Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2013., 20:48   #121
Quote:
rupelstilski kaže: Pogledaj post
imamo mi svakakvi medova,mislim da malom paše najviše medljikovac tj sumski med nabavili iz G ,KOTARA boga mi i gorsko kosta ,pai onaj sa matičnom mljeci mu čist solidno ide i to ne jedna zlićica kad navali jao moram ga skrivat u neki lonac znam da tam nebu iskal haha bagremek mu dajem u jesen ka pocnu prehlade ,kesten mi je pre jak navek me zeludac zaboli ,volimo mi i dobro livadu al je dugo nisam jela nekak mi se okus pokvaril kaj ja znam nije to ono kaj ja pamtim od djetinjstva a kaj se moze sam nek bu pćelica i svima bu dobro. a di morem kupit vaš med.kaj imate sam bagrem ili? a delate mozda i medicu?haha
1. prvi med može biti od uljane repice - on je bijel poput svinjeke masti i brzo se ušećeri ,
2. najviše meda može biti od bagrema , ako je godina dobra kao ova ,
3. livadski med + kombinacija dijela grmlja ,
4. lipa ,
5. kesten ,
6, suncokret ,
7 . medljika - to je kada dio kukaca na list izlučuju kao rosu koja je slatka ,
8 - za mediteranske biljke neznam koliko mede - prekrasan sam med jeo u Libiji našavši pčele u kamenu , druge su bile ušle u dio konstrukcije kamiona - nismo mogli do meda bez rezanja - nismo to radili .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 07:42   #122
Quote:
rupelstilski kaže: Pogledaj post
,pai onaj sa matičnom mljeci mu čist solidno ide
Med sa matičnom mliječi je podvala. Matična mliječ se potpuno uništi/rastoči u medu za nekoliko dana.


Quote:
a di morem kupit vaš med.kaj imate sam bagrem ili? a delate mozda i medicu?haha
A gdje živiš, koje mjesto?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 10:52   #123
Onda jel bagrem još radi???
Ja idem danas u kontrolu da vidim kakvo je stanje. U srijedu je bio nastavak i pol napunjen a po vagama vidim da je i četvrtak i petak prosjek unosa oko 4 kile . U srijedu je bio glavni dan, na jednoj vagi 9,7 kila unosa (nije moja ali vesele takve vjesti)....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 13:48   #124
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Onda jel bagrem još radi???
Ja idem danas u kontrolu da vidim kakvo je stanje. U srijedu je bio nastavak i pol napunjen a po vagama vidim da je i četvrtak i petak prosjek unosa oko 4 kile . U srijedu je bio glavni dan, na jednoj vagi 9,7 kila unosa (nije moja ali vesele takve vjesti)....
U brdskoj Slavoniji još je u punom cvatu , ovisi o položaju u šumi .

Nikada nisam vidio ovako velik i krupan cvijet , grane su posavijane .

Na 3 parcele poljoprivrednog zemljišta , koje nije više bilo pogodno za obradu sa mehanizacijom , posadio sam većinom bagrem .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 21:51   #125
najzdraviji med

jesu li svi medovi isti,moze mi netko malo opisati razliku izmedu bagremovog,kestenovog i cvjetnog(livadnog) ? koji bi bio najzdraviji za mlade osobe od 18 godina?
samojednopitane is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 00:48   #126
Quote:
samojednopitane kaže: Pogledaj post
jesu li svi medovi isti,moze mi netko malo opisati razliku izmedu bagremovog,kestenovog i cvjetnog(livadnog) ? koji bi bio najzdraviji za mlade osobe od 18 godina?
bagremov med je žut, blag i najpopularniji

kestenov je taman, manje sladak od bagremovog

cvjetni - ovisi sa kojih livada

ima još - lipov med, med od vrijeska...
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 07:29   #127
Quote:
rupelstilski kaže: Pogledaj post
imamo mi svakakvi medova,mislim da malom paše najviše medljikovac tj sumski med nabavili iz G ,KOTARA boga mi i gorsko kosta ,pai onaj sa matičnom mljeci mu čist solidno ide i to ne jedna zlićica kad navali jao moram ga skrivat u neki lonac znam da tam nebu iskal haha bagremek mu dajem u jesen ka pocnu prehlade ,kesten mi je pre jak navek me zeludac zaboli ,volimo mi i dobro livadu al je dugo nisam jela nekak mi se okus pokvaril kaj ja znam nije to ono kaj ja pamtim od djetinjstva a kaj se moze sam nek bu pćelica i svima bu dobro. a di morem kupit vaš med.kaj imate sam bagrem ili? a delate mozda i medicu?haha
Fala Bogu pa je bagremova paša bila odlična, i bagrema imam ko u priči. Naravno, ima se i propolisa , ali i fine domaće medice...
__________________
Bolje je zbog Parkinsa malo proliti,nego zbog Alzheimera zaboraviti popiti...:)
Sandinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 09:01   #128
Da li tko od vas prodaje pčelinji vosak?

Ako ima tko da bi prodao 10-20 dag, ja bi molila da mi se javi na pp. Hvala.
__________________
svakog jutra budi svjestan da možda nećeš preživjeti dan, a svake večeri da možda nećeš preživjeti noć
mišel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 21:18   #129
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
bagremov med je žut, blag i najpopularniji

kestenov je taman, manje sladak od bagremovog

cvjetni - ovisi sa kojih livada

ima još - lipov med, med od vrijeska...
da ali koji je najzdraviji?
samojednopitane is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 00:07   #130
Quote:
samojednopitane kaže: Pogledaj post
da ali koji je najzdraviji?
svi su zdravi, ovisi za kaj ti treba
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 12:46   #131
Quote:
mišel12 kaže: Pogledaj post
Da li tko od vas prodaje pčelinji vosak?

Ako ima tko da bi prodao 10-20 dag, ja bi molila da mi se javi na pp. Hvala.
Odeš do dučana koji prodaje pčelarsku opremu i kupiš satnu osnovu (70 kn kila).
Pretopiš i to je to..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 10:25   #132
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Odeš do dučana koji prodaje pčelarsku opremu i kupiš satnu osnovu (70 kn kila).
Pretopiš i to je to..
Previše mi je 1 kg, treba mi manje i u mojoj selendri nema trgovina sa pčelarskom opremom.
__________________
svakog jutra budi svjestan da možda nećeš preživjeti dan, a svake večeri da možda nećeš preživjeti noć
mišel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 16:09   #133
Quote:
mišel12 kaže: Pogledaj post
Previše mi je 1 kg, treba mi manje i u mojoj selendri nema trgovina sa pčelarskom opremom.
pa ne kupuješ kilu, to ti je cjena za kilu. kupiš kolko ti treba, u kilu ti ide 11-12 satnih osnova dakle tebi bi bile dovoljne dvije...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 10:59   #134
Zanima me da li znate glikemijski indeks raznih vrsta meda?

Trazio sam po internetu, ali nisam uspio naci GI od lipe, cvjetni, livadni, bagremov, itd.
zlrjgnhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 11:58   #135
Quote:
zlrjgnhh kaže: Pogledaj post
Zanima me da li znate glikemijski indeks raznih vrsta meda?

Trazio sam po internetu, ali nisam uspio naci GI od lipe, cvjetni, livadni, bagremov, itd.
Pa glikemiski index za med opčenito je 90 a sortnost meda tu vjerovatno ne igra neku veliku ulogu. Sortnost meda se dobiva količinom peluda određene biljke u samom medu a pelud ne utiče na količinu šečera u samom medu. A glikemiski index je vjerovatno ovisniji o količini šečera nego o vrsti peluda u određenom medu...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 06:13   #136
Na nekoliko stranica sam pronasao da je recimo bagremov med GI oko 35, dok je prosjek GI meda oko 75.

I kazu da svaki med ima svoj poseban GI, od priblizno 30 do 90, sto je velika razlika.

Zato i pitam ako netko zna, jer nisam uspio nigdje naci?

Vazno je za dijabeticare.
zlrjgnhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 09:18   #137
Quote:
zlrjgnhh kaže: Pogledaj post
Na nekoliko stranica sam pronasao da je recimo bagremov med GI oko 35, dok je prosjek GI meda oko 75.

I kazu da svaki med ima svoj poseban GI, od priblizno 30 do 90, sto je velika razlika.

Zato i pitam ako netko zna, jer nisam uspio nigdje naci?

Vazno je za dijabeticare.
Ne mogu različite vrste meda imati bitno drugačiji GI.
Svi medovi sadrže 77-85% šećera , fruktoze i glukoze . 5-6 % su minerali, pelud, propolis i enzimi, ostalo je voda. Nema tu nekih velikih odstupanja za razne vrste meda u količini šećera, pa ne vidim da bi GI mogao toliko oscilirati.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 06:46   #138
To sam i ja mislio dok nisam malo vise pretrazio internet.
Bagremov med ima najmanji GI, ostali idu prema gore.
zlrjgnhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 20:59   #139
Quote:
zlrjgnhh kaže: Pogledaj post
To sam i ja mislio dok nisam malo vise pretrazio internet.
Bagremov med ima najmanji GI, ostali idu prema gore.
Daj nam kakav link na te tvrdnje.

Gledaj, to su vjerojatno najobičnija gluperdanja.
Da bagremov med ima GI 30, to bi bilo jako dobro poznato.

Ne vidim da bi ono malo različitih sastojaka moglo donijeti neku bitnu razliku.

Osim toga, ne postoji potpuno čisti med. Pčela ide na svaki cvijet. Bagremov jest vjerojatno najčišći, jer kad bagrem zamedi, pčele idu ravno na njega, ne obraćaju pažnju na drugo. Ali u saću je uvijek i meda od prije, ili nanesu i nakon bagrema.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 06:27   #140
Google gi index of acacia honey pa ces vidjeti, puno je linkova da ih ovdje stavljam.
zlrjgnhh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.