Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2006., 21:20   #21
Quote:
zed_alive kaže:
mislim da ti je limeni opšav ipak najbolje rješenje. no radi zadržavanja vode možda bi ti bio bolji npr bakreni opšav. može se zabrtviti mislim silikonom

uloške cijevi slažeš jedan na drugi i zamazuješ ih na spoju uložaka smjesom staklene vode i šamotnog brašna. nije loše dobro izolirati šamotnu cijev dimnjaka pomoću npr kamene vune, kako bi izbjegao slučajne toplinske mostove od morta sa cijevi (mortaju se vanjski blokovi dimnjaka), budući da ti kompromitiraju (povećavaju) toplinski kapacitet dimnjaka, a što ne želiš (dimnjak ne bi dobro vukao). obično ti daju tanku trakicu pletenicu od kamene vune, no bolje je rješenje uzeti paket kamene vune pa nagurati koliko ti treba.

također, vrh dimnjaka ti treba biti na određenoj visini iznad krova, a obzirom da imaš ravni krov, to je nešto više nego da je kosi krov. raspitaj se. onako kako mi se čini, trebat će ti preko metra iznad krova.

raspitaj se koji ti je fi dimnjaka najpogodniji za peć na drva. meni su za moju "portabl" kaljevu peć savjetovali fi14, a fi16 za plin. dobro radi oboje, dakle valjda su bili u pravu.

Da li staklenu vodu i šamotno brašno kupiš zajedno s ulošcima i u kojem omjeru ih miješaš? Da li je staklena voda tekući ili kruti materijal? Da li si mislio da vunu stavim između unutrašnjeg uloška (okruglog) i vanjskog četvrtastog (taj se valjda naziva plašt)? Da li bi kroz kuteve plašta trebalo uvlačiti armaturno željezo (šipke) i zalijevati tu šupljinu betonom?
No to su pitanja koja me manje muče. Najviše me strah naknadnog curenja ili barem vlaženja između stijenke dimnjaka i betonske ploče deke. Znam iz iskustva (doduše tuđeg a ne svog) da ravne betonske ploče, još k tome neizolirane (ni hidro ni toplinski) znaju curiti ili barem vlažiti i to iz nekog nevidljivog razloga. Najčešće je ipak riječ o tome da je negdje deka pukla (ciknula) ili da se voda na njoj zadržava. Ja imam sreću pa moja još nigdje ne curi niti vlaži. Baš zato me i jest strah da ti problemi ne počnu nakon mog zahvata. Ako napravim opšav bez obzira da li je bakreni ili cinčani kako zabrtviti spoj samog lima i betona? Bojim se da nema slilikona koji može godinama izdržati različita toplinska širenja betona i lima. Ljeti se lim širi a zimi skuplja. Ima i novih sredstava poput "vaserdihta" (ne da mi se sad tražiti kako se ispravno piše), ali nemam iskustva s njim i u ovom slučaju se ne bih htio učiti na vlastitoj grešci. Eto, ako si siguran da postoji masa koja će to sa sigurnošću zabrtviti upustit ću se u to.
A što se tiče vašeg prepucavanja glede visine, to je najmanji problem. Ionako bih ga digao oko 1 m iznad ploče pa bi bio buri na brisanom prostoru. Promjer isto nije problem saznati.
markokic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 10:33   #22
Quote:
zed_alive kaže:
djelomično netočno. visina dimnjaka ovisi o visini krova i poziciji,
U kojem to proračunu za dimnjak se spominje visina krova i pozicija dimnjaka
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 12:37   #23
Quote:
ZOsvald kaže:
U kojem to proračunu za dimnjak se spominje visina krova i pozicija dimnjaka
trebala bi. gledao sam nekakve nacrte koji određuju gornju točku dimnjaka na kosom krovu (nemoj me pitati porijeklo tih nacrta, jer se ne sjećam, da li je to bila neka građevinska knjiga ili materijal proizvođača dimnjaka). koliko se sjećam, imao si nekakvu minimalnu visinu dimnjaka ako je na samom gornjem bridu, i onda ta visina gornje točke lagano pada (neki manji kut je u pitanju) kako se pomiče dalje od brida, znači dozvoljen je nešto niži vrh dimnjaka. međutim kako je nagib krova veći od te linije, naravno da potrebna visina dimnjaka u odnosu na točku izlaza iz krova raste, dakle, što dalje od vrha krova, to više dimnjak mora viriti iz krova.

a za ravne krovove stvarno moram staviti ogradu, ne znam
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 11:32   #24
To se odnosi na provjetravanje, da se smrad ne zadržava oko krova (kuće), već da ga vjetar odnosi!
snaga peći u W = 78,5 x polumjer dimnjaka na kvadrat x korjen iz visine dimnjaka
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 17:53   #25
Ventilacija kroz dimnjak???

Poz narode.
Trazio sam po netu ali nisam nasho...
Da li postoje kucni ventilatori koji se ugradjuju u dozne za ventilaciju, ali koje se i ujedno mogu ugraditi u otvor za dimnjak?

Pored toga sto stanar zgrade tri sprata nize lozi i koristi dimnjak.

Bio bih zahvalan na ponudjenim resenjima.
Hvala
trrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 17:59   #26
Nebi ti ja to preporučio nikako. Prije il kasnije češ imat sranje.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 20:40   #27
?

kako?
trrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 08:20   #28
Quote:
trrr kaže: Pogledaj post
?

kako?
ovako
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 08:28   #29
Zašto bi stavljao ventilator na dimnjak? Kuhinjska napa ili ...?
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 09:31   #30
Dimnjaci rade na principu prirodnog uzgona toplih dimnih plinova, ventilator iznad ložišta bitno bi poremetio stanje u dimnjaku (tom stanaru dim bi vjerojatno izlazio u prostoriju)..

Malo propisa: Pravilnik o tehničkim mjerama i uvjetima za provjetravanje u stambenim zgradama (Sl. list 35/70) clan 24.

Dopušteno je ugradivanje ventilatora na ulaznoj strani pojedinačnih ventilacionih kanala.

Nije dopušteno ugrađivanje ventilatora na ulaznoj starani pomočnih ventilacionih kanala u sistemu sa sabirnim ventilacionim kanalom...

Ugradnja ventilatora u dimnjak se niti ne spominje, valjda se pretpostavlja da nitko nebi došao na tako ludu ideju..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 17:06   #31
Quote:
Astonn kaže: Pogledaj post
Zašto bi stavljao ventilator na dimnjak? Kuhinjska napa ili ...?

zapravo, meni treba ventilator koji ce kada se bude ukljucio da otvori neku klapnu i vazduh cirkulishe normalno tj da im protoka izmedju.....kada ventilator ne radi, potrebno je da se ta klapna zatvori i da nema cirkulacije vazduha izmedju.

ima li neceg takvog??



trrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 17:22   #32
da ti nas ne zahebavaš??
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 17:49   #33
Quote:
trrr kaže: Pogledaj post
zapravo, meni treba ventilator koji ce kada se bude ukljucio da otvori neku klapnu i vazduh cirkulishe normalno tj da im protoka izmedju.....kada ventilator ne radi, potrebno je da se ta klapna zatvori i da nema cirkulacije vazduha izmedju.

ima li neceg takvog??



A kad se ta klapna zatvori i ventilator ugasi tvom susjedu krenu suze na oči od dima. Ja ne kužim šta ti hoćeš, al bilo kakva kombinacija dimnjaka i ventilatora vodi k cirkusu.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 19:03   #34
glupi primer:

hocu da izbacujem vazduh iz sredine 1 u sredinu dva, ali necu, kada ventilator ne radi da mi bilo kakav vazduh iz sredine 2 udje u sredinu 1.
trrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 07:32   #35
Quote:
trrr kaže: Pogledaj post
glupi primer:

hocu da izbacujem vazduh iz sredine 1 u sredinu dva, ali necu, kada ventilator ne radi da mi bilo kakav vazduh iz sredine 2 udje u sredinu 1.
Glupi odgovor:


Pa uzmi onda lopatu pa izbacuj, u sredini dva nema nikog s lopatom da ti ga vraća nazad.

Ili ti treba još gluplji???
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 09:50   #36
To ti ne funkcionira i odustani od toga.
Ja imam slijedeći slučaj: dimnjak koji je u mojoj kući (nov, ispravan i nije se koristio za ništa, tj ništa na njega nije bilo priključeno), e tu smo ugradili u wc-u u prostor dimnjaka ventilator. Al da ti i još netko koristite dimnjak u različite svrhe...
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 23:22   #37
E ak to probaš daj javi kak je prošlo. Čisto me zanima kak če reagirat susjed kad mu zadimiš stan svaki put kad odlučiš ventilirat.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 02:50   #38
a sta ako zelim izbaciti taj vazduh samo nocu kada komsho ne koristi dimnjak?
a kad ga koristi zelim da ne udje dim kroz dimnjak
trrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 10:27   #39
Quote:
trrr kaže: Pogledaj post
a sta ako zelim izbaciti taj vazduh samo nocu kada komsho ne koristi dimnjak?
a kad ga koristi zelim da ne udje dim kroz dimnjak
Kad ćeš ti koristiti ventilator, u dimnjaku će se stvoriti nadpritisak umjesto uzgona.. A što ako će susjedu zbog toga u stan se vraćati čađa iz dimnjaka i pepeo iz peći?

Već sam ti jednom napisao, da ventilator nije dozvoljeno priključivati čak niti na ZAJEDNIČKU ventilaciju, nego samo na onu koja je odvojena od svih ostalih!

A koristiti zajednički dimnjak za ventilaciju, to je za rubriku "vjerovali ili ne"..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 10:26   #40
Quote:
trrr kaže: Pogledaj post
a sta ako zelim izbaciti taj vazduh samo nocu kada komsho ne koristi dimnjak?
a kad ga koristi zelim da ne udje dim kroz dimnjak
Kad ćeš shvatiti. Zaboravi radnju.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.