Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2006., 02:19   #1
Cool GLUHOSLIJEPOĆA, gluhi, slijepi...

Evo otvorih temu...pa me zanimaju vaši komentari odnosno vaša iskustva s ovim oštećenjem! Jeste li se susreli s tim i jeste li uopće upućeni i informirani o ovom oštećenju i problemima s kojima se suočavaju osobe koje ne vide ili ne čuju??? Raspišite se! Hvala!
 
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 15:45   #2
tesko je dati komentar na ovu temu, nastojim biti od pomoci kad se sretnem s ljudima koji imaju ovakve probleme. nazalost, vecina o ovakvim problemima razmislja tek kad nas se direktno tice, odnosno kad smo ugrozeni.
ako ti pipita znas vise - informiraj nas
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 00:03   #3
Da, svjesna sam toga. U budućnosti se vidim kao rehabilitator gluhoslijepe djece, a za ovu temu...bila je to čista znatiželja kako će ljudi reagirati.
Mogla bih dosta toga reći....ovdje ima jaaaakooo puno predrasuda! Pa krenut ću od one najraširenije:

Većina ljudi misli da ˝gluhosljepoća˝ predstavlja zbroj ˝gluhoće˝ i ˝sljepoće˝. Iz tog razloga smatraju da osobe s gluhosljepoćom ništa ne vide i ništa ne čuju. NETOČNO!!!
Ne radi se uvijek o potpunoj gluhoći ili sljepoći – u većini slučajeva gluhoslijepi ljudi imaju neke ostatke sluha i/ili vida.

Neku osobu smatrat ćemo gluhoslijepom ako u kombinaciji dva oštećenja jedno utječe na težinu drugoga u tolikoj mjeri da stvara velike poteškoće u svakodnevnoj komunikaciji, kretanju i aktivnostima.
U tom slučaju pojedinac ne može u potpunosti funkcionirati kao slijepa ili slabovidna osoba koja čuje ili pak kao gluha i nagluha osoba koja vidi.

Gluhosljepoća može nastati u različitom razdoblju tijekom života kao posljedica neke ozljede, nesreće ili bolesti, ali ono što je potrebno naglasiti jest da ona sama nije bolest već stanje koje ograničava ili onemogućava primanje jasnih i potpunih informacija putem vida i sluha.

Prema svjetskoj definiciji gluhosljepoće, populacija gluhoslijepih osoba tradicionalno se dijeli na 4 skupine s obzirom na vrstu i stupanj oštećenja. To su :
• praktična gluhosljepoća (gluhoća + sljepoća)
• gluhoća + slabovidnost
• sljepoća + nagluhost
• nagluhost + slabovidnost


....Etoooo, toliko od mene za početak... Ima tu još puno puuuno toga za reći ali to ću nekom drugom prilikom! Do tada pozdrav svima!
 
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 11:35   #4
Quote:
pipita5 kaže:

U tom slučaju pojedinac ne može u potpunosti funkcionirati kao slijepa ili slabovidna osoba koja čuje ili pak kao gluha i nagluha osoba koja vidi.

Iz osobnog iskustva ovo izricito demantiram!!!!NETOCNO! Lose te uce u skoli!
__________________
Bog je uistinu stvorio muskarca prije zene, ali
prije svakoga remek-djela mora se naciniti gruba skica.

me_and_myself is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 13:38   #5
kolko ja znam...u našoj su nas školi točno učili...ali ne o gluhosljepoći- to je već nešto drugo, životna škola! tako da dosta toga znam iz vlastitog iskustva.

Mislim da nisam ništa krivo napisala - naime, osoba koja je slijepa može se osloniti na svoj sluh, a osoba koja je gluha može se služiti svojim vidom što joj uvelike olakšava vizualnu komunikaciju znakovnim jezikom.

Ono što sam napisala, a i dalje tvrdim, jest to da se gluhoslijepa osoba ne može ponašati u potpunosti ni kao slijepa ni kao gluha osoba! jer nema samo jedno od ta dva oštećenja, već oba odjednom! A to im uvelike otežava komunikaciju i kretanje, zar ne?

Kakva su tvoja iskustva? pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:46   #6
Mislila sam da je zabranjeno imati vise istih topica na razlicitim podforumima.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 22:55   #7
Moja mama je potpuno gluha i funkcionira bolje od mene
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 23:25   #8
Quote:
pipita5 kaže:
kolko ja znam...u našoj su nas školi točno učili...ali ne o gluhosljepoći- to je već nešto drugo, životna škola! tako da dosta toga znam iz vlastitog iskustva.

Mislim da nisam ništa krivo napisala - naime, osoba koja je slijepa može se osloniti na svoj sluh, a osoba koja je gluha može se služiti svojim vidom što joj uvelike olakšava vizualnu komunikaciju znakovnim jezikom.

Ono što sam napisala, a i dalje tvrdim, jest to da se gluhoslijepa osoba ne može ponašati u potpunosti ni kao slijepa ni kao gluha osoba! jer nema samo jedno od ta dva oštećenja, već oba odjednom! A to im uvelike otežava komunikaciju i kretanje, zar ne?

Kakva su tvoja iskustva? pozdrav
ti si napisala da osoba koja je ili slijepa ili gluha ne moze u potpunosti funkcionirati sama! vrati se na svoj prvi post pa procitaj! Moja iskustva su takva da znam da osoba koja je gluha moze savrseno normalno funkcionirati, raditi, studirati, kretati se, cak i zivjet sama bez icije pomoci i normalno se bez jezika gluhih sporazumijevati.
__________________
Bog je uistinu stvorio muskarca prije zene, ali
prije svakoga remek-djela mora se naciniti gruba skica.

me_and_myself is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 00:40   #9
Mislim da vi govorite o različitim stvarima. Pipita kaže ,a ja se slažem , da gluhoslijepa osoba nije isto što i gluha + slijepa osoba. Višestruka oštećenja su teška i malo je onih koji se uspješno rehabilitiraju. Naravno da postoje uspješne osobe s više oštećenja ali je preduvjet dobra inteligencija kao kompenzacija , dobra struktura ličnosti i stimulativna sredina. Vi ostali tvrdite da i osobe s oštećenjem mogu biti uspješne. Pa naravno da mogu , ali to nije nikad lako i jednostavno.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 07:19   #10
Quote:
pipita5 kaže:
Neku osobu smatrat ćemo gluhoslijepom ako u kombinaciji dva oštećenja jedno utječe na težinu drugoga u tolikoj mjeri da stvara velike poteškoće u svakodnevnoj komunikaciji, kretanju i aktivnostima.
U tom slučaju pojedinac ne može u potpunosti funkcionirati kao slijepa ili slabovidna osoba koja čuje ili pak kao gluha i nagluha osoba koja vidi.

PROČITAJ TI OVAJ DIO JOŠ JEDNOM!!!!
Izgleda da se nismo razumjeli! Rekla sam da gluhoslijepa osoba ne može funkcionirati kao da je samo slijepa ili samo gluha!!!! Na to se odnosi onaj KAO u tekstu!!!
Ni u jednom trenutku nisam rekla da da slijepi ili gluhi ne mogu biti samostalni!!!!! KUžiš?

Pa svojim životom svjedočim društvu da itekako postoji samostalnost kod oštećenja kao što su moja ili kod tvog slučaja!!!! Naopako da bih onda pisala nešto što znam da nije istina!!!!

pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 12:15   #11
Bok,
Znam da u Zagrebu djeluje Mala Kuća - ustanova koja se bavi rehabilitacijom djece kojima je primarno oštećenje vida. Bez naknade. Znam da su vrlo uspješni. Znam da roditelji djece koja imaju takav nedostatak trebaju uložiti puno truda i ljubavi u razvoj svoje djece. Znam da je mozak jedan od najneistraženijih organa. Znam da se ne može predvidjeti njegov razvoj, no znam i da metodama koje se danas primjenjuju u svijetu (a na čemu radi i ta Mala Kuća) - svodi se mislim na određene motoričke, seznoričke i dr. vrste podražaja - je moguće razviti one dijelove mozga koji uopće nisu razvijeni, ili stimulirati drugi centar u mozgu da prezume funkciju onog nerazvijenog. Znam za jedno dijete koje je rođeno bez centra za vid. Znam da ono danas, nakon predanog rada u Maloj Kući i u suradnji s liječnicima, VIDI obrise. Zato, ako slučajno imate problema: glavu gore, NIŠTA NIJE NEMOGUĆE, samo treba raditi,... i raditi....., i raditi....., i biti uporan....., i raditi.....
Cow&Chicken is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:02.