Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2010., 13:06   #1001
Quote:
Crni jahač kaže: Pogledaj post
Split i Mostar će se trebati puno više povezati. Tim više je autocesta trebala skrenuti za Mostar.

Nelogično je da je Mostaru Zagreb bliži od Splita.
u planu je gradnja brze ceste Mostar-Split i Kupres-Livno-Split. u biti, efektivno se već grade, daleko sporije s BIH strane.
dudu is offline  
Old 29.09.2010., 13:11   #1002
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
za razliku od Splita, Zagreb ima pozitivan prirodni prirast i to značajan zadnje dvije godine, a gledano ukupno s okolicom, podjednako brzo rastu.

ZG+zg županija zajedno imaju preko 12.000 rođenih, a SD županija malo manje od 5.000.
Ne kontam što želiš reći? Splitski poluotok nije rastao? Jest prošle godine,blagi porast.

Međutim, trebaš znati geografsku raspodjelu tj. da je splitski poluotok preizgrađen i da jednostavno više nema mjesta. Grad se širi na Solin, Podstranu, Kaštelu. Splitski poluotok je svoj zenit dosegnuo, ali pravi Split i splitsko metro područje će rasti prilično.

Što se Zagreba tiče, Zagreb je jedna velika nepregledna ravnica puna livada. I može se širiti u svim smjerovima.

Koji je po tebi zenit stanovništva kojeg će Zagreb dosegnuti, ako ovo što danas imamo nije?
Crni jahač is offline  
Old 29.09.2010., 13:25   #1003
Quote:
Crni jahač kaže: Pogledaj post
Ne kontam što želiš reći? Splitski poluotok nije rastao? Jest prošle godine,blagi porast.

Međutim, trebaš znati geografsku raspodjelu tj. da je splitski poluotok preizgrađen i da jednostavno više nema mjesta. Grad se širi na Solin, Podstranu, Kaštelu. Splitski poluotok je svoj zenit dosegnuo, ali pravi Split i splitsko metro područje će rasti prilično.

Što se Zagreba tiče, Zagreb je jedna velika nepregledna ravnica puna livada. I može se širiti u svim smjerovima.

Koji je po tebi zenit stanovništva kojeg će Zagreb dosegnuti, ako ovo što danas imamo nije?
zasad je sigurno da na popisu slijedeće godine potez Zagreb-Zaprešić-Samobor-Dugo Selo-Velika Gorica prelazi milijun stanovnika, a gdje su mu limiti ovisi o demografskim kretanjima u cijeloj Hrvatskoj i o useljeničkoj politici Hrvatske.
dudu is offline  
Old 29.09.2010., 14:05   #1004
Quote:
Crni jahač kaže: Pogledaj post

U Srbiji je situacija malo drugačija i nekako će se cijeli fokus države svesti na 50ak km relacije Novi Sad-Beograd i ako nešto ne poduzmu to im neće nimalo biti dobro.

Po meni, jedna država nije država ako nema bar 2 jaka grada. Ono što se reče- dva prava grada.

Mislim da Europi slijedi jedno jako burno razdoblje kako se udjeli pojedinih skupina u stanovništvu budu mijenjali.
Ovo je istina,ali radi se na tome da tako ne bude. Kragujevac se malo razbudio (mada jos ne dovoljno) a Nis treba podici iz kome.

Ja sam pristalica policentricne drzave i radije bih voleo da glavni grad ima manje ljudi i da ima 20 gradova od po 100 hiljada stanovnika nego nego jedan od milion,a ostalih 19 po sitno i da stalno gube broj stanovnika zbog nemogucnosti da oko sebe stvore gravitaciono podrucje jer ih najveci grad gusi. Svajcarska je mozda lep primer kako su veci gradovi relativno uravnotezene velicine,a glavni grad nije ujedno i najveci.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 29.09.2010. at 14:11.
Lookey is offline  
Old 29.09.2010., 14:45   #1005
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ja znam samo, 91' je najviše industrije bilo u Vukovaru i Slavonskom Bordu i to su bila dva najbogatija grada u Hrvatskoj, a danas je najviše indsutrije opstalo u Varaždinskoj regiji i danas je to bez turizma i politike najbogatiji dio Hrvatske.
Stvara se fama od te Varaždinske regije. Gro industrije tamo je radno intenzivno. Zaposlenost je možda visoka za HR prilike ali prosjek plaća i nije bog zna kakav. Da se to stanje preslika na čitavu RH nebi nas baš usrećilo.
__________________
...Mostar Stolac Neum i Čapljina hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...
hercegovac1981 is offline  
Old 29.09.2010., 14:47   #1006
Quote:
hercegovac1981 kaže: Pogledaj post
Stvara se fama od te Varaždinske regije. Gro industrije tamo je radno intenzivno. Zaposlenost je možda visoka za HR prilike ali prosjek plaća i nije bog zna kakav. Da se to stanje preslika na čitavu RH nebi nas baš usrećilo.
Da ovako je bolje, pola grada umirovljenici, poljoprivrednici dobijaju poticanje bez da išta rade, ono malo zaposlenih u trgovini,ostali u državnim službama.
Predivno
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 29.09.2010., 14:55   #1007
Quote:
hercegovac1981 kaže: Pogledaj post
Stvara se fama od te Varaždinske regije. Gro industrije tamo je radno intenzivno. Zaposlenost je možda visoka za HR prilike ali prosjek plaća i nije bog zna kakav. Da se to stanje preslika na čitavu RH nebi nas baš usrećilo.
Slažem se s time. Prevelika se fama stvara, a nije da smo baš nekaj posebno razvijeni. Imamo dvije tekstilne firme koje zapošljavaju 5.000 radnika i di je prosjek plaća valjda minimalac. Onda imamo 2 prehrambene firme di je zaposleno oko 4.000 ljudi i di su plaće isto male. Imamo jednu metalsku industriju s oko 700 ljudi di isto plaće nisu velike te dvije građevinske s oko 1.500 zaposlenih. To je kičma Vž privrede.
Grunf is offline  
Old 29.09.2010., 14:56   #1008
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Slažem se s time. Prevelika se fama stvara, a nije da smo baš nekaj posebno razvijeni. Imamo dvije tekstilne firme koje zapošljavaju 5.000 radnika i di je prosjek plaća valjda minimalac. Onda imamo 2 prehrambene firme di je zaposleno oko 4.000 ljudi i di su plaće isto male. Imamo jednu metalsku industriju s oko 700 ljudi di isto plaće nisu velike te dvije građevinske s oko 1.500 zaposlenih. To je kičma Vž privrede.
A u trgovini su velike plaće?
Kod nas i u Bosi i u Vinkopromu imaš minimalac a vjerujem i u ostalim trgovinama...

O industrije žive i mnoge tvrtke,osim toga ne vidim da se Varaždinci bune,jedino je danas u Hrvatskoj rad u proizvodnji očito sramota
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 29.09.2010., 15:00   #1009
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A u trgovini su velike plaće?
Kod nas i u Bosi i u Vinkopromu imaš minimalac a vjerujem i u ostalim trgovinama...
Nisu, ali su uvjeti rada sigurno bolji nego u tekstilnoj firmi.
Grunf is offline  
Old 29.09.2010., 15:06   #1010
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Nisu, ali su uvjeti rada sigurno bolji nego u tekstilnoj firmi.
Evo kako ti izgleda Vukovar-umirovljenici,neviđen broj
Borovo rijetka industrija, tu je i luka i Vupik koji je do dolaska Todorića bio katastrofa...

Nitko ni u ludili ne želi raditi u nekoj industriji, eventualno bi bili u trgovini a naravno dvi bi ladili guzice u uredima i otvoreno kažu "čekam vezu,nema Boga da radim u Borovu",to sam za par likova čuo.

Problem je taj autistični odnos Hrvatske prema radu, reci što hočeš o Varaždinu,ali po meni to je rijetka enklava zdravog gospodarstva u Hrvatskoj, da je u cijeloj Hrvatskoj tolika zaposlenost makar na minimalcu, prestigli bi mnoge EU zemlje...

U međuvrmeno,daj još jedan kredit, hoću novi auto,nema veze što sam konobar...
U slučaju da radim,inače mi tata u mirovini kupi...

JEDINI SPAS HRVATSKE=PROIZVODNJA+IZVOZ

Srpska vlada novčano potiče proizvođačku industriju,mi zatvaramo urede koji se time bave i povećavamno im račune za plin i otežavamo papirologiju.
Treba li reći da je Srbija izašla iz recesije a mi ne?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 29.09.2010., 15:11   #1011
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo kako ti izgleda Vukovar-umirovljenici,neviđen broj
Borovo rijetka industrija, tu je i luka i Vupik koji je do dolaska Todorića bio katastrofa...

Nitko ni u ludili ne želi raditi u nekoj industriji, eventualno bi bili u trgovini a naravno dvi bi ladili guzice u uredima i otvoreno kažu "čekam vezu,nema Boga da radim u Borovu",to sam za par likova čuo.

Problem je taj autistični odnos Hrvatske prema radu, reci što hočeš o Varaždinu,ali po meni to je rijetka enklava zdravog gospodarstva u Hrvatskoj, da je u cijeloj Hrvatskoj tolika zaposlenost makar na minimalcu, prestigli bi mnoge EU zemlje...

U međuvrmeno,daj još jedan kredit, hoću novi auto,nema veze što sam konobar...
U slučaju da radim,inače mi tata u mirovini kupi...

JEDINI SPAS HRVATSKE=PROIZVODNJA+IZVOZ

Istina, da cijela Hrvatska izvozi na razini Varaždinske županije ili Istre mi bi bili razvijeniji od Slovenije. Situacija je dobra, ali nije sad baš tak bajna kak se kroz medije može pročitati. Zaposlenost i izvoz su dobri, ali plaće su male.

Drago mi je da je Todorić uzel VUPIK.
Grunf is offline  
Old 29.09.2010., 15:13   #1012
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A u trgovini su velike plaće?
Kod nas i u Bosi i u Vinkopromu imaš minimalac a vjerujem i u ostalim trgovinama...

O industrije žive i mnoge tvrtke,osim toga ne vidim da se Varaždinci bune,jedino je danas u Hrvatskoj rad u proizvodnji očito sramota
Nikakav pošten rad nije sramota. Propuštaš poantu priče. Ne smijemo se zadovoljavat manjim ako možemo ostvariti više. Sadašnja struktura gospodarstva Varaždinske županije nije primjer na koji bi se trebao ugledati ostatak države. Uostalom i oni sam i su pravilno detektirali probleme i rade na njima.
__________________
...Mostar Stolac Neum i Čapljina hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...
hercegovac1981 is offline  
Old 29.09.2010., 15:15   #1013
Jedan bi brod splitskog Brodosplita mogao zaraditi više nego cijelo Međimurje i Varaždin u godini dana...

A tu je i Brodotrogir.

Što se tiče fame, nek se Dalmacija i Hercegovina povežu, Split i Mostar i da vidiš kakva će tu industrija biti u zaleđu.

Što fali jednom autoproizvođaču za plaće sigurno manje nego EU, a za nas sasvim solidne, napraviti tvornicu ili tvornicu dijelova na relaciji Split-Mostar. Aluminij je tu, autoindustrija ide prema potpunom korištenju aluminija i u motorima i u karoserijama, luka je tu, pomorski prijevoz najisplativiji....ima radne snage. Sve je zapravo tu.

Možda isplativije nego pravit aute u Kini pa ih potom brodovima vozit za Europu ili ko zna gdje....

Dalmacija ima sve preduvijete za uspijeh.

Od proizvodnje čarapa i čačkalica i potpuno propaloj tekstilnoj industriji (čast Vindiji) Collins, napravio si ne znam ni ja što.

Što se tiče Zagreba, u blizini je Ljubljana, ni Beč nije daleko, ni Graz, Budimpešta isto nije baš jako daleko. Rijeka je blizu. Zašto bi baš netko odabrao Zagreb za svoju investiciju kad je i sasvim dovoljno istih takvih gradova u blizini?

A od Trsta, koji je luka i nema zaleđa nikakvog, pa do Atene, na cijelom tom obalnom pojasu, Split je najveći grad, s dobrim zaleđem.
Crni jahač is offline  
Old 29.09.2010., 15:19   #1014
Patras nije manji od SPlita,kao ni Drač u Albaniji
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 29.09.2010., 15:24   #1015
Quote:
Crni jahač kaže: Pogledaj post
Jedan bi brod splitskog Brodosplita mogao zaraditi više nego cijelo Međimurje i Varaždin u godini dana...
Mogao bi, ali ne zarađuje nego svaki brod proizvodi gubitke koje onda država mora krpati svake godine.


Quote:
Crni jahač kaže: Pogledaj post
Od proizvodnje čarapa i čačkalica i potpuno propaloj tekstilnoj industriji (čast Vindiji) Collins, napravio si ne znam ni ja što.
Tko je propala tekstilna industrija? Vjerojatno ciljaš na Varteks, ali daleko su ti oni od toga. Inače, Varteks i Boxmark ti zapošlajvaju podjednak broj radnika trenutno.
Grunf is offline  
Old 29.09.2010., 15:29   #1016
Split je kudikamo veći od Patrasa jer sam bio u Patrasu. Za 30ak posto sigurno. O metro području neću ni govoriti jer ga Patras niti nema. Tamo je Atena doslovno pojela pola države.

Drač je puno manji. I potpuno katastrofalna infrastruktura. Luka, sve, katastrofa. Međutim, sad grade autocestu prema Tirani koja nije daleko. Možda su čak i završili. I to bi im mogla biti prednost. Nešto kao Atena i Pirej, i Rim-Ostia. To zasigurno može biti prednost.

Međutim, mislim da Split ipak puno bolje kotira u Europi od jednog Drača.
Crni jahač is offline  
Old 29.09.2010., 19:03   #1017
Quote:
Crni jahač kaže: Pogledaj post
Split je kudikamo veći od Patrasa jer sam bio u Patrasu. Za 30ak posto sigurno. O metro području neću ni govoriti jer ga Patras niti nema. Tamo je Atena doslovno pojela pola države.

Drač je puno manji. I potpuno katastrofalna infrastruktura. Luka, sve, katastrofa. Međutim, sad grade autocestu prema Tirani koja nije daleko. Možda su čak i završili. I to bi im mogla biti prednost. Nešto kao Atena i Pirej, i Rim-Ostia. To zasigurno može biti prednost.

Međutim, mislim da Split ipak puno bolje kotira u Europi od jednog Drača.
Kako ti znaš da je luka u Draču katastrofa, jesi li bio tamo i vidio??
Tirana-Drač autocesta je zavšena 2000. godine, prva autocesta u Albaniji.
Crospur is offline  
Old 29.09.2010., 21:20   #1018
Jesam, infrastruktura im je lošija prilično od splitske, sve djeluje dosta prljavije i neurednije. Onako, nešto slično kaosu. Cijeli je grad građen kao splitska predgrađa...neuredno, divlje.

Što se Albanije tiče, to bi i njima mogao biti problem. Da su im dva najveća grada na 50ak km, gdje je jedan drugome luka. Slično kao i Srbija.
Crni jahač is offline  
Old 29.09.2010., 21:42   #1019
Quote:
Crni jahač kaže: Pogledaj post
Jesam, infrastruktura im je lošija prilično od splitske, sve djeluje dosta prljavije i neurednije. Onako, nešto slično kaosu. Cijeli je grad građen kao splitska predgrađa...neuredno, divlje.

Što se Albanije tiče, to bi i njima mogao biti problem. Da su im dva najveća grada na 50ak km, gdje je jedan drugome luka. Slično kao i Srbija.
Tacnije tri grada - Drac,Tirana i Elbasan,ali Albanija i nema mnogo izbora s obzirom na velicinu i kompaktnost teritorije. Planinsko stanovnistvo se spusta ka Skadru ili centralnoj i juznoj Albaniji. Mislim da ce i primorski pojas Albanije bivati sve gusce naseljen jer Albanija ce zeleti da se ozbiljnije okrene turizmu.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 29.09.2010., 21:45   #1020
Quote:
Crni jahač kaže: Pogledaj post
Jesam, infrastruktura im je lošija prilično od splitske, sve djeluje dosta prljavije i neurednije. Onako, nešto slično kaosu. Cijeli je grad građen kao splitska predgrađa...neuredno, divlje.

Što se Albanije tiče, to bi i njima mogao biti problem. Da su im dva najveća grada na 50ak km, gdje je jedan drugome luka. Slično kao i Srbija.
Veći je problem metropolizacija (udio stanovništva najvećeg grada, metropole, u ukupnoj populaciji zemlje) koja je kod nas izrazitija neg je slučaj u Srbiji, Sloveniji, Albaniji, Bosni i ostalim zemljama. Metropolizacija je većeg značaja od rasporeda makar se slagao da je lijepo vidjeti ravnomjeran raspored velikih gradskih centara, jer su nam veliki gradovi fino raspoređeni. Ipak nisu to gradovi približne veličine jer je razlika između metropole kao primarnog i ovih drugih gradova kao sekundarnih centara višestruka u broju stanovnika, pa međusobna udaljenost ne igra toliku ulogu ni kod nas ni u susjednim zemljama.

PS - Gledam sad, pa i Srbija ima prilično ravnomjeran raspored velikih gradova (preko 100k). Subotica na krajnjem sjeveru, pa Novi Sad, onda Beograd, pa negdje u geografskom središtu Kragujevac, i dalje na jug Niš, gradovi su na prate osu te zemlje tj. transverzala sjever-jug. Novi Sad je na 84 km od Beograda.
Tripo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.