Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2013., 09:45   #1
Natekla gornja usna

Pozdrav!

Eto, kao što i naslov kaže natekla mi gornja usna. Preko noći. Pa nakon što opišem detaljnije tražim nekakav savjet, iskustva...

Prethodnog dana, znači jučer, sam kosio travu trimerom i na pauzi vidim ima MALO krvi i obrišem na gornjoj usnici. I nastavim dalje, pomislio sam onako naivno valjda je popucalo ili me nešto pogodilo kako sam kosio, pa krenula krv. I ništa do danas oko 4 ujutro kad sam osjetio lagano zatezanje. Dignem se i vidim u ogledalu da je oteklo. Nakon toga sam držao oblog sa alkoholom na mjestu gdje sam vidio krv. Tad se već ništa od rane nije vidjelo. Vidim ne djeluje i stavim zaleđene višnje, ali ni tad ništa. I evo još uvjek natečeno. Još se s unutarnje strane vide dvije crvene točkice, i to je to.

Samo je otečen cijeli gornji dio, ništa drugo. Pa eto ako netko ima nešto za dodati bio bi jako zahvalan. I planiram svakako danas do ljekarne.
Orionovo drvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 12:14   #2
Quote:
Orionovo drvo kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Eto, kao što i naslov kaže natekla mi gornja usna. Preko noći. Pa nakon što opišem detaljnije tražim nekakav savjet, iskustva...

Prethodnog dana, znači jučer, sam kosio travu trimerom i na pauzi vidim ima MALO krvi i obrišem na gornjoj usnici. I nastavim dalje, pomislio sam onako naivno valjda je popucalo ili me nešto pogodilo kako sam kosio, pa krenula krv. I ništa do danas oko 4 ujutro kad sam osjetio lagano zatezanje. Dignem se i vidim u ogledalu da je oteklo. Nakon toga sam držao oblog sa alkoholom na mjestu gdje sam vidio krv. Tad se već ništa od rane nije vidjelo. Vidim ne djeluje i stavim zaleđene višnje, ali ni tad ništa. I evo još uvjek natečeno. Još se s unutarnje strane vide dvije crvene točkice, i to je to.

Samo je otečen cijeli gornji dio, ništa drugo. Pa eto ako netko ima nešto za dodati bio bi jako zahvalan. I planiram svakako danas do ljekarne.
Ako je otečeno, toplo, bolno (pulzirajuće), crveno(ili ljubičasto), potrebno je konzultirati nadležnog liječnika kako bi se isključilo/potvrdilo postojanje nekakvog upalnog procesa (hematom??) te započelo na vrijeme sa adekvatnom terapijom.
Gornja usna nije nimalo poželjno mjesto za kojekakve upale...

Nisi naveo eventualni udarac, ugriz (???)...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 12:57   #3
Hvala na odgovoru!

Natečeno je, ali ne boli i normalne je boje, ništa više. Sad imam još osječaj kao da se usnica malo normalizirala, ali je onaj dio iznad, do nosa malo natečen. I iznutra imam dvije crvene točkice i nešto kao nekakav osip, neznam precizno opisati.

A udarca nije bilo. Ugriz nisam osjetio, ali mi je čudno zašto se pojavilo ono malo krvi na početku. A opet možda ni nema veze sa košnjom i livadom. Možda sam počeo bit alergičan na nešto!

Danas ću do ljekarne, a ako sutra ostane ovako ili se pogorša i do doktorice.

Zašto gornja usna nije poželjno mjesto za upalu?

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 16.06.2013. at 21:42. Reason: spajanje postova
Orionovo drvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 13:02   #4
A jel ti možda pukla usna a da nisi skontao? Ono ako si bio na suncu, malo se isušilo pa piklo.

Meni se nedavno dogodilo da mi je gornja usna pukla i to po sredini, izunutra i bome je to bilo dobrano nateklo taj dan. Ne bi ni skontala da je puklo da u ustima nisam osjetila krv i išla pogledati na ogledalo što se događa.

Quote:
Orionovo drvo kaže: Pogledaj post
Zašto gornja usna nije poželjno mjesto za upalu?
Ne samo gornja nego usna općenito jer je to sve dobro prokrvljeno i lakše se proširi upala dalje. Isto vrijedi i za područje okolo usana.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 13:08   #5
Možda, kad sam osjetio krv, pogledam u ogledalo i vidim nekakvu crticu. Kao kad popucaju kad su usnice suhe. I ništa, obrišem, i natrag van. To mi je za sada jedina poveznica, jer je bilo na gornjem dijelu gdje je sad natečeno. Nije mi jasno dali sam možda pokupio neki virus ili bakteriju s obzirom da nisam tada mislio da je potrebno dezinficirati. A ni ne isključujem da me nešto ugrizlo pa ni to nisam osjetio. Inače kosim bez vizira. Več bi sve to zaboravio da mi nije počelo oticat rano ujutro!

Da, i meni je nateklo dosta sati poslije te famozne pojave krvi. Dobrih osam, devet sati.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 16.06.2013. at 21:42. Reason: spajanje postova
Orionovo drvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 13:25   #6
A ništa. Pogledat ću onda u ljekarni što mi preporučuju. Nadam se da mi se ništa neće dalje širit.

Ma glupo mi je što se to samo tako pojavilo, ne vidim nigdje nikakav čvrst uzrok.

Zahvaljujem na odgovorima!!!
Orionovo drvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 16:21   #7
Quote:
Orionovo drvo kaže: Pogledaj post
Možda, kad sam osjetio krv, pogledam u ogledalo i vidim nekakvu crticu. Kao kad popucaju kad su usnice suhe. I ništa, obrišem, i natrag van. To mi je za sada jedina poveznica, jer je bilo na gornjem dijelu gdje je sad natečeno. Nije mi jasno dali sam možda pokupio neki virus ili bakteriju s obzirom da nisam tada mislio da je potrebno dezinficirati. A ni ne isključujem da me nešto ugrizlo pa ni to nisam osjetio. Inače kosim bez vizira. Več bi sve to zaboravio da mi nije počelo oticat rano ujutro!
Ne može se sa sigurnošću isključiti ni prisutnost stranog tijela koje potencira upalnu reakciju (oticanje tkiva)- odi doktoru!
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 16:34   #8
Orionovo drvo, ako ti se ne počne smanjivati do sutra idi doktoru. meni ovo moje je dosta nateklo ali se povuklo do sutra, skoro pa se nije vidjela oteklina. Usne su jako osjetljive jer su prokrvljene, jako to sve bukne (meni recimo i kad se ugrizem bukne) ali splasne nakon određenog vremena, ako ne prolazi treba otići vidjeti šta se događa.

Tako da poslušaj Bodyja, ako sutra ujutro bude nateknuto nemoj u ljekarnu po kojekakve kremice već kod doktora pa vidi šta će ti reći s čime da mažeš ili šta već.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 16:40   #9
Da, idem ja sutra kod doktorice pa napišem šta je rekla.
Orionovo drvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 15:13   #10
Eto, vratio se ja iz ambulante. Dobio sam klavocin, klaritin i čaj od kadulje za ispiranje usta jer mi se još zubno meso upalilo.
Orionovo drvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 11:35   #11
Quote:
Orionovo drvo kaže: Pogledaj post
Eto, vratio se ja iz ambulante. Dobio sam klavocin, klaritin i čaj od kadulje za ispiranje usta jer mi se još zubno meso upalilo.
Odokativno 48-72h nakon prve doze antibiotika (pretpostavljam kako se radi o BID 1g 2x1tbl) se očekuje nekakvno značajnije poboljšanje (ako bude i ranije-tim bolje ).
U slučaju da usna počne dodatno oticati, bol se pogoršavati (pogotovo pulzirajuća bol), odmah se javiti nadležnom liječniku radi procjene stanja i donošenja odluke o event. "agresivnijim" oblicima liječanja (kirurško liječenje i sl.).
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 23:52   #12
Hvala body halleck! Da evo sad sam u deset popio petu tabletu tih BID 1 gram klavocina.

Za sad mi usna ne otiče, ali se cijeli gornji, prednji dio zubnog mesa upalio. I još mi doktorica kaže da imam upalu zubnog mesa, ali mi nikako nije jasno zbog čega je meni ono jutro gornja usnica tako jako, cijela otekla, a tek se kasnije pojavila upala unutra!?!?!?!

Sad se to sve več skoro povuklo, ali mi je još otečeno baš između prva dva zuba i pojavila su se dva manja mjehurića na mjestu one spomenute ranice na početku. Ne znam!? Napisat ću ako bude kakvih zanimljivih promjena!
Orionovo drvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 11:35   #13
Hm, a da odeš kod stomatologa da to pogleda? Ipak je zubno meso u njegovoj domeni.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 22:37   #14
Quote:
Orionovo drvo kaže: Pogledaj post
Hvala body halleck! Da evo sad sam u deset popio petu tabletu tih BID 1 gram klavocina.

Za sad mi usna ne otiče, ali se cijeli gornji, prednji dio zubnog mesa upalio. I još mi doktorica kaže da imam upalu zubnog mesa, ali mi nikako nije jasno zbog čega je meni ono jutro gornja usnica tako jako, cijela otekla, a tek se kasnije pojavila upala unutra!?!?!?!

Sad se to sve več skoro povuklo, ali mi je još otečeno baš između prva dva zuba i pojavila su se dva manja mjehurića na mjestu one spomenute ranice na početku. Ne znam!? Napisat ću ako bude kakvih zanimljivih promjena!
Da nisu afte?
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 10:35   #15
Ne idem kod stomatologa dok ne popijem sav klavocin. A afte nisu, ne znam ni ja što je. A jučer sam vidio par plikova kod one ranice, sad je to opet samo crvena točkica. Pa ipak pretpostavljam da me onog dana nešto ugrizlo, a da nisam osjetio. Baš zbog pojave ono malo krvi.
Orionovo drvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 19:36   #16
Etoga, završio sam s klavocinom, odnosno Klavobelom Bid 1, i još mi se nije sve potpuno povuklo, ali je daleko bolje. Imam još čaja od kadulje pa ću nastavit ispirat usta s tim dok god ga ima. A i dalje, manje, ali nastavit ću jer je zdravo.
Orionovo drvo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:00.