Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2013., 09:35   #81
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Mislim da se novim modelom po pitanju upućivanja u Vašem slučaju neće ništa promijeniti, tj. da će Vas liječnik opće medicine i dalje upućivati psihijatru.

Koliko znam, liječnici obiteljske medicine nisu educirani za provođenje psihoterapije, osim nekog površinskog psihoterapijskog zahvata i možda postoje rijetki liječnici koji su se dodatno educirali baš u području psihoterapije koja, uglavnom, nije rezervirana samo za psihijatre.

Jedino taj detalj oko toga tko može u koju bolnicu još nije do kraja objašnjen, tj. nisam negdje vidio da postoji detaljan naputak s kriterijima tko može u koju bolnicu, tako da za taj dio (hoćete li se preko uputnice moći liječiti u Zagrebu) nisam siguran.

No, mislim da novim modelom, kao što sam i ranije rekao, nitko neće prisiliti liječnika opće medicine da nekoga ne smije uputiti specijalistu.
Postoji i opcija psihijatra u PZZ kao što već postoje i ginekolozi,stomatolozi. Za pretpostaviti je da će toga biti više kad se rasformiraju pojedini psihijatrijski odjeli u općim bolnicama. Psihijatara ima cca 500-njak u Hrvatskoj,masa ih se guzi po bolnicama i ne rade ništa.specijalizacija im je 4 godine a teže psihoze se ionako liječe hospitalno odnosno ambulantno ako su u remisiji.za sve ostalo postoje dnevne bolnice...BTW,daj privatnom psihijatru opciju glavarine i vidjeti češ kako će stvar krenuti
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 11:24   #82
Quote:
zrikzrikzrikavac kaže: Pogledaj post
do kada vrijede dosadašnje uputnice za c kategoriju - specijalistički pregled tj. vrijede li nakon 01. 09.?
Uputnice će vrijediti vjerojatno još nekih godinu dana, ovisno za koju djelatnost i tip.

Sve uputnice vrijede 30 dana, za kojih vi trebate izvrsiti kontakt sa ustanovom i naručiti se za uslugu koja je navedene na uputnici. Ako ste naručeni za 6 mjeseci i dalje će uputnica biti valida bez brige

Bitno je samo da narudžbu napraviti u roku od 30 dana od izdavanja
__________________
never break a promise you made to yourself, and always follow your morals
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 12:02   #83
Quote:
renegadeZga kaže: Pogledaj post
Postoji i opcija psihijatra u PZZ kao što već postoje i ginekolozi,stomatolozi
sta je pzz?
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 15:36   #84
Quote:
slronhill kaže: Pogledaj post
@hrvoj dr
možete vi reći da pacijent ima pravo na određeni lijek, ali ste obvezni na svakom svom nalazu imati klauzulu na kojoj piše da LOM ima pravo izdati drugi lijek jednake jakosti iste skupine
ovdje je i naputak
http://www.cezih.hr/glavna/obavijest_21032013.pdf
Ta kaluzula je isto glupa izmišljtina.
Što se tiče tog dopisa nesječam se da sam ga čitao,ali u to vrijeme (početkom ožujka)smo baš nešto ja i kolege ismijavali Vargu i LOM ,pa je valjda to bilo to.
A što se tiće dopisa vjerojatno je podrapan pa bačen ili služio kao podmetač za čašu.

Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
1. ona neke stvari ne zna po vlastitom priznanju, jer ja je pitam a žena mi u lice kaže da ne zna; pa i to s D vitaminom i njegovom utjecaju na MS sam ja prije svega pronašla na internetu, a ona mi je rekla da za to nije čula, da ne zna da li se uopće u Hrvatskoj igdje radi nalaz D vitamina...

Ili ako ste mislili na pulmo-hitnu, tipa Jordanovac - tamo sam nažalost imala priliku par puta voditi praktički umiruću osobu i zarekla se da me NIKAD, ni pod cijenu života ta bolnica i njeni zaposleni neće vidjeti, jer to što smo tamo doživjeli, višekratno, trebalo je tužiti.
Najgore je to što je u ZG jedino Jordanovac plućna hitna
1. Ona za vit. NEMORA znati jer koliko je meni poznato nije uveden u niti jednu službenu preporuku neurološkog društva,već postoje istraživanja.
2. Akutni napadaj astme se liječi Ventolinom 2 udaha,a ako to nepomaže ide Solu Medrol 80mg iv, a kod težih i Aminophyllin 250 iv uz O2 šta će vam tu pulmolog?? Zbog jednog napada nema smisla mjenjati th.
Dalje NEIDETE na Jordanovac već u bolnicu prema mjestu stanovanja na internističku HS,ja svaki put kad sam dežuran imam bar minimalno 2-3 astmaša ili KOPB-ovaca.
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
sta je pzz?
Primarna zdravstvena zaštita.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 16:36   #85
Quote:
slronhill kaže: Pogledaj post
Uputnice će vrijediti vjerojatno još nekih godinu dana, ovisno za koju djelatnost i tip.

Sve uputnice vrijede 30 dana, za kojih vi trebate izvrsiti kontakt sa ustanovom i naručiti se za uslugu koja je navedene na uputnici. Ako ste naručeni za 6 mjeseci i dalje će uputnica biti valida bez brige

Bitno je samo da narudžbu napraviti u roku od 30 dana od izdavanja
zahvaljujem
zrikzrikzrikavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 16:40   #86
Quote:
renegadeZga kaže: Pogledaj post
Postoji i opcija psihijatra u PZZ kao što već postoje i ginekolozi,stomatolozi. Za pretpostaviti je da će toga biti više kad se rasformiraju pojedini psihijatrijski odjeli u općim bolnicama. Psihijatara ima cca 500-njak u Hrvatskoj,masa ih se guzi po bolnicama i ne rade ništa.specijalizacija im je 4 godine a teže psihoze se ionako liječe hospitalno odnosno ambulantno ako su u remisiji.za sve ostalo postoje dnevne bolnice...BTW,daj privatnom psihijatru opciju glavarine i vidjeti češ kako će stvar krenuti
ne postoji u svakom gradu. u sisku radi jedna (ponavljam JEDNA) psihoterapeutkinja koja je ktome psiholog, a ne psihijatar što znači - piši kući propalo. i da, radi s mladima i djecom, tako da svi preko 18 mogu birati između Popovače i Zagreba, s tim da busa do Popovače nema. snađi se druže
a da ne pričam kako je s manjim gradovima jer Sisak baš i nije tako mali grad.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 18:19   #87
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
ne postoji u svakom gradu. u sisku radi jedna (ponavljam JEDNA) psihoterapeutkinja koja je ktome psiholog, a ne psihijatar što znači - piši kući propalo. i da, radi s mladima i djecom, tako da svi preko 18 mogu birati između Popovače i Zagreba, s tim da busa do Popovače nema. snađi se druže
a da ne pričam kako je s manjim gradovima jer Sisak baš i nije tako mali grad.
Koliko znam u O.B.Sisku postoji 5 psihijatara a u Petrinji još jedan i barem troje od njih se bavi psihijatrijom. Rekao sam da bi bilo dobro psihijatriju staviti u PZZ(kao i opća,ginekologija i stomatologija) jer nema razloga da ambulante imaju u bolnicama.
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 19:20   #88
Quote:
renegadeZga kaže: Pogledaj post
Koliko znam u O.B.Sisku postoji 5 psihijatara a u Petrinji još jedan i barem troje od njih se bavi psihijatrijom. Rekao sam da bi bilo dobro psihijatriju staviti u PZZ(kao i opća,ginekologija i stomatologija) jer nema razloga da ambulante imaju u bolnicama.
Iz razloga osiguranja ima.
Bolnice imaju zastitare (barem KBC SM ima), domovi zdravlja bas i ne.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 19:37   #89
Quote:
renegadeZga kaže: Pogledaj post
Koliko znam u O.B.Sisku postoji 5 psihijatara a u Petrinji još jedan i barem troje od njih se bavi psihijatrijom. Rekao sam da bi bilo dobro psihijatriju staviti u PZZ(kao i opća,ginekologija i stomatologija) jer nema razloga da ambulante imaju u bolnicama.
ja sam se referirala na dom zdravlja jer nema svaki grad bolnicu. u sisku je red čekanja 8-9 mjeseci u OB.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 20:15   #90
Evo i moje pitanje na koji pokušavam dobit odgovor.
Imam šizofreniju i liječim se na KBC Rebro.
Ipucao sam famoznih 4 pregleda kod psihijatra nakon bolničkog liječenja jer več godinama radim uz terapiju koju mi na kontrolama daje psihijatar na Rebru a moja opća praksa to primjenjuje.
Mene zanima dali ću od 1.9. i dalje iči na kontole na Rebro ili će to sada radit opća praksa?
Davorinjo1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 20:29   #91
Hoće li se išta mijenjati vezano za ostale liječnike u primarnoj zdravstvenoj zaštiti? Tj, može li mi ginekolog i dalje dati recept za lijekove, uputnicu za laboratorij itd, ili će i to morati LOM?
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 20:32   #92
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
1. Ona za vit. NEMORA znati jer koliko je meni poznato nije uveden u niti jednu službenu preporuku neurološkog društva,već postoje istraživanja.
2. Akutni napadaj astme se liječi Ventolinom 2 udaha,a ako to nepomaže ide Solu Medrol 80mg iv, a kod težih i Aminophyllin 250 iv uz O2 šta će vam tu pulmolog?? Zbog jednog napada nema smisla mjenjati th.
Dalje NEIDETE na Jordanovac već u bolnicu prema mjestu stanovanja na internističku HS,ja svaki put kad sam dežuran imam bar minimalno 2-3 astmaša ili KOPB-ovaca.
1. A onda valjda ne mora...
Neurologica, prof. Brinar, mi je npr. propisala upravo onu dozu koju sam ja sama našla na netu i počela uzimati - 5000 i.u., i da, postoje saznanja da kod pacijenata s MSom izgleda postoji poremećaj metabolizma vitamina D3.
Tako da - neurolozi očito znaju.

2. Znam kako se liječi akutni napadaj astme jer ju imam od 6. godine života, a sad mi je skoro 40. No kako sam već rekla, nije se radilo o akutnom napadu astme, već o pogoršanju bolesti, koje u tom trenutku nije bilo za hitnu, ali je bilo za pulmologa. Jer me zanimalo što misli - jesu li to nove alergije, možda mi lijek više ne odgovara, je li to možda neka infekcija ili nešto deseto.
Međutim, ja do pulmologa nisam mogla doći, jer se čeka mjesec dana. Nakon mjesec dana mi više pulmolog nije trebao.

Samo da naglasim, moja astma je odlično kontrolirana i jedini Ventolin kojeg imam kod kuće je s rokom trajanja do 2007., dakle davno istekao, ne uzimam ni flixotide ni serevent, samo jedan singulair dnevno. A početna terapija je bila ujutro 2 x flixotide i serevent, navečer isto tako. I konačno smo stigli do jednog jedinog singulaira. I to je bilo pod nadzorom pulmologa, a ne opće prakse ni hitne. Baš zato, jer smo pažljivim nadzorom i skidanjem došli do tako dobrog stanja, mene brine kad vidim da se nešto polako pogoršava i naravno da tada želim na pregled osobi koja me kao specijalist vodi i kojoj bi bilo korisno vidjeti i čuti baš u trenutku kad pogoršanje počne - zašto je počelo, što se događa i hoću li možda opet morati na jaču terapiju

Tako da je moje pitanje - kome i kada treba pulmolog?
Jer po vašim komentarima, meni više nikad.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 21:03   #93
Quote:
Davorinjo1972 kaže: Pogledaj post
Evo i moje pitanje na koji pokušavam dobit odgovor.
Imam šizofreniju i liječim se na KBC Rebro.
Ipucao sam famoznih 4 pregleda kod psihijatra nakon bolničkog liječenja jer več godinama radim uz terapiju koju mi na kontrolama daje psihijatar na Rebru a moja opća praksa to primjenjuje.
Mene zanima dali ću od 1.9. i dalje iči na kontole na Rebro ili će to sada radit opća praksa?
koliko sam ja shvatila:
1) imaš svog doktora na Rebru = nastavljaš ići kod njega
2) nemaš svog doktora = šaltaju te u bolnicu po mjestu prebivališta


Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
Hoće li se išta mijenjati vezano za ostale liječnike u primarnoj zdravstvenoj zaštiti? Tj, može li mi ginekolog i dalje dati recept za lijekove, uputnicu za laboratorij itd, ili će i to morati LOM?
iskreno se nadam da neće.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 23:12   #94
Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
Hoće li se išta mijenjati vezano za ostale liječnike u primarnoj zdravstvenoj zaštiti? Tj, može li mi ginekolog i dalje dati recept za lijekove, uputnicu za laboratorij itd, ili će i to morati LOM?
Ginekolog koji radi u primarnoj zdr. zaštiti radi i dalje po starome kao i stomatolozi.Nisu ludi još i to ići dirati
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 23:14   #95
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Iz razloga osiguranja ima.
Bolnice imaju zastitare (barem KBC SM ima), domovi zdravlja bas i ne.
Imaš psihijatre u dosta domova zdravlja u Hrvatskoj. Kakva osiguranja??
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 09:32   #96
Mene zanima samo to jer se priča 'koliko je to istina ne znam' da će se uvest samo 4 specijalistička pregleda nakon boravka u bolnici, a nakon toga bi to trebala radit opča praksa.
Moja opća praksa je do sada radila da me je redovno slala psihijatru na KBC i što oni odluče oko terapije tako oni radi tj primjenjuju doze lijekova koje napiše specijalista.
Moram napomenut da kako znam neke lijekove opća praksa naručuje samo zbog mene tj da sam sa tom terapijom jedini u toj ambulanti opće prakse.
Davorinjo1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 09:55   #97
Quote:
Davorinjo1972 kaže: Pogledaj post
Mene zanima samo to jer se priča 'koliko je to istina ne znam' da će se uvest samo 4 specijalistička pregleda nakon boravka u bolnici, a nakon toga bi to trebala radit opča praksa.
Moja opća praksa je do sada radila da me je redovno slala psihijatru na KBC i što oni odluče oko terapije tako oni radi tj primjenjuju doze lijekova koje napiše specijalista.
Moram napomenut da kako znam neke lijekove opća praksa naručuje samo zbog mene tj da sam sa tom terapijom jedini u toj ambulanti opće prakse.
Iskreno vjerujem da će te slati i dalje specijalisti ukoliko imalo posumnjaju da ti treba korigirati dozu lijeka.Pretpostavljam da uzimaš depo preparat(dabijaš injekcije). Vrlo teško će se opća miješati u psihijatrijske(F.20-29) slučajeve a isto vrijedi i za neke teže bolesti. Dakle,nema straha...uostalom,neće se baš toliko toga promijeniti
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 17:58   #98
Na pedijatriji KBC SM ovaj tjedan ludnica.
Jedna doktorica navodi da od pocetka godine ima 700 kuna manju placu za 25% dezurstava.
Jos se nisu dogovorili da li ce pristati ne raditi vise od 48h tjedno ili ne.
Ako ne pristanu, vjerojatno da ce im ravnateljica KBC-a uvesti smjenski rad.

Uglavnom uposlenici KBCa su dosta neslozni jer neke klinike (npr. ginekologija) bas briga sto im se smanjuje drzavna placa, kad ionako svaki drugi dan popodne i svaku subotu rade kao privatnici.

Inace placa specijaliste bez dezurstava je 7200 kuna, i toliko zaradjuju uposleni u klinikama koje nemaju dezurstva (npr. Dermatologija KBC SM).
Malo je cudno da ce istu placu dobivati dermatolog koji radi 40h tjedno i pedijatar koji dezura svaki treci dan cijelu noc.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 18:14   #99
Pitanje...iz Rijke sam..trebala.bih na.operativni zahvat koji se radi samo u kbc sestre milosrdnice. kad sam htjela.napravit preglede u ri...rekli su mi u vinogradskoj da ne...jer zele da bude sve u njihovoj kuci obavljeno. narucena sam za pocetak 9 za dnevnu bolnicu da mi obave sve pretrage. danas sam bila.kod LOMa pitam za uputnicu...da neka dodjem pocetkom 9 po uputnicu da tko zna sta ce biti?! nije mi htjela dati uputnicu iako bi i ova koju bi mi dala trebala vrijedit valjda 30 dana. Sta to znaci? je li smjela postupit tako? zvala.sam vinogradsku i gl sestra mi je potvrdila da sam na rasporedu za dnevnu za taj datum u 9. jel ima moj LOM meni pravo odbit dati uputnicu sada...ili mozda i kasnije u 9 mj ako 4 specijalista iz vinogradskw traze da oni obave nalaze jer je zahvat specifican i radi se jedino kod njih u njihovom timu?
vilenjačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 18:58   #100
ako se to ne radi nigdje drugdje, a napisala si da se ne radi, onda nema smisla da te šaltaju u neku bolnicu bliže tebi u kojoj se ne može napraviti taj zahvat
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.