Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2006., 22:06   #21
limun mi bolestan

Pozdrav svima,
ja sam nova ovdje i pomalo izgubljena je r ne znam vise kome da se obratim i koga da pitam za pomoc. Naime, stablo limuna mjesecara koje imam u vrtu mi se razbolilo. To prvi put vidim i nije mi jasno o cemu se radi. Lisce je svo pokriveno nekim ljepljivim filmom. Inace je stabalce uvijek davalo limune, nikad nije bilo bolesno (jednom biljne uši) ali ovo prvi put vidim i cudno mi je. Uglavnom lisce je ljepljivo i pikasto. Pomoc, moze li mi itko stogod o tome reci ili me barem uputiti na neki link ili sredstvo za ljecenje.
Hvala ljudi unaprijed na pomoci ,
hippy
 
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 08:41   #22
ja samo znam da čim više sunca to bolje.
Alenko V6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 10:25   #23
medna rosa (od lisnih usiju)
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 12:17   #24
ak je neka viroza, najbolje mu je dat C vitamina
Ingrein is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 13:20   #25
Quote:
Ingrein kaže:
ak je neka viroza, najbolje mu je dat C vitamina
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 14:31   #26
Limun

htjela bi limun kao sobnu biljku... jel zna netko gdje to mogu nabaviti u zg?
i jel ima još koja simpatična voćka da bi mogla bit u stanu kao sobna biljka?
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 15:09   #27
Quote:
darkNess(ie) kaže:
htjela bi limun kao sobnu biljku... jel zna netko gdje to mogu nabaviti u zg?
i jel ima još koja simpatična voćka da bi mogla bit u stanu kao sobna biljka?
Ne bi znala gdje možeš nabaviti stabalce limuna ali povremeno ih se može naći u vrtnim centrima. Naravno uvijek možeš posaditi sjemenku, malo je dugotrajnije ali po meni zabavnije. Druge egzotične voćke koje se mogu držati u stanu su kivi, ananas, kikiriki, papaja, svi citrusi, mango, avokado, kavovac, pistacija. Jedini je problem šta s njima kada postanu prevelike.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 20:00   #28
ma lela!. kivi je loza i treba brajdu i nikako nije pogodan za kuću. i k tome brzorastuća loza (u prvih godinu dana istjera 2-3 metra). kikiriki nema smisla držati u stanu jer je to kao da posadiš krumpir kao sobnu biljku. ostatak je ok, iako avokado također kroz 4-5 godina postane mlado drvo.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 20:19   #29
Quote:
x-type kaže:
ma lela!. kivi je loza i treba brajdu i nikako nije pogodan za kuću. i k tome brzorastuća loza (u prvih godinu dana istjera 2-3 metra). kikiriki nema smisla držati u stanu jer je to kao da posadiš krumpir kao sobnu biljku. ostatak je ok, iako avokado također kroz 4-5 godina postane mlado drvo.
Dobro, tu sam stvarno fulala. Nije za stan ali mogu se držati u zatvorenoj terasi zato sam ih tu uključila ali sam zaboravila to napomenuti. Moja frendica je imala kivi. Držala ga je na terasi i uspjela ga je krotiti redovitim obrezivanjem, nakon 8 mjeseci joj je uvenuo. Većinom su sve to biljčice koje kad tad narastu prevelike za stan.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 20:28   #30
ok..hvala ekipo..al što od toga moram samo zalijevati i ništa više.. jer se baš ne razumijem previše u brigu biljaka
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 12:04   #31
Quote:
Lela kaže:
Ne bi znala gdje možeš nabaviti stabalce limuna ali povremeno ih se može naći u vrtnim centrima. Naravno uvijek možeš posaditi sjemenku, malo je dugotrajnije ali po meni zabavnije. Druge egzotične voćke koje se mogu držati u stanu su kivi, ananas, kikiriki, papaja, svi citrusi, mango, avokado, kavovac, pistacija. Jedini je problem šta s njima kada postanu prevelike.
kako to ide sa sjemenkom limuna, samo ju metnes u zemlju i cekas?
nenchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 13:33   #32
Quote:
nenchi kaže:
kako to ide sa sjemenkom limuna, samo ju metnes u zemlju i cekas?
Možeš je 24 h prije sadnje staviti u vodu i zatim je posadiš u zemlju za lončanice. Posudu staviš na svjetlo i toplo mjesto, zaliješ čim se zemlja lagano osuši i održavaš nešto višu vlagu zraka. To možeš postići tako da na posudicu natakneš prozirnu vrečicu i probušiš nekoliko rupa tako da ipak bude dovoljno zraka.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 22:06   #33
Umoran sam
JA SAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 21:08   #34
Limun posađen iz sjemenke je lijepa mirišljava biljka, ali bez plodova. Da bi imao plodove potrebno ga je cijepiti.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 17:00   #35
Razne vrste limuna možeš kupiti u mbm vrtnom centru u Lučkom. Ja sam kupila nedavno dvije vrste limuna Meyer i Lisbon. Nisu skupi samo neznam da oni mogu biti u sobi posebno kada je centralno
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 15:27   #36
Quote:
zmatan kaže:
Nisu skupi samo neznam da oni mogu biti u sobi posebno kada je centralno
smeta ima. ja limune držim na dvorištu, zimi sam ih unosio unutra, ali bi im škodilo centralno tako da ih onda spremim u garažu. temperature od oko 0 ili koji minus im ne škode. zapravo im uopće ne treba 20° cijelu godinu
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 18:14   #37
Quote:
x-type kaže:
smeta ima. ja limune držim na dvorištu, zimi sam ih unosio unutra, ali bi im škodilo centralno tako da ih onda spremim u garažu. temperature od oko 0 ili koji minus im ne škode. zapravo im uopće ne treba 20° cijelu godinu
U potpunosti točna informacija!
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 17:23   #38
Limun - odrzavanje?

Pozdrav svima!

Evo, upravo sam posadio Limun. Yahoo! Radi se o kupljenoj sadnici Limuna, visokoj negdje cca 1.5 metara... Pretpostavljam da je to vec kalemljeno, sto bi po mom skromnom znanju znacilo da bi taj limun u buducnosti trebao imati ploda. Inace, uopce nemam iskustva sa radom u vrtu ali mi je nekako bas doslo da posadim taj Limun...

E sad... Zanima me sto sve moram ciniti da se taj limun "ulovi". Odnosno ja mislim da je on vec "ulovljen" samo sam ga ja sad eto presadio u vrt i ne bih htjeo da propadne, pa me zanima sto moram raditi... Da li ga treba zaljevati cesto ili ne?

Stari ljudi kazu mi da je dobro ubaciti nekoliko čavala u zemlju pored Limuna jer on zahtjeva puno željeza... Da li je to točno... Čini mi se malo blesavo ali ako ljudi tako kažu valjda ima neke istine u tome...

Koliko vremena treba da Limun naraste tj. da se razvije u pravo malo stablo (sada je to samo grančica od 1.5 metara)???

Koliko vremena treba Limunu da izbaci prve plodove? Da li ga špricati ili ne? Ako da sa čime?

Puno pitam, znam, ali bas ne bih htjeo da mi taj Limun propadne... Unaprijed se zahvaljujem svima na korisnim savjetima i pomoći!

Pozdrav
bigdipper7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 21:32   #39
Gdje si posadio limun? Postoje limuni koji rode na jesen i mjesečari. Prvo vrijeme bilo bi dobro zalijevati puno, kada dođe proljeće, a pogotovo na početku ljeta i u ljeto dok se primi, ovisno gdje si. Mislim da ti je za početak dosta zalijevati da se primi, a tek kasnije razmišljati o gnojenju i špricanju (što ja nemam u planu). Općenito prilično sporo rastu, a ako misliš da je tvoj mali, ja sam posadila jedan mjesečar od 30ak cm i nadam se da će uspjeti sam bez mene.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 16:44   #40
Ma ja sam na moru tako da nema straha od smrzavanja jer ovdje temperature stvarno rijetko idu ispod nule, a ove zime temperature su stalno oko 10 ili vise stupnjeva pa sto se smrzavanja tice ne brinem se. Limun sam posadio tako da je potpuno zasticen od bure a da ima puno sunca...

Kazes da ga samo trebam puno zaljevati i da ne bi trebalo biti problema... Medjutim ovdje kod nas ima limuna koliko hoces i koliko ja vidim neki ljudi (ne kazem svi) se niti ne potrude zaliti svoje limune pa svejedno imaju hrpu plodova svake godine. Biti ce da im je dovoljno i ovo malo kise sto padne... Ali posto sam ja tek posadio ovaj moj limun mislim da mu svakodnevno zaljevanje nece skoditi dok se skroz ne uhvati...

Ako netko zna neke linkove gdje mogu dobiti vise informacija o odrzavanju limuna i drugog voca slobodno neka se javi...

Hvala!
bigdipper7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.