Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2009., 12:36   #41
molim za pomoć.
htjeli bi kupiti jedno 10-ak domaćih kokoši i kokota. ako znate možda koga da prodaje i gdje se to može nabavit i po kojoj cijeni bila bi zahvalna da mi kažete, hvala!

međutim prošli tjedan smo kupili 3 pilića i danas smo ih našli uginule . neznam uopće zašto su uginuli, dali su što pojeli, dali je netko namjerno otrovao ili od vrućine, nije mi jasno da su sva 3 istodobno uginula

Zadnje uređivanje bond007 : 17.06.2009. at 12:59.
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 11:29   #42
Bond, jako je dobro napisati odakle si, ne moraš navesti ulicu i kbr ali ako ima forumaša koji biti pomogli, naravno da im nešto znači jesi iz Iloka ili Zaprešića.

Kako to misliš, "namjerno otrovao"? Jesu li slobodno pušteni na šetanje dvorištem, u kavezima ili kako? Ima li tko pristup uopće k njima osim tebe?
Ima li krvi i živiš li kraj ikakvog šumarka ili polja? Ako nađeš crne fekalije, razmotri lovačku pušku i čekanje lasice
Iako, ako su bili mali. najveća vjerojatnost je da ih je krknula sparina koja ovih dana nije baš štedila nas toplokrvne...
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 14:28   #43
uginuce pilica je normalna pojava. dogadja se svakome pa i tebi. ja sam za vrijeme ekstremnih vrucina imala uginuca. krenulo je sa proljevastom stolicom, klonuli su i ujutro sam ih nasla uginule. otisla sam u prvu veterinarsku stanicu, opisala simptome, dobila neku tekucinu koju sma stavljala u vodu i uginuca su stala. pilici su se razboljeli, trebalo ih je lijeciti i gotovo. sad su zdravi.

za ovo ugibanje pilica tijekom ljeta ne znam, meni su s eznala dogadjati uginuca kad sam kupovala i u veljaci. uginuca nisam imala jeedino medju pilicima kupljenima nakon 3 tjedna starosti. istina, ti su malo skuplji ali brze odrastu. u ljetnim mjesecima im je malo vruce, valjda kao i nama i teze podnose visoke temperature.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 11:49   #44
Evo da ne otvaram novu temu, di ima za kupit nesilica od cca 18tjedana?
Podrucje Zagrebacka zupanija, moze i karlovac...
tomekk82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 15:25   #45
Quote:
tomekk82 kaže: Pogledaj post
Evo da ne otvaram novu temu, di ima za kupit nesilica od cca 18tjedana?
Podrucje Zagrebacka zupanija, moze i karlovac...
Pokušajte petkom na Karlovačkoj tržnici :
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 13:57   #46
Quote:
Rei68fma kaže: Pogledaj post
najviše me interesuje kako se mogu prepoznaati kvalitetne 18-tjedne koke pošto sam čuo da tu ima puno podvaljivanja kod kupnje
Pozdrav!
Dugo me nije bilo na forumu,pa evo da krenem od postova gdje mogu pomoci...nadam se da nije prekasno od 3 mjeseca..
18-tjedne koke kupuj od uzgajivaca koji ima potrebnu dokumentaciju...veterinarsku,mjesto nabave(gdje su lezeni pilici),i renome u visegodisnjem ozbiljnom radu.Takve ti ne mogu podvaliti kao pjetlice jer je razlika prevelika.Kao jednodnevne ih prepoznajes po boji pahuljica,dlacica.Zenke su crvene,pijetlici bijeli.
To nisu male ,sugave,nikakve kokosi..to je pasmina selektirana za proizvodnju jaja..u kaveznim uvjetima znaju izgubiti perje,pa zato izgledaju tako...no kada zavrsi godisnji ciklus nosenja onda ih najcesce prodaju(mogu se oporaviti i nastaviti nositi dalje).Mogu biti kasnije i za obradu jer dodu do cca 1.8kg tezine na kraju prvog ciklusa.
Jaja su srednje velicine,kasnije i vece klase.I kavezni i podni sistem imaju svoje prednosti i mane.Isto tako i zatvoreni i otvoreni nacin uzgoja.
Osobno mi je bolji podni sistem i otvoreni nacin uzgoja...
perad mi je financirala studij,tako da je to bio ozbiljan pristup-ne zezancija sa 20-50 koka...iako i to moze...za poznanike,susjede,rodake,zaovu
Sto se tice cistih pasmina hrvatice su najbolje kod nas za jaja...drzava potice proizvodnju.."kesovinom"
to su koke koje isto jako puno nose...nesto su manja od Lohmann-a,ali kombiniranjem se dobije odlican posao.
Imas par ozbiljnih ljudi u Hr kod kojih mozes dobiti svu dokumentaciju za autohtonost vrste.Prstenovanje je manji problem.
Sto se tice kaveza imam vise iskustva sa prepelicama,iako i njih sada vise drzim vani.To je ukratko...par stotina recenica... za pocetak...vise se ne bavim time intenzivno,no neke stvari su ostale...
Nadalje ovisi da li si krenuo sa time,planiras ozbiljno...kakvu percepciju imas o tome..itd.
__________________
..'ko na nas krene iz mesta je na.......
Gandalf Bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 03:07   #47
Quote:
Gandalf Bijeli kaže: Pogledaj post
Kao jednodnevne ih prepoznajes po boji pahuljica,dlacica.Zenke su crvene,pijetlici bijeli.
Ovo se odnosi na Lohmann brown?
__________________
!!!

Zadnje uređivanje Big momma : 13.09.2009. at 03:12.
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 13:03   #48
Ja sam uzela koke, nesilice pred nekih nepunih mjesec dana: Dolores, Vlatka, Jaca, Darinka i Rajka :-)). Imaju nastambu, sa 5 kosara + sjeno no rijetko ih koriste i precke na kojima spavaju. Preko dana su vani u svom dvoristu (ogradjenom). Jedu travu i pretpostvljam crvice, kukuruz u zranu, mljeveni kukuruz te ostatke iz vrta (tipa blitvu, tikvicu, patlidzan..)Uzeli smo ih kada su navodno bile stare 3 mjeseca i rekli su nam da ce poceti nesti s otprilike 4 mjeseca starosti, no jos nisu. Natamba tj. supa u kojoj jesu je ozbukana da im ne vlazi, no gotovo svako jutro kada ih pustimo van im operemo pod i dobro izmetemo da ne ostaje izmet da im ne smrdi a i da nama ne smrdi jer su blizu kuce. Jel moguce da im smeta sto cistimo toliko? Ili nije nuzno da s 4 mjeseca pocnu nositi?
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 10:05   #49
Održavanje higijene ne bi smjela biti zapreka za išta. Blago kokošima

Iako, ovo će ti biti vjerojatno početni entuzijazam, kasnije će ti dojaditi lickanje i pickanje kokošinjca
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 10:29   #50
Nadam se da nece jer cemo se morat iselit iz kuce ili ce me muz ostavit :-)) To je bio uvijet da koke dodju, da nesmije biti mirisnih efekata jer on tvrdi da koke smre a moj argument je bio da svi smrdimo ako "iza sebe ne povucemo vodu", i tako je rijesenj bilo pranje kokosinjca i preko zime kada se ne bude moglo brzo osusiti da im ne ostane vlazna kuca, metenje. Cak je muz i rupu u izdu napravio u svrhu odvodnjavanja :-))
Hvala na odgovoru. Onda cekamo svoje prvo jaje :-))
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 19:58   #51
Neka budu vani što više, a unutra neka samo spavaju i nesu jaja.
Mi smo organizirani tako da imamo otprilike 10 m2 travnate površine po kokici, pa nema ni smrada, ni blata.
Čistoća im sigurno ne smeta, a sa četiri mjeseca pronesu samo rekorderke. Najčešće s 5-6 mjeseci.
I naše su prošle godine kad smo ih nabavili imale imena i prezimena, ali sad ih je toliko da imaju samo prezime
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 20:50   #52
Quote:
Big momma kaže: Pogledaj post
Ovo se odnosi na Lohmann brown?
opcenito na gotovo sve koke koje se popularno zovu "crvene nesilice".Lohmann brown je samo jedna od pasmina,odnosno hibrida koje se danas masovno koriste za proizvodnju jaja.
__________________
..'ko na nas krene iz mesta je na.......
Gandalf Bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 20:28   #53
Quote:
Big momma kaže: Pogledaj post
Neka budu vani što više, a unutra neka samo spavaju i nesu jaja.
Mi smo organizirani tako da imamo otprilike 10 m2 travnate površine po kokici, pa nema ni smrada, ni blata.
Čistoća im sigurno ne smeta, a sa četiri mjeseca pronesu samo rekorderke. Najčešće s 5-6 mjeseci.
I naše su prošle godine kad smo ih nabavili imale imena i prezimena, ali sad ih je toliko da imaju samo prezime
DOBOLI SMO PRVO JAJE!!!!!! :-)))
Jako je malo :-)) ali ja sam tako tako sretna da vam ne mogu opisatti!! Moje koke!!! Doslo mi je da ih izljubima, ali me se boje :-(( Ma moje koke!!

Hvala na savjetima!!!! Puno hvala!! :-))
Moje koke nemaju tako veliki prostor :-(, njih je 5 i imaju oko 20 m2. Ako muzu kazem da prosirimo mislim ni da ga jaje nece smeksat, da ce i mene i koke u top, a onda ce vjerojatno iskoristiti sansu pa ce i mace i pase i ovu jednu ribicu sprasit za nama :-(. On je cijeli taj dio; kokosinjac i dvorite napravi kao da dolaze ljudi zivjet. Na nivou, iako kokama zaista veci dio toga nista ne znaci, One jesu vani, od 6 ujutro kako se signemo i same udju u svoju kucu cim se smraci. No preko noci ... fino ga iskakaju :-))
Sto se imane tice, znam koja je Jaca i koja je Dolores no ove tri jos ne mogu naci nacin po kome cu ih razlikovat jer su te tri stvarno jako jako slicne :-((.
Da li ce se moje koke naviknuti na nas. One su jos dosta nepovjerljive, kod nas su koji dan vise od mjesec dana. Sta mozemo napraviti da nas se manje boje ili ako je moguce ne boje. Ja sam podosta vremena provela cuceci s njima i dok sam mirna ignoriraju me ali cim se dignem, sklanjaju se. I kako da se ponasam po zimi? Jel njima hladno? trebam li necim dohraniti ih?
U svakom slucaju, hvala na svemu !!
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 01:58   #54
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
DOBOLI SMO PRVO JAJE!!!!!! :-)))
Jako je malo :-)) ali ja sam tako tako sretna da vam ne mogu opisatti!! Moje koke!!! Doslo mi je da ih izljubima, ali me se boje :-(( Ma moje koke!!
Čestitam, još se sjećam kakva je to euforija bila kod nas. To prvom jajetu smo se tako veselili, da se cijelo susjedstvo veselilo s nama. A onda je došao trogodišnji majstor, primio ga, ispalo mu je i razbilo se!

Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
DOBOLI SMO PRVO JAJE!!!!!! :-)))
Sta mozemo napraviti da nas se manje boje ili ako je moguce ne boje. Ja sam podosta vremena provela cuceci s njima i dok sam mirna ignoriraju me ali cim se dignem, sklanjaju se. I kako da se ponasam po zimi? Jel njima hladno? trebam li necim dohraniti ih?
U svakom slucaju, hvala na svemu !!

Takve su i naše. "Pitome" su kad imam klopu sa sobom i kad mirno čučim, čim se dignem - zbrišu. Nekak sam zaključila da je ponašanje genetski uvjetovano. Imamo jednu rundu piceka koju smo kupili kad su bili stari dva dana, odrastali su u identičnim uvjetima kao i naši, a totalno su pitomi, skoče mi na ramena, ruke, dođu se maziti (za ovo imam svjedoke, niti ja ne bih vjerovala).
Po zimi kokama nije hladno, imaju perje. Naše su cijelu zimu provele na snijegu. Imaju nastambe, ali radije hodaju okolo i čeprkaju po snijegu. Dohranjivati ih se može smjesom za nesilice, tak da cure imaju dovoljno kalcija i još koječega, kako im se organizam ne bi iscrpio.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 09:00   #55
Quote:
Big momma kaže: Pogledaj post
Čestitam, još se sjećam kakva je to euforija bila kod nas. To prvom jajetu smo se tako veselili, da se cijelo susjedstvo veselilo s nama. A onda je došao trogodišnji majstor, primio ga, ispalo mu je i razbilo se!
Svud je to tako

Rodom sam sa sela, živjela do prije par godina u gradu. Starci kupili kuću na selu i sad vrtlare, kokošare i slično. Entuzijazam sa pilićima kod moje mame je poseban, isto tako kad je kokoš snijela prvo jaje, dobro da nije izljubila pernatu živinu
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 09:33   #56
[QUOTE=nusazvrk;22659998]DOBOLI SMO PRVO JAJE!!!!!! :-)))
Jako je malo :-)) ali ja sam tako tako sretna da vam ne mogu opisatti!! Moje koke!!! Doslo mi je da ih izljubima, ali me se boje :-(( Ma moje koke!!

Hihhihiii...hihihiii...ova rečenica mi je izmamila osmijeh na lice
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 13:51   #57
Evo da javim, mi smo svaki dan na najljepsem jaju na svijetu :-)). Predpostvljam da to nosi uvijek ista koka?
Odlicno, znaci moj muz moze odahnuti, necu mu koke donjeti u sobi :-)) niti im trebam dole nositi uljni radijator. I mogu hodati vani iako je snjeg. U nedelju mi stize posiljka psenice iz Slavonije :-))). Moram li voditi racuna da im ne dajem previse? Mogu li uopce s icim pretjerati, da im se mora dati u manjim kolicinama i postoji li npr. neka trava koju ne smiju jesti a da ja to moram znati jer one ne prepoznaju?
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 20:33   #58
Ako svaki dan imate jaje, vjerojatno nije od iste koke. Formiranje jajeta traje minimalno 26 sati. Teško da je odmah jedna počela "štancati", ali čuda se događaju. Rekla bih da imate barem dvije koke koje nesu.
A kaj se obroka tiče... mi pazimo da uvijek imaju šrota, ostalo si iščeprkaju i jedu travu, gliste, kukce... vidjela sam neki dan kak su maznule žabu, psi su nam još živi, a i mačke. :-)
Pošto radimo, onda im poslije posla natrpamo hranilice, koji put pojedu sve, koji puta ostane. Kad ih se ovak drži mislim da se ne može pretjerati jer se zabavljaju. Kad su u gajbi, onda valjda od dosade žderkaju pa se utove.
Mi naše imamo godinu dana, još nas uvijek drži euforija, super su kokice. Poslije posla si znam s njima popričati, one ne postavljaju glupa podpitanja. Kad je mrak, mogu ih i pomaziti, onda ništa ne vide, pa me se ne boje. :-)
Hoćete im nabaviti pijevca? Da ih čuva. I zabavlja.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 20:43   #59
ne znan di bi pita ovo , al kolko dođe jedna jednogodnišnja grahorasta nesilica obična ne kužim se baš u kokoše al da pitam za dida jer on je u potrazi,ae
Queef is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 17:23   #60
Hvala na odgovorima :-))
Ja isto svaki slobodan trenutak idem cucati s njima :-)), muz kaze da sam ja naveca kvocka :-)). Koka koju sam nazvala Jaca me promatra s velikim zanimanjem (za razliku od ostalih) i uvijek ide par koraka iza mene :-)), pretpostavljam da je to dobar znak. Bumo si Jaca i ja bile frendice, nadam se :-)).Pijevca necemo nabavljati. kod nas ti je svaki oblik razmnozavanja strogo zabranjen :-)) (mace i psi su kastrirani i sterilizirani, a i jedan od nas dvoje pa ne mozemo imati bemboline) tako da nebudu ni koke. Sto je na stvari. Ja sam spavalica i ujutro sam najruznije stvorenje (i kad kazem najruznije ne mislim samo na fizicki izgled vec stovise :-)) )koje mozete sresti. Ako mi tko pocne zorom urlati misim da bi mu u tom bunilu vratom okrenula neovisno na koliko nogu isao ili bio pernat, krznat ili koznat :-)). Drugo je sto ja jaja mislim konzumirat dokle one misle nosit a onda idu u zasluzenu penziju i nek zive kao kraljice. Sto ako u nekom od tih jaja bude zametak a ja ga razbijem. Ne mogu znati unaprijed :-(, a i kud cu s pilicima ako mi se pocnu razmnozavat :-(. Ne ne pijevac, ne :-))

Quef, ja sam po koki platila 36 kn i bile su oko 3 mjeseca stare.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:25.