Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 16:45   #1
Zajednicka banka

imam jedno pitanje koje bi se moglo pretvoriti u diskusiju ako se kao diskutanti pojave ljudi koji su probali "plivati sa krokodilima" tj. imaju svoj biznis.
dakle... od sluzbenog prelaska na trzisno gospodarstvo se moze cuti zalopoljka poduzetnika kako banke traze prevelike kamate na kredite namijenjene proizvodnji. moje pitanje je zasto se dio vecih poduzetnika ne udruzi i ne osnuju svoju banku na principu dionicarstva i na taj nacin rijese svoj problem, barem dijelom. ok u pocetku nece imati puno koristi od nje dok je ulog relativno malen, ali kako ce s vremenom mesetarenje na burzi donijeti neke prihode (sto bi po meni trebao biti glavni izvor prihoda takve banke) tako ce i mogucnost kreditiranja rasti. ibm ima voju banku koja im sluzi upravo tome (ok, IBM je mastodontski igrac ali princip je tu), ako se ne varam HS-Produkt je također svojedobno kupio neku malu banku, pretpostavljam sa slicnim ciljem.
ako uprava bude profesionalna (ako ne bude, onda osnivaci skacu sami sebi u usta kad isto traze od drzavnih firmi), a vlasnici imaju odnos prema banci kao i bilo koji drugi dionicar ne vidim kako bi stvar mogla dugorocno lose zavrsiti
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 00:47   #2
Zato što su glupi, kao i, recimo, mljekari. Isto tako, interesna podjela, "nećeš ti bit gazda" i slične sheme, već viđeno.

Sjećam se nekog proračuna kad je bilo priče oko mlijeka i mliječne industrije u Hrvatskoj, pa im nitko živ nije postavio to pitanje. Naravno, u nekim novinama je baš pronađena neka manja mljekara u Francuskoj, cca 2000 mljekara bi je napravilo iz pizdarije. Cijena joj je bila cca 10 milijuna eura do 100 milijuna kuna, tako neka cifra, uglavnom, smiješno.

Još uzmi da je ovim novim siranama trebalo 10+ godina da otkriju sir, što dalje pričati.

Što se tiče banke, temeljni kapital im ne bi trebao biti problem (ako se ne varam, prije je bila riječ o 40 milijuna kuna, možda je sad nešto više), a ako su u pitanju poduzetnici koji bi je koristili samo kao banku koja bi ih kreditirala, to je jako jednostavno. Jedna poslovnica, jedan odjel, samo centrala i ćao đaci, za početak.

Problem bi mogao biti u tome što bi im nedostajalo kapitala za sve te kredite koje bi svi htjeli odmah u startu.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 09:59   #3
i mislio sam da je najveci problem u tome sto poduzetnici ma koliko trkeljali da su drugaciji u biti imaju isti nacin razmisljanja kao i ostatak drustva.
mada takve investicijske banke bi bile odlicno rjesenje, u pocetku bi imale malih problema sa kreditiranjem svih ali u biti su win za sve. ulazu pare u druge poduzetnike da bi na njima zaradile, ulazu pare u "svoje" poduzetnike da bi na njima zardile i da bi oni zaradili, nemaju upliva u javni sustav tako da se ne mijesa investicijsko i "javno" bankarstvo sto je dusu dalo za eskiviranje ili ublazavanje financijskih kriza, drzavi bi pasalo jer bi se rijesila problema kukanja i gospodarstvo bi lakse disalo. a na kraju svega banke imaju svoje strucne suradnike za procjenu investicija sto ce reci da bi poduzetnici imali nekoga tko ce im na vrlo prijateljski nacin reci da im je potencijalna investicija za kurac (ako je).
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 05:39   #4
U principu, to bi najbolje funkcioniralo da banku osnuje poduzetnik koji ima viška love od dobiti svoje firme, a ne planira je širiti, pa kreditira kompanije koje kredite trebaju, s vlastitim novcem.

Samo, jebiga, ajde ti nađi nekog s viškom u Hrvatskoj.

Problem nedostatka novca za sve, bi se mogao riješiti zaduživanjem banke, u omjeru ne većom od 1:3, iako mislim da bi im i 1:2 trebalo biti dovoljno, samo onda opet dolazimo do pitanja kamata. Nema šanse da bi u tom slučaju bile znatno niže od trenutnih na tržištu.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 11:57   #5
To je naravno moguće i u inozemstvu se to zove CREDIT UNION ili štednokreditna zadruga na našem. Takvih ima mnogo već registriranih i ljudi se udružuju i dobivaju financijske beneficije kroz zadruge.

Vidi: https://duckduckgo.com/?q=%C5%A1tedn...a+zadruga&t=hd

U inozemstvu štednokreditne zadruge daju niže kamate i povoljnije uvjete za svoje članove, a moguće je da se daju i krediti bez kamata u zamjenu za članarinu.

Štednokreditna zadruga može da ima samo od članarine po 2-5 miliona eura godišnje
__________________
★★★ http://www.ulaganje.com ★★★
JLouisBiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 08:16   #6
ne trebaju osnovati svoju banku, mogu se samo pridružiti zadrugi za etično financiranje koja je u postupku osnivanja etične banke. Očekuje se da će kroz par mjeseci HNB dati odobrenje. I vi se kao pojedinci možete učlaniti. Ja sam član i s nestrpljanjem očekujem ebanku

evo linkova pa pogledajte:
https://www.ebanka.eu/
http://zef.hr/
ObiWanKenobi_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 08:39   #7
Quote:
ObiWanKenobi_7 kaže: Pogledaj post
ne trebaju osnovati svoju banku, mogu se samo pridružiti zadrugi za etično financiranje koja je u postupku osnivanja etične banke. Očekuje se da će kroz par mjeseci HNB dati odobrenje. I vi se kao pojedinci možete učlaniti. Ja sam član i s nestrpljanjem očekujem ebanku

evo linkova pa pogledajte:
https://www.ebanka.eu/
http://zef.hr/
Što točno s nestrpljenjem očekuješ?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 09:25   #8
otvaranje banke, čeka se još potvrda od HNB-a.
Predstavnici zadruge su već predali hrpu papirologije, pa su nadopunjavali i sad čekaju HNB.

Prema planovima ebanke, očekuje se da će vođenje računa i e-bankarstvo biti džabe.
ObiWanKenobi_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 10:09   #9
Quote:
ObiWanKenobi_7 kaže: Pogledaj post
Prema planovima ebanke, očekuje se da će vođenje računa i e-bankarstvo biti džabe.
Tih par kuna uštede ne čini mi se kao neki razlog za veselje
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 10:14   #10
kada uračunam sve naknade meni je to oko 700 do 800kn godišnje. Ali slažem se, ne radi se tu o parama. Veseli me što će se naći alternativa standardnom bankarstvu. Po meni etična banka ima puno prednosti, od na blog pa pročitaj.
ObiWanKenobi_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 10:20   #11
Quote:
ObiWanKenobi_7 kaže: Pogledaj post
Po meni etična banka ima puno prednosti, od na blog pa pročitaj.
I dalje mi nije jasno kako misle do jeftinog novca btw. to je banka za pravne osobe (ako izuzmemo to besplatno vođenje računa, kredit za obnovu fasade i možda još poneku uslugu vezanu uz tekući račun).
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 11:33   #12
ide se na što manje troškove, banka neće imati poslovnice i bankomate pa će moći poslovati i s malom marginom. Ne znam detalje, ali neke novce već povlače preko EU fondova.
ObiWanKenobi_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 23:05   #13
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Problem bi mogao biti u tome što bi im nedostajalo kapitala za sve te kredite koje bi svi htjeli odmah u startu.
Drugi problem bi bio da nisu ludi da sami sebi posude lovu, predobro se poznaju
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 23:16   #14
Quote:
ObiWanKenobi_7 kaže: Pogledaj post
ide se na što manje troškove, banka neće imati poslovnice i bankomate pa će moći poslovati i s malom marginom. Ne znam detalje, ali neke novce već povlače preko EU fondova.
Moram priznati da me video nije impresionirao. Ponavljaju se uobičajene floskule, ekologija, transparentnost bla bla.

No postavljaju se ključna pitanja. Tko snosi odgovornost ako meni kao članu banka da kredit za posao koji mi propadne. Od čega će banka financirati taj gubitak. Banka mora uračunati moguće gubitke što znači da mora povećati kamate.

Ako mi odbije kredit, po kojem kriteriju će ga netko dobiti a ja neću. I tko je taj koji odlučuje, te koja mu je stručnost da bude pozvan odlučivati.

OK inicijativa ali mislim da je na pogrešnim temeljima. Ljude nije briga za troškove kredita, neki drugi kriteriji su puno važniji
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 07:15   #15
Quote:
ObiWanKenobi_7 kaže: Pogledaj post
otvaranje banke, čeka se još potvrda od HNB-a.
Predstavnici zadruge su već predali hrpu papirologije, pa su nadopunjavali i sad čekaju HNB.

Prema planovima ebanke, očekuje se da će vođenje računa i e-bankarstvo biti džabe.
Evo, stigla potvrda HNB-a:

Hrvatska narodna banka potvrdila je u četvrtak da je odbila dati odobrenja za rad etičnoj banci te suglasnost za članove uprave i nadzornog odbora te banke, uz ostalo i stoga što osnivač banke nije dokazao da je osigurao sredstva za inicijalni kapital, odredbe statuta su u suprotnosti sa Zakonom o kreditnim institucijama, a predloženi čelnici ne zadovoljavaju zakonske uvjete za imenovanje.

http://www.glas-slavonije.hr/333391/...e-HNB-a-za-rad
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 08:56   #16
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
... a predloženi čelnici ne zadovoljavaju zakonske uvjete za imenovanje.
Dok npr čelnici postojećih banaka ne zadovoljavaju moralne uvjete no to izgleda nikoga ne smeta.

Bankama se ionako ruši tlo pod nogama od siječnja 2018 kada nastupaju nova EU pravila za bankarenje.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:43.