Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2012., 00:11   #1
Podjela krajeva u WWII na partizanske, ustaške i četničke

Svi krajevi su naravno hrvatski bez obzira da li je netko bio u Partizanima ili Ustašama.Mene zanima kako je dolazilo i koje je vaše mišljenje do podjela između susjednih sela,gradova,regija...Za obalu ne treba previše pričati.Ljudi sa obale htjeli su pripadati Hrvatskoj i otišli su u Partizane.Ostatak hrvatske je zanimljiv.Bilo je kompaktnih ustaških krajeva,isto tako i partizanskih.Mene zanima koji su motivi bili kod tih ljudi da izaberu određenu stranu.Da li se tu radilo o ideološkoj pripadnosti,domoljublju,kud selo tu i ja ili o prisilnim slučajevima kada bi neka vojska naišla i tako skupila ljude sposobne za borbu?Zanimaju me i srpski krajevi u RH.I kod njih je bilo podjela na Četnike i Partizane.Zanimljiv je primjer Dalmatinska Zagora.Sinjska krajina je bila dosta izmješana.Neka sela su bila partizanska,neka ustaška.Imotska krajina je bila ustaška,dok je Vrgorac uglavnom naginjao Partizanima.Kako je dolazilo do takvih izrazitih podjela na tako maloj površini?
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 08:38   #2
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Svi krajevi su naravno hrvatski bez obzira da li je netko bio u Partizanima ili Ustašama.Mene zanima kako je dolazilo i koje je vaše mišljenje do podjela između susjednih sela,gradova,regija...Za obalu ne treba previše pričati.Ljudi sa obale htjeli su pripadati Hrvatskoj i otišli su u Partizane.Ostatak hrvatske je zanimljiv.Bilo je kompaktnih ustaških krajeva,isto tako i partizanskih.Mene zanima koji su motivi bili kod tih ljudi da izaberu određenu stranu.Da li se tu radilo o ideološkoj pripadnosti,domoljublju,kud selo tu i ja ili o prisilnim slučajevima kada bi neka vojska naišla i tako skupila ljude sposobne za borbu?Zanimaju me i srpski krajevi u RH.I kod njih je bilo podjela na Četnike i Partizane.Zanimljiv je primjer Dalmatinska Zagora.Sinjska krajina je bila dosta izmješana.Neka sela su bila partizanska,neka ustaška.Imotska krajina je bila ustaška,dok je Vrgorac uglavnom naginjao Partizanima.Kako je dolazilo do takvih izrazitih podjela na tako maloj površini?
Dosta toga je uglavnom ovisilo, o prije-ratnoj političkoj opredjeljenosti.
Primjerice Ogulin, koji je prije rata bio Frankovački opredjeljen, (nazivan je i Frankovčka utvrda), ostaje tokom rata čvrsto uz NDH, dok recimo u Delnicama (prije rata je tamo imala dosta veliki utjecaj KP, zbog dosta radnika zaposlenih u pilanama) , NDH nikad nije uspjela uspostaviti svoju upravu, te zadobiti neki utjecaj.
Moravace, odnosno Srpske Moravice, prije NDH, ili Hrvatske Moravice za vrijeme NDH, nisu imale nekakvo Komustičko opredjeljenje, ali dolaskom Talijana, te nakon početnih zločina Ustaša, tamo se razvija Četnički pokret.
Wattie86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 11:30   #3
Quote:
Wattie86 kaže: Pogledaj post
Dosta toga je uglavnom ovisilo, o prije-ratnoj političkoj opredjeljenosti.
Primjerice Ogulin, koji je prije rata bio Frankovački opredjeljen, (nazivan je i Frankovčka utvrda), ostaje tokom rata čvrsto uz NDH, dok recimo u Delnicama (prije rata je tamo imala dosta veliki utjecaj KP, zbog dosta radnika zaposlenih u pilanama) , NDH nikad nije uspjela uspostaviti svoju upravu, te zadobiti neki utjecaj.
Moravace, odnosno Srpske Moravice, prije NDH, ili Hrvatske Moravice za vrijeme NDH, nisu imale nekakvo Komustičko opredjeljenje, ali dolaskom Talijana, te nakon početnih zločina Ustaša, tamo se razvija Četnički pokret.
Zanimljiv primjer imam u kraju odakle potječem.Tri sela jedna do drugih,praktički spojena,samo ih nazivi dijele.Prvo je partizansko,moje uglavnom neutralno(ljudi su uglavnom izbjegli u Slavoniju raditi),s time da je bio jedan slučaj prisilnog novačenja u Partizane,a treće je ustaško i to sa visoko pozicioniranim Ustašama.To zadnje selo je na kraju rata praktički ostalo bez muškaraca,a ima kuća u kojoj je majka izgubila četiri sina u Ustašama.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 11:55   #4
Pričao mi je jedan rođak porijeklom iz zadarskog zaleđa da je jedno selo bilo za partizane a susjedno za ustaše ovisno o opredjeljenosti svećenika u pojedinom selu. Kaže da je to zato što su svi seljaci redom bili neuki i nepismeni i svećenik je bio jedini autoritet u tim selima i što on kaže ostali slijede...
Perduto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:40   #5
Quote:
Perduto kaže: Pogledaj post
Pričao mi je jedan rođak porijeklom iz zadarskog zaleđa da je jedno selo bilo za partizane a susjedno za ustaše ovisno o opredjeljenosti svećenika u pojedinom selu. Kaže da je to zato što su svi seljaci redom bili neuki i nepismeni i svećenik je bio jedini autoritet u tim selima i što on kaže ostali slijede...
To si dobro rekao.Ljudi su uglavnom bili nepismeni.Vjerujem da kod dosta njih nije ulogu igralo domoljublje bez obzira sa koje strane dolazili.Bilo je naravno i onih koji su gledali čisto vlasitu korist.Primjer su Hrvati koji su bili u Četnicima da ne bi izgubili zemlju,posjede...
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 13:18   #6
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Zanimljiv primjer imam u kraju odakle potječem.Tri sela jedna do drugih,praktički spojena,samo ih nazivi dijele.Prvo je partizansko,moje uglavnom neutralno(ljudi su uglavnom izbjegli u Slavoniju raditi),s time da je bio jedan slučaj prisilnog novačenja u Partizane,a treće je ustaško i to sa visoko pozicioniranim Ustašama.To zadnje selo je na kraju rata praktički ostalo bez muškaraca,a ima kuća u kojoj je majka izgubila četiri sina u Ustašama.
Dobro zapažanje, mislim da bi se još moglo naći primjera podjele.
Recimo na to su dosta utjecale "rodbiske veze", pogotovo ako je iz nekog sela potjecao neki od Ustaških Rasova(ras-Ustaša povratnik iz Italije, ksanije su mnogi od njih dobivali visoke pozicije u NDH, te je postojalo odrđeno rivalstvo između njih i "domaćih" pripadnika Ustaške službe ili vojnice.
Wattie86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 14:30   #7
Quote:
Wattie86 kaže: Pogledaj post
Dobro zapažanje, mislim da bi se još moglo naći primjera podjele.
Recimo na to su dosta utjecale "rodbiske veze", pogotovo ako je iz nekog sela potjecao neki od Ustaških Rasova(ras-Ustaša povratnik iz Italije, ksanije su mnogi od njih dobivali visoke pozicije u NDH, te je postojalo odrđeno rivalstvo između njih i "domaćih" pripadnika Ustaške službe ili vojnice.
U mom kraju je bilo dosta Liparskih Ustaša.Od prvih 500,30% ih je bilo iz mog kraja tako da su mahom bili visoko pozicionirani,a time što ti kažeš bi automatski privukli i druge iz sela kada bi se vratili.Zato sam gore spomenuo da ne vjerujem da se tu radilo o nekom pretjeranom domoljublju jer su obični mali ljudi bili mahom neobrazovani i slabo upućeni u cijelu stvar,a i vjera je odigrala bitnu ulogu.Dovoljno je bilo spomenuti da Partizani naginju komunizmu,pobožni ljudi bi odma izabrali kontra stranu.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 15:18   #8
pragmatizam u mojoj familji. Bakin otac je imao partizansku putnicu, bakin stric ustašku putnicu, a živjeli su zajedno u zadrugi. I tako oni bi švercali kukuruz, vino i sl. od Zagreba do Varaždina, vadeći putnice iz džepa prema potrebi.
402GT is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 20:16   #9
Mobilizacija kume, mobilizacija.Ona čuda radi .

Za neke posebne "ustaške" krajeve mi na pamet padaju Sanski most, Prijedor i Rama.Naravno, od onih manje poznatih (kao Lika, itd.).Inače, ustaški Lički i Kordunski zdrug/ovi su smatrani među kvalitetnijim i borbenijim postrojbama UV-e.Ako to ikome išta znači.

Travnik je bio dosta, rekli bi ljudi, "domobranski" grad - ne naginje ni jednoj političkoj opciji, ali je čvrsto uz tadašnju vlast.Za Zagreb se u bivšoj državi uvijek govorilo da je "nepokoreni grad" (), ali osim par vucibatina koji su bacali bombe na studente, ne sjećam se da je nešto bio "crven" .

EDIT: Evo, sjetio sam se neke zanimljivosti - moj pokojni deda (svjedok tog vremena) je imao običaj za Juru Francetića reći da je ovaj "bio veliki čovjek, kojeg su poštivali i ustaše i partizani" - koliko u tome ima istine (samo da napomenem, djed nije volio pričati o tom razdoblju, a za ono malo što sam uspio izvući, teško da je lagao), tko zna, ali je svakako zanimljivo.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.

Zadnje uređivanje Zagorski Križar : 07.02.2012. at 20:27.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 22:13   #10
ukratko
Dalmacija-obala partizani, zalađe,ustaše,ali i više partizana nego se misi
Slavonija-nije se isticala kao ustaško uporište,ali ni partizani nisu imali neke veće pokrete,osim u Srijemu,i to uglavnom Srbi
Zagorje-bilo je partizana
Istra-partizani
Kordun,Bnaija,sitočna Lika, većinski Srpki krajevi-partizani, ali i četnici
Kninsko područje-četnici
sjeverna Hrvatska uglavnom mirnija, vlast NDH,ali nikada veća podrška
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 07:03   #11
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
ukratko
Dalmacija-obala partizani, zalađe,ustaše,ali i više partizana nego se misi
Zavisi opet kako koji dio, tipa u vrgoračkom kraju su više bili u partizanima, a Imoćani su nekako više naginjali ustašama.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 11:04   #12
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Zavisi opet kako koji dio, tipa u vrgoračkom kraju su više bili u partizanima, a Imoćani su nekako više naginjali ustašama.
U Sinju je bilo dosta izmješano stanje.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 11:11   #13
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Mobilizacija kume, mobilizacija.Ona čuda radi .

Za neke posebne "ustaške" krajeve mi na pamet padaju Sanski most, Prijedor i Rama.Naravno, od onih manje poznatih (kao Lika, itd.).Inače, ustaški Lički i Kordunski zdrug/ovi su smatrani među kvalitetnijim i borbenijim postrojbama UV-e.Ako to ikome išta znači.

Travnik je bio dosta, rekli bi ljudi, "domobranski" grad - ne naginje ni jednoj političkoj opciji, ali je čvrsto uz tadašnju vlast.Za Zagreb se u bivšoj državi uvijek govorilo da je "nepokoreni grad" (), ali osim par vucibatina koji su bacali bombe na studente, ne sjećam se da je nešto bio "crven" .

EDIT: Evo, sjetio sam se neke zanimljivosti - moj pokojni deda (svjedok tog vremena) je imao običaj za Juru Francetića reći da je ovaj "bio veliki čovjek, kojeg su poštivali i ustaše i partizani" - koliko u tome ima istine (samo da napomenem, djed nije volio pričati o tom razdoblju, a za ono malo što sam uspio izvući, teško da je lagao), tko zna, ali je svakako zanimljivo.
Križaru jeli znaš kakvo je stanje bilo u Slavoniji?Zapravo dosta sam čitao o drugom ratu i pričao sa ljudima,ali nikada nisam izvukao zaključak kakva je bila situacija u Slavoniji što se tiče podjela.Isto tako ako znaš reci mi malo detaljnije situaciju u Bosni(za Hercegovinu ne trebaš tamo je sve jasno).Što se tiče današnjih granica Hrvatske,kao ustaške kule(kako su ih tada zvali) bih izdvojio Liku(tamo gdje su HRvati) i Imotsku krajinu.

A što se tiče zanimljivosti,znate li da je od Dražena Zečića(pjevača) otac bio visoko pozicioniran u Ustašama?
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 11:12   #14
I jeli možda netko zna jeli u Hercegovini bilo koje jače patizansko mjesto tamo gdje su Hrvati?
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 11:54   #15
Quote:
Wattie86 kaže: Pogledaj post
Dosta toga je uglavnom ovisilo, o prije-ratnoj političkoj opredjeljenosti.
Primjerice Ogulin, koji je prije rata bio Frankovački opredjeljen, (nazivan je i Frankovčka utvrda), ostaje tokom rata čvrsto uz NDH, dok recimo u Delnicama (prije rata je tamo imala dosta veliki utjecaj KP, zbog dosta radnika zaposlenih u pilanama) , NDH nikad nije uspjela uspostaviti svoju upravu, te zadobiti neki utjecaj.
Moravace, odnosno Srpske Moravice, prije NDH, ili Hrvatske Moravice za vrijeme NDH, nisu imale nekakvo Komustičko opredjeljenje, ali dolaskom Talijana, te nakon početnih zločina Ustaša, tamo se razvija Četnički pokret.
Još nešto... u krajevima gdje je prije rata bilo miješano stanovništvo... tipa Ogulin i okolna sela/Lika/Kordun... hrvatsko stanovništvo je bilo uglavnom uz NDH... u etnički čistim hrvatskim krajevima i prije rata se znalo koja mjesta su crvena, a koja crna.
__________________
Dobro večer Croatia... Kako ste?
yzerman19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 13:09   #16
U mom kraju se masovno odlazilo u partizane, jasno nije toliko zbog ideoloških razloga nego radi vlastitog opstanka. Jer kada domaći izdajnici potpomognuti fašistima, i kasnije nacistima ubijaju iz čista mira seljake, probudi se toliki revolt koji je kasnije rezultirao pobjedom. Toga je više bilo u razdoblju '43-'45 iako i u prethodnim godinama je također bilo dosta partizana, ali ipak ne u tolikoj količini.
A što se tiče naših krajeva, mislim da su čisto partizanski bili Istra, srednja Dalmacija, Zagorje i Međimurje.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 13:10   #17
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Zavisi opet kako koji dio, tipa u vrgoračkom kraju su više bili u partizanima, a Imoćani su nekako više naginjali ustašama.
Zato sam i rekao "više partizana nego se misli"
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 13:11   #18
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
U mom kraju se masovno odlazilo u partizane, jasno nije toliko zbog ideoloških razloga nego radi vlastitog opstanka. Jer kada domaći izdajnici potpomognuti fašistima, i kasnije nacistima ubijaju iz čista mira seljake, probudi se toliki revolt koji je kasnije rezultirao pobjedom. Toga je više bilo u razdoblju '43-'45 iako i u prethodnim godinama je također bilo dosta partizana, ali ipak ne u tolikoj količini.
A što se tiče naših krajeva, mislim da su čisto partizanski bili Istra, srednja Dalmacija, Zagorje i Međimurje.
Koliko znam,u Međimurju nije bilo posebnog otpora Mađarima,kao ni u Baranji
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 13:42   #19
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Koliko znam,u Međimurju nije bilo posebnog otpora Mađarima,kao ni u Baranji
Za Zagorje bi se također moglo reći da je većinom bilo domobransko...

A šta tek reći za zaleđe Dalmacije... Drniš, Benkovac, Sinj, Imotski... o Hrvatima govorim...
__________________
Dobro večer Croatia... Kako ste?
yzerman19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 14:57   #20
Quote:
yzerman19 kaže: Pogledaj post
Za Zagorje bi se također moglo reći da je većinom bilo domobransko...

A šta tek reći za zaleđe Dalmacije... Drniš, Benkovac, Sinj, Imotski... o Hrvatima govorim...
Zapravo svi većinsko Hrvatski krajevi,osim Istre i dijela Dalmacije su bili ili domobranski ili ustaški
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:15.