Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2013., 20:51   #1
Potrošiti u roku 3 dana

Na sve više artikala vidim da na deklaraciji piše da se nakon što se otvori treba potrošiti u roku 3 dana prije toga nije bilo
s obzirom da u 3 dana ne mogu pojesti teglicu džema od brusnice, vrećicu kapučina, ili teglicu maslina, onda ne kupim
Zanima me što stave unutra da se mora potrošiti u roku 3 dana, i što ako ja to ne potrošim i namjeravam poslije jesti, hoće mi nešto biti?

Zadnje uređivanje Krkimir : 13.08.2013. at 21:09.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 21:56   #2
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Na sve više artikala vidim da na deklaraciji piše da se nakon što se otvori treba potrošiti u roku 3 dana prije toga nije bilo
s obzirom da u 3 dana ne mogu pojesti teglicu džema od brusnice, vrećicu kapučina, ili teglicu maslina, onda ne kupim
Zanima me što stave unutra da se mora potrošiti u roku 3 dana, i što ako ja to ne potrošim i namjeravam poslije jesti, hoće mi nešto biti?
Pitanje je što više ne stave, a do sada su stavljali.

Ne može ti se ništa dogoditi ni s pekmijem ni s maslinama. Mogu ti se jedino kroz desetak dana uloviti točkice plijesni koje se skinu s vrha. 3 dana je neki propis i njihov index sigurnosti. Trajanje je puno duže. Očito su, zbog EU, napustili neki dosadašnji konzervans.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 12:00   #3
Osim mlijeka ništa ne potrošim u roku od 3 dana od otvaranja. Sve je toliko puno konzervansa, frižider mi je pojačan i nema šanse da postane nejestivo ili opasno 4. dan. Puno više pazim na stvari koje skuham, pa se ne pojedu i stave u frižider...e to ne čuvam više od 3 dana, čak ni juhu.
Možda ružno zvuči, ali oslanjam se na okus, miris, boju i konzistenciju...ako se samo jedno od toga promijeni onda bacam bez obzira na napisane rokove.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 12:11   #4
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Osim mlijeka ništa ne potrošim u roku od 3 dana od otvaranja. Sve je toliko puno konzervansa, frižider mi je pojačan i nema šanse da postane nejestivo ili opasno 4. dan. Puno više pazim na stvari koje skuham, pa se ne pojedu i stave u frižider...e to ne čuvam više od 3 dana, čak ni juhu.
Možda ružno zvuči, ali oslanjam se na okus, miris, boju i konzistenciju...ako se samo jedno od toga promijeni onda bacam bez obzira na napisane rokove.
mlijeko iz tetrapaka izdrzi desetak dana bez problema. vecina ostalog (osim povrca i salama) zna trajati i mjesecima...
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 16:05   #5
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Na sve više artikala vidim da na deklaraciji piše da se nakon što se otvori treba potrošiti u roku 3 dana prije toga nije bilo
s obzirom da u 3 dana ne mogu pojesti teglicu džema od brusnice, vrećicu kapučina, ili teglicu maslina, onda ne kupim
Zanima me što stave unutra da se mora potrošiti u roku 3 dana, i što ako ja to ne potrošim i namjeravam poslije jesti, hoće mi nešto biti?
stave sve samo ne ono što bi trebali ...
inace, ta tri dana se odnose u vecini slucajeva kod đemova, maslina itd na sobnu temperaturu, ako stoje u frižderu nece doci do razvoja bakterija, plijesni itd....
tako da nemaš brige...
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Mogu ti se jedino kroz desetak dana uloviti točkice plijesni koje se skinu s vrha.
plijesni proizvode toksine tj mikotoksine koji su pak zaslužni za ne tako bezazlene boleštine, bez obzira što ti ukloniš s vrha samu plijesan, njene spore su prodrle duboku u teglicu i nama su nevidljive al, ipak otrovne...
pa je pametnije baciti teglicu omiljenog džema ili xy nego se igrati s zdravljem....1000 puta ceš pojesti i nece ti biti ništa al, 1001 bi mogao gadno nagrabusiti
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 19:18   #6
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post

plijesni proizvode toksine tj mikotoksine koji su pak zaslužni za ne tako bezazlene boleštine, bez obzira što ti ukloniš s vrha samu plijesan, njene spore su prodrle duboku u teglicu i nama su nevidljive al, ipak otrovne...
pa je pametnije baciti teglicu omiljenog džema ili xy nego se igrati s zdravljem....1000 puta ceš pojesti i nece ti biti ništa al, 1001 bi mogao gadno nagrabusiti
ja radije riskiram.
jeste, tolika sam cicija.
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 19:35   #7
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post

...plijesni proizvode toksine i...
Mislio sam na penicilinsu plijesan koja je najčešća, a duboko sam uvjeren ako je maknem s vrha da unesem u sebe neuporedivo manje štetnih tvari nego kad konzumiram brojne eove.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 16:08   #8
evo opet ja uzeo sam teglicu ukiseljenih malih feferona na kojoj piše isto ovo, pa me zanima što da radim?
volim ljuto ali ne mogu ih pojesti sve u roku 3 dana
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 16:32   #9
isuse... pa otvori, pojedi koliko mislis, zatvori staklenku i stavi u frizider. pojedi kroz neko vrijeme... recimo mjesec, dva.
baci ak se pokvari u medjuvremenu u sto duboko sumnjam da ce se dogoditi.
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 16:39   #10
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
isuse... pa otvori, pojedi koliko mislis, zatvori staklenku i stavi u frizider. pojedi kroz neko vrijeme... recimo mjesec, dva.
baci ak se pokvari u medjuvremenu u sto duboko sumnjam da ce se dogoditi.
nekidan sam drmnuo ostatak lucica koje su bile otvorene sigurno bar godinu dana. nist nije bilo ni njima ni meni
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 16:51   #11
ma ovo s mjesec dva sam rekla jer vidim da zivi od strahu od toga da ce se pokvariti ak bu stajalo duze od ta 3 dana pa da ga ne sokiram
imala sma i ja slicnih iskustava s raznim pekmezima, namazima, kiselim krastavcima itd. ako mirisi dobro i ako nije doslo do evolucije gljiva - jede se
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 16:54   #12
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
evo opet ja uzeo sam teglicu ukiseljenih malih feferona na kojoj piše isto ovo, pa me zanima što da radim?
volim ljuto ali ne mogu ih pojesti sve u roku 3 dana
uzmi neki vakumski zatvarač staklenki kao:

http://www.youtube.com/watch?v=sA3uhMpIlnw

http://www.status-trgovina.hr/hr/vak...pac_staklenki/

ja npr. nemam taj dodatak koji vakumira staklenke već imam jeftiniju ručnu i električnu vakum pumpicu sa raznim posudama (poseban vakum čep na svakoj posudi), vakum-vrećicama i vakum-čepovima za boce.

pa kad želim duže sačuvat feferonke iz staklenke, onda ih sa tekućinom izvadim iz staklenke i stavim u neku manju bocu koju onda vakumiram vaku-čepom kao što bih vino i pivu, a đemove, ajvar i sl. u vakum-posudice.

ako piješ dosta pive i uzimaš npr. dvolitarske plastične boce onda ti ni ne treba vakum pumpa ni čep, već je dovoljno nakon što izliješ željenu količinu samo istisnuti pritiskanjem sav preostali zrak (na pola zatvoriš i držiš njen obični čep pred kraj da ti ne izleti) i možeš koristit pivu ili vino nakon par dana kao da je neotvoreno.

preostalo vino iz staklene boce prebaciš u manju plastičnu i onda ju još stisneš.

Zadnje uređivanje ursamajor : 12.09.2014. at 17:54.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 17:00   #13
Meni se znala plijesan uhvatiti kad bi mi domaći pekmez ostao mjesecima otvoren. Maknem, ako ovo ispod nije čudnog mirisa, konzistencije (onak rijetko i vuče na alkohol), probam, ak je dobro, sve 5. Ak je sumnjivo bacim. Nos me u pravilu nikad nije prevario.
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 17:16   #14
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
uzmi neki vakumski zatvarač staklenki kao:

http://www.youtube.com/watch?v=sA3uhMpIlnw

http://www.status-trgovina.hr/hr/vak...pac_staklenki/

ja npr. nemam taj dodatak koji vakumira staklenke već imam jeftinu ručnu i električnu vakum pumpicu sa raznim posudama (poseban vakum čep na svakoj posudi), vakum-vrećicama i vakum-čepovima za boce.

pa kad želim duže sačuvat feferonke iz staklenke, onda ih sa tekućinom izvadim iz staklenke i stavim u neku manju bocu koju onda vakumiram vaku-čepom kao što bih vino i pivu a đemove, ajvar i sl. u vakum-posudice.
gdje si to kupio?
ja imam onaj aparat za vrećice vakumirati, moram upotpuniti s posudama i ovak nečim pametnim

inače sam htjela reći krkimiru da bi trajalo da je vakumirano, al strojček košta
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 17:40   #15
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
gdje si to kupio?
ja imam onaj aparat za vrećice vakumirati, moram upotpuniti s posudama i ovak nečim pametnim

inače sam htjela reći krkimiru da bi trajalo da je vakumirano, al strojček košta
nema gdje nisam od raznih tv prodaja do konzuma, peveca i ostalih trgovina, mahom kao poklon.

http://www.bestsellertv.com/proizvod...za_vakumiranje

za jače i dugotrajnije vakumiranje treba i bolji strojček.

Zadnje uređivanje ursamajor : 12.09.2014. at 17:51.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 17:54   #16
Ekstra ljuti feferoni u frižideru mogu biti i 6 mjeseci. Pa što se tu ima pokvariti kad nema jaja, mesa, mlijeka.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 19:19   #17
Ne bu se feferoni pokvarili nakon 3 dana

Ja imam vec par mjeseci otvorenu staklenku domace cikle i nist joj nije, a unutra nema nikakvih dodtaka
Ljeto mi bas i nije doba za jest ciklu pa tako stoji u frizideru, al probala je ponovo neki dan i nije joj se nista desilo

Ja sve otvorene staklenke svega drzim u frizideru


I deklarirano trajanje proizvoda je uvijek krace nego realno
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 21:39   #18
a krace je zato jer se tako proizvođači štite od moguće tužbe

jedino kaj se ne smije (nije preporučljivo) jesti nakon roka trajanja: meso, mlijeko, ribe, jaja

kad se kaze " u roku 3 dana" to znači da oni garantiraju da je kolicina vitamina, minerala, bjelančevina i ostalog ta 3 dana sigurno u količini koja piše na proizvodu
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 13:53   #19
To sam negdje pročitao da je sanitarci ili tak neki donjeli da mora to pisati nakon otvaranja. Ja sam jeo i puding, mlječni sir nakon roka trajanja i valjalo je. Ako je napuhnut poklopac onda nevalja sa time kad je datum otišo.
Tonif is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 14:45   #20
valja-ne valja lažna je dilema.
problem je kada jogurt ili mlijeko mjesec dana nakon isteka roka možeš konzumirati bez straha! Čime su te namirnice ubijene? Zapravo stalno jedemo "mrtvu" hranu.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.