Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2008., 10:21   #1
Sejfudin Tokić: Ako Hrvati dobiju entitet izbit će rat

Ja mislim bas obratno, da je to jedini nacin da opstanu visenacionalne drzave poput BiH, i da bi se onda konacno ljudi mogli posvetiti drugim stvarima jer su rijesili nacionalno pitanje.

http://www.poskok.info/index.php?opt...13762&Itemid=1

Reče Tokić: Ako Hrvati dobiju entitet izbit će rat

Četvrtak, 04 Rujan 2008

Sample ImageSejfudin Tokić, predsjednik Socijaldemokratske unije BiH, kaže u intervjuu za "Fokus" da 13 godina nakon "Daytona" BiH ne izgleda onako kako je on zamišljao i za koju se borio...



- BiH je opterećena podjelama i međustranačkim borbama oko pitanja koja nisu pitanja građana, već pitanja privilegija pojedinaca i grupa - kaže Tokić.

FOKUS: Živite u Federaciji BiH. Da li ste zadovoljni stanjem u tom entitetu?

TOKIĆ: Ja živim u BiH, a trenutno imam mjesto prebivališta u FBiH, ali i RS doživljavam svojom. Nisam zadovoljan stanjem ni u jednom entitetu. Doduše, problemi su različiti, ali u mnogim segmentima vrlo slični.

FOKUS: Koliko je politika Harisa Silajdžića i Sulejmana Tihića doprinijela za loš položaj građana FBiH?

TOKIĆ: Vlast u FBiH nije izvršila ni najmanji dio onoga što je obećala građanima na općim izborima. U tom kontekstu svakodnevna međusobna previranja između dvije vladajuće stranke, Stranke za BiH i SDA, imaju više karakter svađa oko vlastitih lobija i vlastite koristi ili uskostranačke koristi.

FOKUS: U Republici Srpskoj imamo stabilan proračun, dok je s FBiH situacija suprotna. Zbog čega je to tako?

TOKIĆ: RS je unitarniji i jednostavniji dio BiH, sa ogromnim prilivom kapitala od prodaje Telekoma RS, dok u FBiH imamo, pored trzavica između SDA i SBiH, i dodatne nesuglasice s kantonima sa hrvatskom većinom, odnosno sa hrvatskom političkom opcijom unutar zahtjeva na nivou FBiH. To bi moglo biti obrazloženje sadašnje situacije sa proračunima, ali nikako i opravdanje. proračuni su usmjereni na potrošnju, na enormne plaće, a manje su u funkciji razvoja.

FOKUS: Kažete da je proračun FBiH doživio fijasko zbog zahtjeva Hrvata.

TOKIĆ: Nisam tako mislio reći. Samo sam pocrtao kompliciranost odlučivanja u FBiH koja doprinosi neracionalnoj potrošnji i planiranju proračuna FBiH.

FOKUS: Šta je Nedžad Branković, kao premijer FBiH, mogao učiniti da FBiH ne doživi bankrot, da bude financijski stabilna kao RS?

TOKIĆ: Šta je mogao - ništa. Branković ni unutar svoje političke stranke, a još manje koalicije, a najmanje u okviru građana FBiH, ni približno nema ozbiljniju podršku kao Dodik, da bi mogao biti autoritativan.

FOKUS: Ustavne promjene su na pragu. Što mislite o zahtjevu hrvatskih političkih stranaka za treći, hrvatski entitet?

TOKIĆ: Priče da svaki narod treba da ima svoj entitet uzrokovale su rat u BiH. Rat je pokazao, i pored izražene volje međunarodne zajednice, da BiH nije moguće podijeliti po tim osnovama. Zbog toga što svakom teritorijalnom podjelom BiH, zbog njene ukupne konfiguracije, nije moguće zadovoljiti kompaktnost pripadnika sva tri naroda. Vraćanje na entitete ili proglašenje RS kao isključivo etničkog entiteta, te podjela FBiH na dva etnička entiteta, jeste vraćanje na ratne političke opcije u kojima će razgovori o mapama dovesti do sukoba.
kidrocky is offline  
Old 06.09.2008., 10:31   #2
Ovo Tokićevo izlaganje je, čini se, više predviđanje nego pretnja. Mada nije retkost da se od Bošnjaka čuje: ako bude ovo ili ono, izbiće rat.
aleksije radicevic is offline  
Old 06.09.2008., 10:33   #3
Tog idiota službeni Zagreb treba upozoriti da ne prijeti BH Hrvatima...
Constatinopol is offline  
Old 06.09.2008., 10:34   #4
Quote:
Priče da svaki narod treba da ima svoj entitet uzrokovale su rat u BiH. Rat je pokazao, i pored izražene volje međunarodne zajednice, da BiH nije moguće podijeliti po tim osnovama.
Hebote,koji su ovo debili.

Šta je onda rs? Izraz volje bošnajčkog i hrvatskog naroda??? Glupi novinar,kud mu ne postavi to pitanje
Constatinopol is offline  
Old 06.09.2008., 10:43   #5
Vidi što se Miki Maus prosipa... Ti likovi iz pozadine su strašni, konačno u ovoj strci oko izbora i njih neko nešto upita i oni umjesto da kažu nešto pametno - raspale valjati budalaštine... Sejfo, Sejfudineeeeeee.... Konjino jedna...
__________________
Treći Entitet, hoće, sad će, ako Bog da će...
FIDEKTER is offline  
Old 06.09.2008., 11:25   #6
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Tog idiota službeni Zagreb treba upozoriti da ne prijeti BH Hrvatima...
Ne cini drugima sto ne bi da tebi bude ucinjeno...
Novljanin is offline  
Old 06.09.2008., 12:44   #7
Quote:
FIDEKTER kaže: Pogledaj post
Vidi što se Miki Maus prosipa... Ti likovi iz pozadine su strašni, konačno u ovoj strci oko izbora i njih neko nešto upita i oni umjesto da kažu nešto pametno - raspale valjati budalaštine... Sejfo, Sejfudineeeeeee.... Konjino jedna...
to je ipak vrlina svih njih koji strpljivo čekaju u redi da ih neko malo posvijetli sa sviječom da se vidi kako izgledaju, pa kad dobiju svojih pet sekundi,BUUUM,..ko iz topa, a sad kad pomisliš koliko broj ljudi aktivno prati politku, onda se odmah prebrojati količina štete koja izazove ovakva izjava..
Apple cut is offline  
Old 06.09.2008., 12:55   #8
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Hebote,koji su ovo debili.

Šta je onda rs? Izraz volje bošnajčkog i hrvatskog naroda??? Glupi novinar,kud mu ne postavi to pitanje
To sam isto mislio i ja. Smatrao sam da BiH mora ostati cjelovita, suverena, nedjeljiva po bila kakvoj nacionalno-religijskoj osnovi. Dakle, bas kao Hrvatska. U suprotnom, doci ce do rata. Nekako mi se to cinilo najlogicnije. Ali, prevario sam se.
Apatrid is offline  
Old 06.09.2008., 14:35   #9
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
To sam isto mislio i ja. Smatrao sam da BiH mora ostati cjelovita, suverena, nedjeljiva po bila kakvoj nacionalno-religijskoj osnovi. Dakle, bas kao Hrvatska. U suprotnom, doci ce do rata. Nekako mi se to cinilo najlogicnije. Ali, prevario sam se.
nisi se privarija , tako i triba bit, samo srbima jos tribate prisudit ka i mi u hrvatskoj

ako triba , eto i nas u pomoc da ih natiramo natrag u bugarsku
Tonikus is offline  
Old 06.09.2008., 17:05   #10
Od silne ljubavi ugusit ce BiH

Quote:
kidrocky kaže: Pogledaj post
Ja mislim bas obratno, da je to jedini nacin da opstanu visenacionalne drzave poput BiH, i da bi se onda konacno ljudi mogli posvetiti drugim stvarima jer su rijesili nacionalno pitanje.

http://www.poskok.info/index.php?opt...13762&Itemid=1

Reče Tokić: Ako Hrvati dobiju entitet izbit će rat

Četvrtak, 04 Rujan 2008

Sample ImageSejfudin Tokić, predsjednik Socijaldemokratske unije BiH, kaže u intervjuu za "Fokus" da 13 godina nakon "Daytona" BiH ne izgleda onako kako je on zamišljao i za koju se borio...



- BiH je opterećena podjelama i međustranačkim borbama oko pitanja koja nisu pitanja građana, već pitanja privilegija pojedinaca i grupa - kaže Tokić.

FOKUS: Živite u Federaciji BiH. Da li ste zadovoljni stanjem u tom entitetu?

TOKIĆ: Ja živim u BiH, a trenutno imam mjesto prebivališta u FBiH, ali i RS doživljavam svojom. Nisam zadovoljan stanjem ni u jednom entitetu. Doduše, problemi su različiti, ali u mnogim segmentima vrlo slični.

FOKUS: Koliko je politika Harisa Silajdžića i Sulejmana Tihića doprinijela za loš položaj građana FBiH?

TOKIĆ: Vlast u FBiH nije izvršila ni najmanji dio onoga što je obećala građanima na općim izborima. U tom kontekstu svakodnevna međusobna previranja između dvije vladajuće stranke, Stranke za BiH i SDA, imaju više karakter svađa oko vlastitih lobija i vlastite koristi ili uskostranačke koristi.

FOKUS: U Republici Srpskoj imamo stabilan proračun, dok je s FBiH situacija suprotna. Zbog čega je to tako?

TOKIĆ: RS je unitarniji i jednostavniji dio BiH, sa ogromnim prilivom kapitala od prodaje Telekoma RS, dok u FBiH imamo, pored trzavica između SDA i SBiH, i dodatne nesuglasice s kantonima sa hrvatskom većinom, odnosno sa hrvatskom političkom opcijom unutar zahtjeva na nivou FBiH. To bi moglo biti obrazloženje sadašnje situacije sa proračunima, ali nikako i opravdanje. proračuni su usmjereni na potrošnju, na enormne plaće, a manje su u funkciji razvoja.

FOKUS: Kažete da je proračun FBiH doživio fijasko zbog zahtjeva Hrvata.

TOKIĆ: Nisam tako mislio reći. Samo sam pocrtao kompliciranost odlučivanja u FBiH koja doprinosi neracionalnoj potrošnji i planiranju proračuna FBiH.

FOKUS: Šta je Nedžad Branković, kao premijer FBiH, mogao učiniti da FBiH ne doživi bankrot, da bude financijski stabilna kao RS?

TOKIĆ: Šta je mogao - ništa. Branković ni unutar svoje političke stranke, a još manje koalicije, a najmanje u okviru građana FBiH, ni približno nema ozbiljniju podršku kao Dodik, da bi mogao biti autoritativan.

FOKUS: Ustavne promjene su na pragu. Što mislite o zahtjevu hrvatskih političkih stranaka za treći, hrvatski entitet?

TOKIĆ: Priče da svaki narod treba da ima svoj entitet uzrokovale su rat u BiH. Rat je pokazao, i pored izražene volje međunarodne zajednice, da BiH nije moguće podijeliti po tim osnovama. Zbog toga što svakom teritorijalnom podjelom BiH, zbog njene ukupne konfiguracije, nije moguće zadovoljiti kompaktnost pripadnika sva tri naroda. Vraćanje na entitete ili proglašenje RS kao isključivo etničkog entiteta, te podjela FBiH na dva etnička entiteta, jeste vraćanje na ratne političke opcije u kojima će razgovori o mapama dovesti do sukoba.

Korektnosti radi, ja nisam shvatio da gospodin Tokic kaze kako je u naslovu - da ce izbiti rat zbog novog entiteta, nego "vracanje na ratne politicke opcije" ali...
...bez obzira sto kaze da nije zadovoljan ni jednim od dva entiteta, zalosno je da nije shvatio da je Bosna i Hercegovina nacisticka tvorevina, koja ne moze biti podjeljenija i bliza rubu provalije.
U takvoj situaciji promjena je nuzna, jer kad ima dogovora i razuma moze se doci do boljeg rjesenja ne samo za Hrvate, nego i za Srbe i za Bosnjake, koji imaju svoje entitete.

Hrvati ne bi nosili na rukavu zutu ili neku drugu zvijezdu s poznatom nam porukom!!!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Old 06.09.2008., 18:52   #11
Quote:
Tonikus kaže: Pogledaj post
nisi se privarija , tako i triba bit, samo srbima jos tribate prisudit ka i mi u hrvatskoj

ako triba , eto i nas u pomoc da ih natiramo natrag u bugarsku

Samo nemoj jako
__________________
Oj hrvatska mati nemoj tugovati...
Zepce Jugend is offline  
Old 06.09.2008., 18:57   #12
Sejfudin Tokic

Lik je prvo bio nekakav socijaldemokrat u Tuzli, da bi se njegova minorna partija prikljucila SDP-u, zatim je otisao i iz SDP-a i pridruzio se toj nekakvoj Uniji socijaldemokrata, da bi Sejfudina i iz te partije nedavno izbacili zbog novcane prevare odnosno kradje vece sume novca sa racuna partije.

U medjuvremenu se uspio vjencati sa djevojkom od jedva 20 godina starosti, prokockati tvornicu zdrave hrane koju je stekao ko zna kojim putem (inace, lik je pasionirani kockar, ujedno i veliki musliman, a i socijaldemokrata )

I takvoj kreaturi se daje prostor na ovom forumu... jadno.
Vanjushka is offline  
Old 06.09.2008., 19:01   #13
Izgleda da ga je strah da se tako nešto ne bi i dogodilo ,pa demgoški plaši uokolo.
dr.laki is offline  
Old 06.09.2008., 19:07   #14
A i pitanje na tu tu njegovu izjavu.."oce on ici u rat? oce on poslati svoje sinove da ginu za Bosnu kakva je? " oce k*..ljuljat ce se u nekoj fotelji u Sarajevu i brojati pare koje je zaradio na narodu..i da..tu ne mislim samo na doticnog politicara koji je subjekt ove teme,nego i na sve muslimanske,hrvatske i srpske politicare kojima je jedini cilj zaraditi na krvi i muci naroda!
__________________
Oj hrvatska mati nemoj tugovati...
Zepce Jugend is offline  
Old 06.09.2008., 19:40   #15
ja ne znam da li ovakvi likovi poput ovog sejfudina kuže da oni krivnju za prošli rat svaljuju na bošnjake!?
rat je naravno izbio zbog srpske agresije, osvajanja, širenja, otimanja tuđih teritorija, separatizma, a ne zbog zahtjeva za entitetom. nikakav zahtjev za entitetom srbi nisu imali, imali su samo cilj osvojiti teritorija koliko god da se može za svoju državu, ne nikakav entitet.
sejfudin svojim izjavama zapravo iskrivljuje stvarnost, i ispada da su srbeki eto tražili nek u svoju autonomiju u BIH koju su muslimani spriječavali. još ispada da su muslimani eto skrivili početak sukoba time.
divizija is offline  
Old 06.09.2008., 21:15   #16
Quote:
Zepce Jugend kaže: Pogledaj post
A i pitanje na tu tu njegovu izjavu.."oce on ici u rat? oce on poslati svoje sinove da ginu za Bosnu kakva je? " oce k*..ljuljat ce se u nekoj fotelji u Sarajevu i brojati pare koje je zaradio na narodu..i da..tu ne mislim samo na doticnog politicara koji je subjekt ove teme,nego i na sve muslimanske,hrvatske i srpske politicare kojima je jedini cilj zaraditi na krvi i muci naroda!
nisam mislio da cu se naci u situaciji da kazem slazem se s tobom ali ovaj tvoj post je takav da se sa navedim 100% slazem!
ovo i samo ovo je potpuna istina,i jedini koji imaju korist od rata su te politicarske drkadzije,o obicna raja nek se krvi
snowball is offline  
Old 06.09.2008., 22:06   #17
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
nisam mislio da cu se naci u situaciji da kazem slazem se s tobom ali ovaj tvoj post je takav da se sa navedim 100% slazem!
ovo i samo ovo je potpuna istina,i jedini koji imaju korist od rata su te politicarske drkadzije,o obicna raja nek se krvi
opcenito ti koji o ratu pricaju kao o odlasku u ducan seru da je to nevidjeno..da mu je jedan metak prozujo u krugu od 5 metara,nebi vise nikad izletavao sa takvim izjavama
patriot is offline  
Old 07.09.2008., 11:15   #18
Quote:
patriot kaže: Pogledaj post
opcenito ti koji o ratu pricaju kao o odlasku u ducan seru da je to nevidjeno..da mu je jedan metak prozujo u krugu od 5 metara,nebi vise nikad izletavao sa takvim izjavama
ti bi znaci prihvatio treci entitet bez ikakvog upozorenja za javnost?

Da te zbiju izmedju dvije vatre i naprave enklavu od sarajeva do tuzle.

A znas sta onda biva ?

Onda ce ti napakovati islamski fundametalizam,ko rusi chechenima,i izrael palestini, e onda uzimati redovno metar po metar teritorije i to sve legalno,kako i nebi kad su oni pacifisti a ovi drugi fundamentalisti ...

PS. ovaj sejfudin mi nikad nije bio simpatican ...neznam mu politiku i mogu misliti kakva je...nekako mi lici na covjeka koji
hoce nesto da ispadne vazan u javnosti ali nikad neuspjeva do kraja
lux-121 is offline  
Old 07.09.2008., 14:14   #19
Quote:
lux-121 kaže: Pogledaj post
ti bi znaci prihvatio treci entitet bez ikakvog upozorenja za javnost?

Da te zbiju izmedju dvije vatre i naprave enklavu od sarajeva do tuzle.

A znas sta onda biva ?

Onda ce ti napakovati islamski fundametalizam,ko rusi chechenima,i izrael palestini, e onda uzimati redovno metar po metar teritorije i to sve legalno,kako i nebi kad su oni pacifisti a ovi drugi fundamentalisti ...

PS. ovaj sejfudin mi nikad nije bio simpatican ...neznam mu politiku i mogu misliti kakva je...nekako mi lici na covjeka koji
hoce nesto da ispadne vazan u javnosti ali nikad neuspjeva do kraja
daj ajde vać si pomalo poćeo da nas zamaraš sa tim,...ovdje je rijeć o čovijeku koji nema dovoljno kredilibiteta da vodi grupu čobana preko pašnjaka.
u tome je riječ, ali kao neka javna osoba utiječe na razmišljanje i izjave ljudi poput tebe. znači ti koji nisi upoznat sa njegovim radom vidiš neku pozitivnu stvar u njegovoj izjavi i smatraš to kao nekom obranom bošnjačkog interesa.
zamisli šta tek oni koji net nisu ni vidjeli ni čuli a kamoli da aktivno prate politiku,..
a patriot i snowball ti dobro kažu, vrati se u ove krajeve i prebroj ljude koji bi opet ratovali a ratovali su prvi put. nečeš naći dovoljno ljudi za jednu satniju i to miješane od sve tri strane.
Apple cut is offline  
Old 07.09.2008., 14:49   #20
Quote:
Apple cut kaže: Pogledaj post
daj ajde vać si pomalo poćeo da nas zamaraš sa tim,...ovdje je rijeć o čovijeku koji nema dovoljno kredilibiteta da vodi grupu čobana preko pašnjaka.
u tome je riječ, ali kao neka javna osoba utiječe na razmišljanje i izjave ljudi poput tebe. znači ti koji nisi upoznat sa njegovim radom vidiš neku pozitivnu stvar u njegovoj izjavi i smatraš to kao nekom obranom bošnjačkog interesa.
zamisli šta tek oni koji net nisu ni vidjeli ni čuli a kamoli da aktivno prate politiku,..
a patriot i snowball ti dobro kažu, vrati se u ove krajeve i prebroj ljude koji bi opet ratovali a ratovali su prvi put. nečeš naći dovoljno ljudi za jednu satniju i to miješane od sve tri strane.
Ja negovorim o ratu niti da je bitno takvo upozorenje uputiti stanovnistvu BiH, vec OHR-u koji jos uvjek sve drzi u svojim rukama. Sve ono sto sam gore naveo je moje misljenje posto su to moji krajevi i unapred znam moguce izhode. Ako si pismen, procitaces da mislim da bi zbijanje Bosnjaka u jedan entitet bilo lose po Bosnjake, i stojim iza toga.

PS. da se nezaboravi , Bosni je 1992 napakovan rat jer se stanovnistvo izjasnilo za odcjepljenje iz Ex-YU,da je bio
referendum rat - DA ili NE , naoruzani srbi bi glasali ZA a goloruki Bosnjaci NE. I zato Apple_ nemoj puno da pametujes, bolje pojedi jednu Apple.
lux-121 is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.