Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2006., 17:09   #41
s obzirom u kojem stoljecu obrazovanja su ovi nasi, pitali i te, "a kaj se to moze" uz ovaj pogled

__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 22:06   #42
Quote:
Soprano kaže:
nažalost nema nikakve mogućnosti za pohranu matičnih stanica kod nas niti njihovog iznošenja van zemlje. Jedino što se kod nas zamrzava su matične stanice tamo gdje su od leukemije oboljeli starija braća i sestre, dakle isključivo ciljano. Nije problem prošvercati preko grane, na sobnoj temp. moraju biti u roku 36h od poroda u banci, ali to vam niti jedan doktor ne smije uzeti. Matične stanice nisu niti krv niti krvni pripravak već tkivo i službeno za to treba eksplantacijski tim koji obaviještava ministarstvo o eksplantaciji, cijeli cirkus. To je strpano u zakon o presađivanju, nažalost. Ministarstvo ne dozvoljava iznošenje iz zemlje jer traže da bolnica ima ugovor s bankom. Čuh za neke slučajeve (koji su istina bog čula sam od susjedine strine itd) da su stanice uzimane pri porodu i švercane van, ali tu doktori ozbiljno krše zakon i koliko ja znam to inače ne rade. S privatnim laboratorijima ništa, jer niti mogu biti na porodu niti imaju ikakve veze s bankama. Jedina je mogućnost porod u inozemstvu. A da banka košta toliko je laž, jer na Rebru sve imaju, fali im samo novih frižidera koji su navodno 300.000 kn.
Ja bih se baš rado raspitala o tome kako taj explatacijski tim donosi odluku. Koga da zovem: ministartsvo zdravstva?
Meni je jedan od mojih dr rekao da beba ima veću vjerojatnost dobivanja leukemije jer sam radila rtg zuba u trudnoći, ne zanima što bi mi na to rekli ovi u MZ.
Stvarno mi se ne da ići rađati u sloveniju ili austriju, ako postoji ikakva mogućnost da se to napravi u RH.
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 22:47   #43


Pa zašto ova država sa svime mora kaskati?!

Kvragu! Pa zbog mirovanja ne mogu ni po kvartu šetati, a kamoli otići rađat u inozemstvo! A ni sponzora za to nemam...iako bih čudo stvorila samo da i financijski to pokrijem...

Glupa država
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 06:44   #44
Exclamation

Malo trazeci po netu nasao sam online peticiju za otvaranje registra i banke matičnih stanica u HR.
O Ani smo svi čitali, pa ako netko ima volju potpisati peticiju ona se nalazi na:

http://www.gopetition.com/online/10313.html


Svaki potpis je važan!
PalmaSutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 08:03   #45
evo baš slušam na vijestima, za Anu je prikupljeno 1,2 milijuna kuna a za osnivanje banke potrbno je 7 milijuna.....

Evo potpisali i ja i MM
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 08:56   #46
I ja potpisala
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 10:47   #47
Potpisala sam i ja.
InkaRaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 19:08   #48
Potpisala
Pahuljica79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 20:14   #49
mene to uopće ne tješi šta smo mi potpisali tu peticiju, jer tko zna kad će se naši dr odvažiti na uzimanje matičnih stanice, jer smo u svemu konzervativni da ne kažem zaostali
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 20:20   #50
upravo je na dnevniku bio prilog o ovome, ali su mi mama i tata bili na telefonu i nis nisam cula. jel mi moze netko ukratko prepricat o cem je bilo rijeci u prilogu. thx!
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 22:30   #51
cijena

molim vas lijepo ako neko ima informaciju koliko bi kostao porod u nekoj klinici gdje se mogu uzeti maticne stanice?
koliko kosta dan boravka u bolnici?(jer navodno 5dana treba ostati u bolnici)
koliko kost porod?
koliko kosta uzimanje maticnih stanica?
i koliko to sve zajedno uopce kosta?
koliko dana ranije prije termina treba biti u bolnici u kojoj se mislis porodit?
zamolila bi da mi odgovori neko ko je imao iskustvo sa tim ili ko je dobro upucen.
naime porodila bih se vani samo zbog maticnih stanica ali sad kad sam malo dublje usla u to vidim da to bas i nije tako jednostavno...
hvala vam
 
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 23:53   #52
nazalost nitko od nas iz hr nije imao to iskustvo, barem se do sada nije javio. A ove curke kaj su radale vani tamo i zive, pa i imaju osiguranja sto ti ne pomaze puno
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 23:56   #53
Quote:
magic blue kaže:
nazalost nitko od nas iz hr nije imao to iskustvo, barem se do sada nije javio. A ove curke kaj su radale vani tamo i zive, pa i imaju osiguranja sto ti ne pomaze puno

Magicna ti imas vremena pa joj nadi ono di je (cini mi se) Luu napisala o troskovima poroda vani. Neznam na kojem topicu...
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 13:08   #54
Post

Malo OT, ali možda vas zanima pa kopiram iz jednog maila koji se tiče Zaklade Ana Rukavina i humanitarne akcije za upis u registar koštane srži:

Quote:
O REGISTRU I DARIVANJU KOŠTANE SRŽI:


Transplatacijom koštane srži mogu se liječiti bolesnici s akutnim i kroničnim oblikom leukemije te bolesnici s teškim oštećenjem koštane srži.
Registar koštane srži potreban je onim bolesnicima koji nemaju donora u užoj obitelji.
Oni pacijenti kojima je potrebna nesrodna transplatacija umiru ako ne pronađu odgovarajućeg donora. Poklapanje dva organizma, donora i primatelja, u slučaju transplatacije koštane srži mora biti stopostotno. Zato su najčešći i najizgledniji donori članovi uže obitelji, ali vjerojatnost da bolesniku odgovara koštana srž krvnog brata ili sestre je samo 25 %.
Svi registri koštane srži skupljeni su u Europsku, odnosno Svjetsku banku koštane srži. To znači da, ako se upisani u registar, možete spasiti život ne samo nekom čovjeku u vašem gradu ili zemlji, već bilo gdje na svijetu. Vrlo je teško pronaći donora i vjerojatnost da jedan organizam 100% odgovara drugome je 1:100.000.
Hrvatski pacijenti svoje donore obično traže u njemačkom registru koštane srži.


Tko i kako može postati donor?

Donor može postati čovjek do 18-55 godina koji ne boluje od teških bolesti (poput kardiovaskularnih, zaraznih i sl.)
Da biste postali potencijalni donor, morate potpisati pristanak, nakon čega se uzima uzorak krvi (oko 7 ml) u epruvetu i pohranjuje se u laboratoriju za tipizaciju tkiva. Ostavljate ime, prezime, adresu i kontakt, ali vaše ime ima samo centar za tipizaciju tkiva u KBC Zagreb. U registru se vodite pod šifrom. DAKLE, BITNO JE REĆI: ne morate dati srž da biste ušli u registar. Morate DATI KRV.
Jednom kad ste ušli u registar, postali ste potencijalni donor. Ukoliko se nađe bolesnik koji ima iste antigene tkivne snošljivosti kao i vi (engl. HLA), kontaktirat će vas Centar za tipizaciju tkiva i ponovo vas pitati pristajete li na donaciju.
Donacija koštane srži znači dati:
1. ili KOŠTANU SRŽ- ona se uzima iz kosti zdjelice U OPĆOJ ANESTEZIJI.
2. ili PERIFERNE MATIČNE STANICE- to su stanice koje se nalaze u vašem krvotoku a imaju veliku moć samoobnavljanja. Iz vašeg tijela uzimaju se postupkom LEUKOFEREZE. To je postupak odvajanja perifernih matičnih stanica iz cirkulacije davatelja. Aparat za leukaferezu sličan je dijalizatoru. Krv davatelja iz jedne ruke odlazi u aparat, centrifugira se i odvajaju se matične stanice, dok se ostali dio krvi kroz drugu ruku vraća u cirkulaciju davatelja. Postupak se BEZBOLAN i NEMA POTREBE ZA ANESTEZIJOM.

Za osobu kojoj dajete srž svejedno je na koji je način dajete, uzimanjem srži iz zdjelice ili odvajanjem perifernih matičnih stanica. Odluka je VAŠA.



ŠTO TOČNO TREBATE UČINITI:

-dati krv:
Na licu mjesta, dajete oko 7ml krvi. Postupak obavlja educirano medicinsko osoblje iz Centra za tipizaciju tkiva KBC-a Rebro. Higijenski uvjeti isti su kao da dajete krv u bolnici.

-dati osobne podatke:
Ime, prezime, adresa i broj telefona, kako bi vas Centar za tipizaciju u slučaju potrebe mogao kontaktirati.


ŠTO STE POSTIGLI UPISOM U REGISTAR:

-postali ste potencijalni spasitelj tuđeg života

Postati potencijalni donor koštane srži zaista znači potencijalno spasiti nečiji život. I ne samo u Vašem gradu i Vašoj zemlji. Europski i svjetski registri sakupljeni su u Svjetsku, odnosno Europsku banku koštane srži. Možda će baš Vaša koštana srž moći spasiti život nekoga koga nikada niste vidjeti, u zemlji u kojoj nikada niste bili.

-niste ugrozili svoj život

Darivanje koštane srži NE MOŽE ugroziti život donora. Koštana srž se iz tijela donora vadi tek ako se pokaže da se 100% podudara s organizmom primaoca.
Biti u registru znači HTJETI I MOĆI spasiti nečiji život. Ako odlučite da biste jednoga dana htjeli spasiti nečiji život, učinili ste jako puno za zaista hrabre ljude koji se za preživljavanje bore na najteži mogući način.


ZAŠTO BISTE HTJELI BITI DONOR:

Ako Vaš argument nije taj da želite pomoći nekom drugome da spasi život, nemojte zaboraviti koliko život može nepredvidljiv. Sutra i Vi možete biti bolesnik kojem će trebati koštana srž. Ovaj registar bit će na korist svima nama, jer ova se bolest ne događa nekom drugom, već se može dogoditi i Vama, Vašem djetetu, Vašem članu obitelji ili prijatelju. Ovo činimo za društvo i druge, ali i za sebe. Ana Rukavina pokazala nam je što to znači biti human i velikodušan. Slijedite njen primjer.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 18:47   #55
Ma sve super s humanosti, ali dajte se malo ohladite tih bulaznjenja koja skoro dolaze na nivo tipa "odrezat cemo vam nogu, ali u totalnoj anesteziji, pa vas nece boliti, a za kasnije imate drugu nogu i zato je to ok".

Pitajte bilo kojeg anesteziologa da li bi vam radio totalnu anesteziju tek tak iz zafrkancije. Sigurno ce reci da ne bi. Zasto? Jer postoji mogucnost da vas anestezijom ubije, odnosno da se vise ne probudite, kako ce to umotati u verbalni celofan, kao da se radi o spavanju.

Totalna anestezija je ozbiljni zahvat, nije sala, postoji mala, ali stvarna sansa da pacijent izgubi zivot. O mucnini nakon anestezije, odnosno steti od brojnih ubadanja u kost nitko isto ne govori, kao da je to nista. Ako je nista probajte si zabiti iglu u kost pa javite je li bilo ugodno.

Svi nesto trkeljaju kako ce lijepo tretirati davatelja u bolnici, a u stvari provest ce 1-2 dana u trosnoj sobi s nepoznatim ljudima, ukomiran drogama, obucen u bolnicke dronjke koji mu ni dupe ne pokrivaju kad se digne, na plahtama sumnjive cistoce, djelit ce zahod i kupaonu s nepoznatima, po noci ce moci slusati hroptanje i hrkanje ostalih u sobi. Super stvar, zar ne?
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 22:31   #56
Quote:
Arslan kaže:
Ma sve super s humanosti, ali dajte se malo ohladite tih bulaznjenja koja skoro dolaze na nivo tipa "odrezat cemo vam nogu, ali u totalnoj anesteziji, pa vas nece boliti, a za kasnije imate drugu nogu i zato je to ok".

Pitajte bilo kojeg anesteziologa da li bi vam radio totalnu anesteziju tek tak iz zafrkancije. Sigurno ce reci da ne bi. Zasto? Jer postoji mogucnost da vas anestezijom ubije, odnosno da se vise ne probudite, kako ce to umotati u verbalni celofan, kao da se radi o spavanju.

Totalna anestezija je ozbiljni zahvat, nije sala, postoji mala, ali stvarna sansa da pacijent izgubi zivot. O mucnini nakon anestezije, odnosno steti od brojnih ubadanja u kost nitko isto ne govori, kao da je to nista. Ako je nista probajte si zabiti iglu u kost pa javite je li bilo ugodno.

Svi nesto trkeljaju kako ce lijepo tretirati davatelja u bolnici, a u stvari provest ce 1-2 dana u trosnoj sobi s nepoznatim ljudima, ukomiran drogama, obucen u bolnicke dronjke koji mu ni dupe ne pokrivaju kad se digne, na plahtama sumnjive cistoce, djelit ce zahod i kupaonu s nepoznatima, po noci ce moci slusati hroptanje i hrkanje ostalih u sobi. Super stvar, zar ne?

Rijetko dobijem poriv da nekoga udarim, ali tebi bi jednu zaleusila samo tako
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 14:16   #57
Banka matičnih stanica u Zagrebu?

Pozdrav!

Kako za mjesec i pol trebam roditi, zanimaju me mogućnosti pohrane matičnih stanica iz pupkovine.

Čula sam da je neki dan na Hrvatskom radiju g. Mrsić iz zaklade Ane Rukavine "Želim život" rekao da se uskoro u Zagrebu na Rebru otvara banka matičnih stanica za sve zainteresirane, a ne samo za one koji nažalost imaju bolesnog člana obitelji.

Zna li možda netko nešto više o tome? Kad počinje funkcionirati ta banka (iz neslužbenog izvora: ovaj mjesec, tj. u ožujku 2007), što treba napraviti, kome se javiti itd.?
elina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 18:29   #58
i aj čekam neke informacije...pričćalo se o tome a sad već duže ništa nisam čula....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 21:57   #59
to i mene jako zanima. bumo vidli
stella24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 18:04   #60
spojeno s postojecim topicom
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:57.