Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2014., 14:40   #4401
Quote:
Optical Express kaže: Pogledaj post
Ta se dioptrija naknadno korigira dokorekcijom koja je onda konačna (dokorekcija je besplatna u našem centru).
Dakle odgovor na Vase pitanje je: garancija je praktički doživotna, odnosno do pojave staračke mrene.

Poštovani,

Meni je nakon šest mjeseci zahvata u Vašoj ustanovi dioptrija na- 0.75, te me zanima jeli moguća dokorekcija ,odnosno, s obzirom da mi je dioptrija za čitanje najsitnijih slova + 2 , hoću li smanjenjem daljine na 0 , povećati dioptriju na blizinu.

Hvala i LP ,
__________________
" Al Servicio De Mi Patria "
Zla se kloni i čini dobro,
i ostat ćeš dovijeka.
trmuntana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 00:48   #4402
najbolja metoda?

Koja metoda laserskog uklanjanja dioptrije se danas smatra najboljom?
Znam naravno da nije svatko kandidat za svaku metodu i da je stoga pregled nužan da se utvrdi koje su metode pojedincu na raspolaganju.

I sama razmišljam o uklanjanju dioptrije.
Trenutačno nosim leće dioptrije -2 i nemam nikakvih drugih problema. Pretpostavljam da će mi stoga na raspolaganju biti čitav niz metoda i kad odem na konzultacijski pregled gdje god da se odlučim otići, ne želim da mi se kao najbolja metoda preporučuje ona najskuplja samo zbog toga što se na toj najviše zaradi.

Pretpostavljam da novije metode jesu bolje i vjerojatno i više koštaju, ali ako ću se već podvrgnuti takvom zahvatu, voljela bih odabrati metodu koja dugoročno gledano daje najbolje rezultate i da je jedna od sigurnijih, makar to značilo da ću trpiti veće bolove nego kod neke druge metode ili da će trebati proći više vremena da postignem maksimalne rezultate.

Puno se informacija može naći na web stranicama davatelja ovih usluga, no voljela bih objektivniji pristup
celesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 22:16   #4403
Quote:
celesta kaže: Pogledaj post
Koja metoda laserskog uklanjanja dioptrije se danas smatra najboljom?
Znam naravno da nije svatko kandidat za svaku metodu i da je stoga pregled nužan da se utvrdi koje su metode pojedincu na raspolaganju.

I sama razmišljam o uklanjanju dioptrije.
Trenutačno nosim leće dioptrije -2 i nemam nikakvih drugih problema. Pretpostavljam da će mi stoga na raspolaganju biti čitav niz metoda i kad odem na konzultacijski pregled gdje god da se odlučim otići, ne želim da mi se kao najbolja metoda preporučuje ona najskuplja samo zbog toga što se na toj najviše zaradi.

Pretpostavljam da novije metode jesu bolje i vjerojatno i više koštaju, ali ako ću se već podvrgnuti takvom zahvatu, voljela bih odabrati metodu koja dugoročno gledano daje najbolje rezultate i da je jedna od sigurnijih, makar to značilo da ću trpiti veće bolove nego kod neke druge metode ili da će trebati proći više vremena da postignem maksimalne rezultate.

Puno se informacija može naći na web stranicama davatelja ovih usluga, no voljela bih objektivniji pristup
Tražio sam isto što i ti (dakle dugoročno najbolje, a bome sam pročitao sve članke po netu) i odlučio se za t-PRK optimizirani sa Eye-Q laserom. LASIK sam izbacio zbog flapa i dugoročno gorih komplikacija. S tim da moraš biti svjestan svih rizika operacije (suhe oči, haze, mogućnost nastanka bljeskova po noći zbog širih zjenica...). Radit ću u opto centru. To je jedino mjesto na kojem sam bio i doktor je super. Možda mala zamjerka što mi nisu mjerili širinu zjenica pupilometrom o kojem svi pričaju (googlaj "pupil width lasik prk"), ali rečeno mi je da će se opet sve mjeriti prije operacije i da je s jednim drugim aparatom za topografiju ispada 7+-0,2mm. Naručit ću se za kraj 10. mjeseca, pa krajem godine javim rezultate. Inače i cijena im je ok - mene će izaći 4440 za keš po oku (to je za one koji su bili ljetos na pregledu), a sad je malo skuplje. Doduše ni taj pregled od 370 mi nisu naplatili. Inače imam -5, a tebi sa -2 su rizici dosta niski. Problemi su veće dioptrije >7 i astigmatizam.


Par zanimljvosti što se tiče hazea kod PRK-a (kad već pišem post) - 2 tjedna prije i mjesecima poslije operacije se preporuča 1000mg vitamina C, a ustanovljeno je da količina sunca (UV) direktno utječe na pojavu haza. Dr. Stojanović (ili tako nekako) sa sjevera Švedske je objavio studiju u kojoj je pokazana direktna veza između zamućena i UV zračenja jer bi pacijente koje bi operirao u ljetnim mjesecima (a tamo je UVIJEK dan po ljeti) imali daleko više hazea nego oni po zimi (kada dana praktički nema). Tako da nije ni loše u ovo doba napraviti operaciju.
Savage711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 22:56   #4404
Poštovani,

Imam dijagnozu keratokonus srednjeg stupnja. Predložene su mi dvije operacije:

1. Cross linking cxl
2. Atenski protokol TPG+PRK+CXL

Zanima me koja su vasa iskustva sa navedenim zahvatima. Prednosti, mane i rizici.

Unaprijed hvala.
loxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 10:12   #4405
Quote:
trmuntana kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Meni je nakon šest mjeseci zahvata u Vašoj ustanovi dioptrija na- 0.75, te me zanima jeli moguća dokorekcija ,odnosno, s obzirom da mi je dioptrija za čitanje najsitnijih slova + 2 , hoću li smanjenjem daljine na 0 , povećati dioptriju na blizinu.

Hvala i LP ,
Poštovani,

svakako je potrebna dokorekcija. Smanjivanjem kratkovidnosti pogoršat će se
vid na blizu. Porazgovarajte s liječnikom o tzv. monovision metodi - mogućnosti da vidite blizu i daleko.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 10:08   #4406
Quote:
loxi kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Imam dijagnozu keratokonus srednjeg stupnja. Predložene su mi dvije operacije:

1. Cross linking cxl
2. Atenski protokol TPG+PRK+CXL

Zanima me koja su vasa iskustva sa navedenim zahvatima. Prednosti, mane i rizici.

Unaprijed hvala.
Poštovani,

Crosslinking je uhodana i sigurna metoda koju radimo unazad više od 10 godina i imamo ogromno iskustvo. Nakon što se učini crosslinking i vidi da je rožnica stabilna može se u nekih pacijenata učiniti PRK za rješavanje dioptrije.
Tzv. Atenski protokol je to isto (crosslinking sa PRK) ali odjednom. Ova metoda
ima niz mana:
1. premalo iskustvo, premali broj pacijenata
2. rožnica nakon crosslinkinga "radi" tj. postaje manje strma, a time se mijenja i dioptrija, što znači da se skidanje dioptrije radi potpuno nekontrolirano
3. dodatno, možda nepotrebno stanjenje rožnice na najtanjem dijelu
4. potpuna nepredvidivost konačne dioptrije

Da zaključimo, prva se metoda koristi u cijelom svijetu, potpuno je
predvidiva, zanemarive komplikacije, druga je zapravo marketinški trik, riječ
je o identičnim zahvatima koji umjesto da se rade odvojeno i kontrolirano,
izvode zajedno i s nepredvidivim ishodom. Druga se metoda koristi u svega
par centara u svijetu. Autor ove metode, dr. Kanellopoulos ne koristi je u USA gdje nije odobrena već je u eksperimentalnoj fazi.
Profesor Theo Seiler i tzv. Berlinska grupa koja je izmislila i u oftalmologiju uvela crosslinking izrazito se protivi tzv. Atenskom protokolu iz razloga što nije dovoljno pouzdan niti ispitan.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 11:34   #4407
Iskustvo s operacije

Procitao sam cijelu temu na ovom forumu pa osjecam da sam duzan da opisem svoj slucaj
Od osnovne skole (od 3-4. razreda nosim naocale i imam veliku dioptrju i velike cilindre. Ove godine sam poceo da razmisljam o laserskom skidanju dioptrije posto su mi polutvrda sociva vise dosadila, umaraju me, nosim ih vise od 5 godina (naravno, ne isti par ). Prvo sam otisao na pregled i tamo su mi rekli da imam zeznutu dioptriju, za koju ne mogu naci ni sociva ni naocale da mi u potpunosti poprave vid. Imam (imao) sam i + i - dioptriju i cilindre, nesto ovako :
lijevo oko: -3.5cyl, -4.5, +1.25
desno oko : -4cyl, -5, +2.25

Eeeeh, sa ovakvom dioptrijom nemoguce je naci naocale ili sociva koje ce ovo ispraviti, tako da sam se bas bio zagrijao za ovu operaciju i onda naletim na ovaj forum. Dok sam citao forum 5 puta sam bio odustao pa se opet odlucio za operaciju, i onda sam na kraju napisao na papir sve cega me strah i da li sam spreman na to :
- najvise me strah bilo tih bljestavila po noci do koji dodje ako je opticka zona lasera manja od sirine zjenica po mraku, i to je nesto zbog cega bi odustao od operacije. Malo sam gledao ljudima u zjenice i meni se cini da ja imam najmanje zjenice na svijetu i tako sam i pitao na pregledu nekoliko dana pred operaciju, je li se to meni moze desiti. I onda mi je rekla sve ono sto sam procitao i da ja imam veoma male zjenice (2.5 mm u mraku) i da nemam razloga da se toga bojim.
- flap koji se napravi prilikom LASIK operacije : tada sam nosio polutvrda sociva, koja mislim da su opasnija od tog flap-a. Jest da se sociva mogu skinuti, ali svakako se ne vidim kao buduci Tayson.
- povratak dijela dioptrije : ja smatram da je operacija uspjesna cak i ako se vrati neki dio dioptrije, ma u stvari ja bi bio sretan da poslije operacije mogu naci neka meka sociva koja ce mi pomoci.

Kada sam to sve sagledao odlucio sam da idem na operaciju. Juce je to sve zavrsilo i danas sam otisao na prvi pregled i vidio i malo bolje nego sto je bilo ocekivano. Naravno, to je samo dobar znak i ne mora znaciti da nece biti komplikacija, ali eto, nadam se da nece
Daljina mi je trenutno malo mutna ali to je nesto sto su mi napomenuli prije operacije i da ce to vremenom da se razbistri.
Da sam imao neku normalnu dioptriju koju je lagano ispraviti mekim socivima, pa vjerovatno se ne bih ni odlucio na operaciju i odustao bi poslije prvih nekoliko stranica foruma, ali ovako, mislim da cak puno nisam ni rizikovao s obzirom na dioptriju koju sam imao. Sve u svemu, moje misljenje je da ako je diotrija neka manja, koja se moze u potpunosti rijesiti mekim socivima nema potrebe za operacijom (naravno ako ocima sociva ne prave problem), a ako je dioptrija velika i zeznuta kao kod mene, onda jedini razlog zbog kojeg ne treba otici na operaciju je sirina zjenica. Vecina lasera radi na 6 mm, pa ako su zjenice sire od toga onda bih radije zivio sa dioptrijom nego sa tim cudnim svjetlima po noci
Eto, dosta od mene, ako nekog nesto zanima moze pitati na PP
HDP is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 10:06   #4408
HDP, čestitam! Primjer osobe koja se informirala i nije srljala u operaciju ko muha bez glave!! (pa štogod da je bila konačna odluka, operacija ili ne)
tikii is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 21:59   #4409
Quote:
Optical Express kaže: Pogledaj post
Poštovani,

dioptrija se kod kratkovidnosti rijetko mijenja iza dvadesete godine, a ako se
i mijenja riječ je o malim dioptrijama.
Kod dalekovidnosti promjene praktički nema. Iznimka je tzv. "aligna" miopija ali takve pacijente i ne operiramo.
Realno povećanje dioptrije iza zahvata moguće je jedino u mjesec dana iza
zahvata zbog zarastavanja. Ta se dioptrija naknadno korigira dokorekcijom koja je onda konačna (dokorekcija je besplatna u našem centru).
Dakle odgovor na Vase pitanje je: garancija je praktički doživotna, odnosno do pojave staračke mrene.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
Da li je istina da se staračka mrena ne može operirati ako sam skidala dioptriju?
Da li ne daj Bože ako budem imala mrenu sutra zažalim zbog skidanja dioptrije...
enivej, vidite da nije moguće da se dioptrija vraća samo nakon mjesec dana. Ja ne sumnjam u Vašu stručnost, naprotiv, ali evo ja sam živi dokaz da ipak nije uvijek to to.
Jednom sam išla pod laser. drugi put da odem? Previše me strah gubitka vida.
Reći ćete da je to nemoguće....... Ne znam, morati ću pričekati neko vrijeme da skupim hrabrosti.
No, zanima me (išla sam na pregled vida u Gethaldusa), koje bi mi vi čeće u ovome slučaju preporučili; meke ili polutvrde? Hvala.
le la is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 11:43   #4410
Quote:
le la kaže: Pogledaj post
Da li je istina da se staračka mrena ne može operirati ako sam skidala dioptriju?
Da li ne daj Bože ako budem imala mrenu sutra zažalim zbog skidanja dioptrije...
enivej, vidite da nije moguće da se dioptrija vraća samo nakon mjesec dana. Ja ne sumnjam u Vašu stručnost, naprotiv, ali evo ja sam živi dokaz da ipak nije uvijek to to.
Jednom sam išla pod laser. drugi put da odem? Previše me strah gubitka vida.
Reći ćete da je to nemoguće....... Ne znam, morati ću pričekati neko vrijeme da skupim hrabrosti.
No, zanima me (išla sam na pregled vida u Gethaldusa), koje bi mi vi čeće u ovome slučaju preporučili; meke ili polutvrde? Hvala.
Poštovana,

ne, nije istina, mrena se normalno operira kada je vrijeme za operaciju. Prije
više godina problem je predstavljao izračun leće kod pacijenata prethodno operiranih laserom. Danas sve klinike koje se bave operacijama mrene imaju uređaj IOL master koji sa preciznošću računa dioptriju leće za ugradnju. Dakle, nemate straha za buduću operaciju katarakte.
Što se povratka dioptrije tiče istina je da je povratak dioptrije što se tiče laserskog zahvata moguć samo u prvih mjesec dana, naime to je vrijeme zaraštavanja. To se može lako dokazati mjerenjem parametara rožnice koji se ne mijenjaju nakon što prođe prvi mjesec postoperativno. Kod mlađih ljudi moguć je rast dioptrije i mimo ovog koji se tiče zaraštavanja. Operacija dioptrije ne zaustavlja taj rast. Možemo ga dokazati mjerenjem parametara rožnice koji su nepromijenjeni, a ultrazvučno se pokaže povećanje duljine bulbusa. Dakle, u ovom slučaju nije riječ o "povratku" dioptrije, nego o
"porastu" dioptrije. Rješenje je isto-dokorekcija, naravno ukoliko parametri rožnice dozvoljavaju.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 19:56   #4411
Quote:
Optical Express kaže: Pogledaj post
Rješenje je isto-dokorekcija,

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić


Koliko bi vremana trebalo proći od operacije do dokorekcije.Postoiji idealno vrijeme čekanja/pravilo,ili se ostavlja pacijentu da procjeni i donese odluku za dokorekciju.

Hvala i LP,
__________________
" Al Servicio De Mi Patria "
Zla se kloni i čini dobro,
i ostat ćeš dovijeka.
trmuntana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 13:28   #4412
Quote:
trmuntana kaže: Pogledaj post
Koliko bi vremana trebalo proći od operacije do dokorekcije.Postoiji idealno vrijeme čekanja/pravilo,ili se ostavlja pacijentu da procjeni i donese odluku za dokorekciju.

Hvala i LP,
Poštovani,

u pravilu čekamo 3 mjeseca, nakon kompliciranijih dioptrija i do 6 mjeseci, dalje čekanje nije potrebno. Ovisi kada pacijentu odgovara s obzirom na pacijentove obaveze.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 16:08   #4413
Quote:
Optical Express kaže: Pogledaj post
Poštovani,

u pravilu čekamo 3 mjeseca, nakon kompliciranijih dioptrija i do 6 mjeseci, dalje čekanje nije potrebno. Ovisi kada pacijentu odgovara s obzirom na pacijentove obaveze.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić

Hvala i LP,
__________________
" Al Servicio De Mi Patria "
Zla se kloni i čini dobro,
i ostat ćeš dovijeka.
trmuntana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 12:39   #4414
Ljudi kakva su vaša iskustva, koliko dana nakon operacije (lasik metoda) ste se mogli vratit na posao, vozit auto, čitat ... ??
Doktori kaži nakon par dana, ali mislim da je u praksi to dosta drugačije
Bic03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 14:24   #4415
Quote:
Bic03 kaže: Pogledaj post
Ljudi kakva su vaša iskustva, koliko dana nakon operacije (lasik metoda) ste se mogli vratit na posao, vozit auto, čitat ... ??
Doktori kaži nakon par dana, ali mislim da je u praksi to dosta drugačije
da, čini se nevjerojatno, ali doista si drugi dan ok treći, tops
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 23:23   #4416
Koliko dana prije pregleda i koliko dana prije operacije se ne smiju nositi leće?
alicee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 10:33   #4417
Quote:
alicee kaže: Pogledaj post
Koliko dana prije pregleda i koliko dana prije operacije se ne smiju nositi leće?
Poštovani,

za mekane leće nije potrebna pauza za pregled i uputno je ne nositi ih dva-tri dana prije zahvata. Polutvrde leće ne smiju se nositi 7 dana prije pregleda i najmanje 10 dana prije zahvata (ta se pauza može učiniti s privremenim mekim lećama ako pacijent nema naočale).

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 11:56   #4418
Suhe oči

Bila sam na laserskoj korekciji vida prije dva mjeseca, oporovak je bio brz, već sam drugi dan vozila auto, ali su mi još uvijek oči tu i tamo suhe, najčešće u jutro i navecer. Jel to normalno? Kolko će trajati? Kakva su vaša iskustva?
Morgan13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 12:00   #4419
Quote:
Morgan13 kaže: Pogledaj post
Bila sam na laserskoj korekciji vida prije dva mjeseca, oporovak je bio brz, već sam drugi dan vozila auto, ali su mi još uvijek oči tu i tamo suhe, najčešće u jutro i navecer. Jel to normalno? Kolko će trajati? Kakva su vaša iskustva?
Meni su uvijek ostale suhe, pa si kapam fiziološku otopinu tu i tamo.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 15:29   #4420
Quote:
Savage711 kaže: Pogledaj post
Tražio sam isto što i ti (dakle dugoročno najbolje, a bome sam pročitao sve članke po netu) i odlučio se za t-PRK optimizirani sa Eye-Q laserom. LASIK sam izbacio zbog flapa i dugoročno gorih komplikacija. S tim da moraš biti svjestan svih rizika operacije (suhe oči, haze, mogućnost nastanka bljeskova po noći zbog širih zjenica...). Radit ću u opto centru. To je jedino mjesto na kojem sam bio i doktor je super. Možda mala zamjerka što mi nisu mjerili širinu zjenica pupilometrom o kojem svi pričaju (googlaj "pupil width lasik prk"), ali rečeno mi je da će se opet sve mjeriti prije operacije i da je s jednim drugim aparatom za topografiju ispada 7+-0,2mm. Naručit ću se za kraj 10. mjeseca, pa krajem godine javim rezultate. Inače i cijena im je ok - mene će izaći 4440 za keš po oku (to je za one koji su bili ljetos na pregledu), a sad je malo skuplje. Doduše ni taj pregled od 370 mi nisu naplatili. Inače imam -5, a tebi sa -2 su rizici dosta niski. Problemi su veće dioptrije >7 i astigmatizam.


Par zanimljvosti što se tiče hazea kod PRK-a (kad već pišem post) - 2 tjedna prije i mjesecima poslije operacije se preporuča 1000mg vitamina C, a ustanovljeno je da količina sunca (UV) direktno utječe na pojavu haza. Dr. Stojanović (ili tako nekako) sa sjevera Švedske je objavio studiju u kojoj je pokazana direktna veza između zamućena i UV zračenja jer bi pacijente koje bi operirao u ljetnim mjesecima (a tamo je UVIJEK dan po ljeti) imali daleko više hazea nego oni po zimi (kada dana praktički nema). Tako da nije ni loše u ovo doba napraviti operaciju.
Ja sam radila t-PRK u optp centru prije tjedan dana, i za sad sam jako zadovoljna. Doktor je izvrstan. Naravno imaću bolji uvid nakon 6 tjedana da se vide konačni rezultati.
Zozolina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:23.