Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2016., 21:30   #601
Kad je promjena poslodavca onda je rok 24 sata od početka rada.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 16:04   #602
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne možeš se samo tako pojavit kod novog poslodavca, a da te prethodni nije odjavio.
To bi značilo da kod novog radiš na crno.
Da bi te novi poslodavac prijavio, stari te mora odjaviti.
Probaj se dogovoriti.

Evo sa stranica HZMO http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=154:

• podatke o početku osiguranja za osobe u radnom odnosu i s radnim odnosom izjednačenim osnovama osiguranja najranije 8 dana prije početka rada, a najkasnije prije samog početka rada kod poslodavca - izmjena 1.1.2015.

Znači ako bi počela raditi 04.07. novi poslodavac prijavu s tim datumom mora poslati najkasnije 03.07.
Meni je zadnji radni dan kod starog poslodavca 03.07. (nedjelja), a prvi radni dan kod novog 04.07. (ponedjeljak), i stari je rekao da će me onda odjaviti u ponedjeljak, da mi je dakle zadnji dan bio u nedjelju..valjda to može tako?
__________________
"If you wanna make a difference in the world, don't just be yourself - live yourself!" D.I.
lenchy2403 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 22:37   #603
Ma novi ima 24 sata da te prijavi.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 09:05   #604
kiss me, molim te za savjet. naime, nedavno su mi dostavljena 2 ugovora...jedan je bio na određeno u trajanju od 01.07-22.07, a drugi na neodređeno od 23.07. potpisala sam oba. Međutim uletio mi je odličan posao, za koji dan ću znati da li sam primljena. Mene zanima, ako u periodu prvog ugovora im dam otkaz, imam 7 dana otkaznog roka, s tim da sam mislila iskoristit godišnji umjesto otkaznog roka (ali o njima ovisi da li će pristati na to).
moje pitanje je ...ako u roku prvog ugovora dam otkaz da li vrijede pravila iz istog, mene muči šta u drugom ugovoru stoji otkazni rok od 30 dana. Da li je uopće validan ugovor (ovaj drugi) ukoliko dam otkaz npr 15.7?
nadam se da je pitanje razumljivo
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 20:01   #605
A čuj.. je l bi ti očekivala od njih da to poštuju da nisi našla novi posao?
Doduše niste u istoj poziciji ti i poslodavac, ali idi i lijepo na vrijeme reci i predaj izjavu o otkazu ugovorenog ugovora.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 14:07   #606
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A čuj.. je l bi ti očekivala od njih da to poštuju da nisi našla novi posao?
Doduše niste u istoj poziciji ti i poslodavac, ali idi i lijepo na vrijeme reci i predaj izjavu o otkazu ugovorenog ugovora.
A čuj, šta ne znaju, ne boli
Ja želim biti prema njima fer i naravno da ću im reći i najaviti odlazak 15 dana prije, ali nisam bila sigurna da li će biti problem ovi drugi ugovor.
jučer sam otišla na inspekciju pitati( jer tebe nije bilo kroz popodne pa sam bila nestrpljiva) i rekli su isto šta i ti...najavi ima na vrijeme, godišnji nek platu ili uračunaju u otkazni rok...a ako bude problema da im se obratim.

nadam se da ovi moji neće raditi probleme, sumnjam samo na utaju plaćanja godišnjeg , al probam isposlovati da ga stavu kao otkazni rok.
Hvala kiss me
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 00:12   #607
Nema na čemu. Sretno



edit: ma tu sam ja, ali se svađam po politici pa ne stignem
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 22:36   #608
Pitanje

ako je istekao rok od 15 dana za zaštitu prava nakon uručenja izvanrednog otkaza postoji li neki drugi način kojim se može ići u tužbu?
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 00:09   #609
Ne.

Rokovi su prekluzivni i ukoliko propustiš taj rok, gotova priča.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 10:19   #610
Poslodavca ne možes tužiti ni po kojoj drugoj osnovi osim toj? Nikakva gradjanska parnica i sl?

Uglavnom, možda se može tko drugi tuziti i osim poslodavca, ali to je sad duga prica u koju ne bih ulazila.

Thanks.
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 10:25   #611
Quote:
Maddie kaže: Pogledaj post
Poslodavca ne možes tužiti ni po kojoj drugoj osnovi osim toj?
Thanks.
Možeš ga tužiti i ako je prošao rok od 15 dana.

Samo što ćeš izgubiti sud 100 %.

Svako može tužiti svakoga bilo kada i za bilo što.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 11:33   #612
Možes bilo koga tužiti pa da ti se tužba odbije ili odbaci.

Mogu i tebe tuziti je se osjecam povrijedjeno tvojim postom. Mislim, ne banaliziraj. Mogao si mi odgovoriti li ne ako nešto znaš.
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 11:39   #613
Ispričavam se ako si me krivo shvatila.

Kiss ti je dobro napisala.

15 dana prođe, tužba nema šanse.

Možeš tužiti ali neće proći, kao što si sama napisala.

A ove neke druge stvari koje si samo napomenula, ako želiš,
reci o čemu se radi pa da vidimo ima li tu kakve pomoći.

Ako ne, sve pet.

Pozdrav.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 23:23   #614
Quote:
Maddie kaže: Pogledaj post
Poslodavca ne možes tužiti ni po kojoj drugoj osnovi osim toj? Nikakva gradjanska parnica i sl?

Uglavnom, možda se može tko drugi tuziti i osim poslodavca, ali to je sad duga prica u koju ne bih ulazila.

Thanks.
A koga i kako, a da je vezano uz radni odnos i povrijeđena prava iz istog? Čak i da ideš direktno na npr nadređenog, isto tako se morao odraditi obvezni dio zahtjeva za zaštit prava od poslodavca.
Eventualno ako zaista možeš nedvojbeno dokazati da to nisi bila u mogućnosti, ali ne zbog bolesti, neznanja i slično, nego da su te okolnostiu rezultat odnosa poslodavca prema radniku.
No sve je to poprilično upitnom jer onog trenutka kad u zakonskom roku na predaš zahtjev, tu priča završava.
Žao mi je.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 13:24   #615
sporazumni prekid radnog odnosa na moj zahtjev - poslodavac naknadno traži da odradim dodatno

Poštovani svi,

konkretna situacija i pitanje na mom primjeru. Zatržio sam i dogovorio sporazumni prekid radnog odnosa, dogovorio otkazni rok i datum prestanka radnog odnosa s 01.09.2016. S 01.09.2016 koristim neiskorišteni godišnji do 19.09.2016. Međutim nekoliko dana nakon definiranja gore navedenog, potpisa zahtjeva za otkazom i dostave rješenja za godišnji odmor od strane poslodavca, poslodavac traži da ostanem dodatnih cca 7dana jer uletio je novi projekt i moja stručnost je neophodna. Konkretno od 01.09.-07.09. Nudi plaćanje prekovremenog rada. Zanima me vrlo konkretno, obzirom da poslodavac treba mene nakon što smo definirali i potpisali sve potrebno, imam li zakonsko pravo tražiti otpremninu. Opcija da odbijem to odraditi ne dolazi u obzir zbog eventualne buduće suradnje, želim ostati u dobrim odnosima. Ukoliko netko ima iskustva ili saznanja o problematici bio bih zahvalan da ih podjeli.
Dan Mar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 07:33   #616
Dal se smije otkaz putem emaila smatrati urednom dostavom otkaza ako je druga strana potvrdila da je zaprimila odluku?
Cupka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 16:51   #617
Quote:
Dan Mar kaže: Pogledaj post
anima me vrlo konkretno, obzirom da poslodavac treba mene nakon što smo definirali i potpisali sve potrebno, imam li zakonsko pravo tražiti otpremninu. Opcija da odbijem to odraditi ne dolazi u obzir zbog eventualne buduće suradnje, želim ostati u dobrim odnosima. Ukoliko netko ima iskustva ili saznanja o problematici bio bih zahvalan da ih podjeli.
Imaš pravo tražiti, ali poslodavac nema zakonsku obavezu isplate jer se ne radi o poslovno uvjetovanom otkazu.
Obavezu bi imao samo onda ako ste tako unaprijed ugovorili.
I takva vrsta otpremnine, pri sporazumnom otkazu, ako se i isplaćuje ne može se isplatiti neoporezivo (plaćaju se doprinosi, porez, prirez kao i na plaću).


Quote:
Cupka kaže: Pogledaj post
Dal se smije otkaz putem emaila smatrati urednom dostavom otkaza ako je druga strana potvrdila da je zaprimila odluku?
Ako si sa poslodavcem ugovorila da ćete međusobno komunicirati s mailom, onda da.
Al trebalo bi pogledat sudsku praksu za takve slučajeve.

S obzirom da npr. sudska praksa kaže da se otkaz smatra uručenim čak i ako radnik odluku samo pročita i tako pročitanu , a ne i potpisanu, ju vrati poslodavcu, lako moguće da bi sud procjenio i da je ovakvo uručenje (s obzrimo da je potvrđeno) u skladu sa zakonom.

Nisam sto posto sigurna, točnije bi ti rekao neki odvjetnik.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 20:50   #618
Darsey hvala na odgovoru. Jasno mi je da kod sporazumnog otkaza nemam pravo na otpremninu. Stvar je u tome da poslodavac izistira da ostanem dulje od dogovorenog otkaznog roka. Dakle potreba je poslodavca nakon što smo sve dogovorili i potpisali. Razgovor o otpremnini ne prihvaća, ali obzirom da je njegova potreba jasno izražena, da li postoji zakonski način kako ishoditi otpremninu, ili da ju prekrižim. Poslodavac traži da ponovo potpišem sporazum o prekidu s drugim datumom i da mi izda novo rješenje o go s drugim datumom. Odbiti mi nije baš pametno rješenje zbog budućih odnosa.
Dan Mar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 23:41   #619
Quote:
Cupka kaže: Pogledaj post
Dal se smije otkaz putem emaila smatrati urednom dostavom otkaza ako je druga strana potvrdila da je zaprimila odluku?
Kako je potvrdila? Usmeno ili odgovorom na taj mail mailom?

Quote:
Dan Mar kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da poslodavac izistira da ostanem dulje od dogovorenog otkaznog roka. Dakle potreba je poslodavca nakon što smo sve dogovorili i potpisali. Razgovor o otpremnini ne prihvaća, ali obzirom da je njegova potreba jasno izražena, da li postoji zakonski način kako ishoditi otpremninu, ili da ju prekrižim. Poslodavac traži da ponovo potpišem sporazum o prekidu s drugim datumom i da mi izda novo rješenje o go s drugim datumom. Odbiti mi nije baš pametno rješenje zbog budućih odnosa.
Nema zakona koji bi ga zbog toga obvezao na otpremninu, ali probaj se dogovoriti za neku dodatnu cifru da to odradiš i da ti to isplati ko stimulaciju. Napravite ankes ugovora.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2016., 09:13   #620
Pozdrav! Imam jedno pitanje, da li radnik ima ikakvo pravo povući svoj otkaz ugovora o radu? Ili to ovisi o poslodavcu,tj. dobroj volji, ako se radnik želi vratiti na posao?
mariposakc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.