Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2003., 13:16   #41
Pandora10 kaže:
Ovim dakle pozivam (sve)ateiste da mi kažu što je to stvarnost po sebi,gdje nema više ni jedno pitanje na koje bi se mogao tražiti odgovor.


Ili da ti udijele koju tableticu ?
... To je nojeva logika. Ako ja nesto ne vidim, znaci i da ne postoji. Deplasirano je uopce pisati koliko stvari covjek golim okom ne vidi, a i ipak postoje.
No, dok covjek ne shvati svu nistavnost prolaznog, Boga/vjeru i ne moze izabrat (ne govorim o vjernicima iz navike). Zapravo, ne moze Ga uopce izabrat on sam. On samo moze zaista doci do spoznaje o svom krhkom postojanju, i onda On (mozda) izabere njega. Ili ga je vec davno izabrao, pa ga pomalo i vodi/o ka spoznaji...
ygraine is offline  
Old 24.07.2003., 14:43   #42
Quote:
ygraine kaže:
Pandora10 kaže:
Ovim dakle pozivam (sve)ateiste da mi kažu što je to stvarnost po sebi,gdje nema više ni jedno pitanje na koje bi se mogao tražiti odgovor.


Ili da ti udijele koju tableticu ?
... To je nojeva logika. Ako ja nesto ne vidim, znaci i da ne postoji. Deplasirano je uopce pisati koliko stvari covjek golim okom ne vidi, a i ipak postoje.
No, dok covjek ne shvati svu nistavnost prolaznog, Boga/vjeru i ne moze izabrat (ne govorim o vjernicima iz navike). Zapravo, ne moze Ga uopce izabrat on sam. On samo moze zaista doci do spoznaje o svom krhkom postojanju, i onda On (mozda) izabere njega. Ili ga je vec davno izabrao, pa ga pomalo i vodi/o ka spoznaji...
Vrlo sasvim vjerojatno moguće dapače sigurno...
ovaj...mislim...slažem se sutizin....
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Old 24.07.2003., 14:53   #43
Re: Re: Re: Vjerovati

Quote:
slavko kaže:
Pa eto, ja vjerujem u svoju sretnu zvijezdu!

Nikad me još nije iznevjerila, pa nemam straha od ikakvog pitanja. Za sve što neznam kad tad dobijem odgovor, ili je odgovor na putu.

Pandora, mislim da je za tebe nemoguća stvarnost bez otvorenih pitanja. Takva stvarnost je ipak rezervirana isključivo za debile.

Pa dobro slavko sunce ti žarko...jel onda i ja da vjerujem u tvoju sretnu zvijezdu ili što?
Ajde ajde...možeš ti to i bolje....

Što se tiče "debila" ne znaš li za ono "blago siromašnima duhom njihovo je kraljevstvo nebesko" ...a ti se lipo misli....
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Old 25.07.2003., 14:52   #44
Re: Re: Re: Re: Vjerovati

Quote:
Pandora10 kaže:
Pa dobro slavko sunce ti žarko...jel onda i ja da vjerujem u tvoju sretnu zvijezdu ili što?
Ajde ajde...možeš ti to i bolje....

Što se tiče "debila" ne znaš li za ono "blago siromašnima duhom njihovo je kraljevstvo nebesko" ...a ti se lipo misli....
Ma ni govora, do tvoje sretne zvijezde moraš stići sama. Uz ljubav i istinu, potrebno je učiniti i dodatni napor, te raščistiti pitanje odgovornosti. Naime odgovorom na pitanje tko snosi odgovornost za vlastitu istinu, ključ je i za vrata koja vode k sretnoj zvijezdi.

A sad što se tiče izreke "blago siromašnima ...", imam neki blagi osječaj da su je izmislili "ateisti".

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Old 25.07.2003., 16:11   #45
Zasto trebamo vjerovati u nesto? Zasto ne postoji covjek koji u nista ne vjeruje? U sto bih ja trebao vjerovati i sto bi se time promjenilo u mome zivotu. Ja sam potpuno zadovoljan svojim zivotom, imati nekoga koga volis i sa njime provedes svoj cijeli zivot. Vjerujem da ce ljudi postojati i dugo nakon nas, vjerujem da ce napredovati toliko da ce posjetiti i one svjetle tockice na svodu koje je "bog" postavio gore da nocu covjeku pokazuju put.
Vjerujem da ce naici na bica ili rase koje ce po moci nadilaziti sva nasa ocekivanja kod boga.

Meni ne trebaju bozji zakoni kojih se ionako nitko ne pridrzava kako bih mogao razluciti dobro od zla. Moja razmisljanja su dovoljno suvisla da bih mogao znati da li nekim postupkom nanosim nekome zlo ili dobro. Ne treba mi neka misticna sila koja bi mi to nametala.

Sto je zlo i dobro? Da li zlo i dobro uopce postoje ili je to samo rezultat nase egocentricnosti...tj. dobro je sve ono sto je "nama" ugodno, a zlo je sve ono sto je "nama" nepozeljno. Sve je tako jednostavno, ali neki ljudi imaju bolest "posjedovanja moci" pa samim time nalaze nove nacine za dobivanjem iste. Nekad je to bila religija, danas je to puno drugih stvari, a vjera u boga je ostala kod vecine kao narodna tradicija...sto je narod zaostaliji tim je blizi izvornom obliku.

Zivot je jednostavan, zivi ga dok mozes, nemoj drugome oduzeti to isto pravo i smetati mu u provodjenju njegovog prava. Pomozi i drugima da imaju to pravo na zivot i osjecat ces se bolje bas zbog svoje egocentricnosti.
 
Old 31.07.2003., 16:32   #46
Cool

Cao Strider: lijepo receno. I sto je bitnije, potkrepljeno djelima, necim sto funkcionise.

Po broju pripadnika, treca najveca "religija" na svijetu su oni koji objavljuju da ne pripadaju nijednoj religiji- znaci i ti Strider (a od tih, gnostici (oni sto priznaju neku visu silu, ali ne religije), itd.- najmanji je ipak broj ateista, koji nista ne priznaju). Prvo je Krsc. a drugi Islam. Usputne statistike.

Ne znam- pitas zasto covjeku treba nesto vise od njega da odredi sta je dobro a sta zlo?
Bojim se da covjek treba/osjeca potrebu da sluzi necemu visemu od samog sebe. Covjek sam sebi nije dovoljan.
A i lakse je tako. Prosto receno.
Strasno smo nesavrseni.

I tako....na kraju krajeva: sta god funkcionise za tebe to uradi.
Nema apsolutne istine.
Ko god postigne da u toj relativnosti nadje sebe, bude dobar covjek i bude sretan- to je vise nego veliko dostignuce.

A ima tu dosta faktora ja mislim: tvoja priroda, stupanj samosvjesnosti i samoanalize, okolnosti u zivotu, fleksibilnost, snaga volje, stupanj sebicnosti, inteligentnost.....
...neko voli drame, a neko akcije, neko da cita misterije, a neko istorijske eseje. Mozda ima tu i do ukusa.
LIDIJA9 is offline  
Old 31.07.2003., 18:20   #47
ovako: prvo pozdrav svima....

ja sam onaj kojeg bi vjernici nazvali ateistom.

tu sad moram par stvari rec.
1. ateisam(nevjerovanje u boga) je stariji od svih religija!

2.ja sam sa svojim misljenjem o svjetu bez boga sasvim sretan, potpomu normalan i nikakvo depresivan,! nego cist realan.

a biti ateist po definiciji znaci: zastupati misljenje da boga nema!

i jos jednom: u tom nema nista depresivnog!!!!

3. nevjerovanje u boga je nesto najprirodnije i najlogicnije! samo da je duuugaaa tradicija lazi i prjevara dovela covjecanstvo do vjerovanja u nesto izmisljeno.
i evo primjer: ko od vas vjeruje u djeda mraza ili uskrsnog zeku?
razmislite malo! koja je razlika izmedu boga i uskrnog zeca?
ni jednog ni drugog niste nikad vidjeli, culi ste samo u pricama o njima, i u obeje ste vjerovali od malena. a kad su vam roditelji rekli da zeko nepostoji, niste im vjerovali!!! isto tako sad meni necete vjerovat kad vam kazem da bog nepostoji!
__________________
n...!
Aaaaaaaa_n! is offline  
Old 08.08.2003., 16:08   #48
Da li znate da postoji jedna nepisana regula Prirode; koja je bila veoma bitna za njen razvoj.
Ta regula glasi:
Apsolutno SVE Nematerijalno (Pojam, Smisao) kao i SVE Materijalno (dakle anorgansko i organsko), MORALO je imati, Mora imati i Morat ce imati svoju DUALISTICKU Predstavu, s time da Svaki Dual MORA biti RAZLICIT po Karakteru, odnosno, Svaki se Dual MORA nalaziti u RAZLICITOM Karakternom prostoru!

Prema tome - ne postoji nikava druga kombinacija od ove:
Boga IMA! ali i; Boga NEMA!

I iz toga - inteligentna osoba si ne bi smjela uzeti za pravo da PLJUJE po nekoj Misaonoj vrijednosti cije se Postojanje ili Nepostojanje MOZE ali i NE MOZE dokazati.

Dakle, ja kao ateista ne zelim da se nalazim u istom rangu gdje i neintelektualac, koji Sam sebe naziva ateistom.

Zadnje uređivanje delija : 08.08.2003. at 21:04.
delija is offline  
Old 08.08.2003., 21:13   #49
Ah da!
Prethodan tekst treba da prosirim recenicom: Ja u stvari nisam ateist; jer vjerujem u Stvoritelja - cije Postojanje i dokazujem.

No, ponovit cu da sam ateist - jer ne prihvacam Boga kojeg nam "nude" crkve.
delija is offline  
Old 11.08.2003., 00:40   #50
da li je pojam ateizam nesretno odabran, definiraš se kao negacija onoga čemu odričeš postojanje.....
ne vjerujem u crkvene dogme, u reinkarnaciju, u biblijske pričice, ustvari točnije nezainteresiran sam za to, potpumo indiferentan, toliko stvari ima u ovom tužnom svijetu o kojima puno više razmišljam i u koje ću radije utrošiti energiju. Postoji li neki sretniji termin za nazvati se.
Riječ ateizam nekako u sebi implicira određeni militantni stav prema nečemu što je općeprihvaćeno u društvu, prema nekim etabliranim vrijednostima, implicira to da je čovjek, koji se tako naziva opsjednut religijom, a situacija je upravo suprotna, najčešće se posjednici konačne istine ( luka vuco), boje ateista i potpuno su ratnički raspoloženi prema njima, dok su ovi drugi potpunoo indiferentni prema njima izuzev male grupice znanstvenih fanatika i sl. ratnički raspoloženih ateista, "ateističkih misionara".
Dakle termin mi je nepriklaedan ili ja to sve krivo poimam, pa ako ima netko na forumu neka mi razriješi tu terminološku zbrku i skuje neki novi termin koji se ne bi uopće referirao na boga.
 
Old 26.08.2003., 13:51   #51
Smile Ateizam je uvijek konkretan!

Da pokušamo malo razbistriti pojmove!

Riječ "ateist" jako je prikladna ako je dobro definiramo. Naravno držim da svaki čovjek ima pravo na samoodređenje pa, ako ja kažem da sam ateist, moje je pravo da riječ odredim (u sadržaju i opsegu), a netko drugi je može odrediti drukčije.

Najkraće i najjednostavnije rečeno za mene to znači ne vjerovati u državne/crkvene bogove. Zato su i prve kršćane nazivali "athei" jer nisu vjerovali u državne bogove i prinosili im žrtve.

Isto tako držim da je apsolutni (bezuvjetni) ateizam besmislica isto kao i teizam, jer i on je uvijek konkretan. Jer apstraktno poricati božju egzistenciju jalov je posao, što bi reko narod, kao "musti jarca u rešeto"

Dakle "ateist" je (negativna) etiketa koju nitko nema pravo lijepiti drugom, a taj nam je običaj ostao iz vremena kada je crkva imala moć i vlast nad životima, već je pojedinac može uzeti kao svoje opredjeljenje.

U mom slučaju ja bih riječ preveo kao NESVRSTAN (baš mi se sviđa u njenom izvornom političkom značenju ) što znači da ne pripadam ni jednom (poznatom) sustavu vjerovanja (konfesiji), no ta riječ nipošto ne određuje moju vjeru. Nesvrstan, dakako ne znači neutralan, već naprosto izražava nepripadnost nijednoj vjerskoj organizaciji.
Ateizmu se ne smije pripisivati nikakvo pozitivno određenje (vjeruje i dokazuje da "bog" ne postoji, "protiv je Boga" i slične gluposti) jer on nije doktrina, nema iza sebe nikakvu organizaciju i mogu mu "pripadati" osobe vrlo različitih svjetonazora.
Žigosanje ateista, proglašavanje istih sotonskom sektom ili herezom uvijek je posao crkvenih krvopija kojima je potreban neprijatelj da bi držali stado u strahu.

Za razliku od velike većine teista koji ne mogu raspravljati o Bogu jer ih sputavaju dogme, ateist (kako ga ja shvaćam) slobodan je za najrazličitija promišljanja o smislu i svrsi svega što jest.

Naravno moglo bi se govoriti i o "dogmatičnim ateistima" (tome je težio državni ateizam u bivšoj nam državi) no meni je to besmislen pojam, jer dogmatik je dogmatik bez obzira koje si atribute dodao, a danas su, u praksi, najbliži tom pojmu "znanstvenici" koji "znaju" da Bog ne postoji.

Ako nekome smeta riječ "ateist" (a meni je sasvim simpatična) uvijek može izabrati riječ "agnostik", što ima vrlo slično značenje.

"Onaj tko vjeruje da zna, mora znati da samo vjeruje".

Najvažniji je korak (skok) u razvoju pojedinca kad shvati golemost svog neznanja. Nažalost velika većina ljudi nikada ne napravi taj korak, jer potrebno je jako puno znati da shvatimo koliko ono što još ne znamo nadmašuje ono što znamo.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 26.08.2003., 14:21   #52
Buduci da nemam znanja, a ni volje da pocnem skupljati svuu silu znanja koje o pojmovima vezanima uz religiju postoji, reci cu sto ja kad kazem da sam uvjereni ateist mislim pod tim, a neka me netko obrazovaniji uputi u to sto bih ja doista bio.

Ja NEVJERUJEM da postoji bog ili bilo sto
NATPRIRODNO, ne vjerujem u duhove, duse, metafizicke kvalitete. Smatram da je sva nadgradnja nad MATERJALNIM (u smislu kvantne fizike - dakle entiteta koji posjeduju odredjenu ENERGIJU), ili slikovit nacin opisivanja nekih slozenih materjalnih fenomena ili obicna tlapnja. Svijestan sam mogucnosti da sam u krivu, no vjerujem svojim osjetilima i matematici te kao NAJJEDNOSTAVNIJI (time i najelegantniji, sto zbog moje vjere u matematika i postaje jedini estetesko-misaoni kriterij) vidim svijet - prostor u kojem osim interreagirajuce materije od koje sam i ja sacinjen nepostoji nista drugo, a koji nikada necu moci spoznati jer sam uvijek manji od tog svijeta i uvijek zatvoren unutar njega (broj bita potrebnih da opisem svijet uvijek ce biti mnogo veci od broja bita koji mi stoje na raspolaganju da opisem svijet).

Hmm da li bi se moglo reci da sam zadrti materijalist?
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Old 28.08.2003., 18:41   #53
...
Quote:
Stribore cumezu mislim da se ne valja toliko vezati uz materijalizam kao ti, posto materijalizmom ne mozemo odrediti recimo velicinu materijalnog svemira, sto samim time pobija konstataciju da smo mi samo materijalna bica (zanemarimo kvantnu fiziku, jer gledajuci na nju nismo uopce materijalni).
Pod materjalni smatram materjalni po kvantnoj fizici. Materija kao energija, ne kao kuglice. Velicinu svemira nemozemo odrediti jer ima vise dimenija od onih u kojima smo naucili mjeriti, a najvjerojatnije i stalno ekspandira. Naravno da neke stvari ne mozemo rijesiti (pogotovo one izvan svemira, ali kako se cini da one bas ni malo ne mare za mene ili ovaj svemir, onda se ni ne opterecujem njima). Moja je stvarnost cisto materjalna, a van culne apstrakcije i ovako ostaju samo apstrakcije.
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Old 01.09.2003., 23:16   #54
Exclamation

Na isti način kako znanost pobija mnoga vjerska uporišta i vjerovanja crkve i ostalih vjerskih institucija i vjernika na takav način se ateisti pozivaju na to da ne vjeruju u ono što ne vide i što nije znanstveno dokazano.
Postoje ljudi koji vjeruju u grčke, rimske i egipaske bogove vjerujući u to ako je nekada postojao Isus Krist da je onda postojalo i ono prije njega.Tako vjerovanje postane kao moda i skoro sve liči na neku sektu koju netko osnuje, a da li će ta sekta opstati...
__________________
die of exhaustion rather than boredom.
Gastarbajter is offline  
Old 12.09.2003., 22:22   #55
Quote:
djidjimidji kaže:
Ateizam nije NE-VJEROVANJE u boga, nego je u stvari VJEROVANJE da bog stvoritelj ne postoji. Jer nije moguće ne-vjerovanje budući se opet radi samo o - vjerovanju! Dakle, i ateizam je jedna vrsta vjere! Vjera da se nema u što vjerovati.
Nešto ne štima. Početak je u redu.
Ateist (bez daljeg dokaza) VJERUJE da Bog (tj. savršeno, nesastavljeno, neraspadljivo, nepromjenjivo ... biće) NE POSTOJI!
No, to nikako nije VJERA DA SE NEMA U ŠTO VJEROVATI!

Jer vjera je vezana za postulat, polazište svijesti.
No, može li bilo koji ateist osporiti da postoji riječ Bog, da je i on sam ((tj. ateist) participira u postavljenome POJMU BOGA, da zna točno odrediti njegove atribute, i doći do tako veličanstvenih i uzvišenih zaključaka kako SAVRŠENO NE POSTOJI, NESASTAVLJENO NE POSTOJI,.... - a da JEDNOVREMENO ne afirmira postojanje Boga kao pojma i KRITERIJA SVEGA POSTOJEĆEG (koje je suprotnost - tj. nesavršeno, sastavljeno i raspadljivo, promjenjivo ...).

Ili, ovako - ateizam se vezuje uz stajalište dijalektičara "Panta rei!" (Sve se mijenja).
Samim tim, NEPROMJENJIVI/OST nije samo kriterij svega postojećeg, već postaje prvi princip METODE kojom se dijalektičar štiti od zabluda.

Mijenja li se što na stvari - ako kažemo da Bog ZA ATEISTE postaje i apsolutni kriterij svega postojećeg i privi princip metode istraživanja!?

Očito ne - ali time upravo ateist drži da Bog postoji i na ovaj način.
U zaključku - za ateistu Bog jednovremeno POSTOJI I NEPOSTOJI.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Old 06.10.2003., 13:18   #56
Post "ateist" nije znak pripadnosti ...

Quote:
daj što daš kaže:
adriatic
...dakle svak može misliti što hoće pod tom riječi,...

to je moje samoodređenje te riječi. Zašto se onda uopće trudimo nekome objašnjavati nešto riječima, kad svak može svaku riječ misliti u sadržaju i opsegu u kojem hoće.
Naravno da svak može misliti što hoće!:D

Samoodređenje se (mislio sam da je to samorazumljivo) odnosi na sebe , a ne na riječ "ateist".

No ovdje se ne radi samo o semantici. Ateisti nisu nikakva sekta, ni udruga ni išta slično, pa da se ta riječ može rabiti za pripadnost pojedinca kolektivu kao "katolik" ili "sunit" i sl.
Kako rekoh, "ateist" prvenstveno znači nepripadnost (ja bih rekao nesvrstanost), a to se ne može izjednačiti s oznakama pripadnosti. Slikovito rečeno: kada bi ateizam bio vjera (konfesija) onda bi ćelavost bila boja kose. ;)

Zadnje uređivanje adriatic : 06.10.2003. at 14:53.
adriatic is offline  
Old 06.10.2003., 20:46   #57
Re: "ateist" nije znak pripadnosti ...

Quote:
adriatic kaže:
Naravno da svak može misliti što hoće! ...

Naravno, ali tako nećemo nikud stići, osim do novih ratova, razaranja ...

A, tema je izvrsna. Zato jer je bivši režim na poseban način gušio ateizam kao vjerovanje. Postulat komi "ateizma" BILO JE NEVJERNIŠTVO. Ateizam je za današnje "katolike u prvim klupama" BIO UVJERENJE, a ne vjera.
Zato su i onda ljude dijelili na vjernike i ateiste ILI NEVJERNIKE!
Kojeg li idiotizma, koje li uvrjede. Ateista - pa nevjernik!
A više ima kršćana svih podjela i muslimana svih vrsta i td. koji NEMAJU NI IDEJU BOGA, a zbog strašne bi dubine svoje vjere čak i UBILI u ime Boga!? I to su mi onda - vjernici!
Ha, ha, ha, ha.

Ili - ako svak moće misliti što hoće, eto ja mislim da sam Isus Krst! Može li tako...?
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Old 07.10.2003., 11:52   #58
Talking Tko misli - zlo ne radi.

Za to ne trebaš ničiju privolu. Ako hoćeš budi!
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 19.10.2003., 18:47   #59
Quote:
geza kaže:

...
Teist - ateist, što to znači? Jedan vjeruje u Boga, drugi ne vjeruje u Boga!? Poanta je na " vjerovati " ! Oba vjeruju, ili ne vjeruju, u ono što ne poznaju! Koja je to razina intelektualne komunikacije ( razgovora ? ) Već sam sugerirao da se riječ Bog odkloni iz rasprave, jer nitko ne zna postoji li, ili ne postoji Bog. U tom kontekstu spomenuo sam Künga. Predložio sam da se umjesto o Bogu raspravlja o ATRIBUTIMA Boga! Možeš li Slavko odgovoriti, zašto se izbjegava govor o atributima Boga ? Može li početi raspra o atributu providnosti Boga i Čovjeka ? Što providnost znači u religijskom i svjetovnom kontekstu?
...
Geza, mene je jednostavno zanimalo što misle ateisti pod pojmom ateizam. Slažem se s tobom da je poanta u vjerovanju i da o Bogu nema smisla raspravljati.

O atributima Boga se ne može raspravljati, a i nikad se nije ozbiljnije raspravljalo iz veoma jednostavnog raloga. Naime vjernici se drže naukovanja sv. Augustina da je potrebno vjerovati bez provjeravanja; credo ut intelligam = vjerujem da bih spoznao, a nevjernicima atributi Boga nisu u sferi interesa, što je isto posve normalno.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Old 19.10.2003., 20:09   #60
Quote:
slavko kaže:
.... mene je jednostavno zanimalo što misle ateisti pod pojmom ateizam. Slažem se s tobom da je poanta u vjerovanju ...

O atributima Boga se ne može raspravljati, a i nikad se nije ozbiljnije raspravljalo iz veoma jednostavnog raloga. Naime vjernici se drže naukovanja sv. Augustina da je potrebno vjerovati bez provjeravanja; credo ut intelligam = vjerujem da bih spoznao, a nevjernicima atributi Boga nisu u sferi interesa, što je isto posve normalno.

VJERUJEM DA BIH SPOZNAO!

No, zar već otuda nije jasno kako je poanta u VJERI, polazišnome principu svijesti.
Jer (po polazištu) teisti k spoznaji kreću od VJEROVANJA da Bog postoji.

Njima su suprotni ateisti, koji znaju da se SVE MIJENJA I NIŠTA NEMA STALNOSTI, pa VJERUJU je egzistencija suprotnosti, tj. VJEČITOGA iliti NEPROMJENJIVOGA BIĆA - u ovom slučaju - NEMOGUĆA.

Nevjernici su PRIČA ZA SEBE, i - iskreno govoreći - teško je reći ima li ih više među onima što GOVORE da su ateisti ili među onima što TOVORE da su teisti, tj. religiozni.

No, - kad govorite o POSTOJANJU BOGA u onomu što je CILJ VJERE, tj. u spoznaji - ne čini mi se moralnom bilo koja od međusobn isključivih alternativa.
Naravno, teista će i dalje tvrditi kako je došao do SPOZNAJE istog onog od čega je i pošao. Dakle, on će tvrditi kako postoji upravo ono (tj. Bog) što je njegov spoznajni proces tek trebao dokazati.

Međutim, - kako se ateista može oglušiti o činjenicu da je to NEPROMJENJIVO (dakle, vječito i savršeno) BIĆE POSTALO TEMELJNI KRITERIJ VRJEDNOVANJA SVIH POJAVA SVIJETA, - TOTALITETA!?
Kako se može previdjeti egzistencija u smislu postojanja same imenice, pa pojma, pa atributa ...
Otuda ateizam u SPOZNAJNOM mora rezultirati istinom da Bog, jednovremeno, postoji i ne postoji.

Naravno, pri tomu uopće nemam namjeru prihvatiti ono službeno shvaćanje ateizma kojim se ovo vjerovanje izjednačava s nevjerništvom, a ateisti s tipovima koji su lišeni čak i ideje Boga.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.