Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2013., 10:26   #101
neću krunicu
jesi možda razmišljao o ljuskicama?
julianna-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 10:55   #102
pa ne bi ni ja krunicu....tražim najbolju alternativu i najmanje invazivnu a da je učinkovita....da mi se ne okrhne taj dio kad opet budem grizao kruh....čak ni cijena nije toliko bitna...bitniji mi je moj zdravi dio prednjeg zuba....čini mi se da bi rješenje moglo postojati, ali ja ga ne znam a moj mi ga zubar nije ponudio pa me zanima da li postoji neko takvo rješenje
SubaruCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 11:36   #103
Quote:
SubaruCRO kaže: Pogledaj post
pa ne bi ni ja krunicu....tražim najbolju alternativu i najmanje invazivnu a da je učinkovita....da mi se ne okrhne taj dio kad opet budem grizao kruh....čak ni cijena nije toliko bitna...bitniji mi je moj zdravi dio prednjeg zuba....čini mi se da bi rješenje moglo postojati, ali ja ga ne znam a moj mi ga zubar nije ponudio pa me zanima da li postoji neko takvo rješenje
koliko sam ja čitala ljuskice se preporučaju kao trajnije rješenje,nailazim na razne varijante cijene pa nebi znala o koliko kn se radi
ja se nadam da će mi danas staviti nadogradnju kompozitom jerbo sam se iskeširala za implatant a šta se tiče ljuskica možda bi pred kraj godine išla na tu varijantu
i dali znaš možda dali se plaća ova varijanta nadogradnja kompozitom, stomatolog je preko hzzo-a a ja imam i dopunsko
mada mi sve miriše na plaćanje...
julianna-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 11:48   #104
Ako ste preko hzzo -a, trebali bi imati pravo na besplatnu sanaciju fronte bijelim ispunom. Pitanje je samo koliko će kvalitetno to doktor izvesti i s kojim materijalima (jer je ono što pokriva socijalno - smeće). Te stvari treba naglasiti pacijentu te mu dati mogućnost da bira. Krpanje kompozitom nije loša opcija, ali ponekada, ako se sve i napravi najbolje moguće, nije jako trajno (zbog zagriza i sila). Zato se preporučuju ljuskice ili krunice iz pune keramike.
Dopunsko samo znači da ne plaćate 10 kn participacije (i kasnije za eventualno bezubu čeljust imate pogodnosti u vidu proteza).
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 12:00   #105
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Ako ste preko hzzo -a, trebali bi imati pravo na besplatnu sanaciju fronte bijelim ispunom. Pitanje je samo koliko će kvalitetno to doktor izvesti i s kojim materijalima (jer je ono što pokriva socijalno - smeće). Te stvari treba naglasiti pacijentu te mu dati mogućnost da bira. Krpanje kompozitom nije loša opcija, ali ponekada, ako se sve i napravi najbolje moguće, nije jako trajno (zbog zagriza i sila). Zato se preporučuju ljuskice ili krunice iz pune keramike.
Dopunsko samo znači da ne plaćate 10 kn participacije (i kasnije za eventualno bezubu čeljust imate pogodnosti u vidu proteza).
i ja sam preko HZZO-a i imam dopunsko....al mi nije jasno kako su mi prethodne nadogradnje trajale toliko dugo (7-8 god), a nista mi nije naplaćeno (što mi sad i nije bitno!!)....da mi je znati što mi je moja zubarka tada stavila, danas bih platio kolko treba samo da ne mora nista brusiti po zdravom dijelu zuba i da traje bar toliko vremena.....nek mi naplate za vrhunski materijal (kompozit), al da stoji kak se spada....imam iskustvo da se može dakle čini mi se da je pitanje da li se hoće
SubaruCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 12:14   #106
Točno; ako je prvi put stajalo toliko dugo, ne vidim zašto opet ne bi, pa i barem pola toga, ako se zagriz nije promijenio
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 21:59   #107
Puknut zub!

Nisam našla prikladnu temu za ovaj problem pa otvaram ovu. Uglavnom, sedmica mi je prije cca 7 godina zaplombirana, jedva spašena i velik dio zuba čini plomba. Radilo se o tome da mi ga je zubarka kao djetetu pokvarenog zaplombirala i on se raspadao iznutra, a da ja nisam ni osjetila!
Tek kad sam promijenila zubara, otkriven je taj problem, pošto me zub nije do tad počeo boljeti. Taj zubar mi ga je jedva spasio, stvarno sam muke s tim prošla i jako sam mu zahvalna.
Međutim, na spoju plombe i zuba, gdje se zub dotiče sa šesticom mi se otkrhnuo mali komadić zuba, promjera cca 1,5 mm, plomba nije oštećena, samo se otkrhnuo taj komadić ispod spoja sa plombom. Ne boli me, samo osjetim kad jedem/pijem nešto hladno i sl. Zubarka me naručila tek za dva tjedna i pitanje koje me muči je - može li se zaplombirati i popuniti samo ta rupica gdje je otpao komadić ili se mora mijenjati zbog toga cijela plomba (koja je neoštećena)?
Ako moram mijenjati cijelu plombu, mislim da se mogu pozdraviti s tim zubom jer nije dovoljno jak da podnese još jedno plombiranje i brušenje
kleoQt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 13:34   #108
Ne mora se mijenjati cijeli ispun.
Samo jedan dio...u slučaju da se ne može pristupiti toj rupici koju navodis.
Ako je pristup lagan. ..onda se samo doda materijala za ispun.
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 14:11   #109
Hvala puno, sad mi je lakše!

Da, pristup je lagan, plomba je neoštećena koliko ja vidim, samo se komad zuba odlomio sa strane. Malo me zabrinjava jer je ta pukotina do desni koliko mi se čini i to baš na spoju sa šesticom
Prije 5 mj sam bila na redovnoj kontroli i baš sam pitala za taj zub je li sve u redu pošto imam lagane paranoje oko njega i zubarka je rekla da je
Uopće ne znam u kojem trenutku mi se taj dio odlomio ni kako, a možda tog dijela zuba nije ni prethodno bilo nego se plomba na tom dijelu slomila...
Brine me što moram čekati još dva tjedna do termina kod zubarke, može li u tom periodu nastati karijes na tom mjestu? Kako da to najbolje zaštitim pošto hrana konstantno ulazi u tu rupicu? Perem kad god stignem nakon obroka i ispirem usta sa onom tekućinom za usnu šupljinu, je li to dovoljno?
kleoQt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 21:30   #110
Hranu ne možeš spriječiti. Samo redovito prati i čekati termin.
Ja nisam mjerodavna oko čekanja jer sam privatnik. Ništa se neće dogoditi za dva tjedna.
Normalno održavaj higijenu zubi i to je to.
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 10:49   #111
Quote:
sagena kaže: Pogledaj post
Hvala na odg. Zubar mi radi danas popodne, pa ću vidjeti... možda ipak bude dovoljna nadogradnja, jer ako je korijen ok (a trebao bi biti, zub se ne klima onako "iz korjena", nego je puknuo skroz gore uz desni, dakle cijeli zub)...
Eto, meni napravljena nadogradnja na taj zub, bila sam jako zadovoljna, ali sad je ispala ta nadogradnja, jednostavno cijela, s onim "šarafićem"... ne znam što je u pitanju, kako da spasim zub? Pretpostavljam da mi može opet staviti novu nadogradnju(??), ali zar da se baš svakih par mjeseci to "raspadne", ne znam... radi se o gornjoj trojci i stvarno sam očajna...

P.s. kakva je ovo varijanta s "ljuskicama" i krunicama? napominjem da mi je četvorka pokraj tog puknutog zuba isto nadograđena... :ne znam:
Potpuni sam laik po tom pitanju.
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 22:39   #112
Quote:
Obeliks kaže: Pogledaj post
..proslu nedjelju mi pukne komadic zuba, u ponedjeljak odem zubarici i naruci me za 13.4 jer me ne boli.
medjutim danas mi pukne jos komadici istog zuba.
i dalje me ne boli, ali mi nije jasno kako mi zdrav zub (dobro, ocito nije zdrav) moze tako lako punkuti...?!

sta ce mi sad zubarica uraditi?
Aaaa bas imam srece sto se to meni ne moze dogoditi jer imam "keramicke zube" kako kaze zubarka.
Euphrasie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 11:50   #113
pomoć

prije par mjeseci mi je "puknuo" zub, odnosno- odkrhnuo se, između gornje desne petice i šestice (samo unutarnji dio, prema jeziku, vanjski je neokrhnut i normalno stoji). tu sam prije par godina vadia živac. bolilo me dan- dva i to je to. nije puklo do mesa, odnosno ostalo je meso prekriveno. obzirom da sam bila na putu i nije me ništa bolilo- nisam išla kod zubara. i jučer mi se na kruh odkrhnuo opet komadić istog zuba. i opet nije do mesa, ne boli me zub (malo meso iznad toga, na dodir, kao da je malo naotečeno). obzirom na praznike i da ne mogu do zubara prije srijede, što je najbolje učiniti? dali mogu izdržati do srijede bez većih posljedica?
mayago is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 12:02   #114
Quote:
mayago kaže: Pogledaj post
prije par mjeseci mi je "puknuo" zub, odnosno- odkrhnuo se, između gornje desne petice i šestice (samo unutarnji dio, prema jeziku, vanjski je neokrhnut i normalno stoji). tu sam prije par godina vadia živac. bolilo me dan- dva i to je to. nije puklo do mesa, odnosno ostalo je meso prekriveno. obzirom da sam bila na putu i nije me ništa bolilo- nisam išla kod zubara. i jučer mi se na kruh odkrhnuo opet komadić istog zuba. i opet nije do mesa, ne boli me zub (malo meso iznad toga, na dodir, kao da je malo naotečeno). obzirom na praznike i da ne mogu do zubara prije srijede, što je najbolje učiniti? dali mogu izdržati do srijede bez većih posljedica?
što prije zubaru, nemoj se igrati
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 21:27   #115
Pozz

Evo veceras od bureka otkinuo mi se unutarnji dio plombirane gornje cetvorke. Plomba stoji za sad prilicno cvrsto, ali s unutarnje strane nema zuba. Interesira me da li ima tu pomoci, da li ce se samo postojeca plomba obrusiti da ne smeta ili ke postupak ipak kompliciraniji. S obzirom da je guzva na pregled moram cekati 10ak dana jos..
TomyCroSound is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 22:24   #116
Question

pozz, gornje jedinice su mi razlicite duljine i jednu bih trebala nadograditi. Citala sam cjenike stomatologa i ono sto je povezano s nadogradnjom je izmedju 300 i 2500 kn. Ne razumijem se u to, zato i pisem ovdje. Stavi li se bijela plomba ili nesto drugo? I koje su cijene?
LittleFairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 12:14   #117
Quote:
LittleFairy kaže: Pogledaj post
pozz, gornje jedinice su mi razlicite duljine i jednu bih trebala nadograditi. Citala sam cjenike stomatologa i ono sto je povezano s nadogradnjom je izmedju 300 i 2500 kn. Ne razumijem se u to, zato i pisem ovdje. Stavi li se bijela plomba ili nesto drugo? I koje su cijene?
Uglavnom se stavlja kompozitni ispun. U ugovornim ordinacijama je kompozit u fronti besplatan, a privatno se da naći od cca 250kn
Ivana2711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 14:34   #118
Strah me

Dakle prije godinu dana mi je se malo otkrnio zub.Nije me bolilo,ali je bila mala rupica u zubu,čistio sam ga redovito i trebalo mi je dosta dugo da odem zubaru jer sam imao dosta loša iskustva s njima.Taj zub mi je nekoliko puta popravljan.Otišao sam na koncu zubaru i on mi je rekao da vidi da je otvoren i da "ima nečeg trulog unutra",ali ništa nije napravio već me poslao da snimim taj zub.Ja sam ga snimio,a u međuvremenu mi je još malo zuba otpalo tako da ga sad praktički pola nema i sad sam se naručio i moram čekat mjesec dana da me primi.Što znači da mi je zub godinu dana otvoren,ja ga redovito čistim,ali ipak želim to napokon riješiti,a najvjerojatnije će ga morati vadit.Inače,kutnjak je u pitanju.Jako me strah
cmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 17:44   #119
Quote:
Ivana2711 kaže: Pogledaj post
Uglavnom se stavlja kompozitni ispun. U ugovornim ordinacijama je kompozit u fronti besplatan, a privatno se da naći od cca 250kn
Hvala puno )
LittleFairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 21:25   #120
Ovo 2500 kn je keramička ljuskica - veneers - najkvalitetnije, najljepše i najdugotrajnije rješenje. Visokoestetski ispun se kreće od 250-550 kn, pogotovo ako se radi s posebnim setovima (izrada kompozitne ljuskice uz slaganje boja itd.).
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.