Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2014., 10:47   #21
Prelistao sam jucer Once Upon a Time in China. Kratak sam s vremenom pa mi se ne gubi vrijeme na genericke stvari. Nazalost, ovdje nisam uspio naci nista sto bi mi uhvatilo paznju dok sam pobrzavao pa nisam film ni pogledao u cijelosti. Sad ce netko reci kako sam u par minuta mogao skuziti da mi se film ne svidja i da sam nesto propustio ali ne bih rekao. Dovoljno mi je to za osjetiti atmosferu filma, vidjeti neke dijaloge, kako izgledaju akcijske scene, i ima li impresivnih likova.

Isto sam napravio s jos jednim kineskim.


Odustajem skroz od kineskih filmova do daljnjega.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 12:26   #22
Moja 3 kineska favorita (doduše prvi nije čisto kineski, rađen je u koprodukciji s drugim zemljama):

Crouching Tiger, Hidden Dragon [2000] 10/10

House of Flying Daggers [2004] 9/10

Hero [2002] 8/10
__________________
2001 & Echoes
iggy888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 12:58   #23
to live (1994) - priča o jednoj obitelji u periodu od otprilke završetka japanske invazije na kinu, pa do propasti kulturne revolucije...za razliku od komornog eksperimenta u 'raise the red lantern', zhangova najpoznatijeg filma, ovdje je zamah epski, uz preuzimanje stereotipnih obrazaca holivudskog filma. što znači da je dominantni ton naglašeno melodramatski i da se neke situacije nepotrebno verbalno objašnjavaju, kao da redatelj ne vjeruje u gledateljevu moć percepcije. rezervirana preporuka
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 08:11   #24
Quote:
iggy888 kaže: Pogledaj post
Moja 3 kineska favorita (doduše prvi nije čisto kineski, rađen je u koprodukciji s drugim zemljama):

Crouching Tiger, Hidden Dragon [2000] 10/10

House of Flying Daggers [2004] 9/10

Hero [2002] 8/10
Dobri su. Mada je ovde reč samo o martial arts kineskim filmovima. Doduše, takve kineske jedino i gledam, kineska kinematografija je ogromna. 14 Blades je meni dobar film, zatim Reign of assassins. Nikad u životu nisam sreo niti jednu osobu koja nešta zna o kineskim martial arts filmovima, i svako s kime razgovaram o ovom žanru, kad mi spomene Brus Lija ili još gore Džekija Čena, nije mi dobro. Po tome vidim da ne prate i ne znaju.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 11:26   #25
summer palace 2006

vrlo dobar, film prati nekolicinu likova u periodu dosta drastičnih društvenih i identitetskih promjena u kineskom društvu (otprilike druga polovina osamdesetih, pa do početka novog milenija). taj socijalni kontekst je najčešće u pozadini, ali se ispoljava kroz glavni lik (izvrsna hao lei) i njezina 'lutanja', koja su u prvom planu. kao i superiorniji 'suzhou river', ovo je vizualno kombinacija hiperrealizma i poetskih stilizacija. neke stvari ne funkcioniraju (umetnute kartice teksta, npr), ali glavna protagonistica je odlično napisana i kraj je jako dojmljiv.



__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2019., 15:13   #26
zhou yu's train 2002

romantična drama o ljubavnom trokutu(?) u čijem je centru naslovna junakinja, koja putuje dvaput tjedno do svojeg dečka, pisca koji piše naslovnu knjigu poezije...odličan primjer asocijativnog, nelinearnog i metafilmskog izlaganja, stilom kakav se izgleda više ne prakticira u novijim kineskim filmovima i sa kamerom koja je istovremeno i epileptična i meditativna, u jednakoj mjeri oslonjena na honkonšku tradiciju kinetičke montaže i europskog umjetničkog filma. vlakovi daju vizualnu strukturu i 'uzemljenje' impresionistički rasutim scenama.



__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2019., 16:46   #27
Ja preporucujem Bodies at rest od Renija Harlina, dobar akcioni triler
Eartwormjim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2020., 13:48   #28
ovaj put s ocjenom:

still life 2006

ovo je praktički satira na znanstveno-fantastične filmove - u postapokaliptičnom ambijentu toka rijeke jangce, gdje su čitava sela potopljena a preko milijun ljudi raseljeno zbog gradnje hidroelektrane 'tri klanca', dvoje glavnih likova traži način da se poveže sa svojim članovima obitelji. osim te individualno-obiteljske dimenzije, film je velika sociološka freska radnika iz raznih dijelova kine koji obavljaju ovaj nadljudski posao, kako bi 'u dvije godine demolirali grad star 2000 godina'.
tu su i partijski komesari koji moraju izvršavati svoje naredbe i gangsteri koji moraju uvjeriti ljude da se isele.
vizualno, film je na bizaran način vjeran ikonografiji kineskog klasičnog slikarstva, sa čestim grupnim portretima naspram individualnih, monumentalnom prirodom koja 'guta' pojedince i letećim tanjurima umjesto planinskih besmrtnika.



__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2020., 10:17   #29
the wild goose lake 2019

odličan trailer, ali ne baš uspio 'nasljednik' inovativnog industrial-noira 'black coal, thin ice'. ovdje se odustalo od dugih kadrova i okrenulo novovalovski eliptičnoj montaži, što samo ponekad funkcionira. radnja je banalnija i linearnija - prethodnik je imao sjajno glumljenog intrigantnog glavnog junaka koji rješava vrlo opskuran slučaj serijskih umorstava, dok ga redatelj voza u krug i konstantno odgađa radnju surealnim sekvencama i zabavnim non-sequiturima; cijeli film je bio pokušaj da se priča ne ispriča i spoznaja odgodi. ovdje nema misterije u srcu priče - protagonist (ovaj put slabo napisan i odglumljen) naprosto čeka da se preda policiji, dok su narativna zapostavljanja sada više samosvjesna i maniristička (i u principu već viđena). nema ni fascinantnih ideja poput one u tunelu iz 'black...' gdje se u jednom kadru preskoči čitavo desetljeće. kraj je također promašen - jako podsjeća na završetak 'exiled', uz razliku da kod toa takav rasplet ima težinu jer je prethodno uspio uspostaviti moralno slojeviti svijet u kojem se njegovi likovi sudaraju. propuštena je i prilika da se kreativno snažnije poveže motiv jezera i besciljno lutanje likova. liao fan i kwai lun-mei su opet odlični.



__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 21:47   #30
Ako ništa bar bi trebalo pogledat rane filmove Li Gong..
To su prava mala remekdjela..Pogotovo filmove sa režiserom Yimou Zhang..
Teško je pronaći te filmove, ali vrijedi se potruditi, nešto ima po torentima..

Bilo bi dobro kad bi htv3 odradio neki maraton..
Monro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2020., 19:44   #31
so long, my son 2019

trosatni intimistički ep koji prati jednu obitelj u periodu od kraja kulturne revolucije do danas, s naglaskom na donedavno aktualnu službenu politiku jednog djeteta. premisa o dvostrukoj tragediji, 'prirodnoj' i birokratskoj, je zanimljiva ali film gubi snagu u nepotrebno nelinearnoj strukturi, koja je tu izgleda samo kako bi štitila centralnu tajnu(koja to i nije). prikaz perioda se također svodi na već viđeni repertoar, uz tek poneku upečatljiviju scenu poput one kad radnici protestiraju zbog masovnih otkaza koji nastaju kao posljedica prelaska na tržišnu ekonomiju. odlični glumci, ali generalno film je razočarenje.



__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2020., 12:02   #32
Nanjing! Nanjing!
Jedan od najboljih ratnih drama koje sam gledao.

Mulan
Bilo je na HRT prije par godina. Bolje gledati izvorni kineski film, nego Disneyevo smeće.
__________________
Prvo te ignoriraju. Nakon toga te ismijavaju. Potom se protiv tebe bore. Na kraju pobjeđuješ.
Mahatma Gandhi
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2020., 13:24   #33
U carstvu vukova , odličan kineski film.
https://www.youtube.com/watch?v=oY338jjqrlk
__________________
“Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!”
Bob Rock
omahen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2020., 04:16   #34
Nisam znao gdje ovo staviti i da li ima već tema o ovom filmu.



Big Fish & Begonia

Kineski animirani. Ukratko - oduševio me (nisam očekivao puno, 7.1 ima na IMDB, 91/72 na Rotten Tomatoes).

Priča je jedan divan i bajkovit rollercoaster, emotivno kockanje s vrijednostima jednog ili pola života, bolima platonske ljubavi i preispitivanje vezanosti između bogovskog i ljudskog svijeta. Pratimo vremeplove jedne djevojčice i jednog dječaka u potrazi za bivanjem, gdje je biti voljen subverzivno vezano uz voljeti, onako aktivno i iskreno. Film mi je dragulj.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2020., 07:21   #35
Quote:
Jack Hammer kaže: Pogledaj post
Nanjing! Nanjing!
Jedan od najboljih ratnih drama koje sam gledao.

Mulan
Bilo je na HRT prije par godina. Bolje gledati izvorni kineski film, nego Disneyevo smeće.
Nisam gledao ovu ratnu dramu, mada mislim da sam odgledao 2-3 njihova ratna filma, sviđaju mi se. Što se tiče Hua Mulan, odgledao sam ovu verziju koju si ti spomenuo ali jedva čekam da se otvore kinoteke za najnoviji Hua Mulan. Ne bih smeo da se kladim da je Disneyevo smeće dok pre toga to ne odgledam.

Odgledao sam ovde u kinu Ip Man 4 - epic. Žao mi je što je ovo poslednja serija o Ip Manu sa Donnie Yenom.

Zatim sam gledao Birth of the Dragon. Radnja ovog filma je na osnovu jedne (od tri, čini mi se) verzije prema kojoj je Bruce Lee izgubio meč od strane drugog učitelja kineskih borilačkih veština, Wong Jack Mana. Wong Jack Man je zaista imao meč sa Bruce Leeom, i po tome je zaista postao poznat. Jednom sam malo više vremena proveo da saznam što je više moguće o ovom istorijskom meču koji se odigrao 1964 u San Franciscu. Iako postoji par verzija, čini mi se da je ta po kojoj je film i rađen najverovatnija. Ne bih baš ceo portret iz ovog filma mogao da skockam u ono što je meni poznato o Bruce Leeu, ali je meni ovo baš dobra filmčina. Odgledao sam ga još par puta kasnije na kompu.

Master Z: Ip Man Legacy je takođe dobra filmčina. Max Zhang nekako uvek glumi neke negativce, igrao je u Ip Man 3 gde je izgubio, naravno, od Ip Mana, ali u ovom filmu, zaista me je oduševio. Isto sam ga odgledao par puta. Zapravo, uglavnom sam odgledao one scene gde su borilačke veštine, jer me to najviše zanima. Ovi žanrovi su mi, kad je u pitanju kineska kinematografija, izuzetno dragi. Pogledao sam par desetina čak i manje poznatih filmova ovakve vrste. Mogao bih dosta o tome pričati, ja sa uživanjem pogledam i nešto što sam već par puta gledao - to mi se apsolutno nikad ne dešava sa bilo kojom drugom produkcijom. Ne gledam Jamesa Bonda po 2 puta isti film, niti F&F ali The Blades sam, recimo, ponovo gledao pre koju sedmicu, možda već 5-6-ti put. Samo mi je dovoljno da negde spomenem, na forumu, uživo, i već to veče obavezno ispratim nešto od tijeh filmova. Ta koreografija i umetnost u tim filmovima mi je jednostavno nešto što niko drugi nema i ne može to tako dobro da odradi.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.