Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2005., 20:30   #1
prostenja

ja sam dobila zadatak iz povijesti da obradim prostenja u proslosti pa ako netko ima vremena i volje da mi malo pomogne...

imam ja mnogo toga, ali nikad dosta informacija.

Ako mozete pomoci sa tradicijom, razne stvari koje su se prodavale i slicno...



Puno hvala!!


irmo
__________________
Richard B. Riddick. Escaped convict. Murderer.


http://irmo.blog.hr
irmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 21:48   #2
Prostenja?
Zvuci zanimljivo, sta je to?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 23:51   #3
prostenja su dani kada se vjernici okupe u slavu nekog sveca.

ima standova, raznih zabava...
__________________
Richard B. Riddick. Escaped convict. Murderer.


http://irmo.blog.hr
irmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 09:12   #4
Quote:
irmo kaže:
prostenja su dani kada se vjernici okupe u slavu nekog sveca.

ima standova, raznih zabava...
To ti je nekak ovak bilo......davno to je bilo.....al prošćenje velika svetkovina u čast nekog sveca.
U našem Zagorju za vrijeme Tahija prvo su
dotičnog sveca izvukli iz crkve možda su mu i prašinu skinuli i napravili nosila, il su korito preokrenuli i na njega nasadili slavljenika. Pa malo snjime paradirali za vrijeme mise. Svi su čekali da parada projde i da navale na klopu i pijaču.

Na trgu oko crkve su došli putujući trgovci, grabancijaši, komedijaši, dangubaši, skitnice, džeparoši, sitni stalež i poneki vlastelin. U kotlovima se kuhal srndač koji je ukraden ulovljen u pokojoj kraljevskoj il vlastelinskoj šumi, pokoja prepelica je tu uletila, vrtil se pokoji pajcek....vino je teklo......čula je pjesma pijancev, pokoji kozarc je letil u raspravi a morti se vadil i nož da bi argument bil čvršći.

Tragovi su prodavali mletačku tkaninu, začine iz dalekih zemlji, sitne kućanske potrepštine, lijekove protiv boleština.....a poneka ciganka je da ne vidi pop gatala u prikrajku.
Vlastela su gledala narod i mislili su da je običan puk krdo svinja, a puk je gledal vlastelu i skidal im sve bogove na nebu i dotičnog sveca jer oni su bili ugojeni dobro oblečeni, i sjali su od ponosa što su vlastela, sam su zapovedali i nisu ništ radili osim sa onom stvari.
Kmet je u zapečku čkomil i u sebi se grizel kaj on to nema....(ima ima ali mu služi sam za delanje malih kmetova).
U svakom kmetu čuči Matija Gubec sindrom, to je zov kajkavske krvi i tu se ništ nemre....to je inat, jal, i ponos sve u jedno.

Komedijaši su se sprdali svime i svačemu, publika je vrištala, džepari su radili svoj posel, trgovci brojali penez, a pokoja prodavačica ljubavi je odrađivala svoju šihtu iza blatnjavog svinjca. Mladići i djevojke su krali jedna drugome poglede.
Bilo je to predivni doživljaj raspuštenosti za tako sveti blagdan.
Debeli pop je sve to gledal i mislil u sebi da je to Sodoma i Gomora Donja i Gornja....al se veselil da bu navečer v njegovoj postelji završila treću šihtu njegova domaćica...usto bu milodara, tustih kokica, pokoja šunka, i vino u potocima......

Jedino su sveci slavljenici bili tužni.
Stajali su na svom koritu i gledali kak se jede, ždere, pije, ljubi, sprda, krade, laže i tuče, kak su svi ti blagdani dobri za opuštanje...i bilo im krivo što nisu još živi pa da im se pridruže.


Eto, tak ti izgleda svako prošćenje v našem Zagorju (slično onda kak i danas).
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 09:31   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
/cut/ Debeli pop je sve to gledal i mislil u sebi da je to Sodoma i Gomora Donja i Gornja..../cut/
krležijanski odlično!

Volim Krležu, cijeli život se mučio i borio s Bogom... Izvrsnu analizu imaš u Problem Boga u djelima Miroslava Krleže (M. Špehar, KS, Zagreb, 1987)

Draga moja spisateljice, mislim da bi ti to bilo vrlo korisno za pročitati.

__________________
"A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista." (Iv 17, 3)

Retired.
Tobija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 09:37   #6
Quote:
Tobija kaže:
krležijanski odlično!

Volim Krležu, cijeli život se mučio i borio s Bogom... Izvrsnu analizu imaš u Problem Boga u djelima Miroslava Krleže (M. Špehar, KS, Zagreb, 1987)

Draga moja spisateljice, mislim da bi ti to bilo vrlo korisno za pročitati.

Nemoj , NEEEEEE

pričitati ću i knjigu Puljića Vinka, vrhbosanskog biskupa il što je već ..MOJA PRVA BAKLJAVA...samo ne

krleža

grozno

ne volim

ne trpim

ne, ne, ne......

samo Selimović...

"jer kad se jednom vode bosanske napiješ...uvijek se njoj vraćaš.."
(jest da je rečenica od Mike Waltarija i da se odnosi na
veliki i moćni .........N I L .....Egipat..... ali Meša je ZAKON)
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 09:59   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Nemoj , NEEEEEE
pričitati ću i knjigu Puljića Vinka, vrhbosanskog biskupa il što je već ..MOJA PRVA BAKLJAVA...samo ne
krleža
grozno
ne volim
ne trpim
ne, ne, ne......


Razumijem, ali ne razumijem zašto?

Karv, ta slana, kmetska
stubičanska karv,
ta čarna, čerlena,
vonjhava, gosta karv,
zakaj curi ta gluha, masna, slepa,
strahotno mlačna karv?
Kmična, gliboka, čemerna, kam, zakaj kaple kri?


Zar to nije ?


Ali, priznaj, imaš isti PROBLEM kao i on...
__________________
"A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista." (Iv 17, 3)

Retired.
Tobija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 10:21   #8
Quote:
Tobija kaže:


Razumijem, ali ne razumijem zašto?

Karv, ta slana, kmetska
stubičanska karv,
ta čarna, čerlena,
vonjhava, gosta karv,
zakaj curi ta gluha, masna, slepa,
strahotno mlačna karv?
Kmična, gliboka, čemerna, kam, zakaj kaple kri?


Zar to nije ?


Ali, priznaj, imaš isti PROBLEM kao i on...

Više volim melankoliju jednog Selimovića, nego salon-komunizam-ljevičarstvo Krleže.

Tko sam JA da me uspoređuju sa bardom hrvatske književnosti, sa snagom jednog Krleže kojega niti jedan sistem nije mogao samljeti...????


I za razliku od cijenjenog barda, ja ne bauljam od početnog nihilizma, plemensko-nacionalnog osjećanja, do ustrašenog udobnog komunizma koji slježe u humanizam.
Nema u meni prostora za taj sterilni osjećaj "duhovnost" koje se prepoznaje kao nametljiva ispraznosti jedne vjere, zaogrnut u zagovorni humanizam ali isuviše jalov u stvarnosti.

Krleža i ja....nemoj me nasmijavati.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 10:30   #9
Ma sta komplicirate, tip je ednostavno ubitacno dosadan
 
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 11:03   #10
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
I za razliku od cijenjenog barda, ja ne bauljam od početnog nihilizma, plemensko-nacionalnog osjećanja, do ustrašenog udobnog komunizma koji slježe u humanizam.
Nema u meni prostora za taj sterilni osjećaj "duhovnost" koje se prepoznaje kao nametljiva ispraznosti jedne vjere, zaogrnut u zagovorni humanizam ali isuviše jalov u stvarnosti.
Da, bio je grešnik. A tko nije? Sveti Petar je rekao u prvom svom susretu s Utjelovljenim Bogom: Idi od mene! Grešan sam čovjek, Gospodine!

I zar ga je Bog napustio? Tako nije niti Krležu (niti J. Broza ili O.Wilde-a). A neće ni tebe...

Točno je da ti ne bauljaš kao on. Malo drukčije.

Fino si objasnila kako je on bauljao, ali koliko te znam na ovom forumu još nisi jasno rekla ŠTO ti to zapravo (bauljajući) VJERUJEŠ. Lako je biti cinik. I loše.

__________________
"A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista." (Iv 17, 3)

Retired.
Tobija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 11:31   #11
Quote:
Tobija kaže:
Da, bio je grešnik. A tko nije? Sveti Petar je rekao u prvom svom susretu s Utjelovljenim Bogom: Idi od mene! Grešan sam čovjek, Gospodine!

I zar ga je Bog napustio? Tako nije niti Krležu (niti J. Broza ili O.Wilde-a). A neće ni tebe...

Točno je da ti ne bauljaš kao on. Malo drukčije.

Fino si objasnila kako je on bauljao, ali koliko te znam na ovom forumu još nisi jasno rekla ŠTO ti to zapravo (bauljajući) VJERUJEŠ. Lako je biti cinik. I loše.

Jel bitno u što J A vjerujem?

Naravno da nije.

Možda vjerujem u leteći čilim, u nuklearnu snagu, u vile i anđele, u Volvo, u prijatelje i vjernog psa...u sile svjetla i sile tame......u sunčev točak, mjesečev srp....u vanzemaljce, u podzemne gradove i njegove dimnjake vulkana.......u Copperfielda.....u........malu zelenu vrtnu kanticu....?

Uopće nije bitno.....bitno je ionako očima nevidljivo i nije Exepery badava to rekao; jer nema kipova, nema pompe i manifestacija, jeftinih ceremonija i simboličnih degustacija, nema prisile i svesile straha, nema struktura i organizacija, nema raznih viđenja teologija i njenih manipulacija, nema zarađivanja na uvjetovanju ljubavi, nema laži, bajki i neiskustva prohodanog, nema nametnutog zajedništva i njene licemjerne ostavštine, nema proklinjanja i prijetnji onih koji se drugačije od tebe klanjaju............

jer ono što tražimo da bi vjerovali u to, ionako je već u nama.



BTW:
Dobro je biti kinik-kinolog, u društvu sa psima ponašaj se kao pas, jer " kad si u Rimu RIMLJANINOM budi".
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 18:27   #12
on topic

Interesantan običaj.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 21:49   #13
Proštenja? Pih u današnje doba još jedan komercijalno i vjerski beznačajan događaj. Živim u mjestu blizu ZG gdje imamo nažalost najveće proštenje u ZG i okolici i jedina korist od tog jebenog događaja sredinom rujna je kaj zatvore glavnu cestu i još par sporednih koje idu na glavnu Srećom to je nedjeljom al kad moram nekud na taj dan moram se oprostit od auta i ić pješice A samo proštenje... tj trgovinu sitnim pizdarijama koje prodaju uz cestu je bolje ne opisivati. Jednostavno mi ide to na živce... zatvaranje cesta, gomila rulje na proštenju a nikog u crkvi na misi, pa hrpa napirlitanih fufica u minjacima Ubi bože to treba ukinut
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 21:53   #14
I niko da curi nesto konkretno napise

Nego mogu ja nesto pitati?
Imala sam priliku vidjati stare zene, katolkinje, u tradicionalnim nosnjama i cesto imaju istetovirane krizeve po rukama (vanjska strana sake).
E sad ne znam kako i cime su one to izvele i od kad datira taj obicaj, podsjeca me na prste crvene od kne (kane) kod muslmanskih zena.
Bas zanimljivo izgleda- e sad ne znam je li ta tradicija vezana za Bosnu ili toga ima i u Hrvatskoj?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 22:38   #15
Quote:
Tobija kazˇe:
krlezˇijanski odlicˇno!

Volim Krlezˇu, cijeli zˇivot se mucˇio i borio s Bogom...
Nema toga koji vjetrenjacu moze savladati, hehe.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 22:42   #16
Quote:
Tobija kazˇe:


Razumijem, ali ne razumijem zasˇto?

Karv, ta slana, kmetska
stubicˇanska karv,
ta cˇarna, cˇerlena,
vonjhava, gosta karv,
zakaj curi ta gluha, masna, slepa,
strahotno mlacˇna karv?
Kmicˇna, gliboka, cˇemerna, kam, zakaj kaple kri?


Zar to nije ?


Ali, priznaj, imasˇ isti PROBLEM kao i on...
MAJSTOR Ivan te upucuje na onodobnogaas krhkoga i mladjahnoga A.B. Simica i njegovu pogubnu ocjenu krlezijanskoga stihohleplja ...
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 23:30   #17
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
MAJSTOR Ivan te upucuje na onodobnogaas krhkoga i mladjahnoga A.B. Simica i njegovu pogubnu ocjenu krlezijanskoga stihohleplja ...
Meni se ON ne sviđa kao pjesnik, što god rekli kritičari. A jasno mi je zašto ga spominješ, jer ništa nije razumio, kao ni ti.

Nije htio priznati da ga je strah smrti, kao ni ti.
Nije htio biti malen ispod zvijezda, kao ni ti.
Htio je sav prijeći u zvijezde, a nije i neće, kao ni ti.

Od njegove blage svjetlosti zvijezda ima isto toliko koristi koliko i od tvojih kovitlaca kozmičke svjesnosti - none whatsoever.



P.S. Nemam naravno ništa protiv njega kao čovjeka (kao ni protiv tebe), i šteta što je umro tako mlad. Zapravo samo kažem da mi se ne sviđa njegov svjetonazor (kao ni tvoj), i kao posljedica ne sviđaju mi se ni njegove pjesme.
__________________
"A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista." (Iv 17, 3)

Retired.
Tobija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 23:45   #18
Quote:
Tobija kazˇe:
Meni se ON ne svi?a kao pjesnik, sˇto god rekli kriticˇari. A jasno mi je zasˇto ga spominjesˇ, jer nisˇta nije razumio, kao ni ti.

Nije htio priznati da ga je strah smrti, kao ni ti.
Nije htio biti malen ispod zvijezda, kao ni ti.
Htio je sav prijec´i u zvijezde, a nec´e, kao ni ti.

Od njegove blage svjetlosti zvijezda ima isto toliko koristi koliko i od tvojih kovitlaca kozmicˇke svjesnosti - none whatsoever.

"MISTICI SU CHUDJENJE U SVIJETU", Ucenice Tobija.

"Razumijevanje" je za onaj infantilni stadij, rekosmo vec.
Prva temeljna odlika toga stadija jest to da njegovi "konzumenti" SAMO MISLE DA ISHTA RAZUMIJU, hehe.

Druga temeljna odlika jest to da njegovi "konzumenti" dodushe "propitkuju" pripadajucu im vjeru, al' nikad ne "propitkuju" i SAMI MEHANIZAM PROPITKIVANA "po sebi", hehe.

A treca je da ta da se malo poodmakli covjek u razgovoru s vama ne mozeti oteti dojmu kako naklapa s pravom ljudskom djecurlijom. Dirljivo do zla Boga.

U zbilji je najvaznija cinjenica da medju svima vama nema niti jednoga jedinoga s "mjerljivim" i dokazivim iskustvom onostranosti. Pa sto bi vam MAJSTOR Ivan zamjerao. I kako bi uopce mogao?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 00:07   #19
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže:
U zbilji je najvaznija cinjenica da medju svima vama nema niti jednoga jedinoga s "mjerljivim" i dokazivim iskustvom onostranosti.
Nitko ne zna ni što je Vrijeme ili Prostor, a cijelo vrijeme ih "mjere". Ništa bitno se ne može "dokazati" niti "znati" - nit će se IKAD moći.

Bez vjere ne možeš ništa započeti. Čim ujutro otvoriš oči, već vjeruješ.
__________________
"A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista." (Iv 17, 3)

Retired.
Tobija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 00:15   #20
Quote:
Tobija kaže:
Meni se ON ne sviđa kao pjesnik, što god rekli kritičari.

Daj, nemoj zezati?
Ne svidja ti se ovo;

Zgasnuli smo žutu lampu

Plavi plašt je pao oko tvoga tijela
Vani šume oblaci i stabla
Vani lete teška bijela krila

Moje tijelo ispruženo podno tvojih nogu

Moje ruke svijaju se žudno mole

Draga, neka tvoje teške kose
kroz noć zavijore

Kroz noć
kose moje drage duboko šumore
kao more


Ili;

Mi smo se sreli na zvijezdi što se zove Zemlja. Naš put kroz vrijeme u ovaj čas (čas svijetli kao cilj ) stoji za nama dalek, gotovo beskrajan, da smo već zaboravili naš početak odakle smo pošli.
Sada stoji ruka u ruci, pogled u pogledu. Kroz naše ruke, i kroz naše poglede zagrlile su se naše duše.
O kad se opet rastanemo i pođemo na naše tamne putove kroz beskraj, na kojoj ćemo se opet sresti zvijezdi?
I hoće li pri novom susretu opet naše duše zadrhtati u tamnom sjećanju da bijasmo nekada ljudi koji su se ljubili na nekoj zvijezdi što se zove Zemlja?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.