Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2016., 23:05   #301
Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Samo u slučaju diskriminacije na poslodavcu ej da dokaže da toga nije bilo.
Kako poslodavac može dokazati da nije bilo diskriminacije?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 11:32   #302
Pisanim dokumentima kojima je poslodavac reagirao i istraživao pritužbe radnika (zaštita dostojanstva, zaštita od uznemiravanja i sl.), iskazima svjedoka i usporednim listama poslova/plaća za djelatnike na istoj poziciji kao diskriminirani radnik.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 19:44   #303
Koliko se može vidjeti iz teme, najčešće su optuživani poslodavci, pa nema smisla da se poslodavca optuženog za mobbing pita kako je istražio te optužbe. U pravilu tužitelj (onaj tko je prijavio mobbing) navodi da svjedoci neće svjedočiti u njegovu korist tj. protiv poslodavca jer se boje za svoj posao. Također rijetkost je da se netko tuži za mobbing zbog plaće, u pravilu se navodi uznemiravanje i narušavanje dostojanstva. Npr. djelatnica podnese prijavu protiv poslodavca (vlasnika firme) zbog mobinga. U prijavi navede da je poslodavac utrčao u ured (u kojem nije bilo svjedoka) i krenuo prema njoj uz riječi "ti si jebeno retardirana, kako si mogla naplatiti kg po 11kn kad dođe 80!!". Djelatnica je bila u šoku, strahu, nakon posla je otišla u liječnika koji joj je pripisao sredstva za smirenje.

Nedugo nakon te prijave ta djelatnica dobije otkaz, po njenim tvrdnjama, kako posljedica prijave.

Kako će poslodavac dokazati da nije vikao na nju niti joj rekao da je retardirana, s obzirom da nema svjedoka?

Kako će poslodavac dokazati da razlog otkaza nije lažna prijava za mobbing, već konstantne pogreške te djelatnice zbog kojih firma trpi velike financijske gubitke. Npr. predstavnik na terenu pošalje narudžbu za 10 paketa kvarljive robe koja zahtjeva hladni lanac. Ona zabunom upiše 110 paketa, logistika dobije papir, složi i isporuči tu robu. Kupac koji je naručio 10 ne želi preuzeti 110 i u tom procesu se prekine lanac i roba se pokvari.

Ona tvrdi da svak može pogriješiti i da drugi djelatnici također griješe, preskoče pokoju stavku ili pogrešno upišu neki broj (typo), ali da se njoj "puše za vratom", da joj poslodavac neprestano spočitava svaku njenu pogrešku i govori o tome kako trpi gubitke jer se ne može pouzdati u nju i sve što ona radi mora kontrolirati. Taj pritisak od strane poslodavca joj stvara stras koji joj je narušio zdravlje.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 20:57   #304
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Nisam pričao o pravima, nego o ovlastima. To su dvije različite stvari.

Kako ti nije jasno da je problem višeslojan? Nisu u istom položaju oni koji rade u državnim ili gradskim poduzećima, i oni koji rade kod privatnika. Oni koji rade za državu ili gradove su naravno u puno boljem položaju. A i između privatnih poduzeća ima jako velikih razlika u tome kakvim se poslom bave i kakva im je unutarnja organizacija.

Ako je firma privatna, i ako je čitava organizirana tako da funkcionira po principu mobbinga, onda tu pojedinac ne može puno napraviti. Ustvari, može - ako mu je cilj dobiti nekakvu novčanu odštetu i otići negdje drugdje. Ali ne može postići to da vlasnika poduzeća natjera na to da potpuno promijeni princip upravljanja firmom, koji mu donosi veliku dobit. Zato što se vlasniku više isplati platiti odštetu i poslije ga na sofisticiran način odstraniti, nego da mijenja način rada koji mu donosi veliku (u suštini nezakonitu) dobit.
Ma nitko ne veli da je lako i jednostavno, ali ti govorim da i ti imaš načina da vratiš - imaš pravo tražiti da ne radiš u doticaju osobe koja te mobbingirala, digneš ponovo tužbu za mobbing, odeš na bolovanje.. ono 2-3 tjedna radiš, pa odeš mjesec dana bolovanje i tak... pa visiš na bolovanjima i jebeš ga s prijavama i parnicama.
Ja mogu duže. Vjeruj mi.

Quote:
Uostalom, pročitaj što je napisala Jelena - spor je dobila, ali je na kraju svejedno otišla, jer, iako joj se položaj možda malo popravio, nije se popravio dovoljno da bi tamo mogla normalno funkcionirati. A radila je u MVP, znači, državnoj instituciji. Kod privatnika je puno gora situacija.
Di? Šta? Je l mi nešti promaklo?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 15:38   #305
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ma nitko ne veli da je lako i jednostavno, ali ti govorim da i ti imaš načina da vratiš - imaš pravo tražiti da ne radiš u doticaju osobe koja te mobbingirala, digneš ponovo tužbu za mobbing, odeš na bolovanje.. ono 2-3 tjedna radiš, pa odeš mjesec dana bolovanje i tak... pa visiš na bolovanjima i jebeš ga s prijavama i parnicama.
Ja mogu duže. Vjeruj mi.



Di? Šta? Je l mi nešti promaklo?
Ali ne pišem o koliko-toliko normalnim firmama, gdje je mobbing sporadična pojava, vezana uz nekog određenog rukovoditelja koji zloupotrebljava svoje ovlasti. Govorim o poduzećima u kojima je mobbing poželjan sastojak radnog procesa, znači nešto što je sustavno uvedeno i podržavano od strane vlasnika. Kao npr. kod onog Bosa, ili kako se već zove taj veletrgovac iz Slavonije.

Napisala je da su je nezakonito otpustili iz MVP, i da su je zastrašivanjem pokušali natjerati da odustane od tužbe za nezakoniti otkaz (što je čisti mobbing). Ona ipak nije odustala, tužila je i dobila spor. Na posao su je morali vratiti, ali je na kraju ipak sama otišla, jer nije više željela podnositi radne uvjete koji su tamo vladali. A koji su očito ostali isti, unatoč tome što je ona dobila spor i što su znali da s njom nema šale.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 13:07   #306
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Npr. djelatnica podnese prijavu protiv poslodavca (vlasnika firme) zbog mobinga. U prijavi navede da je poslodavac utrčao u ured (u kojem nije bilo svjedoka) i krenuo prema njoj uz riječi "ti si jebeno retardirana, kako si mogla naplatiti kg po 11kn kad dođe 80!!". Djelatnica je bila u šoku, strahu, nakon posla je otišla u liječnika koji joj je pripisao sredstva za smirenje.
A gdje je tu diskriminacija?

Napisao sam da mora dokazivati u slučaju diskriminacije.
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 14:57   #307
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Kao npr. kod onog Bosa, ili kako se već zove taj veletrgovac iz Slavonije.
I kao što vidimo i tom Bosi se stalno na kraj i to vrlo brzo. Trebalo je samo progovoriti.
Trebalo je pomaknuti se s mjesta, prestat bit žrtva i šutit, jer na kraju najlakše je kukati i ne poduzimati ništa.

Quote:
Napisala je da su je nezakonito otpustili iz MVP, i da su je zastrašivanjem pokušali natjerati da odustane od tužbe za nezakoniti otkaz (što je čisti mobbing). Ona ipak nije odustala, tužila je i dobila spor. Na posao su je morali vratiti, ali je na kraju ipak sama otišla, jer nije više željela podnositi radne uvjete koji su tamo vladali. A koji su očito ostali isti, unatoč tome što je ona dobila spor i što su znali da s njom nema šale.
Zašto? AKo ju je netko nastavio tlačiti - prijavu unutar firme, pa tužbu.
Pa malo na bolovanje.
Pa se vratiti, pa opet ako te ko zajebava - prijava.
Pa opet malo bolovanje.
Pa malo u novine.
Di je problem?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 15:14   #308
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
I kao što vidimo i tom Bosi se stalno na kraj i to vrlo brzo. Trebalo je samo progovoriti.
Trebalo je pomaknuti se s mjesta, prestat bit žrtva i šutit, jer na kraju najlakše je kukati i ne poduzimati ništa.



Zašto? AKo ju je netko nastavio tlačiti - prijavu unutar firme, pa tužbu.
Pa malo na bolovanje.
Pa se vratiti, pa opet ako te ko zajebava - prijava.
Pa opet malo bolovanje.
Pa malo u novine.
Di je problem?
Bosi se nije stalo na kraj. Žena je dobila otkaz. I to perfidno, kao tehnološki višak. Jedino što su ga osramotili u novinama, zato što očito nije dovoljno utjecajan da spriječi objavljivanje takvih članaka.

A ako sud kojim slučajem tu ženu i vrati na posao (a vjerojatno neće, jer je frajer, pazi sad - zatvorio čitavu trgovinu u kojoj je radila pod izlikom da je ta trgovina bila nerentabilna), sjeti se na kakvom radnom mjestu je bila zaposlena. Na takvom gdje će joj bez problema narihtati pušku u obliku nekog manjka u blagajni ili će se veliki broj "kupaca" odjednom početi žaliti na njezin rad i ponašanje ili nešto treće, četvrto ili peto. Ne misliš valjda da će je nakon svega pustiti da normalno radi?

A ona je još imala i sreće - njoj su barem htjeli u novinama objaviti njezin iskaz - postoje brojni ljudi koji nisu bili te sreće, jer je poslodavac bio previše utjecajan.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 00:29   #309
Žena može dignuti i tužbu zbog mobbinga i pobrati finu lovu.

Sve se može kad se hoće.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 16:01   #310
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Žena može dignuti i tužbu zbog mobbinga i pobrati finu lovu.

Finu lovu? A kolika je najveća svota dosuđena u RH kao odšteta za mobbing?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 23:17   #311
Ja znam za jednu nepravomoćnu od 250k kuna... ima tome koja godina. Ne znam kako je poslije završilo.
Moraš znati da dobar dio tužbi završava nagodbom, pa zato ne ulazi u statistiku i nisu poznati iznosi.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 14:03   #312
Ne znam gdje da napišem pa ću na ovdje probati.Ne radi se o mobbingu nego mi treba jedna informacija. Naime na sezonskom sam radu i pri dogovoru za posao sam u razgovoru dogovorila osnovnu platu 4300 kn plus rad nedjeljom noćni sati i praznici odmah plaćeni i višak sati u preraspodjelu,,hrana i spavanje na njihov trošak.Na ugovoru piše da je plaća utvrđena kolektivnim ugovorom i ne piše visina plate. dobila sam platu od 4050 kuna i na moje usmenu žalbu rečeno mi je da je osnovica za moje radno mjesto 3800 kuna. Par osoba koje imaju isto radno mjesto kao ja dobile su 4500 plate. Ali da bi mi začepili usta dali su mi nekoliko stotina kuna bonusa jer sam dobra radnica što jesam. E sad ono što me naviše zanima, naime rečeno mi je hrana i spavanje na njihov račun i nigdje na ugovoru nema niti da je smještaj i hrana na trošak poslodavca a na platnoj listi ja kao i ostali koji su van mjesta prebivališta imaju osobni odbitak za hranu i spavanje, na primjer ja imam odbitak od 1800 kuna na platnoj listi 1300 kuna za smještaj i 500 kuna za hranu (ako se to hranom more nazvati) Zanima me je li to neka muljaža povreda prava muljalnje poreza ili ostalo i imam li osnove za prijavu inspektoratu rada
dislekticarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 16:46   #313
Neda mi se listati. Kako se dokaže mobing? Sumnjam da se tu nalaze svjedoci jer se boje valjda za radno mjesto,snimka?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 19:32   #314
Quote:
dislekticarka kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje da napišem pa ću na ovdje probati.Ne radi se o mobbingu nego mi treba jedna informacija. Naime na sezonskom sam radu i pri dogovoru za posao sam u razgovoru dogovorila osnovnu platu 4300 kn plus rad nedjeljom noćni sati i praznici odmah plaćeni i višak sati u preraspodjelu,,hrana i spavanje na njihov trošak.Na ugovoru piše da je plaća utvrđena kolektivnim ugovorom i ne piše visina plate. dobila sam platu od 4050 kuna i na moje usmenu žalbu rečeno mi je da je osnovica za moje radno mjesto 3800 kuna. Par osoba koje imaju isto radno mjesto kao ja dobile su 4500 plate. Ali da bi mi začepili usta dali su mi nekoliko stotina kuna bonusa jer sam dobra radnica što jesam. E sad ono što me naviše zanima, naime rečeno mi je hrana i spavanje na njihov račun i nigdje na ugovoru nema niti da je smještaj i hrana na trošak poslodavca a na platnoj listi ja kao i ostali koji su van mjesta prebivališta imaju osobni odbitak za hranu i spavanje, na primjer ja imam odbitak od 1800 kuna na platnoj listi 1300 kuna za smještaj i 500 kuna za hranu (ako se to hranom more nazvati) Zanima me je li to neka muljaža povreda prava muljalnje poreza ili ostalo i imam li osnove za prijavu inspektoratu rada
pa sta si ti uopce potpisivala?

jesi procitala ugovor prije potpisivanja?

na stranu kaj su usmeno obecavali brda i doline.
mari_2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 20:29   #315
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Molim?
I ti i poslodavac imate jednaka, zakonom zagarantirana prava.
Dapače, što se tiče zakona ti si u boljem položaju.
Poslodavac te dislocira u poslovnicu udaljenu 70 km.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ja znam za jednu nepravomoćnu od 250k kuna... ima tome koja godina. Ne znam kako je poslije završilo.
Moraš znati da dobar dio tužbi završava nagodbom, pa zato ne ulazi u statistiku i nisu poznati iznosi.
Volio bih vidjeti koji je to sud u kojem predmetu presudio toliko novaca za mobbing. Ljudi ne dobivaju te novce nakon višegodišnjih radnih sporova, a ne za mobbing. Uostalom, to je nepravomoćna presuda.

Je li to ovaj slučaj?

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...enticu/680629/

Ovo je realnost, ove svote:

http://zadarski.slobodnadalmacija.hr...brojati-do-pet

A te priče o nagodbama su samo to - priče. Niti jedan poslodavac u Hrvatskoj neće ići na nagodbu, pogotovo tako "veliku" tipa 100 000 kn, 200 000 kn iz jednostavnog razloga što mu je isplativije povlačiti se po sudu, pa sve i da izgubi i da mora platiti sudske troškove, jeftinije mu je od takve nagodbe, jer će sud dosuditi iznose do 30 000 kn.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 19:01   #316
Smije li se snimati potajno mobbing?
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 20:13   #317
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Volio bih vidjeti koji je to sud u kojem predmetu presudio toliko novaca za mobbing. Ljudi ne dobivaju te novce nakon višegodišnjih radnih sporova, a ne za mobbing. Uostalom, to je nepravomoćna presuda.

Je li to ovaj slučaj?

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...enticu/680629/

Ovo je realnost, ove svote:

http://zadarski.slobodnadalmacija.hr...brojati-do-pet

A te priče o nagodbama su samo to - priče. Niti jedan poslodavac u Hrvatskoj neće ići na nagodbu, pogotovo tako "veliku" tipa 100 000 kn, 200 000 kn iz jednostavnog razloga što mu je isplativije povlačiti se po sudu, pa sve i da izgubi i da mora platiti sudske troškove, jeftinije mu je od takve nagodbe, jer će sud dosuditi iznose do 30 000 kn.
Da li mi se čini, ili se mobbing u 90% slučajeva odvija u državnim firmama, odnosno na fakutetima, u srednjim školama, raznim zavodima i ministarstvima?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 00:50   #318
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Poslodavac te dislocira u poslovnicu udaljenu 70 km.

Volio bih vidjeti koji je to sud u kojem predmetu presudio toliko novaca za mobbing. Ljudi ne dobivaju te novce nakon višegodišnjih radnih sporova, a ne za mobbing. Uostalom, to je nepravomoćna presuda.

Je li to ovaj slučaj?

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...enticu/680629/

Ovo je realnost, ove svote:

http://zadarski.slobodnadalmacija.hr...brojati-do-pet

A te priče o nagodbama su samo to - priče. Niti jedan poslodavac u Hrvatskoj neće ići na nagodbu, pogotovo tako "veliku" tipa 100 000 kn, 200 000 kn iz jednostavnog razloga što mu je isplativije povlačiti se po sudu, pa sve i da izgubi i da mora platiti sudske troškove, jeftinije mu je od takve nagodbe, jer će sud dosuditi iznose do 30 000 kn.
Ne, nije to taj slučaj. Ovaj za koji ja znam je nešto stariji.

A gel, šta sad da se ja s tobom navlačim, kad ti tvrdiš da su nagodbe priče. Ja sam imala nagodnu. Znam još nekoliko ljudi, di sam pratila, da su imali nagodbe.
Ne kužim baš logiku da se nekome isplati izgubiti, platiti troškove - i cifru koju dosudi sud
Osim što neće proći ništa jeftinije, još će imati i javnu presudu. I zato se rješava nagodbom. Svaka nagodba ima klauzulu tajnosti.
I još nešto - kod nagodbe nema sudskih troškove. U slučaju nagodbe odvjetnik tužitelja uzima postotak od dogovorene cifre.

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Da li mi se čini, ili se mobbing u 90% slučajeva odvija u državnim firmama, odnosno na fakutetima, u srednjim školama, raznim zavodima i ministarstvima?
U dječjim vrtićima je strahoviti mobbing i u osnovnim školama.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 10:41   #319
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Da li mi se čini, ili se mobbing u 90% slučajeva odvija u državnim firmama, odnosno na fakutetima, u srednjim školama, raznim zavodima i ministarstvima?
Dobro ti se čini, takava mjesta su raj za zlostavljače, a najčešće je to toliko dobro umreženo da bilo kakva prijava završi loše po zlostavljanu osobu. Ali ja i dalje smatram da treba prijaviti i boriti se.

Privatnik te se brže riješi.

I ja znam za par slučajeva nagodbe, ali su sve bili iznosi ispod 100 000 kuna.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 21:30   #320
Danas je šef izgubio totalno živce i gurnu me...imam svjedoke da je to učinio van svake pameti.
Dakle?
Ljudi se boje...naravno šefova i svog posla.
Privatna je firma i zlostavlja me vlasnik firme.
Nemam se kome žaliti, osim tražiti pravdu na drugi način.
Obzirom da se mobbing po novom Zakonu o radu smatra kaznenim dijelom, a osobito ako vas netko gurne, pa i malo..mislim da se ovaj opasno igra. Ili je lud. A jedan sud sličan ga čeka...već je kazneno prijavljen.
Dakle...treba li takvima dati dozvolu da godinama time što nekome "daju posao", a usput potkradaju državu gdje i kako stignu dozvoliti da se i dalje bahate i šepire...jer to im se dozvoljava. Šutnja i strah je njihovo oružje.

A realno su to obične pizde od ljudi. Ljudi bez karaktera, srama, ljudskosti i dostojanstva. Fuj. Obična prizemna gamad.

Mislim da treba ljude početi opako kažnjavati. Ovaj današnji svijet je postao pakao kojim vladaju nasilnici, lopovi i ljudi koji vas koriste samo dok vas trebaju ili dok im je to zabavno. A onda vas ugnjetavaju godinama.
__________________
"Ljubav je poput rata:lako ju je započeti, ali vrlo teško zaustaviti."
jelena1777 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:58.