Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2011., 19:25   #1
Konzumacija mesa u prehrani_____za ili ne?

Disclaimer - nisam vegan ili vegeterijanac i znam da meso sadrži važne nutrijente. Ne želim popljuvati meso niti nikome nadmetati da ne jede meso.



Ja sam pročitala da se željezo u mesu nalazi i u biljnim namirnicama, npr. blitvi, i da to može biti primarni izvor željeza. Također sam pročitala da jedina tvar koju biljke ne sadrže jest bakar (nisam sigurna za ovo), pa i nije hitno da se jede meso svaki dan.



Što forumaši misle o konzumaciji mesa? Je li stvarno hitno i bitno da se meso često konzumira? Da li se mora jesti svaki dan ili rijeđe?
Tommygun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 22:38   #2
Dovoljno ti je 2-3 puta tjedno jesti meso.
Sve ostalo nalaziš u voću, povrću, žitaricama i orašastim plodovima.
Ne zaboravi, priroda je ustrojila čovjeka da sve jede.
Smisao je u umjerenosti i sve je ok.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 23:30   #3
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Ne zaboravi, priroda je ustrojila čovjeka da sve jede.
Smisao je u umjerenosti i sve je ok.
Pre dobro rečeno. Iskreno nisam odavno ništa pametnije čuo na ovu temu.
__________________
Google is your friend!
shkafishkafnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 23:31   #4
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Dovoljno ti je 2-3 puta tjedno jesti meso.
Sve ostalo nalaziš u voću, povrću, žitaricama i orašastim plodovima.
Ne zaboravi, priroda je ustrojila čovjeka da sve jede.
Smisao je u umjerenosti i sve je ok.
potpis.
samo što danas čoek ne zna što je umjerenost. neki dan gledam neku emisiju na KN-u( švapska emisija) i jedan me podatak malo zamislio: da se 80-90% proizvedene pšenice u svijetu potroši na prehranu stoke. ak je istina onda je to stvarno previše.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 12:42   #5
ne moraš ist meso baš svaki dan, recimo kad ne ideš meso unda moreš ist ribu, školjke, džigericu...
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 12:51   #6
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
potpis.
samo što danas čoek ne zna što je umjerenost. neki dan gledam neku emisiju na KN-u( švapska emisija) i jedan me podatak malo zamislio: da se 80-90% proizvedene pšenice u svijetu potroši na prehranu stoke. ak je istina onda je to stvarno previše.
Ovaj podatak je možda i točan, ali treba naglasiti da je Kapital Network program koji konstantno pušta emisije koje propagiraju veganstvo.

Dovedu nekakva dva-tri liječnika koji konstantno mantraju o tome kako je bilo koje meso štetno u bilo kojoj količini...

Na kraju maltene ispadne da je zdravije jest heroin žlicom.
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 14:01   #7
Quote:
Tommygun kaže: Pogledaj post
Što forumaši misle o konzumaciji mesa? Je li stvarno hitno i bitno da se meso često konzumira? Da li se mora jesti svaki dan ili rijeđe?
Životinjsko meso i iznutrice sadrze esencijalne aminokiseline (mislim da ih je 3) koje ne mogu naci niti u jednoj drugoj namirnici, ukljucujuci i ribu te ih je nemoguce sintetizirati.

Hence, meso treba jesti. Kolicina ovisi od osobe do osobe.
__________________
Hypnotize Minds
Nišlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 14:24   #8
sa zdravstvenog gledista vjerojatno je laganije meso par puta tjedno idealno. Vegetarijanstvo mi se cini vise etickim ufurom i malo mi je forsirano proglasavati ga ultra zdravim.

Ipak cesto je zdravije jednostavno zato sto se vegici vise bave pregranom i vise paze na nju od prosjecnog svejeda, ne sto bi sama takva prehrana bila zdravija.

Takodjerne treba biti previse opsjednut nutricionizmom. Postoje kulture koje generacijama imaju vrlo ogranicenu prehranu (zbog specificne okoline) pa opet OK. U indiji to ovisi o kasti i vjerskoj pripadnosti, ali nisam primjetio da oni koji su veg iskacu previse u zdravstvenom smislu negativno, prije pozitivno (opet iz onog razloga da mesozderi uglavnom pretjeruju u tome).

Ukratko nije presudno da li je netko veg ili svejed koliko paznja koju posvecuje uravnotezenoj prehrani (a i tu mislim da ne treba pretjerivat i bit opsjednut hranom).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 14:45   #9
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Dovoljno ti je 2-3 puta tjedno jesti meso.
Sve ostalo nalaziš u voću, povrću, žitaricama i orašastim plodovima.
Ne zaboravi, priroda je ustrojila čovjeka da sve jede.
Smisao je u umjerenosti i sve je ok.
Tako nekako ja jedem. Zdrava, falabogu jesam...

Svaštanešto po malo, bez pretjerivanja i nema tu previše filozofije.
Anida is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 14:56   #10
Ja se drzim pravila da meso treba jesti sto manje, ne vise od tri puta dnevno.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 14:58   #11
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Ovaj podatak je možda i točan, ali treba naglasiti da je Kapital Network program koji konstantno pušta emisije koje propagiraju veganstvo.

Dovedu nekakva dva-tri liječnika koji konstantno mantraju o tome kako je bilo koje meso štetno u bilo kojoj količini...

Na kraju maltene ispadne da je zdravije jest heroin žlicom.
Jednom je Dnevnik (ne znam koji program) napravio reportažu o jedenju mesa, i mogu reći da su propagirali šnicle. Izgledalo je tako umjetno. Ne da sam na strani KN.
Tommygun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 17:51   #12
Postoji evolucijski razlog zašto na miris pečenog mesa krenu sline a ne recimo na miris kuhane repe......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 21:27   #13
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Postoji evolucijski razlog zašto na miris pečenog mesa krenu sline a ne recimo na miris kuhane repe......
Postoji i evolucijski razlog zašto su Hrvati najdeblji u regiji. Pihhh...



Zapravo, čini mi se postoji evolucijski razlog zašto je bolje preferirati bilje. Nemamo sposobnost izlučiti želučane kiseline za svakodnevno štovanje teletine.
Tommygun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 22:10   #14
Quote:
Tommygun kaže: Pogledaj post
Postoji i evolucijski razlog zašto su Hrvati najdeblji u regiji. Pihhh...



Zapravo, čini mi se postoji evolucijski razlog zašto je bolje preferirati bilje. Nemamo sposobnost izlučiti želučane kiseline za svakodnevno štovanje teletine.
Upravo obrnuto: kiselina je namijenjena mesu, biljojedi imaju lužnat sadržaj želuca.
__________________
Every normal man must be tempted, at times, to spit on his hands, hoist the black flag, and begin to slit throats.(H. L. Mencken)
AttitudeAdjuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 22:45   #15
Naši preci su se toliko napatili da se popnemo na vrh hranidbenog lanca i da se sad odreknemo mesa? Malo morgen.
Johnny1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 23:01   #16
Quote:
Johnny1968 kaže: Pogledaj post
Naši preci su se toliko napatili da se popnemo na vrh hranidbenog lanca i da se sad odreknemo mesa? Malo morgen.
A taj "vrh hranidbenog lanca" nam je kao neki uspjeh, a?
" Devedeset odsto toksina koje unosimo u sebe dolazi od mesa (od zemljišta, stočne hrane do antibiotika, veštačkih boja), a samo 10 odsto od prskanog voća i povrća. Ali dobrobit živih ćelija jača imuni sistem toliko da se on bez problema bori sa tih 10 odsto toksina. Još nešto – čovek nikada nije razrešio pitanje gladi. I danas, polovina čovečanstva jedva preživljava. A biljne hrane ima dovoljno za sedam milijardi ljudi, mesa nema. I pomislite na milijardu goveda, koja u svojim crevima stvaraju opasan gas metan, koji ide direktno u atmosferu i uništava ozonski omotač, pa ćete shvatiti šta znači istina, da kada bi ljudi prešli na biljnu hranu, spasili bi ne samo sebe, već i celu planetu…"
metropolitan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 23:11   #17
Quote:
metropolitan kaže: Pogledaj post
" Devedeset odsto toksina koje unosimo u sebe dolazi od mesa (od zemljišta, stočne hrane do antibiotika, veštačkih boja), a samo 10 odsto od prskanog voća i povrća. Ali dobrobit živih ćelija jača imuni sistem toliko da se on bez problema bori sa tih 10 odsto toksina. Još nešto – čovek nikada nije razrešio pitanje gladi. I danas, polovina čovečanstva jedva preživljava. A biljne hrane ima dovoljno za sedam milijardi ljudi, mesa nema. I pomislite na milijardu goveda, koja u svojim crevima stvaraju opasan gas metan, koji ide direktno u atmosferu i uništava ozonski omotač, pa ćete shvatiti šta znači istina, da kada bi ljudi prešli na biljnu hranu, spasili bi ne samo sebe, već i celu planetu…"
Ovo mi zvuči kao netko koga poznajem
Daj malo potkrijepi dokazima ovo o 10/90 posto.
Hoćeš reći da tisuće godina uzgoja stoke i golema količina divljih životinja nisu kao efekt imali otpuštanje metana? Što je s ljudima? Hoćemo li ubijati ljude jer nas je previše i stvaramo metan kad prdimo?
cretino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 23:12   #18
Quote:
metropolitan kaže: Pogledaj post
" Devedeset odsto toksina koje unosimo u sebe dolazi od mesa (od zemljišta, stočne hrane do antibiotika, veštačkih boja), a samo 10 odsto od prskanog voća i povrća. Ali dobrobit živih ćelija jača imuni sistem toliko da se on bez problema bori sa tih 10 odsto toksina. Još nešto – čovek nikada nije razrešio pitanje gladi. I danas, polovina čovečanstva jedva preživljava. A biljne hrane ima dovoljno za sedam milijardi ljudi, mesa nema. I pomislite na milijardu goveda, koja u svojim crevima stvaraju opasan gas metan, koji ide direktno u atmosferu i uništava ozonski omotač, pa ćete shvatiti šta znači istina, da kada bi ljudi prešli na biljnu hranu, spasili bi ne samo sebe, već i celu planetu…"
Izvor: Maja Volk - Dramaturg, pisac, profesor, scenarista, muzičar, poliglota, globtroter, radio i televizijski voditelj

Vrlo 'znanstveno' i prikladno ovom pdf-u, nema sta
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 23:16   #19
Quote:
cretino kaže: Pogledaj post
Ovo mi zvuči kao netko koga poznajem
Daj malo potkrijepi dokazima ovo o 10/90 posto.
Hoćeš reći da tisuće godina uzgoja stoke i golema količina divljih životinja nisu kao efekt imali otpuštanje metana? Što je s ljudima? Hoćemo li ubijati ljude jer nas je previše i stvaramo metan kad prdimo?
ne znam za postotke, ali znam da je jedan vetrinar vlasnik firme koja dila "suplemente" mesnoj industriji rekao kako znajuci sto im sve daju nikad ne bi kupio to meso i jede samo ono domace
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 23:19   #20
Za ne falit, metan se ne dovodi u vezu s deplecijom ozona, već sa globalnim zatopljenjem. Tek u novije vrijeme postoje indicije da metan usporava 'oporavak' ozonske rupe.

Naučilo se par ključnih riječi - toksini, metan, ozonska rupa, glad u svijetu i poveže se u zgodan pamfletić

No offense, al na nekim nacin se divim ikome ko vegansku ideologiju shvaća ozbiljno. Da ljudi ne jedu meso jer im se ne sviđa, to razumijem, al etički vegetarijanizam - o uspješnosti te ideologije dovoljno govori da je globalna per capita potrošnja mesa u porastu
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.