Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2017., 16:11   #5281
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Evo mene s drugog GUK profila, koji je opet bio idealan - čak i nakon Uskrsa (ok, u uskrsni pon sam fakat pazila kaj jedem). I opet sam dobila termin za 4tj. Ali sam pitala da li moram doći, jer mi je ovo postalo već malo bedasto, a bole me prsti nakon vađenja krvi, ono sva poplavim...

Pa je sestra rekla da ako gyn kaže da ne trebam, ne trebam - znači sad moram još doktoricu obraditi :P
Ista stvar kod mene. Ja već jedno 2-3 puta imam uredne nalaze. Radim ga opet sutra (sad sam 33+5tt) i rekla da ako bude i on uredan ne trebam više dolazit. Ja reko ajd konačno.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 19:27   #5282
Ma da. Drže se tog prvog nalaza ko pijan plota. Da sam znala da bi taj prvi toliko problema izazvao, držala bi dijetu tjedan prije i sve bi bilo super.

Znači buduće trudnice kad idete na prvi KKS pazite kaj jedete i kad jedete dan prije!
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 20:00   #5283
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Ma da. Drže se tog prvog nalaza ko pijan plota. Da sam znala da bi taj prvi toliko problema izazvao, držala bi dijetu tjedan prije i sve bi bilo super.

Znači buduće trudnice kad idete na prvi KKS pazite kaj jedete i kad jedete dan prije!
Ma joj, ja nisam imala ni pojma da se tad gleda i secer. Tko zna sta sam jela taj tjedan A ja mislim da je moj bio visi i zato sto sam mirovala.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 20:10   #5284
Isti slučaj!
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 11:26   #5285
Vuk vrhovac-Guk profil

Treba doci u 12.30 u sobu 301 sa uputnicom.Nije potrebno na prijamnom cekati.
Mala Svemirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 18:02   #5286
Quote:
Mala Svemirka kaže: Pogledaj post
Vuk vrhovac-Guk profil

Treba doci u 12.30 u sobu 301 sa uputnicom.Nije potrebno na prijamnom cekati.
Nije trebala uputnica.
Za dalje su rekli:

Pridržavati se dijete 7 do 10 dana(ali i ne mora se), te nakon toga izvaditi krv(a može i odmah po preuzimanju epruveta i iglica).
Krv se vadi 4 puta: natašte, 2 sata nakon doručka, ručka i večere.
Vrijednosti koje bi trebale biti izmjerene ne smiju prelaziti 5,0 natašte odnosno 6,5 dva sata nakon jela.
Epruvete čuvati u hladnjaku.(Jedino nisam razumjela u kojem položaju treba čuvati epruvete, da li okomito ili vodoravno)
Sljedeći dan se od 7-10 sati treba donijeti epruvete u bolnicu.
Prvo se javiti u sobu 306 sa uputnicom i papirom A, nakon toga te oni pošalju u sobu 301. (moguće da je između još i korak prijemni pult)
Negdje je potrebno dati razne podatke ( pretpostavljam u sobi 301) kao što su kilaža, termin (samo to nam je spomenula med.sestra).
Može i netko drugi umjesto vas donijeti epruvete ali je u tom slučaju potrebno da ste dostupni na mobitel zbog tih podataka.
Sljedeći dan od 12 do 12.30 su gotovi nalazi, te je potrebno doći osobno (no vidjela sam da su i muževi sami dolazili) zato jer je prisutna i doktorica koja kratko obrazloži nalaz.
Nakon toga se dobije novi termin za mjesec dana i ponavlja se postupak.
Mala Svemirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 18:16   #5287
Quote:
Mala Svemirka kaže: Pogledaj post
Nije trebala uputnica.
Za dalje su rekli:

Pridržavati se dijete 7 do 10 dana(ali i ne mora se), te nakon toga izvaditi krv(a može i odmah po preuzimanju epruveta i iglica).
Krv se vadi 4 puta: natašte, 2 sata nakon doručka, ručka i večere.
Vrijednosti koje bi trebale biti izmjerene ne smiju prelaziti 5,0 natašte odnosno 6,5 dva sata nakon jela.
Epruvete čuvati u hladnjaku.(Jedino nisam razumjela u kojem položaju treba čuvati epruvete, da li okomito ili vodoravno)
Sljedeći dan se od 7-10 sati treba donijeti epruvete u bolnicu.
Prvo se javiti u sobu 306 sa uputnicom i papirom A, nakon toga te oni pošalju u sobu 301. (moguće da je između još i korak prijemni pult)
Negdje je potrebno dati razne podatke ( pretpostavljam u sobi 301) kao što su kilaža, termin (samo to nam je spomenula med.sestra).
Može i netko drugi umjesto vas donijeti epruvete ali je u tom slučaju potrebno da ste dostupni na mobitel zbog tih podataka.
Sljedeći dan od 12 do 12.30 su gotovi nalazi, te je potrebno doći osobno (no vidjela sam da su i muževi sami dolazili) zato jer je prisutna i doktorica koja kratko obrazloži nalaz.
Nakon toga se dobije novi termin za mjesec dana i ponavlja se postupak.
Ja sam epruvetice čuvala okomito u nekoj čaši za žesticu
Pazi da se sjetiš nakon što izvadiš krv odmah markerom/flomičem napisat na nju broj.
Prijamni pult nikad ne koristis. Ides u 306, tamo se čeka u redu pred vratima, onda čekaš ispred 301 da te prozove i tamo upisuje u sustav podatke i kilažu i to. Onda bude te nakon toga poslala da čekaš pred laboratorij da predaš uzorke, al to će ti ona reći sve. Dođi za svaki slučaj natašte ako ispadne da ovaj tvoj uzorak prvi od dana prije ne valja da ponoviš na licu mjesta (meni se to jednom desilo).

Moj savjet oko vađenja krvi je da se definitivno pridržavaš onog kak piše u uputama da pereš ruke u vručoj vodi 15 min. Ja sam prvih par puta odokativno prala, što je na kraju ispalo tipa 5 min i imala sam problema. Ili mi se zgrušala krv jer sam ju 10 min cijedila ili mi se zatvorila rana prije nego sam uspjela iscjediti do minimuma.
Ono što sam ja radila zadnja dva puta je da sam u neku posudu ulila vruću vodu, ono da ti je na granici izdržljivosti, i uronila jednu ruku unutra. Gledala tv i pazila na sat da stvarno prođe tih 15 min (ili barem 10). I tada mi je krv išla sama od sebe bez problema i potreba da se nešto posebno masira dlan. Cak sam prvi put napunila posudicu skroz do vrha, skoro se počela prelijevat, jer nisam očekivala takvu navalu.

Poslano sa mog SM-T535 koristeći Tapatalk
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 18:26   #5288
Tak je Nyameria, ja sam se totalno zeznula prvi put, pa je sve bilo zgrušano, al sam srećom odmah drugi dan pravilno izvadila s tim da sam napunila lavabo i dok mi ruka nije bila crvena je držala unutra.

Zadnji put tete iz 306 nije bilo, pa sam sa brojem, ali opet preko reda otišla na šalter di su me poslali u 301, pa sa profilom u lab.

A doktoricu nisam niti jedan put vidjela jer je uvijek bila zauzeta, pa je samo ona simpatična sestra podijelila nalaze.
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 19:25   #5289
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Ja sam epruvetice čuvala okomito u nekoj čaši za žesticu
Pazi da se sjetiš nakon što izvadiš krv odmah markerom/flomičem napisat na nju broj.
Prijamni pult nikad ne koristis. Ides u 306, tamo se čeka u redu pred vratima, onda čekaš ispred 301 da te prozove i tamo upisuje u sustav podatke i kilažu i to. Onda bude te nakon toga poslala da čekaš pred laboratorij da predaš uzorke, al to će ti ona reći sve. Dođi za svaki slučaj natašte ako ispadne da ovaj tvoj uzorak prvi od dana prije ne valja da ponoviš na licu mjesta (meni se to jednom desilo).

Moj savjet oko vađenja krvi je da se definitivno pridržavaš onog kak piše u uputama da pereš ruke u vručoj vodi 15 min. Ja sam prvih par puta odokativno prala, što je na kraju ispalo tipa 5 min i imala sam problema. Ili mi se zgrušala krv jer sam ju 10 min cijedila ili mi se zatvorila rana prije nego sam uspjela iscjediti do minimuma.
Ono što sam ja radila zadnja dva puta je da sam u neku posudu ulila vruću vodu, ono da ti je na granici izdržljivosti, i uronila jednu ruku unutra. Gledala tv i pazila na sat da stvarno prođe tih 15 min (ili barem 10). I tada mi je krv išla sama od sebe bez problema i potreba da se nešto posebno masira dlan. Cak sam prvi put napunila posudicu skroz do vrha, skoro se počela prelijevat, jer nisam očekivala takvu navalu.

Poslano sa mog SM-T535 koristeći Tapatalk
Hvala na savjetu!
Mala Svemirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 21:55   #5290
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Ma da. Drže se tog prvog nalaza ko pijan plota. Da sam znala da bi taj prvi toliko problema izazvao, držala bi dijetu tjedan prije i sve bi bilo super.

Znači buduće trudnice kad idete na prvi KKS pazite kaj jedete i kad jedete dan prije!
Sto i kad je najbolje jesti dan prije vađenja krvi?

Inace, ni ja nisam znala ali nisam ni brinula jer nikad nisam imala problema s nalazima krvi. No na prvom vađenju mi je secer bio 5.1 pa sam morala raditi OGTT. Taj nalaz je bio ok ako se gledaju intervali referentni no po doktorici nije bio ok vec je secer poviseni. Ne sjecam se tocnih vrijednosti, no na taste je opet bio 5.1, nakon 60 min nekih 7.2 ili 7.4 i onda nakon 120 min za 0.2 veci u odnosu na rezultat nakon 60 min. Znaci nakon 120 min mi je bio 7.4 ili 7.6. I kako je to poraslo odmah sam posumnjala da nije kako treba. Doktorica mi je dala dijeti tj. samo par primjera jelovnika i receno mi je da se toga ne moram strogo pridrzavati jer je to premalo za trudnice itd. Sad svasta citam po webu i brinem se, jer nam je ovo mjesec svakakvih slavlja na kojima ne mogu birati sto jedem i ne znam koliko se to tolerira. I pitanje, kako je moguce da mi secer poraste nakon 2 h u odnosu na nakon 1 h? Je li mozda krivo to sto sam prije tog vađenja malo prosetala? I zasto negdje krv vade jos jednom nakon 180 min? Ja sam mislila da ce i meni tako no eto..

Mozete li mi sad konkretno preporuciti kako se hraniti da bude sve ok? Ako sam dobro shvatila jako su bitni cesci obroci? Zanima me na koji nacin to sto jedem cesce utjece na taj secer? Tj. nije mi jasno ako ja recimo, dan prije nego cu opet raditi OGTT, pojedem 5-6 manjih obroka, kako to moze utjecati na onaj secer koji meni mjere nakon sto ja ono cudo tamo popijem i sjedim i cekam vađenje krvi nakon 60 i 120 min? Postoje li koje namirnice za dan ranije koje mogu utjecati na secer? Procitat cu jos i prethodne stranice za savjete ali ako mi mozete bilo sto razjasniti ili savjetovati bit cu zahvalna jer sam sva u brizi.
Aria95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 22:47   #5291
Quote:
Aria95 kaže: Pogledaj post
Sto i kad je najbolje jesti dan prije vađenja krvi?

Inace, ni ja nisam znala ali nisam ni brinula jer nikad nisam imala problema s nalazima krvi. No na prvom vađenju mi je secer bio 5.1 pa sam morala raditi OGTT. Taj nalaz je bio ok ako se gledaju intervali referentni no po doktorici nije bio ok vec je secer poviseni. Ne sjecam se tocnih vrijednosti, no na taste je opet bio 5.1, nakon 60 min nekih 7.2 ili 7.4 i onda nakon 120 min za 0.2 veci u odnosu na rezultat nakon 60 min. Znaci nakon 120 min mi je bio 7.4 ili 7.6. I kako je to poraslo odmah sam posumnjala da nije kako treba. Doktorica mi je dala dijeti tj. samo par primjera jelovnika i receno mi je da se toga ne moram strogo pridrzavati jer je to premalo za trudnice itd. Sad svasta citam po webu i brinem se, jer nam je ovo mjesec svakakvih slavlja na kojima ne mogu birati sto jedem i ne znam koliko se to tolerira. I pitanje, kako je moguce da mi secer poraste nakon 2 h u odnosu na nakon 1 h? Je li mozda krivo to sto sam prije tog vađenja malo prosetala? I zasto negdje krv vade jos jednom nakon 180 min? Ja sam mislila da ce i meni tako no eto..

Mozete li mi sad konkretno preporuciti kako se hraniti da bude sve ok? Ako sam dobro shvatila jako su bitni cesci obroci? Zanima me na koji nacin to sto jedem cesce utjece na taj secer? Tj. nije mi jasno ako ja recimo, dan prije nego cu opet raditi OGTT, pojedem 5-6 manjih obroka, kako to moze utjecati na onaj secer koji meni mjere nakon sto ja ono cudo tamo popijem i sjedim i cekam vađenje krvi nakon 60 i 120 min? Postoje li koje namirnice za dan ranije koje mogu utjecati na secer? Procitat cu jos i prethodne stranice za savjete ali ako mi mozete bilo sto razjasniti ili savjetovati bit cu zahvalna jer sam sva u brizi.
Nemas se kaj brinut, granicno ti je povisen secer Inace 5.1 se vec racuna kao povisen, 5.0 je ok Malo pripazi na prehranu i jedi vise obroka dnevno, i kreci ce, kretanje smanjuje secer. A dan prije vadenja krvi jedi normalno ko i bilo koji dan, samo ne nista nakon 8 sati. Koliko sam ja upucena u to ne moze ti prehrana od dana prije utjecati na rezultate.
Poanta je u tome da bi tvoje tijelo bez obzira na sto si jela dan prije preko noci trebalo spustiti secer na manje od 5.1.
I slobodno se pocasti na tim festama, nece ti nista biti od toga

Ne znam kak si sa aktivnostima? Seces? Ja sam na pocetku trudnoce morala mirovat i tada mi je iz krvi glukoza bila 5.9 i nakon toga na ogttu 5.2. I kad mi je ukinuto mirovanje i pocela sam setat spustio se ispod granice i sad je sve ok a ne pazim sto jedem.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 08:19   #5292
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Nemas se kaj brinut, granicno ti je povisen secer Inace 5.1 se vec racuna kao povisen, 5.0 je ok Malo pripazi na prehranu i jedi vise obroka dnevno, i kreci ce, kretanje smanjuje secer. A dan prije vadenja krvi jedi normalno ko i bilo koji dan, samo ne nista nakon 8 sati. Koliko sam ja upucena u to ne moze ti prehrana od dana prije utjecati na rezultate.
Poanta je u tome da bi tvoje tijelo bez obzira na sto si jela dan prije preko noci trebalo spustiti secer na manje od 5.1.
I slobodno se pocasti na tim festama, nece ti nista biti od toga

Ne znam kak si sa aktivnostima? Seces? Ja sam na pocetku trudnoce morala mirovat i tada mi je iz krvi glukoza bila 5.9 i nakon toga na ogttu 5.2. I kad mi je ukinuto mirovanje i pocela sam setat spustio se ispod granice i sad je sve ok a ne pazim sto jedem.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
Da, znam da je 5.0 ok a vec 5.1 nije. Znaci ne moram se brinuti.
Vjerojatno su onda rekli da malo pripazim da ne bi jos rastao...
Ok, prije vađenja necu jesti iza 8 navecer i to je to.
E, kazes da prehrana od dana prije ne utjece, zato mi i nije jasno kako ta promjena prehrane moze promijeniti nalaz i smanjiti secer..
Dakle, slavlja i neki grijesi nisu problem. Jel dozvoljen sladoled? 😁
Ja sad samo cekam lubenice i ostalo voce pa salate i slicno. Nadam se da to nije zabranjeno, posebno lubenica 😁. Na njoj mogu zivjeti haha, nista drugo ne trebam!

Sto se tice aktivnosti, secem kolko mogu. Iako ispocetka nisam bas jer sam od jutra do mraka bila u mucninama i nisam imala snagu za nista. I sad ima dana kad sam lose, u migrenama i slicno ali ima i dana kad secem koliko mogu i nadam se da cu moci sve vise.
Jel postoji neko pravilo kolko bi se trebalo setati, kretati..? Jel se smiju i kakve vjezbe doma raditi za dane kad ne secem? Hvala na svim savjetima!
Aria95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 09:13   #5293
Quote:
Aria95 kaže: Pogledaj post
Da, znam da je 5.0 ok a vec 5.1 nije. Znaci ne moram se brinuti.
Vjerojatno su onda rekli da malo pripazim da ne bi jos rastao...
Ok, prije vađenja necu jesti iza 8 navecer i to je to.
E, kazes da prehrana od dana prije ne utjece, zato mi i nije jasno kako ta promjena prehrane moze promijeniti nalaz i smanjiti secer..
Dakle, slavlja i neki grijesi nisu problem. Jel dozvoljen sladoled? 😁
Ja sad samo cekam lubenice i ostalo voce pa salate i slicno. Nadam se da to nije zabranjeno, posebno lubenica 😁. Na njoj mogu zivjeti haha, nista drugo ne trebam!

Sto se tice aktivnosti, secem kolko mogu. Iako ispocetka nisam bas jer sam od jutra do mraka bila u mucninama i nisam imala snagu za nista. I sad ima dana kad sam lose, u migrenama i slicno ali ima i dana kad secem koliko mogu i nadam se da cu moci sve vise.
Jel postoji neko pravilo kolko bi se trebalo setati, kretati..? Jel se smiju i kakve vjezbe doma raditi za dane kad ne secem? Hvala na svim savjetima!
Ima neka logika iza promjene prehrane i utjecaja na šećer ali sam zaboravila koja je Ali u svakom slučaju to ne vrijedi za jedan dan, ono nemreš se jedan dan hranit po dijeti pa da će to sad imat neke velike utjecaje ak si do tada jeo svašta. Zato oni kažu da se prije GUK profila recimo treba pridržavati njihove dijete barem tjedan dana. Nisam niti doktor niti nutricionist pa ne znam, ovo sve pričam kak sam ja shvatila i iz svog iskustva. Naravno ak budeš vidla da ti na sljedećoj kontroli šećer još viši nego sada onda budeš to ozbiljno shvatila i puno više pripazila na prehranu.
Ali ove tvoje vrijednosti su stvarno rubne, i npr da si bila trudna prije par godina bile bi normalne jer je tada granica bila viša. Meni bi na tvom mjestu ovo bio samo znak da malo pripazim što jedem, baš da ne krkneš milku svaki drugi dan, jel
A sad svako tijelo je individualno. Meni su sa početka bile malo više te vrijednosti a tada sam baš zdravo jela, i onda su se spustile i ostale normalne. Sad jedem sve i svašta, čak mi je malo bed jer se hranim nezdravije nego prije trudnoće a šećer i uz to sve normalan. Što ne znači da bude tebi tak bilo, tebi se možda povećaju i možda dođe do toga da budeš baš jako morala pazit. Ali se nadam da neće.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 09:18   #5294
Kod mene je prehrana dan prije imala itekakvog utjecaja na rezultate jutarnjeg šećera. Pogotovo ako bi tako dugo bila gladna. Znaci, ako bi išla vaditi krv nakon 12h na tašte, šećer je uvijek bio viši od 5.1. Al to je nešto što se zove dawn effect i nema ga svatko. Ako bi jela recimo sir i vrhnje oko 9, 10 na večer, ujutro u 7 bi mi šećer bio 4.4 -4.7.
A ako bi dan prije jela hrpu kolača i ugljića, čak i kad ih ne bi jela na večer, nego tipa iza ručka, šećer ujutro bi opet bio veći od 5.1. Ali opet kažem to je individualno. Sva druga mjerenja u danu bi mi 2h nakon jela bila između 4.7 i 5.5

Što se tiče lubenice, to se čak i preporuča jer ima veliki udio vode
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 11:10   #5295
Meni je itekako imalo veze što sam jela dan, pa čak i više dana prije vađenja krvi. Utjecaj na razinu izmjierenog šećera je bio oho ho veći ako nisam pazila što jedem.

Na popisu namirnica sa visokim glikemijskim indeksom je i lubenica i to pri vrhu ljestvice,no ona sadrži jako malo šećera(oko 5%)i njeno konzumiranje ne bi trebalo utjecati na razinu šećera u krvi.
Mala Svemirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 11:53   #5296
Zanimljivo. Ja sam zadnji put dan prije guk profila popodne pojela pola paketa jadro keksi (zaboravila sam da planiram dan poslije vadit to ) i nalazi bili isti ko i uvijek. Inače sam jedino pripazila da dan prije ne jedem slatko.
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 11:55   #5297
Meni još nisu stigli nalazi iz Petrove. Za koliko dana obično budu tamo gotovi?
__________________
You're a stranger so what do I care?
callac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 16:06   #5298
curke, zna li netko sto znaci nizak fruktozamin? isla sam danas po nalaz ogtt i glukoza je super. nataste 4.6, pa nakon sat 6.1., pa jos sat 5.7...a fruktozamin mi je 179, a pise da je normalan 205 do 289...nije nista komentirala, samo da je nalaz savrsen i da navalim na kremsnite...al me svejedno zanima, a nisam tamo primjetila😁
tajcik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 16:24   #5299
Mozda jako glupo pitanje, ali smije li se pit voda za vrijeme cekanja izmedju vadjenja krvi, za vrijeme ogtt-a?
Lentil is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 16:51   #5300
Quote:
Lentil kaže: Pogledaj post
Mozda jako glupo pitanje, ali smije li se pit voda za vrijeme cekanja izmedju vadjenja krvi, za vrijeme ogtt-a?
Ne smije se ni piti,ni jesti,ni pusiti...
-Aya- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.