Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2006., 20:52   #41
Quote:
illegale kaže:
I pitam se, sta je to uopce prosvijetljen? Zna li ko?
Prosvetljenje je kad ti se najednom u umu otvori 'perspektiva jednote', kad vidiš da su 'ja' i 'svet' jedno i da to 'jedno' (prividno) nastaje, traje i nestaje samo po sebi, a da se zapravo ništa ne dešava. Ukratko.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 20:52   #42
Quote:
sanjana kaže:
Prilikom 'drugog osvetljenja' postane ti jasno da je ono oduvek bilo tu, samo si propuštao da ga primetiš. 'Prosvetljenje' ne otkriva ništa novo ni nepoznato.
Izgleda kao da si upucena u tajne osvetljenja. Da te pitam, koliko ih ima? I kako se manifestiraju?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 20:55   #43
Quote:
sanjana kaže:
Prosvetljenje je kad ti se najednom u umu otvori 'perspektiva jednote', kad vidiš da su 'ja' i 'svet' jedno i da to 'jedno' (prividno) nastaje, traje i nestaje samo po sebi, a da se zapravo ništa ne dešava. Ukratko.
Znaci ti prosvjetljenje izjednacavas sa disocijacijom svijesti. Moram priznati da mi tako nesto nije napeto. Probo, simpaticna stvar, ali nista sto bi moglo sluziti kao ideal. Postoji li jos koje tumacenje pojma prosvjetljenja?

PS. Jesi li ti prosvjetljena ili si cula price?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 20:59   #44
Quote:
illegale kaže:
Znaci ti prosvjetljenje izjednacavas sa disocijacijom svijesti.
Ne znam šta je to. Bi li pojasnio?

Quote:
PS. Jesi li ti prosvjetljena ili si cula price?
Iz 'iskustva' pišem.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:03   #45
Quote:
illegale kaže:
Izgleda kao da si upucena u tajne osvetljenja. Da te pitam, koliko ih ima? I kako se manifestiraju?
Tu je perspektiva 'odvojenosti', koju karakteriše viđenje 'sebe' i 'sveta' ('sebe u svetu'), kao odvojenih i perspektiva 'jednote', koju karakteriše viđenje 'sebe' i 'sveta' kao celine ('sveta u sebi'), kao nečeg jedinstvenog, ako se može tako reći.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:04   #46
Ma nema veze s obzirom da si ti prosvjetljena. Sad kad imamo prosvjetljenu osobu, mozes li mi reci par stvari.

Jel ti sve znas i sve umijes i najzgodnija si ili sta? Po cemu se prosvjetljenost manifestira osim po lijepom osvjecaju zaljubljenosti u svemir? Mislim, i ja sam bio zaljubljen, znam kako je to lijepo kad su stvari na svome mjestu. Ali, cini mi se da nije to to. Da to samim time sto je vremenito, ne moze biti bilo kakav ultimate, vec eventualno pokazatelj ispravnosti puta. Eh da. Jesam li ja mozda prosvjetljen, a da ni ne znam?

I jeli moguce da sam nekad filozof, a nekad prosvijetljen prvenstveno ovisno o svom trenutnom emotivnom stanju? Nekako mi sve to ne drzi bas vodu, znas?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:05   #47
Quote:
sanjana kaže:
Tu je perspektiva 'odvojenosti', koju karakteriše viđenje 'sebe' i 'sveta' ('sebe u svetu'), kao odvojenih i perspektiva 'jednote', koju karakteriše viđenje 'sebe' i 'sveta' kao celine ('sveta u sebi'), kao nečeg jedinstvenog, ako se može tako reći.
OK. Kuzim taj dio. A imam i neka iskustva sa zabranjenim biljkama
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:07   #48
Eh da. Je li Sanjana jedina prosvjetljena na ovom topicu, ili ima jos netko da podijeli iskustva?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:17   #49
Quote:
illegale kaže:
Po cemu se prosvjetljenost manifestira osim po lijepom osvjecaju zaljubljenosti u svemir?
Ne manifestira se tako. Zaljubljenost je deo 'perspektive odvojenosti', jer zahteva onoga ko je zaljubljen i ono u šta se zaljubljuje, pa makar to bili i mi sami.

Quote:
Jesam li ja mozda prosvjetljen, a da ni ne znam?
Čini mi se da sam o tome već pisala na prethodnoj stranici...
Samo iz 'perspektive odvojenosti' (relativnosti, dualnosti, kako želiš) ima 'smisla' govoriti o 'prosvetljenim' i 'neprosvetljenim' ljudima, o nečem savršenom i nesavršenom, dobrom, zlom, itd. Naprosto moraš imati nešto sa čime ćeš se porediti da bi bio bilo šta od toga. U 'perspektivi jednote' iščezava podeljenost na 'tebe' i 'svet' - sve se sažima, samim tim i poništava, te je bespredmetno misliti u kategorijama 'razlikovanja' (da ih tako nazovem).

Quote:
I jeli moguce da sam nekad filozof, a nekad prosvijetljen prvenstveno ovisno o svom trenutnom emotivnom stanju?
Možeš biti oba istovremeno, zašto da ne, ako je tvoja osobnost 'filosofska'.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:21   #50
Quote:
illegale kaže:
OK. Kuzim taj dio. A imam i neka iskustva sa zabranjenim biljkama
To je tako sve prirodno i jednostavno da se nekad čudim kako ljudi 'to' ne vide, a onda se setim kako nekad ni sama nisam ništa videla, pa se onda nadam da će vremenom i drugi doći do toga da se 'toga' 'prisete'.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:23   #51
Quote:
illegale kaže:
Eh da. Je li Sanjana jedina prosvjetljena na ovom topicu, ili ima jos netko da podijeli iskustva?
Ima ih još, ali nisam sigurna da ih želiš na topicu. Sad ću ih pozvati.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:34   #52
Zvali ste, Milorde ?
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:59   #53
Quote:
vezir kaže:
Problem je prosvjetljenja sto se ne moze komunicirati, samo se moze prozivjeti.
Filozofi mogu i moraju svoja promisljanja prenijeti drugima. Filozofirati znaci
biti u aktivnom dijalogu sa svijetom. Prosvjetljenje je negacija akcije, pasivno
utapanje u svijet. To je uglavnom metoda Istoka, iako je Istok imao i filozofiju akcije,
ali to je onda bila militaristicka, stegovna filozofija samuraja i drugih ratnika.

Zapad je, s druge strane, nakon perioda misticizma srednjeg vijeka krenuo
opet s pozicija Grcke i Rima, prakticne filozofije koja nastoji objasniti zbilju ali
je i re-kreirati. Prosvjetljenje, naime, ignorira cinjenicu da se "filozofiranjem",
dakle mentalnim modeliranjem zbilje, ista zapravo i oblikuje, mijenja, redefinira.

Sa stanovista individue nije niti jedan pristup bolji niti losiji. Medjutim, uzdignut
na nivo ljudske zajednice, kreira potpuno drugacija drustva.

Ono sto svima nama treba je zapravo sinteza obaju pristupa.
Prosvjetljenje bez filozofije je naivno, filozofija bez prosvjetljenja bescutna.
Vezir, odličan post.
Komunikacija; kad filozof prenosi svoje misli riječima, tada onaj koji ove riječi sluša, nastoji "ući u glavu" filozofa. Dešifriranjem riječi, kako bi došao do misli, nastoji DOŽIVJETI filozofa, doživjeti njegove misli (zato postoje prijepori u tumačenjima riječi, jer se različito doživljavaju - doživljaj je uvijek nutarnji događaj).

Kako i kažeš, kod prosvjetljenja se radi o neprenosivom doživljaju riječima. No, prosvjetljenog se može DOŽIVJETI (kao prosvjetljenog).

Za doživljaj prvog ili drugog koristi se isto sredstvo - komunikacija, a doživljaj je dokaz postojanja komunikacije.

Osim toga, filozof komunicira i na druge načine, npr. umjetnošću, pa ne "potroši" ni riječ kako bi prenio svoj doživljaj i proizveo ga kod drugog.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 22:05   #54
Pošto prosvjetljeni ne filozofiraju obično: NEMAM ništa da kažem na ovoj temi osim ovoga što sam upravo rekao
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 22:14   #55
Quote:
illegale kaže:
Planinare, druze. Sto tebi uopce predstavlja prosvijetljenost?
Prijatelju illegale, mekoća u tvrdom svijetu, tvrdoća u mekom. Druga strana ulice.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 22:27   #56
Quote:
sanjana kaže:
To je tako sve prirodno i jednostavno da se nekad čudim kako ljudi 'to' ne vide, a onda se setim kako nekad ni sama nisam ništa videla, pa se onda nadam da će vremenom i drugi doći do toga da se 'toga' 'prisete'.
OK. S obzirom da si po vlastitim rijecima prosvjetljena i da prosvjetljenost svodis na osjecaj, ima li jos sta opako u tome? Ili je to to? Cool osjecaj?

Evo za primjer, kad te je zadnji put neko iziritiro? Kad si zadnji put ucinila dobro djelo? Kako mozes pomoci svijetu da bude bolji i kako ti mozes postati bolja osoba? Mozes li uopce ili si dosegla neku krajnost?

I na kraju, jel to osjecaj koji te prati dok citas moje postove ili te taj osjecaj prati i inace? I sta bi se dogodilo da te neko napadne i nedaj boze ajde ne tebe, vec neku drugu prosvjetljenu osobu, siluje?

Jesu li ova pitanja imalo suvisla?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 22:29   #57
Quote:
Lame Deer kaže:
Zvali ste, Milorde ?
Znaci i ti si prosvjetljen? Pa to je sjajno!
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 22:30   #58
Quote:
illegale kaže:
Znaci i ti si prosvjetljen? Pa to je sjajno!
I ti si
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 22:32   #59
Quote:
planinar kaže:
Kako i kažeš, kod prosvjetljenja se radi o neprenosivom doživljaju riječima. No, prosvjetljenog se može DOŽIVJETI (kao prosvjetljenog)
Znaci, imas iskustva sa dozivljenim prosvjetljenima. Ja ti imam samo iskustva sa pozerima koje kad malo potkopas postaju destruktivniji od prosjecne osobe kad je stjerana u kut. Valjda zbog mase krinke koju furaju. No, ne kazem da su svi takvi. Pa da te pitam, evo cisto konktretno. Jesi li siguran da si upoznao prosvjetljenu osobu? Jel taj film, ako si je upoznao, ima veze sa spokojem duse? Mislis li da je Lame Deer prosvjetljen? Meni se nekako ne cini bas
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 22:33   #60
Quote:
planinar kaže:
Prijatelju illegale, mekoća u tvrdom svijetu, tvrdoća u mekom. Druga strana ulice.
Heboga led, ovo ko da slusam Porta
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.