Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2006., 01:40   #61
Quote:
rope kaže:
Osnovni problem svih debata jest definicija pojmova o kojima se raspravlja. Nacionalizam se može definirati na stotinu načina, zajedničko svim definicijama jest da je riječ o političkoj ideologiji koja etničku zajednicu smatra temeljem društva, a nacionalnu državu kao najpriurodniji oblik organiziranja državnosti.

Ipak, najveći dio ljudi će nacionalizam povezati s anglosaksonskom definicijom koji ga izjednačava s nacionalističkim šovinizmom. U tom ga smilu i ja upotrebljavam. Pogotovo mi je smiješno kada se neki nacionalno osvješteni Hrvati svojski trude svima oko sebe dokazati kako je Hrvatska nacija i etnički međusobno homogena, a ta teza pada u vodu čim iz Splita otputuješ u Slavoniju ili iz Međimurja dođeš u Dubrovnik.

Ja smatram kako nacionalni osjećaji mogu samo simbolički biti povezani s nekim etnicitetom (često i iracionalno), a ono što stvara čvrste veze su kultura, jezik, povijest itd. Zato sam sretan što živim u HR jer mi je naša zemlja odličan primjer svojevrsnog europskog melting-pota: stvaranja nacije iz jezično i etnički različitih skupina, ali nacije koja ipak ima svoj čvrsti identitet i to identitet koji nije od jučer....

...raspisao sam se . to mi je od kave...

Pričaš gluposti. Tu ti je lijepo opisano.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=104932
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 08:39   #62
Češka i Slovačka koliko je meni poznato nikad nisu osvajale nikog u povijesti...

Mađarska jeste.

Ispravite me ako griešim
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 15:09   #63
Quote:
Mishko Pishko kaže:
Češka i Slovačka koliko je meni poznato nikad nisu osvajale nikog u povijesti...

Mađarska jeste.

Ispravite me ako griešim
Češka, kralj Vratislav: Trencsén/Trenčin /1069/
Češka, kralj Svatopluk: Trencsén/Trenčin /1108/
Češka, kralj Ottokar: Győr /1271/
Češka, Husiti: cijela sjeverna Mađarska /1430-1460/
Češka, Husiti: Bodrogköz /1456-1458/
Češka, Češi i Nijemci: Győr /XVI. st./
Češka, češki nacionalisti: Felvidék/Slovačka /1918/
Češka, češki nacionalisti: Miskolc /1919/
Češka, češki nacionalisti: Teschen u Poljskoj /1919/
Češka, češki nacionalisti: Kárpátalja/Zakarpatja, Munkács/Mukačeve, Ungvár/Užhorod /1919-1938/
Češka, češki intervencionisti: Sovjetska Rusija /1918-1922/
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 15:28   #64
kakvu hipoteku iz prošloti slovaci imaju ja zbilja ne znam. oni su se pod zaštitom reicha izvukli iz čehoslovačke, ali su 1944. dignuli ustanak i rotiv švaba i prilično nadrapali, a tisu su likvidirali.
s druge strane česi su se predali bez ispaljenog metka 1939., nisu se borili uopće, oslobodili su ih rusi.
a mađari su bili uz hitera od početka do kraja.

i još bi samo dodao da se ovdje ne radi o nikakvom nacionalizmu. ovdje se radi o rasističkm i šovinističkim izjavama koje s integralnim nacionalizmom nemaju veze. ovo je više tribalizam
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 15:30   #65
A ovako "multietnicari" ili "sekularci" iz Bosne vide svoju "slavnu" povijest Historija BosanskeVojske


Prva znacajnija bitka u kojoj su ucestvovali Bošnjaci kao pripadnici vojske Turske Imperije se dogodila 1493 godine na Krbavskom polju u Hrvatskoj.Tom sukobu je prethodila provala Ugarsko-hrvatske vojske u Bosnu,koja je ubrzo bila protjerana sa Bosanske zemlje pretrpjevsi velike gubitke.Tom prilikom Bosanska vojska je prodrla sve do Ljubljane i Graca.Na povratku ih je docekala hrvatska vojska na Krbavskom polju gdje su Hrvati bili strasno porazeni od Bosanske vojske,a imali su preko 5700 mrtvih.

Nekoliko godina poslije ove bitke Bosanska vojska je pod komandom namjesnika Iskender-paše prodrla u Italiju,sto se desilo 1499 godine,i u nekoliko bitaka porazila Mletacku vojsku (na Brentu i Tagliamentu),a na povratku tesko pustosi Istru i Dalmaciju,ostavivsi iza sebe 132 grada,sela i trgovista u pepelu,uz ogromni ratni plijen.

Vojnicka vjestina Bosanskih vojnika je u najboljem svjetlu bila iskazana u cuvenoj "Mohackoj bitci",koja je odlucila sudbinu Madjarskog Kraljevstva.Bosansku vojsku od preko 20 000 vojnika poveo je tadasnji Bosanski namjesnik Husrev-beg i prikljucio je glavnini vojske Turske Imperije kod Beograda.Na celu joj je bio Sulejman Velicanstveni (Zakonodavac).Prvi je krenuo Veliki Vezir,ali je pretrpio velike gubitke od strane Madjarskih oklopnika,sto je izazvalo pravu pomutnju pa su navalili na samo srediste vojske Turske Imperije,sto je ugrozilo i samog Sultana.A onda,kada je stanje postalo krajnje kriticno,kao orkan krene Bosanska vojska i udari u samo srce neprijateljske vojske i razbija njene elitne redove,nakon cega dolazi do pravog rasula medju Madjarima.Madjarski oklopnici su bili naprosto pregazeni.Po predanju,jedan Bosanski vojnik je pred Sultana donio odrubljenu glavu Madjarskog Kralja na kojoj je jos uvijek stajala kruna.Sultan je Bosanske junake bogato nagradio visokim odlicjima i spahijskim posjedima sirom Madjarske. i tako dalje.....
Milokliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 16:02   #66
Bosanska vojska
Pa jebote otkuda ljudima ovakve ideje?
Ni Mađarska u Dvojnoj monarhiji nije imala posebnu vojsku, pa da će imati jedna pokrajina u tada najcentraliziranoj državi svijeta.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 16:12   #67
Quote:
Milokliz kaže:
Po predanju,jedan Bosanski vojnik je pred Sultana donio odrubljenu glavu Madjarskog Kralja na kojoj je jos uvijek stajala kruna.Sultan je Bosanske junake bogato nagradio visokim odlicjima i spahijskim posjedima sirom Madjarske.

A gdje je kruna danas?
U sarajevskom Nacionalnom muzeju?
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 16:13   #68
Quote:
Magor kaže:

A gdje je kruna danas?
U sarajevskom Nacionalnom muzeju?
Jašta, kao da bi šta pustili u Bosni osim džamija, sve je to išlo za Portu
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 16:29   #69
Quote:
Ken kaže:
Jašta, kao da bi šta pustili u Bosni osim džamija, sve je to išlo za Portu

Aha, razumijem. Kruna je u ‘Topkapi’ muzeju.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 16:42   #70
Talking

Originalne fotografije Anastasa Jovanovica prvog fotografa u Srbiji i na Balkanu a i sire...
Nepoznati covjek (Srbin) u narodnom odijelu oko 1850
Deputacija "Bosanaca" u Becu 1854
obratiti paznju na "obleku" pravi "Talibani" sa turbanima dok su Srbi tada kao narodnu nosnju nosili i fesove Bosanski "Talibani" 1854
Portret Bana Jelacica
Ban Jelacic 1848-49
Portret Ilije Garasanina
Ilija Garasanin ministar i predsjednik vlade 1851
Milokliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 21:18   #71
Quote:
chobanin kaže:
Vidi, Magor - promasio si i temu i forum.

Trebalo je napisati nesta o jadnim, malim, nezasticenim Madjarima na sjeveru Srbije koje gone ruzni, prljavi, zli veliko-Srbi.

Dobio bi "sucut" svih forumasa od revke i orangeca do ljutog i frcha.

U uvodnom postu nekako si trebao povezati Slovake i Srbe.

Nezavisno od konteksta, antisrbizam je dusevna hrana Hrvata svih politickih boja.

Ovako, gubis vrijeme...
A sta sam ja sad skrivio? Sta svi klofaju po meni k'o da sam, boze mi prosti, ćilim..bar se nisam mijesao po Vojvodini ni u sta
__________________
Sankilot.
OrangeC is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 16:24   #72
Quote:
rope kaže:
Hrvati i Mađari narodi su koji su 900 godina živjeli zajedno. Najprije pod zajedničkom krunom sv. Stjepana, kasnije u sklopu Carstva.
Pa su si onda mađarske vlasti uzele za pravo da Hrvatsku smatraju svojom.

Quote:
rope kaže:
Ovo s grbom nema veze. To je bio službeni grb kraljevine Ugarske iz sastava Austro-ugarske i mislim da to nema veze s njihovim eventualnim pretenzijama prema nama.
Jeste, bio je službeni grb, ali je i dan danas "fitilj" za nekakve velikomađarske težnje. Ne samo prema nama već i prema Slovacima i prema Rumunjima.

Quote:
rope kaže:
Nikola Zrinski (kao i cijela njegova obitelj) spada i u hrvatske, ali i mađarske povijesne ličnosti (primjerice Janos Hunyadi spada u mađ.-rumunjsko-srpske ličnosti). Ta obitelj jest hrvatska, ali je Nikola pisao na mađarskome, imao ogromne posjede u današnjoj mađarskoj, a Zrinski su se redovito ženili s ostatkom mađ. plemstva.
Možda griješim, ali Nikola Zrinski i nije mogao pisati na hrvatskom jeziku pa to onda objaviti kada hrvatski nije bio službeni jezik. Znači, imali smo nametnuti strani jezik kao obvezatni. Ne vjerujem da je svojevremeno spaljivanje mađarske zastave u Zagrebu bilo iz puke zabave. Zrinski su se ženili s mađarskim plemstvom, ali plemstvo se i inače međusobno vjenčavalo. Hrvatski su se vladari i plemići kroz stoljeća ženili s raznim drugim plemstvom ne samo s mađarskim.


Quote:
rope kaže:
U mojem Varaždinu nekada su moćni bili Erdödy-ji. Mi ih smatramo svojima, baš kao i Mađari. Ove su stvari rezultat višestoljetne zajedničke povijesti. No ti odnosi nikada nisu bili idealni, štoviše, u drugoj polovici 19 i početkom 20 st. bili su sve samo ne prijateljski. Ali to je povijest, a velike ribe pokušavaju pojesti male. Nema tu zle krvi. Samo interesi.
Samo se zaboravlja kako su mađarske vlasti tada pokušavale mađarizirati cijeli Hrvatsku i pretvoriti je u svoju koloniju.
__________________
Mi u našoj tvrtki imamo neke ustaljene radne rituale. Na primjer, stalno gledamo na sat.
Face is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 16:32   #73
Quote:
Magor kaže:
U čemu je problem? U tom dobu Rijeka/Fiume je bila mađarski grad. Danas hrvatski grad. Nitko ne spori.
Rijeka nikad nije bilo mađarski grad već hrvatski.

Quote:
Magor kaže:
Bratislava (1910): 78.229
32.790 Nijemaca
31.705 Mađara (40,53 %)
11.673 Slovaka !!! (14,92 %)
1.242 Čeha
Slikovito govori o tome koliko su planski tlačeni Slovaci.

Quote:
Magor kaže:
To je umjetnički spomenik. To je originalni grb na ovoj zgradi.
Umjetnički spomenik mađarskoj hegemoniji prema hrvatskom narodu.

Quote:
Magor kaže:
To je smiješno. Veliki Kozar? Kada? Do 1990. selo zvalo je Nagykozár, nakon 1990. isto tako.

Nagykozár (Državni zavod za statistiku):
1.285 (2002)
70,4 % Mađara
6,2 % Nijemaca
6,0 % Hrvata
Link
Perfidno i podmuklo mađariziranje je dovedeno gotovo da savršenstva. Odvija se neprekinuto desetljećima i lagano, gotovo neprimijetno.

Quote:
Magor kaže:
Vojarna zove se Zrínyi Miklós (1620-1664). Da. Za nas on je mađarski pjesnik/junak porijeklom iz Hrvatske koji je svoja djela pisao na mađarskom jeziku. Za Hrvate on je hrvatski junak. Ne vidim problem u tome.
I ne bi bilo neki problem da jednog Hrvata uvažava i neki drugi narod, ali problem je u tome što se Zrinski mađarizira i prikriva istina da je bio Hrvat i prvenstveno hrvatski junak. I nikad neće biti mađarski pjesnik/junak porijeklom iz Hrvatske već hrvatski pjesnik i junak.

Quote:
Magor kaže:
Na novčanici od 50 Forinti nalazi se Ferenc Rakoczi II (!!!).
Pa tko je onda na novčanici od 500 Ft?
__________________
Mi u našoj tvrtki imamo neke ustaljene radne rituale. Na primjer, stalno gledamo na sat.
Face is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 17:30   #74
Talking

Quote:
Face kaže:
Pa tko je onda na novčanici od 500 Ft?
I ti si mi neki Rvat...cim vidis kakvog brku sa "shubarom" odma mislis da je Zrinjski
a nije to ti je ....Ferenc Rackoczi vidis da nema... ni "bradu"

Nego dokle ce barabe da "nam" maznjavaju velikane ?

Madjari maznjavaju Zrinskog .....i stavljaju ga na svoje prigodne kovanice Zriny Miklos
Srbi redovno maznjavaju Teslu i stavili ga na svoje novcanice Tesla
Gvineja maznula Tita....J.B.Tito 500 Sylis

Jos samo "fali" da neko mazne Antu i Franju.....pa to bi onda prevrsilo svaku mjeru
Dokle "bre".....

Zadnje uređivanje Milokliz : 28.07.2006. at 18:08.
Milokliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 18:08   #75
Quote:
Face kaže:
Možda griješim, ali Nikola Zrinski i nije mogao pisati na hrvatskom jeziku pa to onda objaviti kada hrvatski nije bio službeni jezik. Znači, imali smo nametnuti strani jezik kao obvezatni.
Griješiš.
Npr. Petar Zrinski je pisao na hrvatskom jeziku, a Nikola na mađarskom. Petar je prevodio djela Nikole na hrvatski jezik.
U Mađarskoj službeni jezik je bio LATINSKI (do 1844.).
Npr. Janus Pannonius je pisao isključivo na latinskom jeziku.

Quote:
Face kaže:
I ne bi bilo neki problem da jednog Hrvata uvažava i neki drugi narod, ali problem je u tome što se Zrinski mađarizira i prikriva istina da je bio Hrvat i prvenstveno hrvatski junak. I nikad neće biti mađarski pjesnik/junak porijeklom iz Hrvatske već hrvatski pjesnik i junak.
Koliko vidim ti nisi pročitao djela Nikole Zrinskog. U jednom njegovom djelu („Ne bántsd a magyart - Az török áfium ellen való orvosság" /1661/) Nikola Zrinski sebe smatra Mađarom. Njegov ideal je samostalna, snažna Mađarska, kao npr. država kralja Matije („Mátyás király életéről való elmélkedések" /1656-57/).

Quote:
Face kaže:
Rijeka nikad nije bilo mađarski grad već hrvatski.
U pravu si. Rijeka nije bila mađarski grad, već Fiume (1779-1809, 1822-1848, 1868-1918).

Quote:
Face kaže:
Pa tko je onda na novčanici od 500 Ft?
- stara novčanica od 50 Ft: Ferenc Rakoczi II, erdeljski knez
- stara novčanica od 500 Ft: Endre Ady, mađarski pjesnik
- nova novčanica od 500 Ft: Ferenc Rakoczi II, erdeljski knez
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 18:30   #76
Talking

Quote:
Magor kaže:
Griješiš.
Npr. Petar Zrinski je pisao na hrvatskom jeziku, a Nikola na mađarskom. Petar je prevodio djela Nikole na hrvatski jezik.
U Mađarskoj službeni jezik je bio LATINSKI (do 1844.).
Ccccc....taj Nikola da bar pisao na latinskom pa 'ajde ali on bas ...po madjarski
1791. godine u hrvatske škole uveden je mađarski jezik kao neobvezatan predmet.
1827, u škole u Hrvatskoj uveden novi nastavni predmet - mađarski jezik. Bio je obvezatan.
1840. godine u sve škole u Hrvatskoj uveden je Gajev pravopis i štokavsko narječje, ali je latinski jezik još uvijek bio službeni jezik u Hrvatskoj. ...
1847. Hrvatski jezik postaje službeni jezik u Hrvatskom Saboru, gdje zamjenjuje latinski
Milokliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 18:47   #77
Talking

Quote:
Magor kaže:
U pravu si. Rijeka nije bila mađarski grad, već Fiume (1779-1809, 1822-1848, 1868-1918).
Prvo opanjkava Nikolu Subica Zrinjskog kao "madjarona" pa nesto cacka okolo Rijeke !
Bojim se da ce ....ovaj "Magor" jos ustvrditi da je grb "Raguse" iliti "Dubrovacke Republike" ustvari stari grb madjarske dinastije Arpadović "četiri grede u ovalnom polju"....
a koji se nalazi i na danasnjem hrvatskom grbu !

Da ne spominjem recimo Beograd .....ispasce da su ga Madjari kao miraz 1284. godine dali srpskom kralju Dragutinu zajedno sa Macvom

Zadnje uređivanje Milokliz : 28.07.2006. at 19:48.
Milokliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 19:16   #78
Za mene „mađarski grad" znači pripada(o) Mađarskoj, ni manje ni više.
Naravno, Rijeka, Osijek danas su hrvatski gradovi.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 19:27   #79
Quote:
Magor kaže:
Za mene „mađarski grad" znači pripada(o) Mađarskoj, ni manje ni više.
Naravno, Rijeka, Osijek danas su hrvatski gradovi.
a bi vi ha ? opet malo presli dravu pa do mora jel?

ja mislio da ste se pacificirali...
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 19:39   #80
Magore, kud si ti zalutao...
__________________
Nemam potpisa.
samoborec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.