Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2013., 10:52   #21
Quote:
barbika36 kaže: Pogledaj post
Koju dijagnozu ti je postavila nova? Jeli ti dala da ispunjavaš one testove?
Rekla je da je anksizonost, strahovi i fobije sve tu, al da nemam dovoljno simptoma za borderlajn, da me je ova prva vjerojatno strpala u taj koš jer nije znala šta bi sa mnom...testove nisam radila...hm...mogla bi..
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 11:23   #22
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Rekla je da je anksizonost, strahovi i fobije sve tu, al da nemam dovoljno simptoma za borderlajn, da me je ova prva vjerojatno strpala u taj koš jer nije znala šta bi sa mnom...testove nisam radila...hm...mogla bi..
Sveukupno si bila samo kod 2 šrinka? Jedan kaže jeste drugi kaže nije borderline poremećaj?
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 11:33   #23
Quote:
barbika36 kaže: Pogledaj post
Ti si prihvati svoju borderku onakvom kakva je u suštini?
Volio sam je i prihvatio u potpunosti. Ali postoje neke granice preko kojih ne želim prijeći. Njezina mi je suština ostala misterijom, ali slutim da je nedokučiva i njoj samoj.

Previše sam već zatrpavao ovu temu mojim slučajem, pa ne bih opet o tome. Poslao sam ti zato na PM detaljniju priču i neke linkove.

Predlažem da nastavimo naša 3x

1. Koju trenutno kombinaciju lijekova koristiš? I koji su ti se dosad pokazali najboljima?
2. Da li svoje probleme s težinom doživljavaš kao poremećaj u prehrani? Jesi li ga paralelno uz BPD pokušala stručno liječiti, ili je to kod tebe nešto nasljedno što nastojiš regulirati samo djetama?
3. Rekla si da su te svi muškarci pokušavali promijeniti a nitko od njih da te prihvati onakvu kakva jesi. Kako to, kad kažeš da su te mnogi od njih iskreno voljeli? Pretpostavljam da su te onda i prihvatili. Jesi li ikome od njih govorila o svojim problemima s nadom da će ti partner biti podrška na putu vlastite promjene? I u čemu su se onda događali nesporazumi ako su te poticali da se promijeniš na bolje?
__________________
the truth hurts, but a lie is worse
DangerWords is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 12:01   #24
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Inače mi smo svi ovdje jako labilni i čini mi se sugestija (bilo u vidu neke literature il nekog "stručnog") može utjecati na to da se čovjek ukalupi u neku dijagnozu iako možda nema toliko veze s njom...
Ma ti si meni odmah bila sumnjiva da si borderica.

Jako mi je drago da ti je nova psihićka dala drugačiju dijagnozu, i da se ona prethodna zabunila da je to BPD. Nadam se i želim ti da sada rasterećenije kreneš u rješavanje svojih problema, i drži se.

U vezi ovog da literatura i "stručna" mišljenja mogu djelovati kao sugestija, ne slažem se u potpunosti, jer može ali i ne mora. Mislim da je svakome tko sumnja ili ima BPD vrlo korisno čitanje što više informacija, pogotovo danas kada su one dostupne klikom miša. Nitko sebi na taj način ne može dati auto-dijagnozu, ali čitanjem i samostalnim istraživanjem moguće je prepoznati se u nekim problemima i obrascima, ili se od njih izuzeti. I na osnovu toga, lakše možemo usmjeriti razgovor s terapeutom i od njega za nešto dobiti stručnu potvrdu.

I ti sama si na ovoj temi, i čitajući knjige o borderlajnu, primjetila da se ne uklapaš u mnoge elemente koji čine BPD, i eto, drago mi je da su se tvoje sumnje pokazale opravdanima i da ga nemaš.
__________________
the truth hurts, but a lie is worse
DangerWords is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 12:04   #25
Quote:
barbika36 kaže: Pogledaj post
Sveukupno si bila samo kod 2 šrinka? Jedan kaže jeste drugi kaže nije borderline poremećaj?
Bila sam u 4 - prva je dijagnosticirala samo anksiozni poremećaj+ fobije (to je bilo na faksu), kod druge sam bila misec-dva nije imala pojma pa se nisam zadržavala, treća koja je kao stručnjak je ispalila - vi ste borderlajn i četvrta koja ima uvid u sve ovo sada ispituje ko sam i šta sam...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 12:38   #26
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Bila sam u 4 - prva je dijagnosticirala samo anksiozni poremećaj+ fobije (to je bilo na faksu), kod druge sam bila misec-dva nije imala pojma pa se nisam zadržavala, treća koja je kao stručnjak je ispalila - vi ste borderlajn i četvrta koja ima uvid u sve ovo sada ispituje ko sam i šta sam...
Vidi kako je, kad sam htela nebiti borderka novom šrinku nisam pričala prave stvari. Ako ne pričam o mojoj nagloj naravi onda nisam borderka. Ako ne pričam o vezama i mom ponašanju i funkcionisanju u vezama onda nisam borderka. Ako ne pričam o usmerenosti na sebe i veoma neobičnoj empatiji nisam borderka. Da li me svataš?
Nemoj me krivo razumeti, naprosto mi je nezamislivo da te višegodišnja šrinkica krivo procenila a nova te tek videla i zna šta nisi. Kad te prije stigla upoznati?! Bilo bi lepo da nisi borderka ali kako onda nisi već dovršila izlečenje nakon toliko godina?
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 12:40   #27
Quote:
DangerWords kaže: Pogledaj post
Ma ti si meni odmah bila sumnjiva da si borderica.

Jako mi je drago da ti je nova psihićka dala drugačiju dijagnozu, i da se ona prethodna zabunila da je to BPD. Nadam se i želim ti da sada rasterećenije kreneš u rješavanje svojih problema, i drži se.

U vezi ovog da literatura i "stručna" mišljenja mogu djelovati kao sugestija, ne slažem se u potpunosti, jer može ali i ne mora. Mislim da je svakome tko sumnja ili ima BPD vrlo korisno čitanje što više informacija, pogotovo danas kada su one dostupne klikom miša. Nitko sebi na taj način ne može dati auto-dijagnozu, ali čitanjem i samostalnim istraživanjem moguće je prepoznati se u nekim problemima i obrascima, ili se od njih izuzeti. I na osnovu toga, lakše možemo usmjeriti razgovor s terapeutom i od njega za nešto dobiti stručnu potvrdu.

I ti sama si na ovoj temi, i čitajući knjige o borderlajnu, primjetila da se ne uklapaš u mnoge elemente koji čine BPD, i eto, drago mi je da su se tvoje sumnje pokazale opravdanima i da ga nemaš.
Da hvala ti puno moguće lako da imam naznake (to znam da imam) al da nije to bilo toliko raspojasano kod mene kako mi je moja psihićka dala do znanja...iako sad sam se navukla na ovu dijagnozu, jako zanimljiva dijagnoza (naravno da nije onima koji pate), a i literatura izrazito zanimljiva (barem meni)...saznala sam mnogo o sebi, bila ja borderlajn ili ne (vjerujem da u ipak jesam na nekom samom kraju tog spektra....) moje pitanje za barbiku kako preživljavaš sa svim tim stanjima?šta ti je sa samopouzdanjem?

p.s. nije ta višegodišnja, išla sam kod nje oko godinu dana...moja višegodišnja je br.1 šrinkica...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 12:44   #28
ovo p.s. je za barbiku...inače kod šrinkice br. 1 sam bila oko 5 god (nije nikad spominjala poremećaje ličnosti)...kod ove koja je rekla borderlajn sam bila 1 godinu i rekla je to na drugom susretu...u ove nove sam 1 mj jer ova šta je utvrdila borderlajn ga je znala možda utvrdit, al iza toga nije znala šta bi sa mnom samo bi mi ponavljala - vi to gledate malo crno-bijelo + značajan pogled preko naočala.....
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 12:50   #29
e da stalno se tu spominje splitting, a je li on karakteristican i za druge poremecaje?
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 12:56   #30
Za agorafobiju i prevenciju fobičnih napada, kao i anksiolitik, dat mi je Ksalol, sa početnom dozom od 0,25 mg. Kasnije sam sama sebi ubacila Flormidal, da bih zaspala jer nikako nikada ne mogu noću da zaspim.
Kasnije mi je Flormidal prepisan i od strane psihijatra, sa napomenom da ne smem da ga uzimam duže od dve nedelje(kao što i piše u uputstvu), a ja nisam rekla da ga svakako uzimam.
Kasnije su mi izbacili Ksalol, a ubacili Asentru sa Demetrinom, da mi leče depresiju. Meni nije bilo ni mrvicu bolje, ali je interesantno da sam nakon oko deset godina (možda više, ne znam), uzimanja Ksalola i Flormidala, uspela da preživim 14 dana samo na Demetrinu i Asentri (asentra je vrlo glup antidepresiv). Nisam imala apstinencijalnu krizu zbog neuzimanja prva dva leka, a to je interesantno, jer su iz sasvim različite grupe lekova i jedan nikako ne menja drugi... Uglavnom, kako se ja nisam osećala ni malo bolje, naprotiv, osećala sam se gore, a išla sam i na psihoterapiju, ja sam sve to obustavila i vratila sebi Ksalol i Flormidal. Vremenom su se doze povećavale, sada pijem oko 3 Flormidala + 2 - 3 Ksalola od 1 mg uveče, pred spavanje i tako zaspim.
Bipolar i Borderline su mi dijagnostikovani (otprilike) pre godinu dana. Terapija mi je bila: Risperidon od 2 mg i Citalex od 20 mg ujutru, zatim Alventu od 75 uveče i Flormidal pred spavanje. Nisam mogla da verujem za Flormidal! I tako... Jedino mi je od Alvente bilo malo bolje (nije bila toliko jaka depresija), ali ova dva leka ujutru su me totalno polomila! Ja sam bila bolesna žena. Sve me je bolelo! I nisam mogla da se mrdnem iz kreveta. Sedacija 200 %. Mislim da sam non stop spavala, a i kad nisam spavala, bila sam u nekom bunilu. Onda sam sama izbacila ta dva leka, jer prosto, koja je svrha da se navikavam na njih, kad su tako teški, onda bi i "skidanje" bilo teško. Ostavila sam Alventu, vratila Ksalol. Posle sam ostavila i Alventu, ponekad je samo uzimam, ali svake noći pijem Ksalol i Flormidal.
Problem mi je što Flormidal očigledno goji i više ne mogu ujutru da funkcionišem, jer su sada doze leka već jako velike, zar ne? Eto, baš imam problem s gojaznošću
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:10   #31
DangerWords, vidi kako je, kad sam mojim muškarcima bila savršena oni su me voleli, kako je postepeno počela da izlazi na površinu moja prava narav tako su oni hteli mene da menjaju. Nekima sam čak i rekla za neke moje probleme al oni nisu znali šta s tim da rade, nisam ni ja. Ako je neko zbog toga više tolerisao moje ponašanje ja bih postala još gora, ako nebi premenio svoj odnos prema meni jer kao neće da me sažaleva ja bih tak poludela, nikako da bude dobro. Niko odnjih nije imao šanse. Iste one stvari koje su me kod njih privukle bi vrlo skoro postale iste one koje sam kod njih mrzela. Nikako da se ustabilišem u tome. Reko mi je jedan šrink - sve ono šta neizmerno zavolite u nekom drugom momentu ćete bezrazložno da zamrzite. Jebla ga mater, bio je u pravu
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:11   #32
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
e da stalno se tu spominje splitting, a je li on karakteristican i za druge poremecaje?
Ne u tolikoj meri, niti blizu
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:17   #33
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
e da stalno se tu spominje splitting, a je li on karakteristican i za druge poremecaje?
Ne,to je karakteristično za granične poremećaje.Razlika između očekivanja i razočaranja.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:17   #34
Lijepa se rasprava razvila, a što je najvažnije uljudna...barbika vjerujem da nam možeš u velikom smislu pružit uvid u borderlajn "glavice" i zahvaljujem na pisanju...već neko vrijeme razmišljam da se pridružim/osnujem neku udrugu koja se bavi takvim problemima, za druženje i sl. al ne znam da li bi to bilo moguće u ovoj selendri do Splita...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:31   #35
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Lijepa se rasprava razvila, a što je najvažnije uljudna...barbika vjerujem da nam možeš u velikom smislu pružit uvid u borderlajn "glavice" i zahvaljujem na pisanju...već neko vrijeme razmišljam da se pridružim/osnujem neku udrugu koja se bavi takvim problemima, za druženje i sl. al ne znam da li bi to bilo moguće u ovoj selendri do Splita...

Split i oko Splita nije ništa selendra...samo naprijed...
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:32   #36
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Lijepa se rasprava razvila, a što je najvažnije uljudna...barbika vjerujem da nam možeš u velikom smislu pružit uvid u borderlajn "glavice" i zahvaljujem na pisanju...već neko vrijeme razmišljam da se pridružim/osnujem neku udrugu koja se bavi takvim problemima, za druženje i sl. al ne znam da li bi to bilo moguće u ovoj selendri do Splita...
SAda te tek ne razumem, najbolja šrinkica ti kaže da nisi borderka a ti bi ipak da jesi? Da nisam borderka zabolela bi me ona stvar za borderline poremećaj, usmerila bi se na svoje probleme. Ona borderska intuicija mi govori da ti ipak znaš da jesi borderka. Ispravi me ako grešim
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:41   #37
Quote:
barbika36 kaže: Pogledaj post
SAda te tek ne razumem, najbolja šrinkica ti kaže da nisi borderka a ti bi ipak da jesi? Da nisam borderka zabolela bi me ona stvar za borderline poremećaj, usmerila bi se na svoje probleme. Ona borderska intuicija mi govori da ti ipak znaš da jesi borderka. Ispravi me ako grešim
Šalim se...sve u svemu, pročitaj malo moje upise, ona je mene i živcirala jer sam ja imala filing da nisam ono što mi ona stalno tupi, al nije ni važno...moji simptomi nisu takvi da mi onemogućavaju normalan život i funkcioniranje dapače čini mi se da sam čitanjem i mnogo toga umislila...a i ona koliko je tupila o tome uvijek je završavala sa - vi ste na kraju spektra (najlakša variijanta) što se ja za sad i smatram dok se ne utvrdi drugačije...inače meni su prije par dana rekli da vjerojatno - nisam zato još visim ovuda...još sam u promišljanju...jer mi ova godinu dana tupi da jesam...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:51   #38
Quote:
barbika36 kaže: Pogledaj post
Reko mi je jedan šrink - sve ono šta neizmerno zavolite u nekom drugom momentu ćete bezrazložno da zamrzite. Jebla ga mater, bio je u pravu
Eto.Vrlo jednostavno u osnovi.Ja ti u ovom trenutku mogu izgledati ok ali svakom sljedećom rečenicom(čak i sa jednom riječi) mogu se pretvoriti u vraga.
Emocije.Navala emocija i bol.
U jednoj crkvi u Francuskoj na ulazu piše na latinskom''strašno je ovo mjesto''.Paralela za osobu sa borderline-om.
Ne znam zašto se još uvijek taj naziv granični poremećaj osobnosti održao tolike godine a potencijalno dobar naziv''poremećaj regulacije emocija'' nije ustalio kao nešto preciznije baš kroz znanstveni rad liječnika.
Inače je teško dijagnosticirati taj problem(kao uostalom i druge) baš iz raznih i više-manje nepoznatih uzroka.Ostavlja prostora za manipulacije i liječnici se često ograđuju od točnijih dijagnoza.
Problem je i taj tzv.test na takve osobe.Više simptoma iz tog testa označava osobu skloniju tom poremećaju,što ne mora biti istina ali se uzima kao pravilo.
Vrlo interesantno da u stvari za borderline nema lijeka.U praksi se liječe naime povezani poremećaji sa borderline-om(depresija,tjeskoba...)
I opet na kraju najviše pomaže...znanje.Nema druge.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 14:06   #39
Sorry ljudi ako je već bilo ovo pitanje. Ja sam čula da će se ovaj tzv. borderline brisati s liste poremećaja i da se naprosto zamjenjuje nazivom Emocionalno nestabilna ličnost, što samo po sebi i nije neki poremećaj, čini mi se, s obzirom na svijet u kakvom živimo.

Dakle, borderi bi onda naprosto bili više perceptivne ili više senzibilne osobe, na način da te raznorazne gadosti ne mogu hladnokrvno podnijeti bez većih stresova.

Što mislite o tome?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 14:09   #40
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Sorry ljudi ako je već bilo ovo pitanje. Ja sam čula da će se ovaj tzv. borderline brisati s liste poremećaja i da se naprosto zamjenjuje nazivom Emocionalno nestabilna ličnost, što samo po sebi i nije neki poremećaj, čini mi se, s obzirom na svijet u kakvom živimo.

Dakle, borderi bi onda naprosto bili više perceptivne ili više senzibilne osobe, na način da te raznorazne gadosti ne mogu hladnokrvno podnijeti bez većih stresova.

Što mislite o tome?
To su tI 2naziva iz 2 kataloga, mkb i dsm, isti đavo drugo pakovanje
barbika36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.