Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2010., 22:17   #6821
Quote:
amicus curiae kaže: Pogledaj post
Ja sam inzistirala na reviziji korijena (haval forumasima), ali ipak mi je na kraju receno da ona nece pomoci jer patoloski proces, tj. upala, tj. bakterije, ostaju oko vrha korjena zuba pa to svejedno bukne nakon nekog vremena.

Sta sad raditi????
Možda trebaju opet napravit čišćenje? Pa zar ne pomažu antibiotici oko ubijanja bakterija. A i još jedno pitanje za ovdje prisutne zubare

Koriste li se kartikosteroidi u takvim upalnim procesima? Navodno da su jači po pitanju lječenja mnogih bolesti a i upala
Mint is offline  
Old 20.03.2010., 22:38   #6822
Da li mi netko zna objasniti o kakvoj se točno pjeni radi za ispun iznad zuba iznad kojeg se povuklo zubno meso (iznad 4,5 i 6-tice)? Nadam se da ne lupetam previše. Najme, nemam pojima o tome.
S obzirom da u utorak skidam navlake sa prednja 4 zuba, stare 15 godina, odlučio sam se za krunice od cirkona bezmetalne. Predložene su mi i od titatna ali mi se nekako čine neprozirne na nekoliko primjera koje sam pronašao na netu. Malo me brine to što mi se je zbog lošeg zagriza povuklo meso i iznad ta prednja 4 zuba, pa mi je zubarica rekla, s obzirom da mi se ne vidi u potpunosti taj dio zubnog mesa, da bi ih ona samo malo produžila (da li ima još koja metoda) i da će to izgledat ok. Inače, odlučio sam se za ordinaciju dr. Štimac-Jagodić jer sam preko neta pronašao da ona radi sa CAD-CAM tehnologijom. Jest da je malo skuplja ali sam se kod nje nekako najbolje osjećao i odmah stekao povjerenje, te je to i na kraju presudilo.
Svaki mi je profesionalni komentar dobrodošao.
I oprostite ako moj post zvuči zbrkano jer sam i sam trenutno u takvom stanju.
Hvala Vam unaprijed!
abreberi is offline  
Old 20.03.2010., 22:44   #6823
Čuo sam da su stručnjaci uspjeli uzgojiti zub, koriste matične stanice, harmon rasta i jos nesto i to spričom ubrizgaju na njesto gdje treba izrasti zub. Da bi zub izrastao treba mjesec dana, pa ono pisu da zubari više nečeju popravljati zub nego će uzgajati zube. Kad se to može očekivati u slobodnoj primjeni ?
msvijet is offline  
Old 20.03.2010., 22:50   #6824
Quote:
amicus curiae kaže: Pogledaj post
Ja sam inzistirala na reviziji korijena (haval forumasima), ali ipak mi je na kraju receno da ona nece pomoci jer patoloski proces, tj. upala, tj. bakterije, ostaju oko vrha korjena zuba pa to svejedno bukne nakon nekog vremena.

Sta sad raditi????
Patološki proces (granulom) oko korijena nastaje zbog toga što bakterije iz kanala zuba prolaze u tkivo oko korijena zuba, a isto tako i propusnost kanala omogućuje njihovo hranjenje te rast i razvoj u upalnom procesu. Revizijom punjenja i hermetičkim punjenjem kanala bakterije koje se nalaze u tkivu oko korijena gube hranu i mogućnost razvoja te nakon nekog vremena odumru i tkivo zacijeli.
Ponovno razbuktavanje procesa dogoditi će se samo ako kanal nije dobro hermetički napunjen.
Apikotomija smanjuje stabilnost zuba, njegovo trajanje i nakon nje takođe može ostati bakterija u tkivu oko korijena te se i nakon nje proces može ponovno razbuktati. Osobito ako se istovremeno ne riješi uzrok nastajanja procesa, tj. zatvori kanal koji propušta.
borna07 is offline  
Old 20.03.2010., 22:54   #6825
Quote:
Mint kaže: Pogledaj post
Možda trebaju opet napravit čišćenje? Pa zar ne pomažu antibiotici oko ubijanja bakterija. A i još jedno pitanje za ovdje prisutne zubare

Koriste li se kartikosteroidi u takvim upalnim procesima? Navodno da su jači po pitanju lječenja mnogih bolesti a i upala
Kortikosteroidi se ponekad koriste lokalno u samom kanalu zuba, ali postoje učinkovitiji lijekovi od njih, pa baš i nisu prvi na listi. Oni samo smiruju upalu, ali ne uništavaju bakterije koje su ju izazvale.
U liječenju upalnog procesa koriste se ev. antibiotici kao pomoćno sredstvo. Osnovno sredstvo je ukinuti bakterijama hranu i put za razvoj i razmnožavanje. Zbog toga sami atb neće izliječiti upalu, već se mora raditi i mehanička obrada. bilo endodontska, bilo kirurška.
borna07 is offline  
Old 20.03.2010., 22:59   #6826
Quote:
abreberi kaže: Pogledaj post
Da li mi netko zna objasniti o kakvoj se točno pjeni radi za ispun iznad zuba iznad kojeg se povuklo zubno meso (iznad 4,5 i 6-tice)? Nadam se da ne lupetam previše. Najme, nemam pojima o tome.
S obzirom da u utorak skidam navlake sa prednja 4 zuba, stare 15 godina, odlučio sam se za krunice od cirkona bezmetalne. Predložene su mi i od titatna ali mi se nekako čine neprozirne na nekoliko primjera koje sam pronašao na netu. Malo me brine to što mi se je zbog lošeg zagriza povuklo meso i iznad ta prednja 4 zuba, pa mi je zubarica rekla, s obzirom da mi se ne vidi u potpunosti taj dio zubnog mesa, da bi ih ona samo malo produžila (da li ima još koja metoda) i da će to izgledat ok. Inače, odlučio sam se za ordinaciju dr. Štimac-Jagodić jer sam preko neta pronašao da ona radi sa CAD-CAM tehnologijom. Jest da je malo skuplja ali sam se kod nje nekako najbolje osjećao i odmah stekao povjerenje, te je to i na kraju presudilo.
Svaki mi je profesionalni komentar dobrodošao.
I oprostite ako moj post zvuči zbrkano jer sam i sam trenutno u takvom stanju.
Hvala Vam unaprijed!
Nije mi jasno o kakvoj pjeni pišeš.
Ovo s prednjim krunicama, pretpostavljam da će ti malo produžiti krunice, tako da u potpunosti pokriju zube sa kojih se povuklo zubno meso. Ako se ne smiješ na način da se jako vide desni kod osmjeha, to ti neće smetati.
Drugi način je da se operativno zubno meso vrati u početni položaj koji je bio prije povlačenja. To se radi na način da se s nepca uzme komad tkiva i presadi na zube. Ali obzirom da ti to nije predloženo, vjerujem da je ova prva varijanta za tebe bolja. U svakom slučaju je jednostavnija i bezbolnija.
borna07 is offline  
Old 20.03.2010., 23:01   #6827
Quote:
msvijet kaže: Pogledaj post
Čuo sam da su stručnjaci uspjeli uzgojiti zub, koriste matične stanice, harmon rasta i jos nesto i to spričom ubrizgaju na njesto gdje treba izrasti zub. Da bi zub izrastao treba mjesec dana, pa ono pisu da zubari više nečeju popravljati zub nego će uzgajati zube. Kad se to može očekivati u slobodnoj primjeni ?
Mislim da će ipak prije presađivati uzgojena srca, pluća i druge vitalnije organe od zubi
borna07 is offline  
Old 20.03.2010., 23:19   #6828
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Patološki proces (granulom) oko korijena nastaje zbog toga što bakterije iz kanala zuba prolaze u tkivo oko korijena zuba, a isto tako i propusnost kanala omogućuje njihovo hranjenje te rast i razvoj u upalnom procesu. Revizijom punjenja i hermetičkim punjenjem kanala bakterije koje se nalaze u tkivu oko korijena gube hranu i mogućnost razvoja te nakon nekog vremena odumru i tkivo zacijeli.
Ponovno razbuktavanje procesa dogoditi će se samo ako kanal nije dobro hermetički napunjen.
Apikotomija smanjuje stabilnost zuba, njegovo trajanje i nakon nje takođe može ostati bakterija u tkivu oko korijena te se i nakon nje proces može ponovno razbuktati. Osobito ako se istovremeno ne riješi uzrok nastajanja procesa, tj. zatvori kanal koji propušta.
Hvala. Ali, da me se krivo ne shvati - nije mi jos napravljena revizija jer mi je zub u procesu lijecenja (ledermix vec treci tjedan), ali kad sam inzistirala samo na reviziji doktor mi je rekao da je ipak velika vjerovatnost da ce patoloski proces ostati i morati cu na apikotomiju. malo sam zbunjena jer mi se cini da dotor daje kontradikotrne izjave..plus, kaze da ne moze raditi reviziju odmah jer u jedinici lijevo jos uvijek imam upalu (sto sam i osjetila kad mi je mijenjao lijek ).. zato, hvala jos jednom na pojasnjenju, cini mi se ipak da cu doci do Hrvatske to probati rijesiti..
amicus curiae is offline  
Old 20.03.2010., 23:58   #6829
Quote:
amicus curiae kaže: Pogledaj post
Hvala. Ali, da me se krivo ne shvati - nije mi jos napravljena revizija jer mi je zub u procesu lijecenja (ledermix vec treci tjedan), ali kad sam inzistirala samo na reviziji doktor mi je rekao da je ipak velika vjerovatnost da ce patoloski proces ostati i morati cu na apikotomiju. malo sam zbunjena jer mi se cini da dotor daje kontradikotrne izjave..plus, kaze da ne moze raditi reviziju odmah jer u jedinici lijevo jos uvijek imam upalu (sto sam i osjetila kad mi je mijenjao lijek ).. zato, hvala jos jednom na pojasnjenju, cini mi se ipak da cu doci do Hrvatske to probati rijesiti..
Ali ti jesi u postupku revizije kanala. Taj postupak obuhvaća vađenje straog punjenja iz kanala, liječenje kanala ( tebi stavljaju ledermix) i na kraju punjenje korjenskog kanala.To sve skupa mi zovemo revizija.
Kad to sve bude gotovo, onda se ide na apikotomiju ako nakon 3-4 mjeseca RTG pokaže da upala i dalje perzistira.
borna07 is offline  
Old 21.03.2010., 07:45   #6830
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno o kakvoj pjeni pišeš.
Ovo s prednjim krunicama, pretpostavljam da će ti malo produžiti krunice, tako da u potpunosti pokriju zube sa kojih se povuklo zubno meso. Ako se ne smiješ na način da se jako vide desni kod osmjeha, to ti neće smetati.
Drugi način je da se operativno zubno meso vrati u početni položaj koji je bio prije povlačenja. To se radi na način da se s nepca uzme komad tkiva i presadi na zube. Ali obzirom da ti to nije predloženo, vjerujem da je ova prva varijanta za tebe bolja. U svakom slučaju je jednostavnija i bezbolnija.

Iskreno niti ja ne znam o kakvoj pjeni pričam ali već su mi dva puta to spomnjali i u perkovćevoj i kod dr. štimac.
Što se pak presađivanja sa nepca tiče to mi nitko nije predložio.
Da li se tim presađivanjem svi zubari bave ili se ide kod nekog specijaliste i da li je skupo?
abreberi is offline  
Old 21.03.2010., 07:58   #6831
Jel moguće da je došlo do pucanja korjena pa me zato boli? Zaboravio sam napisat da imam jake bolove već tjedan i neš ali mi nije nateklo, ali boli u p.m
A s obzirom da cu kod kirurga, ima li netko tko je bio u perkovčevoj na kirurgiji i jel mi može reći koliko duso se čeka operacija ili šta već budu radili s kanalima i to?
Mint is offline  
Old 21.03.2010., 11:04   #6832
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Ali ti jesi u postupku revizije kanala. Taj postupak obuhvaća vađenje straog punjenja iz kanala, liječenje kanala ( tebi stavljaju ledermix) i na kraju punjenje korjenskog kanala.To sve skupa mi zovemo revizija.
Kad to sve bude gotovo, onda se ide na apikotomiju ako nakon 3-4 mjeseca RTG pokaže da upala i dalje perzistira.
Hvala, sad mi je jasnije!
amicus curiae is offline  
Old 21.03.2010., 15:42   #6833
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
ako te sve više boli onda iščačkaj
ssladjana is offline  
Old 21.03.2010., 15:46   #6834
ranice na upaljenom zubnom mesu oko zuba?????
ssladjana is offline  
Old 21.03.2010., 16:08   #6835
Quote:
ssladjana kaže: Pogledaj post
ranice na upaljenom zubnom mesu oko zuba?????
moguće da je u pitanju fistula tj.drenažni kanal za gnoj
Gutaperka is offline  
Old 21.03.2010., 17:56   #6836
Može sugestija?
Za prednja 4 zuba krunice od cirkona ili titana?
abreberi is offline  
Old 21.03.2010., 18:02   #6837
Quote:
abreberi kaže: Pogledaj post
Može sugestija?
Za prednja 4 zuba krunice od cirkona ili titana?
Cirkon.

Cirkon = bijela boja
Titan = siva boja

Sa titanom nećete moći postići vrhunske estetske rezultate. Sa cirkon ćete to ipak moći.
Krumpir is offline  
Old 21.03.2010., 18:07   #6838
Quote:
msvijet kaže: Pogledaj post
Čuo sam da su stručnjaci uspjeli uzgojiti zub, koriste matične stanice, harmon rasta i jos nesto i to spričom ubrizgaju na njesto gdje treba izrasti zub. Da bi zub izrastao treba mjesec dana, pa ono pisu da zubari više nečeju popravljati zub nego će uzgajati zube. Kad se to može očekivati u slobodnoj primjeni ?
Mislim da ćemo se načekati za ovo. Sada imate nešto slično zovu se implantati. A ovo će sigurno ako ikad dođe do slobodnog tržišta biti 20-30 puta skuplje od današnjih implantata a možda sam i malo i rekao.
Krumpir is offline  
Old 21.03.2010., 18:48   #6839
Quote:
andjela1502 kaže: Pogledaj post
da ja taj cement ipak isčačkam?? Počinje me bolit vilica. zub nemogu taknut jezikom. Kad sidim i mirujem onda me neboli toliko a čim se dignem ajme


nisam stomatolog,ali bih ti preporucila da potrazis drugo misljenje

ja sam pre dve godine tako izgubila zub,citavih mesec dana sam umirala od bolova,nisam mogla da spavam,da jedem,smrsala....namucila se kao luda,a stomatolog je tvrdio da treba vremena da se zivac umrtvi i svaki put je samo ponovo stavljao taj lek za umrtvljavanje zivca,a ja sam dusu ispustala

tek posle mesec dana me je poslao kod jednog profesora i maksilofac. hirurga da me pogleda,i posto sam bila u uzasnom stanju,on mi ga je odmah izvadio i poslao me na hitnu da primim infuziju
a posle je mojoj mami pokazao zub i rekao da na njemu ima gomila karijesa koja uopste nije ociscena,a da takodje jedan kanal uopste nisu ni otvorili

danas mi je jako zao sto tada nisam bila snalazljivija i sto odmah nisam potrazila drugo misljenje,mozda bih danas imala taj zub,ono jeste da je sad sve super jer mi se sve lepo poslozilo,taman je bilo mesta za umnjak,inace bi njega morala vaditi,ali taj bol i te muke nikom ne bih pozelela,cim se setim odmah me stomak zaboli

zato draga moja ako mozes poseti makar jos jednu ordinaciju,ne moze ti odmoci,zelim ti sve najbolje,i da se sto pre resis bola
sonea is offline  
Old 21.03.2010., 20:15   #6840
e sad imam jedno pitanjce,vec sam pre nekog vremena pitala da li je moguce da bole prednji zubi prilikom izbijanja umnjaka i dobila odgovor da je moguce

to mi se desilo pre recimo dve nedelje,nije to bol,vise neki osecaj kao da zubi trnu,prvo je pocela jedna dvojka,pa se prenelo i na jedinicu,pa posle dva dana pocela i druga jedinica i dvojka,e onda je to prestalo i evo danas opet imam taj utrnuli osecaj u jednoj dvojci i jedinici,kao da se taj osecaj seli s jednog mesta na drugo

takodje kad pritisnem noktom unutrasnji deo zuba,prodje me struja,nemojte mi se smejati sto stiskam zube ali pokusavala sam da utvrdim u cemu je problem
e onda sam pritisnula i donje pa me takodje "udarila struja",to je verovatno zato sto su prednji zubi tanki
nemam pojma,i takodje mi budu malo osetljivi kad ih cackam jezikom ali opet samo ta unutrasnja strana,inace su besprekorno beli,nema nikakvih mrlja...

ici cu ovih dana da uradim OTP,jer me ovo bas muci,sve se brinem da nije neki proces na korenu,mada kontam da bi to bolelo
ali istovremeno mi rastu oba umnjaka gore pa se nadam da je od njih,vec sam primetila da mi se jedna jedinica i dvojka blago pomeraju,kao da se rotiraju,sve mi se cini da zubi guraju jedni druge,ne znam kako to da objasnim,ne gine mi vadjenje umnjaka pod hitno

jao boze a imam tako divne zube,bele i kao biseri i u poslednje vreme me stalno nesto muci,sigurna sam da je to od umnjaka i jedva cekam da ih se resim,a opet me strah
sonea is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:46.