Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2004., 21:28   #81
Quote:
young.but.dead kaže:
a od kud nekoj majci pravo uskratit svom djetetu pravo na život

ubit rođeno dijete je svima nedopustivo ali ako se to napravi unutar trbuha i nije pred našim očima onda je kao ok
Gle, govorimo o 2 totalno drukčije stvari. ja sam pisala o određenom slučaju ne genaralno. U slučaju gdje je ugrožen život 9godišnjeg djeteta, koje po crkvi mora roditi iako će vjerovatno umrijeti ako nastavi nositi trudnoću.

ja sam etički protiv pobačaja (i osobno ga nikad ne bi napravila), ali zakonski ga zabraniti je glupo zbog razloga koje sam već napisala.
 
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:32   #82
Quote:
young.but.dead kaže:
meni je život te djevojčice jednako vrijedan kao i život djeteta, ne možeš između 2 života izabrat jedan koji je važniji, ako je porod moguć i ako ne ugrožava život majke ond atreba rodit a dijete može dat na posvajanje
Da.
Ali nažalost u ovom slučaju je život djeteta-majke bio ugrožen.
I točno što kažeš, kako odabrati život koji je vredniji....Crkva je odabrala, njoj je život ploda bio važniji od života djeteta-majke. Pa sam i postavila pitanje kako može samo tako odabrati.
 
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:38   #83
Quote:
Tinchi kaže:

Ako ja trebam patit zbog abortusa dovoljna mi je moja vlastita grižnja savjesti, ne treba me još netko ograničavati.. I to tko.. institucija čije su časne sestre pobacile kroz povijest više djece no bilo koja ženska grupacija...
OK, ali nisu samo pobacivale, nego su i rađale a onda ih davale seoskim obiteljima...
 
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:38   #84
Quote:
Mrtva_mrkva kaže:
Nije isto. Ne mozes usporedjivati. Nepostojece bice nema svijest. Ne osjeca, ne boli ga, ne gladuje, ne razmislja, ne cezne, ne sluti... nije isto. Molim te, ubuduce se suzdrzi od tih banalnih usporebi.
gle, sto se zadnje recenice tice, suzdrzi se ti takvih komentara. jer ja na ovo gledam kao na zdravu raspravu. a ako se hoces ic svadjat i prepucavat s nekim, nadji si drugu zrtvu.

reci, jel isto kad umre zena ko i kad umre trudna zena? nije. a zasto? ajd ti to objasni! u tom objasnjenju lezi moj odgovor. hebi ga, meni se vise neda razbijat glavu oko toga da ti ga srocim, jer vidim da ga ne zelis vidjeti.
__________________
its all in your head.
svijet se doima onakvim kakav je - samo tebi. kakav je on u biti nitko ne zna za sigurno osim onih koji stvari uzimaju zdravo za gotovo - kakvim ga vidi.. hint: svacija percepcija stvarnosti je individualna i zasebna. posebna. jedinstvena.

trenutno na repeat: The Higher Human Form - Neurohighways [2004]
sku is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:40   #85
Ja nemam više živaca za ovu temu.
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:44   #86
Quote:
Tinchi kaže:
A ja žalim živote koji su nastali pod pritiskom (bio on nepostojanje abortusa ili njegova zabrana) i koji su sjebani da ne mogu bit sjebaniji.

u potpunosti se slazem. ali onda teba trazit rijesenje negdje drugdje, a ne u (i)legalizaciji pobacaja... jer to vise nije ovaj problem vec problem obitelji. cak i dijete koje se rodilo normalno i zeljeno moze tako zavrsiti.
__________________
its all in your head.
svijet se doima onakvim kakav je - samo tebi. kakav je on u biti nitko ne zna za sigurno osim onih koji stvari uzimaju zdravo za gotovo - kakvim ga vidi.. hint: svacija percepcija stvarnosti je individualna i zasebna. posebna. jedinstvena.

trenutno na repeat: The Higher Human Form - Neurohighways [2004]
sku is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:48   #87
Quote:
Tinchi kaže:
Po biologiji ovako kako ti kažeš.

Po kršćanstvu vjerojatno pri začeću.

Po budizmu pak duša ulazi u tijelo pri rođenju.

Tko je u pravu?
Nevažno.

Moj život - moj teret.
Ako ja trebam patit zbog abortusa dovoljna mi je moja vlastita grižnja savjesti, ne treba me još netko ograničavati.. I to tko.. institucija čije su časne sestre pobacile kroz povijest više djece no bilo koja ženska grupacija... institucije čiji svećenici siluju djecu stoljećima. Ma bježi
ali to vise nije tvoj zivot! pa ne posjedujes ti zivot svog potomka.... samo je pitanje kada ono postaje tvoj potomak. i to nemoze biti nevazno, jer to odredjuje dali ga ti ubijas ili ne.
__________________
its all in your head.
svijet se doima onakvim kakav je - samo tebi. kakav je on u biti nitko ne zna za sigurno osim onih koji stvari uzimaju zdravo za gotovo - kakvim ga vidi.. hint: svacija percepcija stvarnosti je individualna i zasebna. posebna. jedinstvena.

trenutno na repeat: The Higher Human Form - Neurohighways [2004]
sku is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:48   #88
Quote:
young.but.dead kaže:
kažeš da je crkva odabrala život djeteta - ali svi vi koji ste za pobačaj odabrali ste život majke

ja sebi ne mogu objasnit zašto bi i jedan od ta 2 života bio vrijedniji
Ja mogu. Jer je jedno tek potencijalno bice. Koje ne moze prezivjeti bez majke. A drugo je vec stvarna osoba. Da sam ja u situaciji da moram spasiti jedno od tog dvoje - embrij ili trudnicu od 9 godina.. Pogodi sto bih izabrala..
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:49   #89
Quote:
young.but.dead kaže:
kažeš da je crkva odabrala život djeteta - ali svi vi koji ste za pobačaj odabrali ste život majke

ja sebi ne mogu objasnit zašto bi i jedan od ta 2 života bio vrijedniji
Kao prvo, molim te pročitaj da sam napisala da sam protiv pobačaja i da ga osobno nikad ne bi napravila, pa me nemoj proglašavati da sam za pobačaj.

Nečji život se mora odabrati. Crkva po defaultu odabire život nerođenog djeteta, a za majku koga boli briga. Sekularnom humanistu neće biti drago zbog abortusa ali će odabrati život majke, zato što je ona već živo formirano biće, OSOBA. Dok je plod potencijalni život. Drugo, ta djevojčica je bila mučena i silovana. Čini mi se strašno i neljudski reći joj da nakon svega ona još mora umrijeti zato što MORA roditi to dijete od silovanja.
Nešto moraš odabrati, jbg, život nije idealan

I da još jednom objasnim, za što jesam, za što nisam. Jesam za edukaciju i pomaganje. Nisam za prijetnje i sankcije.
Osim toga zabranom abortusa samo bi sve više žena završavalo mrtvo ili bolesno, i povećali bi se troškovi zdravstva, tako da mislim da to neće proći.
U jednom hrvatskom gradu djelovao je jedan svećenik koji je vodio savjetovalište i pomoć za žene koje su ostale trudne a teško su živjele i razmišljale su o abortusu. Savjetovanje, pomaganje i lijepa riječ je pomagala, većina žena nije abortirala. I u tom kraju zabilježen je najveći prirast stanovništva.
Edukacija i pomaganje, pomoć i beneficije države to se treba napraviti, a ne zabrana pobačaja.
 
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:51   #90
Quote:
Shadowfax kaže:
Nalazi se u mojem tijelu. Ako se nešto nalazi u mome tijelu koje je moje vlasnistvo onda se podrazumjeva da je i to što je u utrobi moje,i da ja snjim mogu radit što želim.Nego kako ti doživljavaš bebu? Crkva i ljudi koji donose zakone ponašaju se koda je žensko tijelo njihovo vlasništvo,a da nespominjem ono što je u njemu. Nisam vijernik i nejdem u tu instituciju koja se naziva crkva,al ponekad mi jednostavno nije jasno da neko može izreci neke stvari. Pobačaj treba legalizirat i to je svršena stvar,a crkva nek se drži svoje zgradurine i neka se nemješa u vanjski svijet.
eee... malo si fulala... kakvo tvoje vlasnistvo?! pa jesi normalna?
ne, ja nemam vise zivaca raspravljat o tome..
pa to je zivot o cemu ti pricas! kakvo vlasnistvo?!
__________________
its all in your head.
svijet se doima onakvim kakav je - samo tebi. kakav je on u biti nitko ne zna za sigurno osim onih koji stvari uzimaju zdravo za gotovo - kakvim ga vidi.. hint: svacija percepcija stvarnosti je individualna i zasebna. posebna. jedinstvena.

trenutno na repeat: The Higher Human Form - Neurohighways [2004]
sku is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:55   #91
Quote:
sku kaže:
eee... malo si fulala... kakvo tvoje vlasnistvo?! pa jesi normalna?
ne, ja nemam vise zivaca raspravljat o tome..
pa to je zivot o cemu ti pricas! kakvo vlasnistvo?!
cek malo. Taj život ovisi o meni,a ne o nekom drugom. Da li je moje tijelo moje vlasništvo? Da li ja snjim imam pravo radit sta zelim? I ja imam pravo odlucivat o tom životu. Daj mi objasni kako crkva i neki zakon mogu odlucivat o mom zivotu,ajde mi molim te to objasni. Zena je trudna al nemre rodit,jel je opasno za njen zivot,a ne moze pobacit jel je crkva donjela odluku da je to ubojstvo. A recimo to što ce to ubit men nije bitno ha? Šta je s mojim životom tada ha ?
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 22:02   #92
Quote:
sku kaže:
eee... malo si fulala... kakvo tvoje vlasnistvo?! pa jesi normalna?
ne, ja nemam vise zivaca raspravljat o tome..
pa to je zivot o cemu ti pricas! kakvo vlasnistvo?!
Hrm. S jedne strane ona ima point, a opet, s druge strane si ti u pravu. S deset tjedana trudnoce.. To nije beba. To je embrij. Koji ce, ako sve prode u redu, postati beba. I apsolutno je ovisan o tijelu trudnice. Ima oko 3 cm. Tezi 4 grama. Ta trudnica ima pravo odluciti zeli li tu trudnocu ili ne.

A opet, slazem se i s drugim dijelom price. Da. To je zivot. Raste. Razvija se.
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 22:02   #93
Quote:
Shadowfax kaže:
cek malo. Taj život ovisi o meni,a ne o nekom drugom. Da li je moje tijelo moje vlasništvo? Da li ja snjim imam pravo radit sta zelim? I ja imam pravo odlucivat o tom životu. Daj mi objasni kako crkva i neki zakon mogu odlucivat o mom zivotu,ajde mi molim te to objasni. Zena je trudna al nemre rodit,jel je opasno za njen zivot,a ne moze pobacit jel je crkva donjela odluku da je to ubojstvo. A recimo to što ce to ubit men nije bitno ha? Šta je s mojim životom tada ha ?
taj zivot ovisi o tebi, ali to ti ne daje pravo da ga unistis.
isto tako, kad bih ja bio samouzdrzavajuci otac, sa nekim kikacem, i sad da ja odlucim da mi se neda vise radit, i ne donosit doma hranu. ili recimo jednostavno otic. a djete je ovisno o meni. dali bi to bilo opravdano?

druga stvar je kad je trudnoca rizicna za majku... nazalost, jos nismo toliko tehnoloski unaprijedjeni narod da bsmo znali takav problem rijesit, pa se mora trenutno birati izmedju majke i djeteta...
i to je btw obicno majkama dano na odabir.
__________________
its all in your head.
svijet se doima onakvim kakav je - samo tebi. kakav je on u biti nitko ne zna za sigurno osim onih koji stvari uzimaju zdravo za gotovo - kakvim ga vidi.. hint: svacija percepcija stvarnosti je individualna i zasebna. posebna. jedinstvena.

trenutno na repeat: The Higher Human Form - Neurohighways [2004]
sku is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 22:04   #94
Quote:
Desirée kaže:
Hrm. S jedne strane ona ima point, a opet, s druge strane si ti u pravu. S deset tjedana trudnoce.. To nije beba. To je embrij. Koji ce, ako sve prode u redu, postati beba. I apsolutno je ovisan o tijelu trudnice. Ima oko 3 cm. Tezi 4 grama. Ta trudnica ima pravo odluciti zeli li tu trudnocu ili ne.

A opet, slazem se i s drugim dijelom price. Da. To je zivot. Raste. Razvija se.
upravo o tome ja ovdje pricam.. odkud im pravo da oni odlucuju kada ce to postati zivot? pa to nitko nema pravo!
__________________
its all in your head.
svijet se doima onakvim kakav je - samo tebi. kakav je on u biti nitko ne zna za sigurno osim onih koji stvari uzimaju zdravo za gotovo - kakvim ga vidi.. hint: svacija percepcija stvarnosti je individualna i zasebna. posebna. jedinstvena.

trenutno na repeat: The Higher Human Form - Neurohighways [2004]
sku is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 22:25   #95
Mislim da ste malo skrenuli s teme. Etički se možemo natezati je li žena ima veće pravo od nerođenog djeteta do vijeka. Svatko će imati svoje mišljenje i neće ga promijeniti.
Ali tema je ZAKONSKA zabrana.
Bio abortus etički opravdan ili ne, mislim da bi zakonska zabrana samo pogoršala stvari. Za sve. Već sam 2 puta napisala zašto.I što je bolje od zabrane. Trebala je Crkva zahtjevati zakon za olakšice kod majki i trudnica, a ne ovo.
 
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 22:32   #96
Quote:
Oleander kaže:Bio abortus etički opravdan ili ne, mislim da bi zakonska zabrana samo pogoršala stvari. Za sve. Već sam 2 puta napisala zašto.I što je bolje od zabrane. Trebala je Crkva zahtjevati zakon za olakšice kod majki i trudnica, a ne ovo.
good point
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 00:08   #97
Quote:
sku kaže:
gle, sto se zadnje recenice tice, suzdrzi se ti takvih komentara. jer ja na ovo gledam kao na zdravu raspravu. a ako se hoces ic svadjat i prepucavat s nekim, nadji si drugu zrtvu.

reci, jel isto kad umre zena ko i kad umre trudna zena? nije. a zasto? ajd ti to objasni! u tom objasnjenju lezi moj odgovor. hebi ga, meni se vise neda razbijat glavu oko toga da ti ga srocim, jer vidim da ga ne zelis vidjeti.
Za pocetak, necu se suzdrzavati od takvih komentara jer su puno zdraviji od tvojih i usmjeravaju ovu raspravu u smjeru u kojem je i pocela. Zaista, ali zaista nema smisla usporedjivati nerodjenu djecu s gladnima u Africi.

Za drugo ti samo mogu reci - nije isto, ali ne iz razloga koje pretpostavljas. Kad spominjes trudnu zenu, onda se nekako odmah razmislja o zeni koja je u nekom kasnijem stadiju trudnoce, a ne nekome tko je maltene tek zaceo. Osim toga, pretpostavlja se i da ce to dijete biti rodjeno pa se odmah nekako cini kao da su odnesena dva zivota.

U slucaju abortusa, o kojem mi ovdje rapravljamo, dijete je tek potencijalno dijete. Ako se zelis zadrzati u ZAKONSKIM okvirima - pravno gledano, fetus od deset tjedana nije ljudsko bice. Stoga ni njegovo uklanjanje pravno nije ubojstvo. A je li moralno, mislim da bi svatko trebao odluciti za sebe.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 00:23   #98
Zena koja zatrudni ima oko sebe krug ljudi kojima je do nje stalo. Roditelji, prijatelji, kolege, momak ili muz, rodbina... Njezin bi nestanak i/li smrt ostavila veliku prazninu u zivotima svih tih ljudi.
Ako ona abortira, ona to moze napraviti bez da itko zna. Iza abortiranog embrija ostaje praznina u zivotu samo nje - potencijalne majke. A otac... a sto ako otac nije ni znao da embro postoji? On to i ne mora znati. Ne dogadja se njegovom tijelu. Da li je to moralno ili ne, da zena napravi abortus baz znanja muskarca s kojim je zacela, to je druga stvar. Nije ni moralno da ima muskaraca koji bjeze glavom bez obzira kad cuju rijeci "Nije mi doslo", pa se opet dogadja.

Razlika izmedju embrija i majke je u tome koliki je krug ljudi koji ce biti direktno pogodjeni zivotom - ili smrcu - embrija ili majke.

Da trudnica kaze "Ako ne budem smjela abortirati, ubit cu se", koliko bi ljudi oko nje reklo, "Nemoj, abortiraj, TVOJ nam je zivot vazniji od potecnijalnog zivota kojeg nosis u sebi?"
__________________
You just come with me and have a good time. The Galaxy's a fun place. You'll need to have this fish in your ear.
Daleka_Obala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 11:36   #99
Quote:
young.but.dead kaže:
meni je život te djevojčice jednako vrijedan kao i život djeteta, ne možeš između 2 života izabrat jedan koji je važniji, ako je porod moguć i ako ne ugrožava život majke ond atreba rodit a dijete može dat na posvajanje
jesi svjestan toga što si napisao - život djevojčice

da, djevojčica od 9 godina koja je bila silovana i kojoj je crkva zabranila pobačaj jer je to ubojstvo, a to što će umrijeti ona zajedno s djetetom jer njezino tijelo u dobi od 9 godina nije formirano za porod - onda to nema veze

ovako, da ja zatrudnim i da sam svjesna toga da ga ne mogu uzdržavati, da nemam što ponuditi tom djetetu jebeš mi sve ako bih ja rodila pa dijete dala na posvojenje!! radije bih sama sebe zadavila nego dat dijete u dom ili na posvojenje.

zar to je kao riješenje?
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 11:39   #100
Quote:
Oleander kaže:
Bio abortus etički opravdan ili ne, mislim da bi zakonska zabrana samo pogoršala stvari. Za sve. Već sam 2 puta napisala zašto.I što je bolje od zabrane. Trebala je Crkva zahtjevati zakon za olakšice kod majki i trudnica, a ne ovo.
Upravo tako.
I uopće ne mogu shvatiti dal oni razmišljaju uopće o tome što će zabranom postići? To me zaista zanima
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.