Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2003., 10:36   #21
Dodat ću još nešto: Krleža bi po današnjoj normi, vođen svojim "osjećajem za zareze", išao na dopunsku nastavu.

Naime, shvaćao ih je (i pisao) kao stanku za uzimanje zraka.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 15:30   #22
Quote:
stitch kaže:
Naime, shvaćao ih je (i pisao) kao stanku za uzimanje zraka.
Što fali tome?

Tako i govorimo, zar ne?

Čitajući po forumu neke tekstove u "jednom dahu", vratila bih neke u osnovnu školu gdje se uči kako se pišu zadaćnice.
Očito nisu naučili da je to znanje vrijedi za bilo koji tekst.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 16:27   #23
Quote:
Što fali tome?

Tako i govorimo, zar ne?
Ne. Inače bi se zarez stavljao i iza subjekta.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 17:24   #24
Ehej, Didi. Radujem se što te vidim.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 17:31   #25
Ehej i tebi, Stitch. Nećeš vjerovati - i meni je drago.

Inače, ja sam stalno ovdje: komp mi se ne kvari tako često kao tvoj.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 17:41   #26
Takva mi je sreća. Promijenio sam dosad grafičku karticu, hard disk i monitor.

Najbolje je od svega što sam kupovao najskuplje i najnovije uređaje koje sam mogao naći na tržištu.
Kada bih ti rekao koliko sam potrošio na računalo, ne bi mi vjerovala.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 18:55   #27
Pokušaj promijeniti kućište.

Vjerovala bih, zašto ne? Sam svoj majstor ili...?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 19:09   #28
Neprestano se čudim kako je teško naučiti pisati relativno malo "problematičnih" riječi, a nije teško u engleskom naučiti napamet pisati (gotovo) svaku riječ.


Otkrijte, vi s problemom pisanja č i ć, tu meni nedokučivu tajnu?

Tak, da se konačno odlučim učiti engleski i ne gnjavim po forumu.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 13:06   #29
Onaj koji je stotinu puta pismeniji od tebe. Da nemaš pedeset godina, poslao bih te u osnovnu školu, ondje bi napokon nešto naučila.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 17:49   #30
Quote:
Didi kaže:
Pokušaj promijeniti kućište.

Vjerovala bih, zašto ne? Sam svoj majstor ili...?
A ne, zašto postoje profesionalci s elektrotehničkog fakulteta ako ne za takve stvari?

Ne petljam se u elektroniku ako ne moram. Svi su moji zahvati isključivo softverski.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 23:42   #31
Hrvatski je pravopis:
- nesustavan,
- nedosljedan,
- nedorađen,
- mješavina svakojakih dijakronijskih i sinkronijskih utjecaja.
Ovo ne tvrdim kao frustrirana polupismena maturantica ili neharna studentica, nego kao osoba kojoj je pravopis i ljubav i kruh (aaaaa, vid me kako sam romantična i pjesnična).

Ja bih rado da ga POJEDNOSTAVNIMO, barem zato da se lakše opismenimo i da ne moram gledati kako se kultura pisanja urušava iz dana u dan... što mogu kad me to smeta .

Čuvanje ovakvog pravopisa nije čuvanje hrvatstva (kako tvrdi Road Runner - ajde si prevedi nick, ovaj: nadimak, na hrvatski, molim te, ajde tu čuvaj hrvatstvo! ), nego čuvanje naslijeđenog ćušpajza.

Ne govorim o nekoliko "problematičnih riječi" o kojima priča Simona, nego o stvarnim i konkretim pravopisnim nedorečenostima.

I još nešto: tko je vidio imat na snazi 2 pravopisa u jednoj državi? Pa nije pravopis nečija privatna prćija pa da se sjeti: Idem ja napisat pravopis, tek tolko da poberem koju paru... Bljak!

Imaš ti, Simona, praf: prije nam je bio kriv Beograd. A tko nam je sad kriv za šlamperaj?

I poslastica za kraj: na onom idiličnom plakatu za ulazak u Guinessovu knjigu rekorda pisalo je: Najveći doručak Hrvatski doručak. KAJ JE TO ZA PRAVOPIS, POBOGU?????


I nakon poslastice, pitanje za Stitcha, nakon kaj riješi kućišta, prozorišta i ina -išta: Koji zakon obvezuje novine da imaju lektora? Mislim na konkretan važeći zakon u Hrvatskoj. Znam da su prije knjige obvezno išle na lekturu prije tiska (no, razmem i da razlozi nisu bili jezikoljubni ), ali kad je to (vid sad riječi!) preregulirano?
vedrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 13:26   #32
Ja predlažem da uvedete kinesko pismo umjesto latinice. A ako se pokaže uspješnim rado ću predložiti da se i kod nas ukinu ćirilica i latinica... jer evo imamo ionako 30x2=60 slova x 2 (računam mala posebno) = 120 x 2 (pisana i štampana) = 240 znakova... Kad smo mogli toliko naučit, možemo valjda i 3000 kineskih znakova kolko je potrebno za svakodnenvi govor. Ali onda nema padeža, konjugacija, palatalizacija, sibilarizacija... Čisto znakovi.
 
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 02:21   #33
Quote:
hakigor kaže:
Ja predlažem da uvedete kinesko pismo umjesto latinice. A ako se pokaže uspješnim rado ću predložiti da se i kod nas ukinu ćirilica i latinica... jer evo imamo ionako 30x2=60 slova x 2 (računam mala posebno) = 120 x 2 (pisana i štampana) = 240 znakova... Kad smo mogli toliko naučit, možemo valjda i 3000 kineskih znakova kolko je potrebno za svakodnenvi govor. Ali onda nema padeža, konjugacija, palatalizacija, sibilarizacija... Čisto znakovi.
Hakice, ovako konstruktivni prijedlozi ostavljaju me bez daha!
vedrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 15:55   #34
Quote:
vedrac kaže:

I nakon poslastice, pitanje za Stitcha, nakon kaj riješi kućišta, prozorišta i ina -išta: Koji zakon obvezuje novine da imaju lektora? Mislim na konkretan važeći zakon u Hrvatskoj. Znam da su prije knjige obvezno išle na lekturu prije tiska (no, razmem i da razlozi nisu bili jezikoljubni ), ali kad je to (vid sad riječi!) preregulirano?
Nije mi poznato postoji li uopće takav zakon. Naime, austrijski vlasnici dnevnika u kojem radim ozbiljno razmišljaju o tome da otpuste sve lektore i redaktore, i to čim dovrše spell checker.

Nitko im dosad nije uspio objasniti - ili, bolje rečeno, to ih ne zanima - da hrvatski pravopis nije samo refleks jata ili raspodjela afrikata.

Za televiziju znam da mora imati lektore, ali je li ta uredba službena odnosno je li formulirana kao zakon, ne znam.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 16:00   #35
Imam i ja pitanje, ali za moderatore: gdje je nestao post koji je napisala fantomska Cat-Woman?

Nije da mi nedostaje, ali trebali ste onda obrisati i moj, kojim joj odgovaram. Ovako ispada da su moje riječi upućene Simoni.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 17:27   #36
To oni tebi namjerno, Stitch!

P. S. Ne bi li trebalo reći "kamo je nestao"?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 17:57   #37
Quote:
stitch kaže:
Nije mi poznato postoji li uopće takav zakon. Naime, austrijski vlasnici dnevnika u kojem radim ozbiljno razmišljaju o tome da otpuste sve lektore i redaktore, i to čim dovrše spell checker.

Nitko im dosad nije uspio objasniti - ili, bolje rečeno, to ih ne zanima - da hrvatski pravopis nije samo refleks jata ili raspodjela afrikata.
Ostala bez teksta.


Za Boga miloga, ja sam bila uvjerena da postoji neki zakon, nešto kao onaj koji nakladnike obvezuje da po jedan primjerak svega što objave pošalju NSK-u!!!
Ovo je prestrašno. Ne mogu vjerovati. Gdje bi se mogli pronaći bilo kakvi podaci o tome? Mislim na neke zakone, propise i sl. koji reguliraju nakladničke djelatnosti.
vedrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 17:59   #38
Quote:
Didi kaže:
P. S. Ne bi li trebalo reći "kamo je nestao"?
Stitch, ima Didika praf! Zbilja, trebal si napisat ili "kamo je nestao" ili "gdje je" inkriminirani post... jojojojo..
vedrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 19:08   #39
Vedrac, pokušala sam tražiti po katalogu "Narodnih novina", ali se po svemu čini da uopće nemamo zakona kojim bi se regulirala nakladnička djelatnost. Pronašla sam samo neke odluke o nakladama za tjelesno oštećenje () i kolektivni ugovor za novinsko-nakladničku djelatnost iz 1992. Zapravo, krivo sam se izrazila: imamo zakon, ali najvjerojatnije stari, još iz doba SR Hrvatske, pa smo ga 1991. godine preuzeli, zajedno s cijelim nizom ostalih zakona. Dakle, riječ je o propisu iz vremena prije 1990.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 19:41   #40
Quote:
stitch kaže:
Imam i ja pitanje, ali za moderatore: gdje je nestao post koji je napisala fantomska Cat-Woman?

Nije da mi nedostaje, ali trebali ste onda obrisati i moj, kojim joj odgovaram. Ovako ispada da su moje riječi upućene Simoni.
Upravo sam bila zbunjena na tvoj post i htjela te pitati.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.