Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2014., 07:21   #861
anamia69
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2013.
Postova: 41
Question

Ja mislim da odobrenja mooramo u svakom slučaju provlačiti kroz ZP;u stvari
imala sam u petom mjesecu slučaj kod stjecanja iz Nizozemske,dobila odobrenje
za zbog ranijeg plaćanja i provukla to kroz PDV-S(sve se odvijalo u toku mjeseca),vjerujem da su i oni kroz svoj ZP
jer mi se još nitko nije javio.Tom logikom radim i sad kad ja dajem odobrenje u Slo,
jedini mi je bio upitan datum pošto je isporuka bila u sedmom a uplata u osmom
mjesecu,ali pošto su prihvatili odobrenje s 31.07.stavit ću u sedmi.Pitam se samo
da li postoji još koji članak na koji bi se morala vezati na odobrenju osim čl.41,kao što
se kod nas vežemo na čl.33 kod ispravka porezne osnovice
anamia69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:31   #862
devilgirl
Moderator
 
devilgirl Avatar
 
Registracija: Jan 2009.
Lokacija: Zagreb
Postova: 965
Mali porezni obveznik, nema PDV ID broj, ima račune za usluge iz EU bez poreza...treba obračunati PDV i platiti, bez prava na pretporez, a šta sa PDV-S ?
Ne može se poslati dok nema PDV ID broj... slati naknadno ??

Jel imao netko takav slučaj ?
devilgirl is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 08:46   #863
SAY
Registrirani korisnik
 
SAY Avatar
 
Registracija: Dec 2011.
Lokacija: zagreb
Postova: 163
Molim za pomoć... bila sam u poreznoj upravi i kaže šefica te ispostave da napravim ispravak PDV-S za 7 mj. 2013 godine ali ona ne zna kako... dakle, prijavila sa jedno stjecanje a trebala sam prijaviti dva stjecanja, pitanje je, trebam li po ispravci prijaviti oba ili samo ovog propuštenog? U konačnom obračunu je prijavljeno sve..

2. pitanje je... ja sam prijavila stjecanje ali moj dobavljač iz EU nije podnio svoj ZP... i šefica porezne kaže da ga mi upozorimo na to...direktor kaže da se neće time baviti...ako podnesem preslike računa da li je to dovoljno?

Hvala unaprijed za pokoji odgovor
SAY is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 09:26   #864
anamia69
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2013.
Postova: 41
Pozdrav Say,imala sam sličan slučaj samo se kod mene rdilo o ZP, a kupac nije podnio pdv s,
reklu su mi u poreznoj ,naravno neslužbeno, da se podaci nemoraju nužno podudarati u jednom
obračunskom razdoblju. Ti si uglavnom napravila kako treba,a njega će zvat ako ne podnese Zp.
anamia69 is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement
 
Advertisement
Old 18.08.2014., 12:48   #865
SAY
Registrirani korisnik
 
SAY Avatar
 
Registracija: Dec 2011.
Lokacija: zagreb
Postova: 163
Hvala ti, anamia, još da riješim prvi problem i sve ok
SAY is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 12:53   #866
technorocker1
Registrirani korisnik
 
Registracija: Feb 2012.
Postova: 214
Pitanje. Lijecnicka ordinacija van pdva (zbog zdravstvene usluge). Placamo google adwords i oni salju racun mjesecni iz irske na kojem je 0% poreza obracunato. Da li mi moramo na to obracunavat pdv i od kada?
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 13:25   #867
Trampuca
Registrirani korisnik
 
Registracija: Sep 2011.
Postova: 507
Quote:
technorocker1 kaže: Pogledaj post
Pitanje. Lijecnicka ordinacija van pdva (zbog zdravstvene usluge). Placamo google adwords i oni salju racun mjesecni iz irske na kojem je 0% poreza obracunato. Da li mi moramo na to obracunavat pdv i od kada?
Radi se u uslugama oglašavanja. Za iste nije određeno oslobođenja od plaćanja PDV-a u tuzemstvu.

Prema tome, potrebno se registrirati za potrebe PDV-a, odnosno ishoditi ID-e broj.

Zatim obračunati PDV-e i platiti ga, nemate pravo na odbitak pretporeza.

To ste bili dužni raditi od 01.07.2013.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 13:58   #868
technorocker1
Registrirani korisnik
 
Registracija: Feb 2012.
Postova: 214
To sam i pretpostavio. Hvala!
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 00:24   #869
devilgirl
Moderator
 
devilgirl Avatar
 
Registracija: Jan 2009.
Lokacija: Zagreb
Postova: 965
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Radi se u uslugama oglašavanja. Za iste nije određeno oslobođenja od plaćanja PDV-a u tuzemstvu.

Prema tome, potrebno se registrirati za potrebe PDV-a, odnosno ishoditi ID-e broj.

Zatim obračunati PDV-e i platiti ga, nemate pravo na odbitak pretporeza.

To ste bili dužni raditi od 01.07.2013.
E upravo je meni takav slučaj samo je mali porezni obveznik, kad je donio papire rekla sam neka ide tražiti PDV ID broj odmah, danas poslala obračunani PDV, ali PDV-S ne prolazi jer za 7mj. nije imao PDV ID broj iako je važeći na današnji dan... zato sam pitala par postova ranije jeli netko imao takav slučaj...
devilgirl is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 09:42   #870
ini5
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2013.
Postova: 54
Quote:
SAY kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć... bila sam u poreznoj upravi i kaže šefica te ispostave da napravim ispravak PDV-S za 7 mj. 2013 godine ali ona ne zna kako... dakle, prijavila sa jedno stjecanje a trebala sam prijaviti dva stjecanja, pitanje je, trebam li po ispravci prijaviti oba ili samo ovog propuštenog? U konačnom obračunu je prijavljeno sve..

2. pitanje je... ja sam prijavila stjecanje ali moj dobavljač iz EU nije podnio svoj ZP... i šefica porezne kaže da ga mi upozorimo na to...direktor kaže da se neće time baviti...ako podnesem preslike računa da li je to dovoljno?

Hvala unaprijed za pokoji odgovor
Imala sam sličan slučaj. Samo pošalješ novi PDV-S i PDV za taj mjesec u kojem je ispravak. Datum 01.-31.07.2013. Ako je potrebno i novi PDV-K.
Imala sam dosta veliku razliku prilikom usklađivanja podataka u VIES bazi. Puno inozemnih dobavljača nije prijavilo isporuku. Svih smo kontaktirali i oni su to naknadno prijavljivali.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 09:44   #871
ini5
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2013.
Postova: 54
Prijaviš ispravan PDV-S, Dakle sa oba stjecanja.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 13:10   #872
dmislovi
Registrirani korisnik
 
Registracija: Aug 2009.
Postova: 4
Tvrtka u HR nije u sustavu PDV-a kupila je software u Belgiji EU, na računu nije obračunat PDV piše VAT reverse-charget i tako je plaćaen. Da li treba naknadno obračunat pdv u hr i platit ga, ako da kad, kako ???
dmislovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 14:01   #873
Commarea
Registrirani korisnik
 
Registracija: Jul 2014.
Postova: 2
Iznajmljivanje prijevounih sredstava

Iznajmili smo poduzetniku iz Slovenije poluprikolicu. Prvotno trajanje ugovora je bilo 25 dana i obračunali smo HRV PDV-e.
Nakon proteka roka najma su nas kontaktirali i tražili produljenje od još 20 dana. Kako postupiti u ovom slučaju? Isto kao i kod prvog ugovora pozvati se na čl. 23. Zakona o PDV-u i obračunati ga?
Commarea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 02:43   #874
lestrt
ziher je ziher
 
Registracija: Dec 2005.
Postova: 374
Plaćanje PDV-a na downloadani software iz EU

Vidim da ima dosta pitanja na ovu temu, a nema baš jasnog odgovra.
Dakle, da li netko može objasniti kako funkcionira plaćanje PDV-a kod "stjecanja dobara" (ako je to dobar termin) iz EU?

Naime, ako obrt paušalac želi kupiti softver od firme u Njemačkoj preko interneta (download), gdje se plaća PDV i kako?

Detalji:
- njemačka firma ima lijepi web-shop u kojem se krasno prikazuje (njemački) PDV
- shop stranica daje mogućnost unos VAT ID-a na osnovu kojeg se taj PDV ne obračunava

Scenarij A
- obrt paušalac nema VAT ID
- web shop obračuna njemački PDV
- obrt plati cijenu sa njemačkim PDV-om
1. Da li obrt treba platiti PDV u Hrvatskoj? Ili samo razliku (25%-19%=6%)?
1. a) Koja je procedura u tom slučaju (kako se to plaća, knjiženje za paušalca, obrasci, ...)?
2. Da li tu možda ulazi u igru "prag stjecanja", tj. ako obrt nakupuje dobara ispod tog praga (77k kn) onda ne treba plaćati PDV u Hrvatskoj (dakle, plati samo onaj PDV koji obračuna web shop)?

Scenarij B
- obrt paušalac zatraži i dobije VAT ID (od PU)
- web shop obračuna cijenu bez PDV-a
- obrt plati cijenu bez PDV-a
1. Očigledno sada obrt treba platiti PDV u Hrvatskoj - točno?
1. a) Da li za to ide ista procedura kao za gornji A 1.a slučaj?
2. Da li i dalje vrijedi "prag stjecanja"?


Još jedno vezano pitanje - da li isporuka usluga u EU koje obavlja obrt paušalac povlači obavezno traženje VAT ID-a?

Dodatni info
Našao sam ovo:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...9.2013.%29.pdf
Iako tekst prvenstveno govori od državnim tijelima i sl., čini mi se da se to odnosi i na obrte paušalce (odnosno sve koji nisu u sustavu PDV-a), te daje odgovore na moja pitanja (A1=ne treba, A2=točno, ne treba, B1=točno, B2=ne vrijedi), ali bih rado da to neki znalac potvrdi.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Advertisement
 
Advertisement
Sponsored links

Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smajlići su On
[IMG] kôd je On
HTML kôd je Off





Sva vremena su GMT +1. Trenutno vrijeme je: 08:41.



Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2009 Forum.hr
Ad Management by RedTyger