Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2011., 14:58   #101
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa kaj nije Hrvatica na rubu izumiranja?
Je, ali uz sadašnji interes ne vjerujem da će se to dogodit. Momentalno piliće proadaju za 50 kn/km tjedan stare i postoji lista čekanja. I ide, ona "ptićja gripa" nam je pobila skoro 70 % rasplodnog materijala - tj. nije gripa nego prerevni veterinari koji žele Hrvatsku u Eu. Usporedbe radi brojler košta 5 kn, uzgojne sorte tipa goovratki ili grašastih (to je pitaj boga koja selekcija od dominikanke) idu po 9-12 kn/kom.

Svu drugi pilići se prodaju kao jednodnevni samo hrvatske selekcije nikad nisu mlađe od 7 dana, najveća ponuda je u strostiod 30-taj tjedne pilenke. One će pronosit u tijeku tog mjeseca ali i cijena im je onda skoro pa 100 kn, par 200. Za poticaj morate imat 12 kokica i pijevca.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 00:46   #102
a kolko je poticaj?
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 10:02   #103
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
Problem je u tom sto, kao sto Endimion veli, ljudi misle kako su smedja jaja "organskija" od bijelih sto je notorna glupost.
Pa normalno da vjeruju, jer to nije nishta drugo doli cisti marketing.A da bi se prodala organska.

Pa onda pljuc pljuc po bijelima.

I inache veliki proizvodhachi jaja prate te "kuturno/socijalne trendove" pa tako onda i "brendiraju" jaja.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 10:09   #104
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Zašto o zašto niste pitali selake?

Danas na tržištu ima reko 350 selekcija kokoši. Čak i u Hrvatskoj postoji društvo uzajivača malih životinja i oni organiziraju sajmove barem 2 puta godišnje u Zagrebu, a pojavljuju se i na svim važnijim sajmovima po drugim regijama.

Mit 1: Boja ljuske.

To je pasmisnko svojstvo.
Bijele ljuske imaju jaja kokoša francuskih i talijanskih pasmina, oni su to uzgajali i tako su ih selekcionirali. Najpoznatija talijanska pasmina nesilica koja je jako zastupljena u SAD je Leghorn (ne ona nije crvenog perja, crvenog perja su njeni hibridi) original je bijel sa kestom koja je visi na jednu stranu i nosi jaja izrazito svjetle ljuske, nerijetko bijele. (slikica)

Francuzi imaju sortu koju zovu Marans ona nosi jaja čokoladne boje (slikica)

Ako želite imati kokoš koja nosi jaja plave ljuske onda je sorta koju tražite Aracuana, iz Indije (slikica kokice) (slikica jaje)

Ako pak imate jaku želju da vam jaja budu zelena. Onda morate svoju arcuanu hraniti jako proteinskom hranom i ne dozvolit joj da slobodno leprša po pašnjacima i livadama. Moguće je dobit tu boju i križanjem s Maranasicama, ali svojstvo nije stabilno i mogu se pojavit točkasta jaja.

Svijet genetike je jako zabavan.

Boja žutanjka je sasvim druga priča i opet je vezana za sorte, hrannnivo samo boju čini jarkijom ali od kokice koja nosi jaja svjetlo žutog žumanjka nikada nećete dobit narančasti ma koliko kuruze u nju ugurali.

Ne žeim završit ovu opservaciju bez da vas podjetim da mi u Hrvatskoj imamo 4 prekrasne pasmine + 2 ukrasne pasmine:
redom po ekonomskoj isplativosti slikice tražite sami:
- Hrvatica (1,3-1,7 kg) sve boje su dozvojene jaje klase C, vrlo mali utrošak hrane (moje iskustvo manje od 60 g /grlo u slobodnom uzgoju jede ostake - napoj) , nesivost 180-240 jaja/godišnje.
- Kukmasta kokoš (Križevačka)
- Kukmasta kokoš (Posavska) , jako teško razlikujem ova dva varijeteta, ali obje su priznate pasmine
- Dalmatisnka kokoš (elegantnija varijanta, još bolje koristi hranu od klasičn Hrvatice, nije tako zbijena)
i dvije varinte Jureka i Katice pod službenim nazivima
- patuljasta Hrvatska kokoš
- patuljasta Slvonska golovrata kokoš

Ako ste znatiželjni i o boji žutanka ili o ispitivanu strosti jaja, može u slijedećim postovima.



Bash neki dan naletila na listu kokoshijh pasmina... http://www.ithaca.edu/staff/jhenders...ks/chooks.html

i u razgovoru sa boljom polovicom spomenem pljuckanje po jajima(bijelim)i uobichajeno pljuvanje po amerima, vole bijela jaja i u japanu) smedja se preferiraju u nekim saveznim drzavama SAD-a i td....i veli moja polovica, da vecina pasmina koja leze bijela jaja je i doshla iz te iste europe(italija primarno), gdje danas prodaju "organska" smedja jaja.

Rhode island red i Leghorn su poznatije i voljene sorte u SAD-u...

a za one kojima smeta pre pre zuta boja zutanjka, jucer sam kupila paket bijelih jaja iz Saudije ciji su zutanjci bljedo zuckaste boje.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 21:57   #105
Jaja su bijela po pasmini,
Ljudi vole žute piliće jer ih one čne sretnijima, mislim boja. Ja imam kokoši bijelih nogu i kože, i ukućanima je to čudno. Sve je stvar navike.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 23:56   #106
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Jaja su bijela po pasmini,
Ljudi vole žute piliće jer ih one čne sretnijima, mislim boja. Ja imam kokoši bijelih nogu i kože, i ukućanima je to čudno. Sve je stvar navike.

Pošalji punicu na kvarcanje pa neće bit čudnih pogleda i pitanja.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.