Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2005., 07:15   #1
Smile nekoliko pitanja glede jezikoslovnih izvora



Pozdrav svim jezikoslovcima i jezikoljupcima ovdje! Tek sam danas otkrio ovaj forum. Pošto mi je materinji jezik srpski, bio bih jako zahvalan ako bi me netko mogao uputiti u to koji su trenutačno najmjerodavniji pravopis i gramatika hrvatskoga jezika ako "najmerodavniji hrvatski pravopis i gramatika" uopće postoje kao takvi.

Također me zanimaju još dvije stvari: (1) Da li se još u prodaji može naći "Hrvatski jezični savjetnik" (autori Eugenija Barić et al.) i da li se isti može poručiti preko interneta? te (2) da li igdje na internetu postoji iole uporabljiv i iscrpan spisak hrvatsko-srpskih inačica i gramatičkih razlika?

Unaprijed zahvalan na svim odgovorima
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 08:46   #2
Za narudžbu proguglaj malo kod Sveznadara, SIMS-a i Modernih vremena. Ne znam cijenu. Stitch je negdje govorio o 500 kn, ja sam pak vidjela 800, ali više ne znam gdje.

Koliko znam, u službenoj su uporabi Babićev pravopis (iz 1994.) i Gramatika Instituta za jezik. Po mojem je mišljenju za školske potrebe bolja Težak-Babićeva. U metodološkom smislu.

Najmjerodavnije - to je pojam koji se može različito interpretirati.

Odgovor na posljednje pitanje ne znam. Možda će ga znati netko drugi.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 08:58   #3
Sjetila sam se još i ovog linka. Vidi može li ti poslužiti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 05:09   #4
Hvala najljepša, Didi, za sve informacije Još kad bih samo mogao skužiti kako se instalira ovaj Bonito program za pristup Korpusu...
 
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 06:05   #5
S tim je Bonitom bilo problema. Treba pitati Goa, on je imao pametne savjete. Ako nas ne nađe u toku dana, pošalji mu PP. Ovo je on: g2sl.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 08:44   #6
Quote:
Didi kaže:
S tim je Bonitom bilo problema. Treba pitati Goa, on je imao pametne savjete. Ako nas ne nađe u toku dana, pošalji mu PP.
ne znam niti ja, ja sam ga davno deinstalirao, nije mi skoro ničemu služio, a i ja sam po nečijim uputama instalirao

možda bi trebalo pitati programere ili kompjutoraše na podforumu help ili direktno one na toj stranici
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 09:35   #7
Zar se nismo pomagali nekakvim češkim linkom? Samo sam ja zaboravila kojim.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 10:20   #8
Quote:
Didi kaže:
Samo sam ja zaboravila kojim.
ja možda samo djelujem pametno, ali i ja sam zaboravio

ovdje smo govorili o tom programu
https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=104431
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 21:52   #9
Izvinjavam se što upadam na temu, ali ne znam gde bih sa ovim pitanjem...

Šta mislite, onako orijentaciono, koliko vremena bi mi trebalo da naučim pravilno da pišem i govorim hrvatski? (Molim samo optimistične procene. )
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 05:24   #10
Re: Izvinjavam se što upadam na temu, ali ne znam gde bih sa ovim pitanjem...

Quote:
Nymph kaže:
Šta mislite, onako orijentaciono, koliko vremena bi mi trebalo da naučim pravilno da pišem i govorim hrvatski? (Molim samo optimistične procene. )
Ovisi o tome na koji bi način učila, koliko često i što smatraš pod "pravilnim". Ni rođeni Hrvati ne govore pravilno hrvatski, a još ga manje pravilno pišu.

Shvatim li "pravilno" kao "bez srpskih natruha", za pravilno pisanje trebalo bi ti 60 nastavnih sati, a za usmeno izražavanje tri puta toliko. Za naglasak ne znam: morala bih te najprije čuti kako govoriš.

Naravno, to bi bio tek početak.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 15:31   #11
Quote:
Didi kaže:
Shvatim li "pravilno" kao "bez srpskih natruha", za pravilno pisanje trebalo bi ti 60 nastavnih sati, a za usmeno izražavanje tri puta toliko. Za naglasak ne znam: morala bih te najprije čuti kako govoriš.
To nije mnogo. Hvala na proceni.

On topic:
Na Sajmu knjiga u Beogradu sam videla dosta hrvatskih izdavača, a u prodaji je bilo i rečnika i pravopisa hrvatskog jezika. Delili su kataloge, tako da pretpostavljam da se knjige mogu naručiti i iz inostranstva.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 20:58   #12
Quote:
Nymph kaže:
Na Sajmu knjiga u Beogradu sam videla dosta hrvatskih izdavača, a u prodaji je bilo i rečnika i pravopisa hrvatskog jezika. Delili su kataloge, tako da pretpostavljam da se knjige mogu naručiti i iz inostranstva.
Na svakom od ona tri linka sigurno postoji i i mejl za narudžbu pa tamo možeš pitati.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:21.