Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2002., 03:29   #1
Smrtna kazna?

Da znam, znam... vec je ta tema bila 657 puta... no ponavljanje je majka znanja... i zato idemo jos jednom...

Da li ste za ili protiv smrtne kazne?

No posto je ovo ipak podforum filozofija... a ne neki cosmo upitnik mi se ne budemo zadovoljili odgovorima poput DA i NE nego argumentirano...zasto DA ili zasto NE?
 
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 04:18   #2
NE smrtnoj kazni

A argumenti su:

1. Mogucnost pogubljenja nevine osobe - greska pravosudnog sistema se ne moze ispraviti.
2. Nije dokazano da smrtna kazna utjece na prevenciju buducih umorstava, dakle jedini motiv je osveta
3. Vecina ljudi bliske zrtvi (pretpostavimo da je smrtna kazna uslijedila zbog ubistva) se ne osjeca bolje nakon pogubljenja. Znaci sama osveta ne donosi mir obitelji zrtve, i svakako ne ozivljava zrtvu.
4. Oduzimanjem zivota drzava sebe izjednacava s ubicom kojeg kaznjava.
5. Mogucnost pogubljenja nevine osobe (vrijedi spomenuti vise puta)
6. Vidi pod 5...
T.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 05:09   #3
Ja sam u principu protiv smrtne kazne....ALI... ne znam kako bih se osjecala da neki serijski ubojica prvo muci pa onda sadisticki ubije nekog od mojih najmilijih. Da nemam nikakve dvojbe da je to napravio doticni covjek, imam osjecaj da bih ga ja sama zadavila.
Mislim da je lako prodavat liberalnost dok se nesto ne dogodi tebi ili tvojima, a onda... Tko zna kako bi svaki od nas reagirao.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 08:02   #4
eh , eto mene opet na skliskom terenu

fakat pocinjem zvucati kao zadnji divljak
ali , da smrtnoj kazni

u slucaju kad je neupitno da je okrivljeni zaista pocinio djelo za koje je takva kazna predvidena (ubojstvo , pedofilija ,terorizam , ...)
stvarno mi ne pada na pamet ni jedan razlog zasto bi nekog takvog zelio ostaviti na zivotu i jos ga hraniti i cuvati i lijeciti
postoji mnogo starih i djece kojima je taj novac potrebniji

a sto se tice drzave kao ubojice - nisam bas primijetio da ju to nesto boli , pogotovo kad se radi o interesima politicara
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 08:07   #5
Da

Quote:
Originally posted by Kiki
Ja sam u principu protiv smrtne kazne....ALI... ne znam kako bih se osjecala da neki serijski ubojica prvo muci pa onda sadisticki ubije nekog od mojih najmilijih. Da nemam nikakve dvojbe da je to napravio doticni covjek, imam osjecaj da bih ga ja sama zadavila.
Mislim da je lako prodavat liberalnost dok se nesto ne dogodi tebi ili tvojima, a onda... Tko zna kako bi svaki od nas reagirao.

To je i razlika između prava i linča, između zakona i bezakonja, između civilizacije i barbarstva (ovo zadnje treba shvatiti sa zadrškom).
Svi bi mi povješali zločince, da društvo nije uvelo prešutni sporazum zvan "život u civiliziranoj skupini" sa kojim se pojedinac složio.
Zapravo nitko ga nije pitao jer su pravila ponašanja nastala prije njega, očekivana su i uvriježena u ljudskoj zajednici.

Kršenje pravila dovodi od sankcija.


Pravila i običaji koji uređuju međusobne odnose pojedinaca u društvu dobivaju strukturu zakona kada politička elita uredi ekonomske, obiteljske, kulturne, političke, opće strukturne odnose
u državi.

Kazna uvijek ima i odgojnu funkciju, zapravo nameće strah u normalnog pojedinca da se ne bi poticalo na izvršavanje nedjela.


Ubiti ili ne?

Teško je reći, u svakom slučaju država- pravo i zakon su ti koji određuju vlastita sredstva zaštite pa bila ona i toliko drastična kao smrtna kazna.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 08:41   #6
Re: NE smrtnoj kazni

Quote:
Originally posted by T.C.
A argumenti su:

1. Mogucnost pogubljenja nevine osobe - greska pravosudnog sistema se ne moze ispraviti.
2. Nije dokazano da smrtna kazna utjece na prevenciju buducih umorstava, dakle jedini motiv je osveta
3. Vecina ljudi bliske zrtvi (pretpostavimo da je smrtna kazna uslijedila zbog ubistva) se ne osjeca bolje nakon pogubljenja. Znaci sama osveta ne donosi mir obitelji zrtve, i svakako ne ozivljava zrtvu.
4. Oduzimanjem zivota drzava sebe izjednacava s ubicom kojeg kaznjava.
5. Mogucnost pogubljenja nevine osobe (vrijedi spomenuti vise puta)
6. Vidi pod 5...
stvarno nema potrebe da izvrcem ovaj post kad upravo isto mislim
tko se to moze igrati boga i, sa sigurnoscu u ispravnost odluke, oduzeti tudji zivot....bez obzira na pocinjeno kriminalno djelo
nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 09:23   #7
T.C.! Ni ja to ne bih bolje napisao.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 13:46   #8
pa sad...

da nema one mogucnosti da se pogubi nevina osoab, definitivno bih bio za smrtnu kaznu, obzirom da je kod nas jedina preostala mogucnost zatvor. koji ne funkcionira.

smatram da je bedasto nekom ubojici, silovatelju itd. pruzati sve pogodnosti osim slobode izlaska... ali sad nemam vremena elaborirati.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 13:52   #9
...ooOoo...

Ja sam za smrtnu kaznu, ali ne baš svakom, npr. za neke masovne ili serijske ubojice, ili za neke ljude koji naredjuju takve stvari.

Uglavnom za one ljude koji su drugima oduzeli život, osim ako nije bilo slučajno ili u samoobrani.

Uostalom, ima više smisla smrtna kazna nego doživotni zatvor.
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 18:38   #10
Smrtna kazna da.

Razlozi sa smrtnu kaznu.

1. Pojedini zločini su jednostavno tako gnusni da ih treba najstrože sankcionirati (višestruka ubojstva, silovanje, pedofilija, terorizam)

2. Polazeći od pretpostavke da su ljudski životi jednako vrijedni ne osuditi na smrt nekog ubojici ili tek višestrukog ubojicu znači da njegov život "više vrijedi" od života nevine žrtve.

3. Pojava recidiva kod težih zloćinaca. Kod ubojica oko 30%, pedofila i silovatelja čak do 90%-studiram pravo pa od tuda znam navedene brojke. Znači dali je bolje nekoga (ko je zaslužio-vidi pod 1 i 2) ubiti ili mu ostaviti mogučnost da kad prije ili kasnije, pod ovim ili onim uvijetima izađe na slobodu da ponovo upropasti ili uništi nečiji život?-Srđan Mlađan-Sisački monstrum.

4. Cijena smještaja dugogodišnjeg smještaja takvih osuđenika. Ti novci bi se mogli bolje iskoristiti.

5. pitajmo obitelj policajca kojeg je ubio onaj Srđan Mlađan dali bi voljela da mu je prva kazna bila smrtna ili samo zatvor iz kojeg je izašao i napravio što je napravio? Doduše bio je maloljetnik ali shvaćate što želim reči.

6. Ponavljam-postoje tako gnusni zloćinci koji su počinili takve strahote da im se jednostavno nemože i nesmije oprostiti-gornjoj listi bi dodao ratne zločionce.

Sigurno bi se sjetio još pokoji razlog ali žurim. O tome više drugi put.
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 20:02   #11
NE

Po meni nitko nema pravo uzeti tuđi ljudski život, a što je još gore zaogrnuti ga u plašt legalnosti putem zakona.
Koliko god gnjusni zločini bili koje je krivac počinio ti su zločini UVIJEK dijelom i zločini cjelokupne zajednice koja se u tim trnucima "zgražava".
Gdje je bila ta "brižna " zajednica tijekom procesa u kojem je taj zločinac kreiran, pa volio bih vidjeti jedno sretno i voljeno dijete koje je izraslo u monstruoznog serijskog ubojicu.
Naravno da je uvijek lakše detektirati i osuditi posljedice i izabrati najlakši način - ukloniti kukolj iz žita, nastaviti s legalistički opravdanim licemjerjem.
konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 21:15   #12
PROTIV smrtne kazne

Ja sam protiv smrtne kazne i smatram je činom osvete koji nema nikakvu razumnu svrhu.
Ne vidim na koji način izvršenje smrtne kazne umanjuje gubitak obitelji žrtve tog zločinca. (Vidim samo da ljudi koji razmišljaju na sličan način - griješe.)

Bez obzira koliko zločin bio gnjusan i zločinac "nepopravljiv", smrtna kazna je ipak samo izraz nemoći društva da funkcionira na humanijim principima.

Postavlja se pitanje porijekla zločina, pitanje rađa li se čovjek kao zločinac ili je i on samo žrtva niza društveno uvjetovanih nepravdi.
Možda bi trebalo pokazati malo više sluha i razumijevanja za ljude i njihove tragične sudbine.

Djeca koja pokazuju "smetnje" u ponašanju obilježena su još od najranijeg djetinjstva, od strane škole, profesora, suučenika i njihovih roditelja. Njih se doslovno gura prema prijestupništvu, a količina frustracije možda je presudan faktor koji određuje hoće li se netko zaustaviti kod krađe ili će svoj nemoćni bijes iskaliti na nedužnom čovjeku. Ovo je, naravno, krajnje pojednostavljena priča, ali mislim da oslikava moj stav.

Ubojstvo je zločin. Ubojica je čovjek koji nema snage oduprijeti se da taj zločin počini. Snagu je potrošio (zajedno sa samopoštovanjem!) u prethodnim izgubljenim bitkama za svoje mjesto u društvu.
Za razliku od pojedinca, društvo bi trebalo imati snage oduprijeti se počinjenju zločina. Ubojica jest čovjek i njegov život jest ljudski život, nitko i ništa tu činjenicu ne može osporiti.

P.S. Ovaj post sam počela pisati prije nego je konj poslao svoj odgovor. Nevjerojatno koliko sličnosti, iako nisam vidjela konjev post prije nego sam svoj završila.
(Pitam se tko je koga "skenirao". )
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 22:53   #13
NE

Zato jer ne funkcionira

Drzave u kojima se smrtna kazna provodi i dosta ljudi, izjavljuju ovo:

Ubijanje nije u redu, ali postaje u redu cim smislimo dovoljno dobar razlog ili opravdanje za ubijanje.

U "dovoljno dobrom razlogu" i je kvaka. Ubojici koji ubija iz gusta, gust je dovoljno dobar razlog. Nekome ko ubije prilikom pljacke, pljacka je dovoljno dobar razlog. Drzavi je zastita dovoljno dobar razlog.
Samoobrana je kod vecine ljudi dovoljno dobar razlog. Pa smo se u ovom nasem ratu mi branili. U isto vrijeme, nasi protivnici isto tvrde da su se branili. Ameri su lupali i lupat ce svugdje i isto tvrde da se brane. Svi se brane.

Uzmimo za primjer jedno ubojstvo koje se sastoji od jednog ubojice i jednog ubijenog.
I sad dolazi drzava koja kaze:
"Da bi smo mi sprijecili buduca ubojstva tog jednog ubojice i svih potencijalnih ubojica, mi cemo ubiti tog ubojicu"
Drugim rijecima - da bismo sprijecili ubojicu i stvaranje buducih ubojica mi cemo postati tocno to isto - ubojica.
Trecim rijecima - da bismo sprijecili ubijanje mi cemo napraviti tocno to isto - ubiti.
Cetvrtim rijecima - da bi sprijecili ponavljanje u buducnosti necega sto se desilo u proslosti, mi cemo tocno to isto sto pokusavamo sprijeciti, napraviti sada.

I onda kada drzava izvrsi smrtnu kaznu, dobijemo dva ubojstva, dva ubijena i dvoje ubojica.

I to se provodi tisucljecima i cinjenica je da jos uvijek imamo ubijanje i cinjenica je da da nema razloga zbog cega ubijanje ne bi imali i dalje i cinjenica je da smrtna kazna ne funkcionira, ne djeluje.

Quote:
By: Nemruth Dagi
Kazna uvijek ima i odgojnu funkciju, zapravo nameće strah u normalnog pojedinca da se ne bi poticalo na izvršavanje nedjela.
Ne samo da kazna nema odgojnu funkciju, nego ne funkcionira uopce.
Opcenito se smatra da ce kazne sprijeciti sve oblike "nezeljenog ponasanja".

I to se provodi tisucljecima i cinjenica je da jos uvijek imamo nezeljena ponasanja i cinjenica je da da nema razloga zbog cega nezeljena ponasanja ne bi imali i dalje i cinjenica je da kaznjavanje ne funkcionira, ne djeluje.

Sve sta kaznjavanje proizvodi su novi oblici kaznjavanja, sve bolje i bolje kaznjavatelje i sve vise otpora kaznjavanju. Pa tako danas djecu odgajamo kaznjavanjem, obrazovni sistem nam se bazira na "sladoledu i batini" i rad nam se bazira na placi i otkazu.

A tako se ne stvaraju "normalni pojedinci", sta god to bilo, nego prestraseni pojedinci.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 23:05   #14
Protiv, uglavnom zbog onoga što je TC napiso
Još bih dodao da se one najgore zločince, zbog kojih se ljudi uglavnom i dvoume oko ovog pitanja, može kazniti na puno bolji način. Mislim da je za takve obična smrt (koja se danas provodi bezbolno iglom) jednostavan izlaz.
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 23:47   #15
NE

Ima, krscani jelte, u Bibliji jedna jasna Bozija zapovijed... Ne ubij

Eto, nemam boljih argumenata
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:29   #16
zakon je tu radi sankcije ne radi osvete. za sankciju je dovoljna dozivotna. cak je i bolja od smrtne. sto se tice drzavnih para, zatvorenik mora zasluziti, osim ako nije jaaaaaaaaaako bolestan ili neki slican qrac
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 01:05   #17
Apsolutno DA

lijepo je to razglabati sa vaseg prekrasnog liberalnog stajalista i svrsavati nad humanosti

-prije svega ne ubijaju se ljudi, nego kreature i nakaze. izjedančavati ta stvorenja sa ljudima, pa ....
-greske se događaju pri presudama, ali iskreno- vrlo, vrlo rijetko

uostalom, objasnite vi to s roditeljima nedavno silovane djevojčice u Novom Zagrebu, kako to uopće nije ljudski ubiti takvog silovatelja. Ni slucajno. Treba ga lijepo staviti u zatvor i onda nakon par godina, onako humano, pustiti po koji vikend iz zatvora, da se čovjek opusti. Ipak, trpi on u zatvoru. Nigdje djece u zatvoru, pa onda on tamo pati. I uz to ga dijelom izdrzavaju isti ti roditelji kroz poreze.

A koliko je još takvih zločina?
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 05:44   #18
Re: Apsolutno DA

Quote:
Originally posted by Page
lijepo je to razglabati sa vaseg prekrasnog liberalnog stajalista i svrsavati nad humanosti

-prije svega ne ubijaju se ljudi, nego kreature i nakaze. izjedančavati ta stvorenja sa ljudima, pa ....
-greske se događaju pri presudama, ali iskreno- vrlo, vrlo rijetko
Ne kuzim kako covjek prakticirajuci neko djelo kaznjivo od strane drustva i drzave... moze samo odjednom iskociti iz svoje koze (koze covjeka) i uskociti u kozu kreature i nakaze!!!
Nisam znala da covjek moze izgubiti "covjekost" bilo kakvim cinom...

Quote:
uostalom, objasnite vi to s roditeljima nedavno silovane djevojčice u Novom Zagrebu, kako to uopće nije ljudski ubiti takvog silovatelja. Ni slucajno. Treba ga lijepo staviti u zatvor i onda nakon par godina, onako humano, pustiti po koji vikend iz zatvora, da se čovjek opusti. Ipak, trpi on u zatvoru. Nigdje djece u zatvoru, pa onda on tamo pati. I uz to ga dijelom izdrzavaju isti ti roditelji kroz poreze.

A koliko je još takvih zločina?
Ljudski je ubiti tog silovatelja isto koliko je ljudski silovati djevojcicu....

Koliko mi je poznato... zatvorenici su itekako zaposleni. Tako da ce biti prije da izdrzavaju sami sebe...

Ubijanjem covjeka...ma sto god on napravio... ne reagiramo "razumno" ...samo se osvecujemo. Svi znamo da se osvetom nista ne postize. Treba se radije usredociti na pitanje... zasto postoje silovatelji, ubojice, "kriminalci", teroristi i ostali drustveni otpadnici??? I sto ih tjera na radnje nad kojima se "normalni" ljudi zgrazaju???
 
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 09:54   #19
Protiv.

Nakon duuuuugacke kontemplacije, zakljucak je da smrtna kazna ipak vise steti nego koristi. Jedini razlog "za" je da je smrtna kazna "najsigurniji" nacin da se netko ukloni iz drustva u kojem se "ne snalazi" i kojem nanosi stetu. S druge strane, ako smrtna kazna postoji, i netko pocini zlocin koji se kaznjava smrtnom kaznom, taj vise nema bas sta izgubit, pa mi se nekako cini da se nece samo tako doc predat "u ruke pravde", nego ce jos dublje zaglibit.

A sta se tice toga da je skupo nekog drzat na dozivotnoj, to je za izrigat se! Pa skupo je i penzicima placat penzije, zasto se ondak i njih ne potamani?!?! Koji je to iznos nakon kojega je "presukupo" drzat nekog u zatvoru"? Ako se napravi "postena analiza" mozda zakljucimo da treba pobit sve one koji su osudjeni na vise od xy godina, pa cemo napokon svi zivjeti u blagostanju. Bljak!
Okinawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 10:13   #20
.....................death................calling

ja sam za to da onaj koga se tice, sam odlucihahah
Tko ubije, obicno zna koje su posljedice..pa kad vec trazi, sto covjeku ne dati?

Najvise zapravo zalim one koji smrtnu kaznu izvrsavaju..njih treba zaliti..oni se nadovezuju na odluku pogubljenika i sudjeluju u prokletsvu cina..i snose najvece posljedice


pale, jesam li bila dovoljno jasna?
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.