Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2017., 09:20   #1
Agencije za nekretnine - vrijednost za novac (izmjena promašenog modela)

Na pdf "Stanovanje" postoji ogroman broj negativnih iskustava građana s našim agencijama za nekretnine. Generalni dojam je da se radi o uglavnom beskorisnom modelu u kojemu agencija zapravo ne donose nikakvu korist, a rade veliku štetu. Uglavnom se radi o "agnetima" koji o nekretninama gotovo ništa ne znaju, ništa ne garantiraju, ali predstavljaju prepreku između kupca i prodavača, koja za skoro nikakvu uslugu uzima nesrazmjerno velik novac. Jedini realni posao su najčešće stvaranje ishodnog oglasa (često vrlo neinformativnog i sa lošim i "širokokutnim fotografijama", bez tlocrta), 1-minutna obnova oglasa na besplatnom internetskom oglasniku svakih mjesec dana, te dovođenje kupca od ulaza u zgradu do vrata samog stana.

Ono što je meni osobno jedan od najvećih problema jest to da ovakav sustav onemogućuje oglašavanje realnih cijena i negativno utječe na tržište. Ne stvaraju se realne cijene, već se kontinuirano drže jedni te isti stanovi po cijenama koje u većini slučajeva ne dovode do kupoprodaja. Prodaje se minimalno, a agencije žive od tioga da kod tih minimalnih kuporordaja naplaćuju maksimalno i nerealno puno.

Istu nekretninu oglašava puno agencija, agencije igraju razne "igre". Npr. drže neralno visoke cijene mnogih stanova da bi prodali neki ciljani stan po u tom slučaju povoljnijioj cijeni, drže stanove u svojim oglasima iako uopće ne prodaju te stanove ili su stanovi prodani godinu dana ranije i sl. Ako se na taj način 20 stanova u nekom kvartu "prodaje" (oglašava) tijekom 1 godine po 2000 eura (iako je realno 1500 eura), onda i svi drugi prodavatelji u tom kvartu svoje cijene formiraju kopirajući postojeće oglase, po 2000 eura. Osim toga, i 3-4% ukupnog novca, koji odlazi agencijama, nije zanemariva količina, ona često odvraća ljude od kupoprodaja. Nadalje, na nerealne oglašene cijene ovaj model utječe i preko prodavatelja - oni mogu besplatno držati istu previsoku cijenu u oglasima i po 3 godine - jer ne plaćaju oglašavanje, a čitavo to vrijeme im agencija besplatno tzv. "prodaje stan". Sve se "kao nešto vrti", a zapravo se ništa ne događa.

STARI MODEL (loš):

POSAO AGENCIJE: oglašavanje stana, dovođenje kupca do stana
NAPLATA POSLA: jednokratno, tek kod kuporodaje, ogroman novac nesrazmjeran poslu (često i od onog tko uopće nije želio poslovati s agencijom).
POZICIJA AGENCIJE: prepreka direktnom kontaktu kupcu, za ništa nije odgovorna i ništa o stanu ne mora znati, ona sama ima nesiguran novac u budućnosti

NOVI MODEL (prijedlog):

POSAO AGENCIJE: oglašavanje stana, dovođenje kupca do stana, saznavanje informacija o stanu (bez blefiranja), provjera podataka (papira), pomoć pri transakciji (radi sigurnosti obje strane)
NAPLATA POSLA:
- oglašavanje stana - 50 kn, jednom mjesečno (od prodavatelja)
- dovođenje kupca do stana - 500 kn (250 kn od svake strane)
- saznavanje informacija o stanu - 250 kn (od zainteresiranog kupca)
- provjera podataka o stanu (papira) - 500 kn (od zainteresiranog kupca)
- pomoć pri transakciji (radi sigurnosti obje strane) - 2000 kn od svaka strane
POZICIJA AGENCIJE: pružatelj usluge koju svaki od klijenata odabere, naplata svake aktivnosti u realnom vremenu, bez potrebe čekanja kupopordaje.

Dakle, moj prijedlog je da Agencija obavlja nekakve poslove, koje od nje zatraže klijenti, te da te poslove naplaćuje po realnim cijenama (mogu biti i drugačije od navedenih, ali onakve kakve tržište odredi). Čist račun, duga ljubav. Tržište se počinje odvijati, a cijene regulirati prema realnom.

Eh sad... Nisam ekonomist. Recite mi imam li pravo, ili u nečemu griješim.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:21   #2
Pa... koliko sam kupovao i prodavao (jedan put sa agencijom, jedan put bez) zaključio sam da je tržište više-manje samonivelirajuće. Nekretnina će se prodati ili kupiti po realnoj cijeni. Na oglasima su ionako tražene, a ne realizirane cijene.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 13:27   #3
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Pa... koliko sam kupovao i prodavao (jedan put sa agencijom, jedan put bez) zaključio sam da je tržište više-manje samonivelirajuće. Nekretnina će se prodati ili kupiti po realnoj cijeni. Na oglasima su ionako tražene, a ne realizirane cijene.
Moguće.

No ipak postoji problem velikog broja pogrešno oglašenih nekretnina, koje s jedne strane u ogromnoj mjeri "floodaju" oglasnike, a s druge strane odvraćaju pojedine prodavatelje od snižavanja cijena na realnu, i pojedine kupce od interesa za nerealno skupo oglašene nekretnine.

Mnogi prodavači jednostavno vjeruju u ono što vide u ostalim oglasima i upravo zbog ostalih oglasa smatraju da njihova nekretnina "vrijedi" više od realnog. I mnogi prodavači, ali i mnogi kupci nisu spremnni na "cjenkanje", pa se pojedine moguće transakcije već u startu odbacuju.

U ovom sustavu je moguće da netko 5 godina oglašava stan vrijedan 100 tisuća po cijeni od 150 tisuća, ništa ne košta. Pa onda to pomnoži sa 10 agencija koji taj isti stan oglašavaju po tih 150 tisuća. Pa dodaj na to 100 potencijalnih kupaca (koji bi kupili za 100) koji se uopće ne javljaju, zato što u oglasu piše 150.

Promjena modela na koji agencije zarađuju potpuno bi promijenila i način formiranja cijena i način oglašavanja. Prodavali bi oni koji realno žele prodati, kupovali bi oni koji žele kupiti (a ne se cjenkati), agencije bi naplaćivale posao koji odrađuju i to po realnoj cijeni tih usluga. Agencijama tad više ne bi bilo u interesu držati 100 nerealnih oglasa, koji su paravan za "široku lepezu stanova u ponudi" i zbog nerealne oglašene skupoće 99 stanova "dokaz da ovaj jedan konkretan stan po realnoj cijeni jako povoljan u odnosu na druge".
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 13:48   #4
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Moguće.

No ipak postoji problem velikog broja pogrešno oglašenih nekretnina, koje s jedne strane u ogromnoj mjeri "floodaju" oglasnike, a s druge strane odvraćaju pojedine prodavatelje od snižavanja cijena na realnu, i pojedine kupce od interesa za nerealno skupo oglašene nekretnine.

Mnogi prodavači jednostavno vjeruju u ono što vide u ostalim oglasima i upravo zbog ostalih oglasa smatraju da njihova nekretnina "vrijedi" više od realnog. I mnogi prodavači, ali i mnogi kupci nisu spremnni na "cjenkanje", pa se pojedine moguće transakcije već u startu odbacuju.

U ovom sustavu je moguće da netko 5 godina oglašava stan vrijedan 100 tisuća po cijeni od 150 tisuća, ništa ne košta. Pa onda to pomnoži sa 10 agencija koji taj isti stan oglašavaju po tih 150 tisuća. Pa dodaj na to 100 potencijalnih kupaca (koji bi kupili za 100) koji se uopće ne javljaju, zato što u oglasu piše 150.

Promjena modela na koji agencije zarađuju potpuno bi promijenila i način formiranja cijena i način oglašavanja. Prodavali bi oni koji realno žele prodati, kupovali bi oni koji žele kupiti (a ne se cjenkati), agencije bi naplaćivale posao koji odrađuju i to po realnoj cijeni tih usluga. Agencijama tad više ne bi bilo u interesu držati 100 nerealnih oglasa, koji su paravan za "široku lepezu stanova u ponudi" i zbog nerealne oglašene skupoće 99 stanova "dokaz da ovaj jedan konkretan stan po realnoj cijeni jako povoljan u odnosu na druge".
I šta je tu problem?
Ako tim prodavačima novac nije hitno potreban mogu prodavati i 20 godina, šta tebe briga šta ljudi rade sa svojom imovinom.

A što se tiče agencija pravo pitanje je zašto uopće postoje, imaš oglase, izabereš, odeš pogledaš i tako dok ne nađeš ono što tražiš, posrednici su totalno nepotrebni.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:10   #5
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
I šta je tu problem? Ako tim prodavačima novac nije hitno potreban mogu prodavati i 20 godina, šta tebe briga šta ljudi rade sa svojom imovinom.
Briga me iz nekoliko razloga.

- Zato što onda ja ne mogu kupiti stan po realnoj (nižoj) cijeni, svi oglašivači u oglasnicima prepisuju nerealne cijene jedni od drugih
- Zato što moja rodbina 15 godina nije prodala jedan stan (zarada se trebala dijeliti), čekao se kupac koji će kupiti stan po nerealnoj cijeni, a čekao se zato što su u oglasnicima sve druge cijene nerealne
- Zato što kod kupnje stana moram pregledavati oglasnike sa stotinama bespotrebnih oglasa
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 12:15   #6
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Briga me iz nekoliko razloga.

- Zato što onda ja ne mogu kupiti stan po realnoj (nižoj) cijeni, svi oglašivači u oglasnicima prepisuju nerealne cijene jedni od drugih
- Zato što moja rodbina 15 godina nije prodala jedan stan (zarada se trebala dijeliti), čekao se kupac koji će kupiti stan po nerealnoj cijeni, a čekao se zato što su u oglasnicima sve druge cijene nerealne
- Zato što kod kupnje stana moram pregledavati oglasnike sa stotinama bespotrebnih oglasa
To što se tebi te cijene ne sviđaju ne znači da iste nisu realne, tj teza da su sve cijene nerealne je apsurdna.
I opet se postavlja pitanje, odakle tebi pravo da nekome osporavaš šta će napisati u oglasu.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 14:05   #7
Ja sam kupila stan preko agencije i opet bih jer su se pokazali super. Na pdf-u Stanovanje su me zbog ove izjave gotovo rastrgali pa se nadam da neću slično proći i ovdje . Ovi konkretno agenti ponašali su se sukladno ovom novom modelu, a meni je bilo super jer su vodili kompletnu paprilogiju, prepisku, donosili i odnosili papire po potrebi, čekali umjesto mene u redovima i općenito me vodili kroz proces. Istovremeno sam znala da sve to mogu njima prepustiti, a ne da ja gubim višestruko više vremena da to saznam, istražim i obavim. Svoje sam vrijeme radije utrošila u to da zaradim dodatnu lovu koja u situacijama kupnje i uređenja stana itekako dobro dođe.

Njihova početna cijena bila je više nego što sam bila spremna platiti, ali pregovorima smo se spustili na otprilike dvostruko više od troškova koji su ovdje opisani kao idealni. I opet bih dala te novce čisto zbog osjećaja sigurnosti koji imaš kad je jasno da netko zna što radi. Po drugim temama na forumu vidim da su ljudi imalo znatno lošija iskustva, ali mislim i da ja važno reći da se može sasvim dobro proći.

Ono što ja čekam što se tiče agencija jest agencija kojoj ja dajem ključeve stana koji iznajmljujem, oni se brinu za stanare, iznajmljenost nekretnine i održavanje, ključeve i sve ostale probleme. Što se mene tiče, prepuštam im za to rado 30% iznosa koji zarade, ako ne i više.
kozmetika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:25   #8
Quote:
kozmetika kaže: Pogledaj post
Ovi konkretno agenti ponašali su se sukladno ovom novom modelu, a meni je bilo super jer su vodili kompletnu paprilogiju, prepisku, donosili i odnosili papire po potrebi, čekali umjesto mene u redovima i općenito me vodili kroz proces.
Da, to je najčešće jedino što kupcima od agencija zapravo treba.

A to bi kupci tebali svojevoljno izabrati s liste ponuđenih usluga, i svaku od tih usluga platiti po realnom cjeniku.

A ne da se paušalno i ne svojevoljno plaća 30 tisuća kuna agenciji samo zato što si kupio stan, bez obzira je li ti (kupcu) agencija učinila ikakvu ili nikakvu uslugu.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 17:45   #9
evo sam si dao ideju, čekam da otvoriš svoju agenciju, posluješ ovako i pometeš konkurenciju

p.s. oglasnici već neko vrijeme nisu besplatni
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 18:22   #10
Agencije reagiraju na zahtjeve kupaca i prodavatelja. Tome svjedoči i njihov veliki broj. Na Njuškalo možda stave samo slike i lokaciju, ali to je opet više nego što prosječan privatni prodavatelj napravi.

Mislim da s ovim svojim modelom ne bi imao previše mušterija. A budi iskren, hoćeš ti biti odgovoran za pravno stanje neke nekretnine na račun lijenog vlasnika? Imaš dovoljno novaca da kupcima to garantiraš? Ili ima neka osiguravajuća kuća koja će te podržati? Nekako sumnjam.

Navodno bi porez na nekretnine trebao malo "oživjeti" tržište, ali mislim da pobornici i protivnici malo precjenjuju njegov dugoročni utjecaj. Katastrofalno pravno stanje na nekretninama će i dalje ostati još generacijama.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 23:35   #11
Ja sam alergična na ideju da neke agencije žele naplatiti proviziju od obje strane.

Mislim, sorry, ali ako ja nisam angažirala agenciju da mi nađe stan, poslovni prostor ili što god drugo, zašto bih ja išta plaćala?

Ako ja nisam angažirala agenciju da mi proda nekretninu - zašto bih išta plaćala jer agencija ima potencijalnog kupca koji ju je angažirao i rade za tog kupca?

Nemam ništa protiv da ja angažiram agenciju da mi nađe ili proda nekretninu, i ako to uspješno učini - platit ću proviziju ugovorenu za usluge. Istodobno ni u snu se ne odričući mogućnosti da sama oglašavam gdje i kako želim. Ako je agent sposoban, onda će naći što se traži i dobiti svoju proviziju.

U zadnjih godinu dana sam imala dosta iskustava s agencijama, i također sam svjedočila oglasima za nekretnine koje sam željela pogledati, ali se to ne može dogovoriti tjednima, da bi na kraju ispalo da je nekretnina odavno prodana ili je vlasnik nedostupan (???) i sl.

I takvima da još plaćam proviziju za posao za koji ih nisam niti angažirala ja, nego valjda njihov klijent

Istina, najčešće se cijena pravda uslugama tipa oni će provjeriti dokumente i odraditi papirologiju, ali sorry - ja imam svoju odvjetnicu koja će to odraditi i kojoj vjerujem i ne pada mi na pamet plaćati uslugu koju ne želim i ne trebam od agencije. To nek agencija naplati onome tko ju je angažirao, ako je taj na isto pristao.

U svakom slučaju, nakaradni sustav, tko voli nek izvoli
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 23:45   #12
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Agencije reagiraju na zahtjeve kupaca i prodavatelja. Tome svjedoči i njihov veliki broj. Na Njuškalo možda stave samo slike i lokaciju, ali to je opet više nego što prosječan privatni prodavatelj napravi.

Mislim da s ovim svojim modelom ne bi imao previše mušterija. A budi iskren, hoćeš ti biti odgovoran za pravno stanje neke nekretnine na račun lijenog vlasnika? Imaš dovoljno novaca da kupcima to garantiraš? Ili ima neka osiguravajuća kuća koja će te podržati? Nekako sumnjam.

Navodno bi porez na nekretnine trebao malo "oživjeti" tržište, ali mislim da pobornici i protivnici malo precjenjuju njegov dugoročni utjecaj. Katastrofalno pravno stanje na nekretninama će i dalje ostati još generacijama.
Ti pričaš o dvije usluge; jedna je povezivanje kupca i vlasnika, a druga je pravno savjetovanje i hendlanje "papira".

Posve je prihvatljivo da klijent očekuje i angažira agenta da odradi za njega (za klijenta) i pravni dio ako dođe do transakcije, ali što će i koga će druga strana (koja nije klijent agencije) angažirati je problem druge strane, a ne agenta i neprihvatljivo je da se naplaćuje usluga za obje strane.

No istina je i da sve više agencija ima upravo ovakav pristup, i naplaćuje proviziju samo od svojeg klijenta, dok prema drugoj strani ne postavlja nikakve obveze za ulazak u transakciju.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 07:34   #13
Po meni su agencije ok jedino u slucaju kad prodajes/kupujes nesto van svog mjesta stanovanja, makar je i tu relativno koliko ce se angazirati oko prodaje.
Mi bas imamo takav slucaj u obitelji, i buduci da bi nam komlicirano bilo svakom kupcu ici pokazivati nekretninu kad nazove, tu uskace agencija koja je u tom podrucju.
Da je imalo blize, nebi ih angazirali, kao sto ni nismo za prodaju i iznajmljivanje jedne nekretnine.A zvali su me da imaju sigurnog kupca dal mogu oglasiti moju nekrentinu, koje jadne fore

Ovo sto je navedeno u prvom postu mislim da nebi igralo jer nikom se ne placa samo za pokazivanje nekretnine.
Ja bih im dao 1-2%, makar za ono kaj naprave, poslikaju 3 slike i stave generic netocni tekst, je dovoljno 0.5 - 1 % cijene.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:34   #14
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Agencije reagiraju na zahtjeve kupaca i prodavatelja. Tome svjedoči i njihov veliki broj.
Možeš pojasniti kako "agencije reagiraju na zahtjeve kupaca"? Iz svega što sam čuo i vidio, u bar 99% slučajeva kupci ili nemaju nikakvih zahtjeva prema agencijama (a plaćaju masno nepostojeću uslugu), ili agencije ne znaju ili ne žele odraditi uslugu kupcu (ispravne informacije, papiri i tome slično), pri čemu je cijena opet nerealno visoka.

Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Mislim da s ovim svojim modelom ne bi imao previše mušterija. A budi iskren, hoćeš ti biti odgovoran za pravno stanje neke nekretnine na račun lijenog vlasnika? Imaš dovoljno novaca da kupcima to garantiraš? Ili ima neka osiguravajuća kuća koja će te podržati? Nekako sumnjam.


Čekaj malo... Govorimo li o profesiji, ili amaterskom djelovanju?

Ja znam da većinu "agencija" danas čini par 25-godišnjaka koje "agencijom" čini činjenica što imaju telefon, o stanu niti stanovanju ne znaju gotovo ništa, a žele bez rada na brzinu dignuti velike pare.

No u normalnoj situaciji se tu radi o profesiji. profesija krije zadatke, izazove i poslove koji nisu brzi i laki, ali i to da se takvi poslovi naplaćuju. I garantiranje nekome se naplaćuje.

Ti zaista misliš da je "profesija" uzeti nekom kupcu 30 tisuća kuna za to što si stavio oglas na Njuškalo i doveo ga od haustora na 3 kat zgrade?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 10:11   #15
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Na pdf "Stanovanje" postoji ogroman broj negativnih iskustava građana s našim agencijama za nekretnine. Generalni dojam je da se radi o uglavnom beskorisnom modelu u kojemu agencija zapravo ne donose nikakvu korist, a rade veliku štetu. Uglavnom se radi o "agnetima" koji o nekretninama gotovo ništa ne znaju, ništa ne garantiraju, ali predstavljaju prepreku između kupca i prodavača, koja za skoro nikakvu uslugu uzima nesrazmjerno velik novac. Jedini realni posao su najčešće stvaranje ishodnog oglasa (često vrlo neinformativnog i sa lošim i "širokokutnim fotografijama", bez tlocrta), 1-minutna obnova oglasa na besplatnom internetskom oglasniku svakih mjesec dana, te dovođenje kupca od ulaza u zgradu do vrata samog stana.

Ono što je meni osobno jedan od najvećih problema jest to da ovakav sustav onemogućuje oglašavanje realnih cijena i negativno utječe na tržište. Ne stvaraju se realne cijene, već se kontinuirano drže jedni te isti stanovi po cijenama koje u većini slučajeva ne dovode do kupoprodaja. Prodaje se minimalno, a agencije žive od tioga da kod tih minimalnih kuporordaja naplaćuju maksimalno i nerealno puno.

Istu nekretninu oglašava puno agencija, agencije igraju razne "igre". Npr. drže neralno visoke cijene mnogih stanova da bi prodali neki ciljani stan po u tom slučaju povoljnijioj cijeni, drže stanove u svojim oglasima iako uopće ne prodaju te stanove ili su stanovi prodani godinu dana ranije i sl. Ako se na taj način 20 stanova u nekom kvartu "prodaje" (oglašava) tijekom 1 godine po 2000 eura (iako je realno 1500 eura), onda i svi drugi prodavatelji u tom kvartu svoje cijene formiraju kopirajući postojeće oglase, po 2000 eura. Osim toga, i 3-4% ukupnog novca, koji odlazi agencijama, nije zanemariva količina, ona često odvraća ljude od kupoprodaja. Nadalje, na nerealne oglašene cijene ovaj model utječe i preko prodavatelja - oni mogu besplatno držati istu previsoku cijenu u oglasima i po 3 godine - jer ne plaćaju oglašavanje, a čitavo to vrijeme im agencija besplatno tzv. "prodaje stan". Sve se "kao nešto vrti", a zapravo se ništa ne događa.

STARI MODEL (loš):

POSAO AGENCIJE: oglašavanje stana, dovođenje kupca do stana
NAPLATA POSLA: jednokratno, tek kod kuporodaje, ogroman novac nesrazmjeran poslu (često i od onog tko uopće nije želio poslovati s agencijom).
POZICIJA AGENCIJE: prepreka direktnom kontaktu kupcu, za ništa nije odgovorna i ništa o stanu ne mora znati, ona sama ima nesiguran novac u budućnosti

NOVI MODEL (prijedlog):

POSAO AGENCIJE: oglašavanje stana, dovođenje kupca do stana, saznavanje informacija o stanu (bez blefiranja), provjera podataka (papira), pomoć pri transakciji (radi sigurnosti obje strane)
NAPLATA POSLA:
- oglašavanje stana - 50 kn, jednom mjesečno (od prodavatelja)
- dovođenje kupca do stana - 500 kn (250 kn od svake strane)
- saznavanje informacija o stanu - 250 kn (od zainteresiranog kupca)
- provjera podataka o stanu (papira) - 500 kn (od zainteresiranog kupca)
- pomoć pri transakciji (radi sigurnosti obje strane) - 2000 kn od svaka strane
POZICIJA AGENCIJE: pružatelj usluge koju svaki od klijenata odabere, naplata svake aktivnosti u realnom vremenu, bez potrebe čekanja kupopordaje.

Dakle, moj prijedlog je da Agencija obavlja nekakve poslove, koje od nje zatraže klijenti, te da te poslove naplaćuje po realnim cijenama (mogu biti i drugačije od navedenih, ali onakve kakve tržište odredi). Čist račun, duga ljubav. Tržište se počinje odvijati, a cijene regulirati prema realnom.

Eh sad... Nisam ekonomist. Recite mi imam li pravo, ili u nečemu griješim.

Ne znam jesi li svjestan, ali po tvome modelu bi agencije zarađivale znatno više nego trenutno?
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:21   #16
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Ne znam jesi li svjestan, ali po tvome modelu bi agencije zarađivale znatno više nego trenutno?
Neka zarade. Zašto ne?

Ali samo za pružene usluge, i po realnim cijenama.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 10:48   #17
ja kad sam kupovao stan prije 11 godina takodjer sam isao preko agencije. to je bila neka mala agencija, ocito otvorena kad je bum kupnje pa je vlasnica htjela ugrabiti dio kolaca.
A tijek kupovine je isao ovako;
1. trazili su 3%..dogovorio sam 2% (i to je previse bilo ali ajde, spustio sam barem nesto)
2. trazio sam ih da provjere papire stana, prvo nisu htjeli ali sam ih natjerao. naravno da sma ja ranije provjerio papire ali sam htio agenciju provjeriti hoce li mi to napravciti...napravili su.
3. prilikom primopredaje oni su mislili samo biti prisutni i nista vise...opet sam ih natjerao da mi rijese prebacivanje komunalija, tv pretplate, pricuve i sl...nevoljko ali su napravili i to.

Uglavnom, bio sam ostar s njima i rekao im u lice za koji kurac vas ja placam onda ako nista ne radite.
Naravno, ta agencija je propala a bivsu vlasnicu sam prije pola godine vidio da radi u kuhinji jedne slasticarnice.
fat_boy_slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 14:00   #18
15 godina prodavati stan nije nikakva prodaja. To je čekanje Godota.
Nije teška filozofija smanjivati cijenu postepeno dok se stan ne proda u roku maksimalno godine dana.

Ali potrebe i interesa ozbiljnog za prodaju očito nije bilo. Kao što je slučaj sa brojnim nekretninama u Hrvatskoj. To sam mislio u svome postu kada sam napisao da agencije jednostavno prate želje prodavatelja.

A to da li je 2-3% prodajne cijene puno za ono što rade neka svatko procijeni za sebe. Očito mnogima nije.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 10:11   #19
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
15 godina prodavati stan nije nikakva prodaja. To je čekanje Godota.
Nije teška filozofija smanjivati cijenu postepeno dok se stan ne proda u roku maksimalno godine dana.

Ali potrebe i interesa ozbiljnog za prodaju očito nije bilo. Kao što je slučaj sa brojnim nekretninama u Hrvatskoj. To sam mislio u svome postu kada sam napisao da agencije jednostavno prate želje prodavatelja.
Pitanje nije bilo kako agencije prate želje prodavatelja, nego kupca. Napisao si:

Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Agencije reagiraju na zahtjeve kupaca i prodavatelja. Tome svjedoči i njihov veliki broj. Na Njuškalo možda stave samo slike i lokaciju, ali to je opet više nego što prosječan privatni prodavatelj napravi.
Kako agencije "reagiraju na zahtjeve kupaca, pa tome svjedoči njihov veliki broj"?

I zanima me, zaista, budući da ti se čini preteško za agencije pronaći papire o stanu i garantirati za njih - što smatraš pod profesijom agenta za nekretnine?

Nekoliko primjera:

- javni bilješnik garantira za nešto, to mu je profesija
- radnik koji asfaltira autocestu radi 10 sati na +60°5C, za 200 kuna po danu, to mu je profesija
- kirurg operira srce i garantira za život, za 37 kuna po satu te operacije
- ribar se budi u 3 sata ujutro, fizički radi 10 sati, mjesečno zaradi 4000 kuna, to mu je profesija
- agent za putovanja ti prodaje rezervaciju za letove i smještaj u udaljenom hotelu, za sve to garantira, to mu je profesija (za to sve on sam zaradi 100-300 kuna)
...

Što je "agent za nekretnine", što je točno njemu profesija? Je li agent za nekretnine svaki čovjek koji ima mobitel? Onaj kojemu je profesija obnavljati oglas na Njuškalu? I za to, nakon što se nekakva transakcija obavi, uzeti 50 tisuća kuna? Što je vrijednost za novac?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 17:21   #20
Slazem se sa scarab, jer i mi prolazili takve muke u Ri i trazimo nesto.
Ne mogu shvatiti Rijecane koji prodaju nekretnine da uzimaju agencije...pa gube 3%. Nikad ne bih angazirala agenciju u slucaju prodaje. Stvarno je nemoguce u Ri naci oglas mimo agencija. Cak i najam stana i soba u Ri ide preko agencija
Ne razumijem stanodavce, time sebi umanjuju zaradu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:13.