Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2008., 23:48   #1001
Quote:
hawk eye kaže: Pogledaj post
hm, ovo su i meni radili na drugom katu, neposredno pred samu operaciju. Već sam to spominjao: mjerenje se obavlja u potpuno zamračenoj prostoriji, sa dodatnim "prekrivačem" preko glave. Nekakav crveni skener, skenira jedno pa drugo oko.
To me zbunjuje, koji bi to uopće mogao biti uređaj ako ne infracrveni pupilmetar?

Jolac, Tommy... šta mislite?
meni su mjerili Pentacamom,gledam u neki plavi pravokutnik koji se okreće,isto skenira po jedno oko,ali taj uređaj nije relevantan za mjerenje neosvjetljenih zjenica jer proizvodi svjetlost,isto sam prilikom drugog mjerenja pokriven pokrivačem da se stvori mrak,ali opet Pentacamom(šta vrijedi mrak kad sam uređaj daje vidljivi izvor svjetlosti).Čudno mi je to da niko od njegovih doktora nije mogo potvrdit da imaju pupilmetar,te su mi zjenice mjerili ravnalom.Možda zbilja za pupilmetar zna samo dr. Gabrić,ali opet njegovi doktori su ga imali prilike pitat za pupilmetar i poslo sam u mejlu pitanje na koje nisam dobio odgovor,nekako mi je čudno da neznaju za njegovo korištenje,već su me uvjeravali kako je Pentacam pouzdan za mjerenje zjenica.Uostalom moguće je da je pupilmetar naknadno nabavljen nakon mog sistematskog.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 13:15   #1002
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
....Uostalom moguće je da je pupilmetar naknadno nabavljen nakon mog sistematskog.
ne vjerujem, to je isti uređaj (ja sam obavljao preglede prije tebe, ako se ne varam). Vjerojatno si u pravu, to nije pupilmetar, ali me čudi ta njihova tajnovitost... sve je nekako obavijeno velom tajne, a to mi se nije svidjelo ni onda ni sad.
Po mom mišljenju, pacijenta bi trebalo u hodu informirati o svim mjerenjima koje se rade... npr. sad ćemo izmjeriti to i to, sad ćemo pogledati pozadinu oka itd., a ne da ko mulac sjedaš ispred jednog pa drugog stroja i ništa ne znaš šta ti rade i mjere... stvarno trebaš u sve bit upućen, po mogućnosti oftalmolog. Valjda misle da su pacijenti pretupavi da shvate sofisticiranost tih vanzemaljskih uređaja (a i nije dobro da pacijenti previše znaju, jel tako?)
hawk eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 14:13   #1003
Quote:
hawk eye kaže: Pogledaj post
ne vjerujem, to je isti uređaj (ja sam obavljao preglede prije tebe, ako se ne varam). Vjerojatno si u pravu, to nije pupilmetar, ali me čudi ta njihova tajnovitost... sve je nekako obavijeno velom tajne, a to mi se nije svidjelo ni onda ni sad.
Po mom mišljenju, pacijenta bi trebalo u hodu informirati o svim mjerenjima koje se rade... npr. sad ćemo izmjeriti to i to, sad ćemo pogledati pozadinu oka itd., a ne da ko mulac sjedaš ispred jednog pa drugog stroja i ništa ne znaš šta ti rade i mjere... stvarno trebaš u sve bit upućen, po mogućnosti oftalmolog. Valjda misle da su pacijenti pretupavi da shvate sofisticiranost tih vanzemaljskih uređaja (a i nije dobro da pacijenti previše znaju, jel tako?)
Čak donekle sumljam da su doktori sa sistematskog(ne i dr. Gabrič) u Svjetlosti zbilja vjerovali u pouzdanost Pentacama,ali ako je dr. Gabrić Quick_nickku izjavio "idemo mjerit zjenice" pa za to koristio Pentacam,to mi je toliko nevjerovatno da mi nije palo ni napamet kao mogući scenarij,tako da sam uzeo u obzir samo svoje dvije navedene mogućnosti.Možda je uostalom Pentacam donekle koristan za decentriranost zjenica pa je Gabrićeva izjava bila na mjestu?Ili je pupilmetar nabavljen naknadno,nakon što smo nas dvojica prošli svoje sistematske preglede pa je dočekao samo Quick nickka?
Ako kažeš da je to isti uređaj(veliki plavi pravokutnik s središnjom točkom u koju treba gledat i koji se okreće oko te točke) onda je to sigurno Pentacam
Naime Pentacam je odličan uređaj za topografiju rožnice i nije predviđen za mjerenje širine zjenica,tek okvirno izbacuje rezultat širine zjenica,tako je meni pokazao ispod 50posto prave veličine na jednom oko,a na drugom oko 60posto,poslje mi je doktor koji vrši mjerenja na Pentacamu potvrdio kako uređaj nije pouzdan za mjerenje širine zjenica,nakon što su usporedili sa ručnim mjerenjem ravnalom.
Ustvari je nisam previše ispitivo kod mjerenja,samo sam kod završetka svih mjerenja postavio pitanje za debljinu rožnice i širinu zjenica i kad sam čuo za zjenice(kao 2,9mm),reko sam da je to nemoguće i tada niko nije čuo za pupilmetar ni naknadna pitanja oko korištenja pupilmetra prije same operacije nisu dobila potvrdu od nekoliko doktora tamo(pa i 3dana kasnije kad sam opet došo i opet pito),uključujući i mejl koji sam poslao klinici...
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 15:33   #1004
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Čak donekle sumljam da su doktori sa sistematskog(ne i dr. Gabrič) u Svjetlosti zbilja vjerovali u pouzdanost Pentacama,ali ako je dr. Gabrić Quick_nickku izjavio "idemo mjerit zjenice" pa za to koristio Pentacam,to mi je toliko nevjerovatno da mi nije palo ni napamet kao mogući scenarij,tako da sam uzeo u obzir samo svoje dvije navedene mogućnosti.Možda je uostalom Pentacam donekle koristan za decentriranost zjenica pa je Gabrićeva izjava bila na mjestu?Ili je pupilmetar nabavljen naknadno,nakon što smo nas dvojica prošli svoje sistematske preglede pa je dočekao samo Quick nickka?
Ako kažeš da je to isti uređaj(veliki plavi pravokutnik s središnjom točkom u koju treba gledat i koji se okreće oko te točke) onda je to sigurno Pentacam
Naime Pentacam je odličan uređaj za topografiju rožnice i nije predviđen za mjerenje širine zjenica,tek okvirno izbacuje rezultat širine zjenica,tako je meni pokazao ispod 50posto prave veličine na jednom oko,a na drugom oko 60posto,poslje mi je doktor koji vrši mjerenja na Pentacamu potvrdio kako uređaj nije pouzdan za mjerenje širine zjenica,nakon što su usporedili sa ručnim mjerenjem ravnalom.
Ustvari je nisam previše ispitivo kod mjerenja,samo sam kod završetka svih mjerenja postavio pitanje za debljinu rožnice i širinu zjenica i kad sam čuo za zjenice(kao 2,9mm),reko sam da je to nemoguće i tada niko nije čuo za pupilmetar ni naknadna pitanja oko korištenja pupilmetra prije same operacije nisu dobila potvrdu od nekoliko doktora tamo(pa i 3dana kasnije kad sam opet došo i opet pito),uključujući i mejl koji sam poslao klinici...
hm ja sam trokutove gledao na nekom drugom uredjaju a prije toga sam bio pokriven ..., ovako u onoj sobi imaju 3-ili 4 sprave eh ako su bile i kad ste vi bili onda mi nije radjeno to sa infra. Ali ako nisu onda ima nesot novo.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 16:00   #1005
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
hm ja sam trokutove gledao na nekom drugom uredjaju a prije toga sam bio pokriven ..., ovako u onoj sobi imaju 3-ili 4 sprave eh ako su bile i kad ste vi bili onda mi nije radjeno to sa infra. Ali ako nisu onda ima nesot novo.
Sistematski se radio mislim na 2katu i bila je soba u kojoj se nalazilo 3-4uređaja,trokutova se nesjećam,ako kažeš da su ti baš sa time mjerili zjenice u istoj sobi ko i meni,tada su nam zjenice mjerili drugim uređajima i mislim da je nemoguće da je uređaj i prije postojao jer bi za njega doktori znali(i vjerojatno bi mi s njim probali mjerit zjenice),jer bi zbilja bilo pretjerano da neznaju koje uređaje imaju u sobi u kojoj rade.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 17:00   #1006
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Sistematski se radio mislim na 2katu i bila je soba u kojoj se nalazilo 3-4uređaja,trokutova se nesjećam,ako kažeš da su ti baš sa time mjerili zjenice u istoj sobi ko i meni,tada su nam zjenice mjerili drugim uređajima i mislim da je nemoguće da je uređaj i prije postojao jer bi za njega doktori znali(i vjerojatno bi mi s njim probali mjerit zjenice),jer bi zbilja bilo pretjerano da neznaju koje uređaje imaju u sobi u kojoj rade.

eh kad bi ja vidio sliku toga pupilmetra onda bih znao o cemu se radi. A ovako samo nagadjamo.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 18:29   #1007
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
eh kad bi ja vidio sliku toga pupilmetra onda bih znao o cemu se radi. A ovako samo nagadjamo.
evo slike jednog infracrvenog pupimetra dolje na dnu http://health.howstuffworks.com/lasik6.htm ,sad vjerojatno ih ima u raznim verzijama,tako da ni to nije garancija,ali ako je identičan sigurno je to to.Sad mi nije jasno kad je doktor Gabrić tebi rekao "idemo mjerit zjenice",da li si ti tada prošao kroz jedan ili više uređaja?Naime i za refraktometar koji se nalazi u istoj sobi je poželjno da se mjerenje obavlja sa širim zjenicama(pokrivač),a kolko sam čuo pregled prije operacije zna obuhvaćat novo mjerenje dioptrije?Sad nisam siguran da li se mjerenjem refraktometrom vide trokutovi koje spominješ (slabo se sjećam)?
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 19:45   #1008
Jolac nisam te izueo Quote pa da se sada ne vraćam :
Zanima me samo znaš li ti ili (Tommy) postoji li mogućnost izljećenja Floatera.Napomena -Nisam operirao oči!

Ja bih molio mnoge forumaše koji ako hoće neka se suzdržaju vrijeđanja suforumaša. Ako ne neka ne dolaze. Nama treba ovdje maksimalna tolerancija da bi rasprava bila kvalitetnija.
Tommy može tvoj osobni osjećaj i tvoje razmišljanje o ispravljanu vida? Što misliš postoji li metoda (bilo kakva) koja može u potpunosti ispraviti vid?
Kako doći do te misteriozne očne jabučice i vraćanja iste u prvobitini oblik?
Osobno nakon tvojih postova jako puno sam počeo razmišljati o vidu. Imam s njim velike probleme i htio sam na operaciju ali u zadnji čas tvoji postovi i moja razboritost su prevagnuli da ne idem.
Međutim ostaje želja za bolim vidom. Ostaje jer je to normalna potreba i normalna želja za sve nas visokokratkovidne.Osobno ne mislim toliko loše o laserskoj korekciji vida kao ti. Jer tvoj dojam je uvjetovan loše urađenom operacijom. Ja sam svjestan da je laserska korekcija vida trenutno jedina pruža dobar vid bez naočala. Mene je na to upozorio dr. Šarić kada sam bio na pregledu u Visumedu. Rekao mi je što je idealan vid za mene (ne vidim 50 % mozgom) i da je to sve što se može učiniti.
Šapnuo mi je jednu metodu i ne znam sada koliko znate da Rusi koriste neku gumicu koju provuku oko očne jabučice i vrate je u idealan položaj mehaničkim putem. To je u fazi testiranja ali ovi i ovakvi pokušaji hrabre.
Inače zgronut sam Oftamološkom i Optičkom industrijom koja je zaradila velike novca a nije našla načina da ispravi vid u potpunosti a mislim da se može naći način!Može i mora.
enoi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 21:22   #1009
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
evo slike jednog infracrvenog pupimetra dolje na dnu http://health.howstuffworks.com/lasik6.htm ,sad vjerojatno ih ima u raznim verzijama,tako da ni to nije garancija,ali ako je identičan sigurno je to to.Sad mi nije jasno kad je doktor Gabrić tebi rekao "idemo mjerit zjenice",da li si ti tada prošao kroz jedan ili više uređaja?Naime i za refraktometar koji se nalazi u istoj sobi je poželjno da se mjerenje obavlja sa širim zjenicama(pokrivač),a kolko sam čuo pregled prije operacije zna obuhvaćat novo mjerenje dioptrije?Sad nisam siguran da li se mjerenjem refraktometrom vide trokutovi koje spominješ (slabo se sjećam)?
nemam pojma nije bilo nesto ovako... usput vidis da ovdje pise "portable"
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 23:27   #1010
Quote:
enoi3 kaže: Pogledaj post
Jolac nisam te izueo Quote pa da se sada ne vraćam :
Zanima me samo znaš li ti ili (Tommy) postoji li mogućnost izljećenja Floatera.Napomena -Nisam operirao oči!

Ja bih molio mnoge forumaše koji ako hoće neka se suzdržaju vrijeđanja suforumaša. Ako ne neka ne dolaze. Nama treba ovdje maksimalna tolerancija da bi rasprava bila kvalitetnija.
Tommy može tvoj osobni osjećaj i tvoje razmišljanje o ispravljanu vida? Što misliš postoji li metoda (bilo kakva) koja može u potpunosti ispraviti vid?
Kako doći do te misteriozne očne jabučice i vraćanja iste u prvobitini oblik?
Osobno nakon tvojih postova jako puno sam počeo razmišljati o vidu. Imam s njim velike probleme i htio sam na operaciju ali u zadnji čas tvoji postovi i moja razboritost su prevagnuli da ne idem.
Međutim ostaje želja za bolim vidom. Ostaje jer je to normalna potreba i normalna želja za sve nas visokokratkovidne.Osobno ne mislim toliko loše o laserskoj korekciji vida kao ti. Jer tvoj dojam je uvjetovan loše urađenom operacijom. Ja sam svjestan da je laserska korekcija vida trenutno jedina pruža dobar vid bez naočala. Mene je na to upozorio dr. Šarić kada sam bio na pregledu u Visumedu. Rekao mi je što je idealan vid za mene (ne vidim 50 % mozgom) i da je to sve što se može učiniti.
Šapnuo mi je jednu metodu i ne znam sada koliko znate da Rusi koriste neku gumicu koju provuku oko očne jabučice i vrate je u idealan položaj mehaničkim putem. To je u fazi testiranja ali ovi i ovakvi pokušaji hrabre.
Inače zgronut sam Oftamološkom i Optičkom industrijom koja je zaradila velike novca a nije našla načina da ispravi vid u potpunosti a mislim da se može naći način!Može i mora.
Prvo da odgovorim za floatere:

Jedini učinkovit tretman je vitrektomija (vidi slike: http://www.columbia.edu/cu/mece/arma...y/IMG_2015.JPG i http://www.eye-floaters.com/images/c...vitrectomy.jpg) tj. vađenje CIJELE staklovine (zajedno s floaterima) iz oka. Vitrektomija se radi inače za bolesti oka koje ostavljene bez tretmana mogu dovesti do sljepoće (odvajanje mrežnice i sl.) Većina kirurga će odbiti raditi vitrektomiju samo zbog floatera jer ih smatraju tek smetnjom (koliko god iritirajućom), a vitrektomiju prerizičnom za uklanjanje "smetnji".

Kako god, na svijetu postoje kirurzi specijalizirani za vitrektomije koji smatraju da su dovoljno ovladali tehnikom da mogu obaviti vitrektomiju čak i samo za floatere (na engl. FOV - Floaters Only Vitrectomy) bez pretjeranih rizika za pacijenta.

Ali - i u najboljim kirurškim rukama, nakon vitrektomije je unutar nekoliko godina siguran razvoj očne mrene (zamućenja očne leće). Razlog je čisto biokemijski - očna leća oksidira jer više nema staklovine koja bi je štitila od prodiranja kisika iz kisikom (puno krvnih žilica!) bogate mrežnice. Kad se staklovina izvadi, oko je zamijeni nekom svojom izlučenom tekućinom, koja bez problema prenosi kisik od pozadine oka (mrežnice) prema naprijed tj. do očne leće i oksidira je (tj. zamućuje). No očna mrena je najmanja i k tome očekivana komplikacija vitrektomije. Ima puno gorih komplikacija, od permanentnog gubljenja oštrine vida zbog npr. hipotonije (pada očnog tlaka) i posljedičnog nabiranja mrežnice do parcijalne ili potpune sljepoće zbog odvajanja mrežnice (retinal detachment). Od srca preporučam forum s iskustvima pacijenata:
http://floatertalk.yuku.com/directory
Tu se komentiraju (ne)uspješne vitrektomije za floatere, razni kirurzi, cijene, metode te dobri, ali i loši rezultati. U zadnje vrijeme ima par nesretnika s dosta gadnim posljedicama vitrektomije kojima su doduše floateri izvađeni, ali izgleda da su zamijenjeni nekim još gorim simptomima.

Postoje i rijetki oftalmolozi koji floatere razbijaju laserom, ali učinkovitost tretmana drastično opada ako se radi o velikoj količini pokretnih floatera. Ta metoda je prikladnija za vrlo velike floatere koji su "zapeli" u centralnom vidnom polju, pa se laserom njih komada u manje floatere kojima se vraća mobilnost i opet se mogu slobodno kretati u oku, pa ne zaklanjaju vid cijelo vrijeme već povremeno. Pogledaj npr. dr Gellerov site:
http://www.vitreousfloaters.com/
ili od dr Karickhoffa:
http://www.eyefloaters.com/

A sad općenito o korekciji vida - točno je da nenormalan tj. izdužen (kratkovidnost) ili spljošten (dalekovidnost) oblik očne jabučice laserska korekcija rješava tako da normalnu rožnicu pretvori u nenormalnu, kako bi dvije deformacije na kraju jedna drugu poništile i postigao se oštar vid i to je na neki način mana laserske korekcije vida - uvodi novi deformitet da poništi utjecaj postojećeg.

Za promjenu oblika očne jabučice nisam čuo osim kao sporednu posljedicu procedure koja se zove "scleral buckling" i služi za tretman odvajanja mrežnice. Tu se silikonska traka ušije oko oka kako bi ga stisla i odvojenu mrežnicu približila pozadini oka da se opet spoji i spasi. Osim toga, taj postupak će izdužiti očnu jabučicu, tj. pacijenta učiniti još kratkovidijim. Pogledaj slike:

http://www.myeyeworld.com/eye%20image/retinal2.jpg
http://www.avclinic.com/ScleralBuckle.jpg
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...size/14036.jpg

I za kraj, mislim da je i dalje najsigurniji i najkvalitetniji (glede oštrine i kontrasta, nikakvih aberacija, zdravlja rožnice itd.) pristup rješavanju refrakcijskih grešaka kvalitetna RGP (tzv. polutvrda) kontaktna leća. Ona će dati odličan vid i astigmatičnim očima, popravit će iregularne astigmatizme i urođene aberacije i, naravno, riješit će običnu (sfernu) dioptriju. Ali nisu sve RGP leće iste, ima tu dosta trikova zanata koje neki specijalisti znaju, a neki ne. Takve leće treba znati dizajnirati po mjeri i one zahtijevaju puno veću umjetnost i vještinu liječnika nego naručivanje mekih leća iz tvornice.
Koliko sam ja saznao, neki "trikovi zanata" su korištenje topografije ili čak Visante OCT scanova oka za dizajniranje stražnje površine (one u dodiru s okom), pa tzv. plazma tretman za bolje zadržavanje suznog filma ispod leće i na leći, pa upotreba najmodernijih materijala visokopropusnih za kisik (dk 100 i više, npr. materijali Boston XO, Boston XO II http://www.bausch.com/en_US/ecp/visi...oston_xo2.aspx, Menicon Z http://www.menicon.net/menicon_z-material.asp) itd.

I zapravo, svakome tko je nezadovoljan s kvalitetom vida koju postiže s mekim lećama (najčešće zbog astigmatizma) preporučio bih da prvo proba taj put prije odluke o laserskoj korekciji. RGP leće su i trajnije od mekih, pa mislim da su i financijski isplativije od korištenja mekih leća, pogotovo mekih za astigmatizam.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 00:17   #1011
kad sve ovo pročitam....mislim da ću se i dalje baviti lećama...
zajebantica_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 00:21   #1012
Quote:
enoi3 kaže: Pogledaj post
Mene je na to upozorio dr. Šarić kada sam bio na pregledu u Visumedu. Rekao mi je što je idealan vid za mene (ne vidim 50 % mozgom) i da je to sve što se može učiniti.
Neznam da li ti je doktor Šarić detaljnije objasnio zašto imaš sadašnjih 50posto vida?
Do pojave Wave front analize smatralo se da medicina nemože rješavat probleme sa slabovidnim(ulijenjenim)očima,međutim nova istraživanja i statistike pokazuju da Wave front ili Cipta analiza mogu dat znatno oštriji vid nego prije operacije sa korekcijom.Ipak ako ti doktor Šarić kaže da može izvuć 50posto(kolko sada imaš) to neznači da bi ti neki drugi kirurg koji radi sa Cipta ili Wave front analizom dao isti odgovor.
Pitaj Quick nicka,kaže da je imo 12posto na jedno oko prije operacije(wave front),a nakon nje ima 30posto.
Neznam da li si kada probao sa tvrdim lećama,kažu da su dobre za iregularni astigmatizam?Poništavaju iregularnu rožnicu pa ako problem tvoje slabovidnosti dolazi iz rožnice tada bi tvrde leće trebale dat veću oštrinu vida.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 12:27   #1013
Pitanje: Tommy, znaš možda koliko dođe taj nožić?
Garfield_Zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 14:44   #1014
Quote:
Garfield_Zagreb kaže: Pogledaj post
Pitanje: Tommy, znaš možda koliko dođe taj nožić?
Možda oko 50$ za nožić, barem prema jednom članku iz 2000. godine koji sam našao. Da, što je za pacijenta tih cca 250 kuna po oku koje mogu značiti hoće li ostati invalid, ili ne?
S druge strane, ako klinika operira 100 pacijenata mjesečno, i na svakom uštedi 250 kuna, to je već 25.000 kuna uštede. Ako još isti nožić upotrijebe na dva pacijenta (4 oka), radi se o 75.000 kuna uštede. Znači, ispravnom strategijom "ekološkog" recikliranja nožića, LASIK klinika može u par mjeseci "zaraditi" za novi bolji službeni auto!

A evo tog članka, još iz 2000. godine:

http://www.eyeworld.org/article.php?sid=1820

Radi se o tužbi protiv klinike u Kaliforniji, gdje je zahvaljujući svjedočenju bivših zaposlenika otkrivena zastrašujuća praksa korištenja istih nožića mikrokeratoma na više pacijenata (ako zanemarimo otupljivanje oštrice, što je s prijenosom uzročnika raznih bolesti, pa čak i HIV virusa?), zatim ostali dijelovi mikrokeratoma također nisu bili sterilizirani između pacijenata (oduzima vrijeme), sve u svrhu što bržeg prolaska što većeg broja pacijenata kroz LASIK "proizvodnu traku", i dodatne uštede na materijalu.

Da, operacije su izvodili pravi liječnici, s pravim diplomama, u lijepim čistim bijelim kutama, sa smješkom na usnama i toplom riječi za pacijenta...

Čak su u obrani rekli da su "reciklirali" oštrice jer su tako koristili one za koje su vidjeli da dobro režu !?!?!?
Znači, ove godine ću se brijati sa žiletom iz prošle godine, jer on me dobro služio u prošloj godini, pa će valjda i u ovoj...

Dakle, vrlo edukativno štivo...

Ali već sam naveo post i na vrlo svjež članak iz američkog oftalmološkog časopisa iz svibnja ove godine, gdje liječnici savjetuju kolegu kojemu se nakon 7 godina vratio sada 30.-godišnji pacijent s ectasiom koji moli novac da si plati operaciju ugradnje Intacs rožničnih segmenata.

Savjeti drugih "doktora" nisu bili u stilu - ponudite pacijentu ovaj ili onaj tretman, ispričajte mu se, recite da vam je žao, nego slijedeći:

1. NE PRIZNAJTE NIŠTA I NE DAJTE NOVCE JER TO JE PRIZNANJE KRIVNJE!
ili
2. DAJTE NOVCE DA UDOBROVOLJITE PACIJENTA PA DA NE DIGNE TUŽBU!
ili
3. HITNO KONTAKTIRAJTE SVOG ODVJETNIKA I OSIGURAVAJUĆU KUĆU DA PROVJERITE DA JE ISTEKLO RAZDOBLJE UNUTAR KOJEG JE PACIJENT MOGAO PODIĆI TUŽBU!

I kad onda kažem da to nije medicina, niti su to "liječnici", neki se na forumu nalaze osobno uvrijeđeni. Ali svatko sam izvodi svoje zaključke i stav prema LASIK industriji iz njemu dostupnih informacija.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 16:05   #1015
[QUOTE=Tommy_13;14397210]Možda oko 50$ za nožić,

Nožić je 200 eura....koliko ja znam
enoi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 16:16   #1016
Quote:
Samantha kaže: Pogledaj post
e da je meni tvoja dioptrija...ne bi mi padali na pamet nikakvi laseri.

zasto izlagati oko bilo kakvoj intervenciji,pa i laseru,zbog tako male dioptrije.
potpis
__________________
----nesto ultrakul pametno i originalno----
Direktorica_svemira is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 16:23   #1017
Quote:
enoi3 kaže: Pogledaj post

Nožić je 200 eura....koliko ja znam
Pa to je puno ljepša svota od prije navedenih skromnih pedesetak dolara, znači i njih je zahvatilo poskupljenje?
Vrlo zgodno, 200 eura dodatne zarade ako pacijent odabere LASIK oba oka u isti dan u odnosu na LASIK oko po oko, naravno pod pretpostavkom da se isti nož iskoristi za oba oka? Pa tko ne bi onda nagovarao pacijenta na oba oka isti dan? Naravno, pacijent u ležećem položaju ispod lasera nema pojma je li nožić promijenjen ili ne, može mu se poslije ispričati bilo što... Sudeći po tome izgleda da klinika do novog službenog auta može doći i ranije nego što sam mislio!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 16:31   #1018
Ti si stvarno ljut na njih. Tvoja strategija najvjerovatnije glasi : uništi sve LASIK industrije prije nego oni unište bilo koga. Nije ti loše krenulo, mislim da si već nekoliko pacijenata odbio od korekcije, ali gdje je tu poanta svega. Ne mora bit, da time spašavaš ljude, možda bi oni bili spašeni baš s korekcijom. Neki ljudi imaju i kompleks zbog dioptrije.
Znam nekolcinu ljudi koji su danas stvarno zadovoljni.
Kada sam bio u Londonu gledao sam uživo lasersku korekciju vida kod mladića ca. 25 godina koji je imao visoki astigmatizam. Kirurg je nožić mijenjao, toga se točno sijećam. Kada se brat pregledavao kod svog liječnika također je pitao da li može operirati oko po oko, na što je doktor odgovorio da to nije problem. Da je to isključivo njegova odluka.
Mislim da se nožići bacaju. Možda to nije bio slučaj prije 7-10 godina ali nakon toliko ružnih iskustva i tužbi u svijetu mislim da nitko danas nije toliko lud da bi išao u takav rizik.
Garfield_Zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 17:28   #1019
Quote:
Garfield_Zagreb kaže: Pogledaj post
Ti si stvarno ljut na njih. Tvoja strategija najvjerovatnije glasi : uništi sve LASIK industrije prije nego oni unište bilo koga. Nije ti loše krenulo, mislim da si već nekoliko pacijenata odbio od korekcije, ali gdje je tu poanta svega. Ne mora bit, da time spašavaš ljude, možda bi oni bili spašeni baš s korekcijom. Neki ljudi imaju i kompleks zbog dioptrije.
Znam nekolcinu ljudi koji su danas stvarno zadovoljni.
Kada sam bio u Londonu gledao sam uživo lasersku korekciju vida kod mladića ca. 25 godina koji je imao visoki astigmatizam. Kirurg je nožić mijenjao, toga se točno sijećam. Kada se brat pregledavao kod svog liječnika također je pitao da li može operirati oko po oko, na što je doktor odgovorio da to nije problem. Da je to isključivo njegova odluka.
Mislim da se nožići bacaju. Možda to nije bio slučaj prije 7-10 godina ali nakon toliko ružnih iskustva i tužbi u svijetu mislim da nitko danas nije toliko lud da bi išao u takav rizik.
Upravo bi liječnik trebao biti onaj koji predlaže operaciju oko po oko, jer najbolje zna da su oči različite i da se ne može predvidjeti kakav će biti rezultat, zbog niza faktora o kojima tu već dugo pričamo. To što operacija traje tek 15-ak minuta ne znači da je sigurna.

Zato, ako pacijent prvi predlaže operaciju oko po oko, liječnik je po meni već zakazao.

Nadalje, jedno je operacija koja se radi u javnosti, pred publikom i TV kamerama, a drugo je operacija jedan-na-jedan tj. kirurg i pacijent, gdje jedino asistent(ica) još vidi što kirurg radi i kojih se procedura drži. Kad sam sa svojim problemom otišao do konkurentne klinike, odmah su pogodili da mi je nastradalo oko bilo drugo po redu za vrijeme operacije, i objasnili su mi zašto to misle (isti nož korišten i za drugo oko).

Kad navodim strane linkove, želim pokazati da nisam jedini na svijetu koji je loše prošao ili će loše proći s LASIK-om jer upravo takvu filozofiju tjeraju LASIK kirurzi kad mame kandidate tvrdnjama o sigurnosti i uspješnosti operacije. Istina je da operacija izvedena i po vrhunskim standardima izaziva probleme, a kamoli kad si još kirurzi dopuste malo "kreativnosti" u vidu slabijeg filtriranja kandidata i recikliranja upotrijebljenog materijala.

Pri tome nisam nikad tvrdio da LASIK ne može pomoći pacijentu da se riješi naočala, samo mu treba iskreno reći da su rizici veći od onih koji mu se predstavljaju u reklamama, da su moguće komplikacije kako za vrijeme operacije, tako i one vezane uz oporavak češće, ozbiljnije i nerijetko teško ili nikako rješive.

Svatko upoznat s problematikom LASIK-a, ako pročita "informativne" brošure u klinikama ili kod oftalmologa koji preporučuju svoje pacijente (u zamjenu za novčanu nagradu od LASIK klinike) može se uvjeriti u nepotpunost informacija kad se radi o rizicima, dok je s druge strane uspješnost "napumpana". Već smo utvrdili da i 20/20 vid ne mora značiti zadovoljnog pacijenta, ako su mu aberacije skočile izvan svih normi, ako se noću više ne usuđuje voziti auto, ako razvije sindrom suhih očiju i sl.

Pažljiv izbor riječi dovodi kandidata u zabludu. Tvrdi se da će pacijent nakon LASIK-a vidjeti bolje, ali skriva se činjenica da to znači "bolje bez naočala", i prešućeno je da LASIK zna rezultirati vidom koji je "lošiji s naočalama nego prije".

Naravno da ima puno pacijenata koji su zadovoljni rezultatom, inače bi LASIK bio zabranjen. Nesreća je da zadovoljni pacijenti i ne znaju kako rizičnom i opasnom zahvatu su se podvrgnuli, za razliku od onih oštećenih pacijenata koji su dobro naučili lekciju.

U svakom slučaju, ako netko nakon informacija koje sam ovdje pružio izabere LASIK, smatram da je dobro informiran i da zna u što se upušta. Takav kandidat nije više neupućena potencijalna žrtva, nego jednostavno tip čovjeka skloniji preuzimanju rizika, ali vjerojatno i spremniji za prihvaćanje loših ishoda svojih izbora. Njegova kocka mu se može, ali i ne mora isplatiti.

No pitam se, koliko kandidata ima takvu pripremu za LASIK, a koliko je njih došlo jer su općenito bili bombardirani s reklamama u medijima, a znamo kako te reklame izgledaju. Ne trebam valjda davati linkove. A jedna od najgorih laži iz reklama u našim medijima koju sam pročitao jest da je LASIK sigurniji od nošenja kontaktnih leća.

Mislim da cijenjeni forumaši koji su čitali materijale koje sam im pružio mogu sami procijeniti gdje je istina. Osim ako se pod nošenjem leća ne misli na nošenje leća bez skidanja i bez pranja pa koliko oči izdrže
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 17:40   #1020
Quote:
Garfield_Zagreb kaže: Pogledaj post
Nije ti loše krenulo, mislim da si već nekoliko pacijenata odbio od korekcije, ali gdje je tu poanta svega. Ne mora bit, da time spašavaš ljude, možda bi oni bili spašeni baš s korekcijom. Neki ljudi imaju i kompleks zbog dioptrije.
Znam što hočeš reći,pitanje glasi: Kad bi zabranili Lasik dali bi to generalno zadovoljstvu ljudi donijelo više štete nego koristi?
Mislim da nebi,zato jer postoje druge sigurnije metode refraktivne kirurgije i zabrana Lasika može donijet samo generalnu korist(negovorim u ime pojedinca).Kako je Tommy davno napisao:"Ne želim da me se shvati da sam protiv baš svakog oblika refraktivne kirurgije",tako da nije istina da Tommy ovdje samo odgovara ljude od laserske korekcije,već samo odgovara od Lasika i upućuje na rizike i važne stvari koje se u klinikama nemogu čuti.
Uostalom mislim da bi detaljno i sveobuhvatno informiranje prije bilo kakve ELEKTIVNE operacije trebalo bit i zakonom garantirano.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:07.