mjesećno bez ikakvih problema, a vrijednost stanova s vremenom još i poraste.
A koliko tebi treba mjesečno za trošenje?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:32   #99
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
A koliko tebi treba mjesečno za trošenje?
Pa to nije bitno. Svatko troši onoliko koliko može. Ovdje se govori o dobitku više novaca. Normalno da bi tad više trošio. Ne bi onda gledao da li ću kupiti dizela ili bezinca koji troši i 10 ili više litara.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 11:34   #100
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Pa to nije bitno. Svatko troši onoliko koliko može. Ovdje se govori o dobitku više novaca. Normalno da bi tad više trošio.
To je najbitnije, zašto bi riskirao (ili kako se to drugačije kaže investirao) ako ionako imaš dovoljno novca i bez toga?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.