Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Pogledaj rezultate ankete: SMS-ove pišem:
isključivo velikim slovima 4 5.13%
isključivo malim slovima 9 11.54%
početnim velikim slovom, ali mob to radi automatski 31 39.74%
početnim velikim slovom, ali ga stavljam ručno 12 15.38%
koristim aorist/imperfekt i druge kraće oblike 15 19.23%
poštujem pravopis, stavljam razmake nakon interpunkcije i sl. 40 51.28%
općenito poštujem gramatička pravila 39 50.00%
zaboli me za gramatiku i pravopis, to je samo sms 16 20.51%
pišem telegrafski (dakle, bez pomoćnih glagola) 2 2.56%
ubacujem brojeve u riječi radi kraćine: po2la, je2, o5, na5... 1 1.28%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 78. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2005., 10:27   #1
Question Kako pišete SMS-ove?

odlučio sam forumašku javnost iskoristiti za svoj osobni probitak na faksu.
naime kaj: ionako radim seminar o utjecaju sms-ova na jezik, pa bih baš mogao i ovdje napraviti anketicu.

osim anketice, recite što god drugo vam padne na pamet, a da je on topic... sigurno se nisam svega sjetio.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 10:42   #2
Velikim slovima, stavljam interpunkcije, ne doživljavam pravopis, ponekad izbacujem pomoćne glagole.
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 10:45   #3
malim slovima, ne poštujem pravopis jer ih uvijek pišem u žurbi...
__________________
Who needs drugs when you have cookies and guns?
quince is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 10:45   #4
Veliko slovo stavljam tamo gdje treba kao i interpunkcije, mob mi nema č i ć pa ne moram na to paziti.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 11:21   #5
Ja sam perfekcionist i gdje ne treba (SMS). Koristim velika početna slova, pravilne glagolske oblike, interpunkciju, čak stavim onaj apostrof na skraćenu riječ, te pazim na razliku između zareza i točke-zareza.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 11:28   #6
Poštujem gramatička pravila onoliko koliko ih i inače poznajem :D
Dakle - velika slova, razmaci, riječi bez kraćenja...
Ne koristim aorist ni imperfekt jer mi izvještačeno zvuči takva poruka. Ako ih koristim, onda to nije radi kraćenja riječi, nego u prilici kad bih ih i izgovorila (npr. - Zaboravih - pa nadodam što sam imala).
Jezik na mobu mi je namješten na engleski (tako sam se naviknula na prvom na kojem nisam imala hrvatski) tako da ne stavljam č i ć.

Iznimke su kad tipkam u žurbi pa znam nekad kratiti riječi. I da, infinitive uglavnom pišem bez "i" na kraju (kako se to ono zove - krnji infinitiv?) i često kratim aorist glagola biti u svim licima (iz lijenosti).

I koristim smajliće, uglavnom samo one uobičajene, dakle - :) ;) :D
Za još pokoje dočaravanje emocija znam staviti riječ u zvjezdice - npr. *sigh* ili *smrc* ili tako nešto.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 01:12   #7
Eh, i još nešto - koristim neke engleske kratice koje su se ustalile, tip - BTW, FYI i slično. Ali, naravno, ne kad pišem SMS prateti
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 03:02   #8
Pišem malim slovima,
dok sam imo drugi mob di su bila namještena velika slova, nije mi se dalo čačkat po mobu radi gluposti, pa sam piso velikim.
Ponekad namjerno radim gramatičke greške radi interne zajebancije, pa nekad i velikim slovima naglasim tu grešku, npr. biJo (tako je naš prof iz srednje iz geografije napiso u jednom testu , inače doktor znanosti i predsjednik Društva geografa Hrvatske (ili kako se već zove njihovo društvo)).
Ponekad i riječi koje bi u verbalnom govoru naglasio npišem velim slovima. NPR; "biJo sam u Pazinu i JEBO SAM!"
Ostalo je klasika.
Inače , više vodim računa o stilu (zajebntskom) od količine prenešenih informacija.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 03:06   #9
I da, ponekad pišem engleske, slovenske, srpske ili hercegovačke fraze, pogotovo ako se uklapaju u kontekst!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 16:54   #10
Kasno sam počela pisati sms, kad su mi navike pravopisnog pisanja već bile prečvrsto ukorijenjene...
Manekineko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 17:28   #11
SMS-ove pišem kao i postove - pazeći na pravopis i gramatiku.
 
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 22:42   #12
tila san prvo napisat da ne pazin i da kratin di mogu.
samo je ovo drugo točno.
blesavo as it may be, izgleda da imam svoj, doduše određeni i flexibilan, broj pravila koja ću nastojat uvik ispoštovat, al to nisu pravila standardnog hrv.jeika niti ih ja igdi drugdi upotebljavam.

skoro uvik koristin aoriste/imperfekte (nikad ih nisan razlikovala ) jer krate rič

često koristin dalm.riči jerbo su isto tako često kraće od ijekavičnog oblika

zareze ne odvajam

brojčice ne odvajam

osobna imena (ako je sigurno o kome se radi) uvik idu samo kao inicijal.

i sve to makar imala još alfanumeričkih mista na raspolaganja nakon šta napišen sve šta oću.
beatrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 23:57   #13
Pocetnim velikim slovom (automatski), interpunkcija, razmaci, pokoji , slang...
Pisem SMSove u stilu npr. postova ovdje na forumu. Nema kratica i brojki.

Jos kaj?
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2005., 19:15   #14
ako pišem s websmsa ignoriram veliko slovo, ko i tu.
pišem kratice ako nema mjesta.
ne pišem točke iza tj jer mi se ne da smanjivat iduće slovo.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 17:13   #15
Ne pazim na gramatiku, cesto pogrijesim slovo i ne ispravim ga, osim ako je jako tesko skuzit o cemu se radi. Ako primjetim da sam presla kolicinu znakova za 1 poruku, vracam se i radim kratice od svih mogucih rijeci.
 
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 01:34   #16
Quote:
Planewalker kaže:
Ja sam perfekcionist i gdje ne treba (SMS). Koristim velika početna slova, pravilne glagolske oblike, interpunkciju, čak stavim onaj apostrof na skraćenu riječ, te pazim na razliku između zareza i točke-zareza.
I ja
Jedino sto jako puno koristim trotocje, ali valjda to ljude ne zivcira previse...
__________________
There is an idea of me, some kind of abstraction...
But there is no real me: only an entity, something illusory.
And though I can hide my cold gaze, and you can shake my hand and feel flesh gripping yours and maybe you can even sense our lifestyles are probably comparable...
I simply am not there...
Velkyn Jabbress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 02:44   #17
Ja ovisi kome pisem i u koje vrijeme pisem. Ako treba neku poruku nabrzaka napisati ili je nesto hitno onda pisem nepazeci na pravila.
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 18:34   #18
Quote:
cincilator kaže:
Veliko slovo stavljam tamo gdje treba kao i interpunkcije, mob mi nema č i ć pa ne moram na to paziti.
Tako i ja nekako slično. Stavljam i razmake
iza interpunkcije, ali kad to nije ekonomično (dakle u slučaju da radi tih nekoliko razmaka se protegne na dvije poruke bez razloga), onda se trudim kompresirati.

Važno je da je ekonomično (dakle sažeto) i smisleno, a opet ako se uspije spojiti u to
sve i pravopis, onda je to neka idealna kombinacija valjda .
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 18:35   #19
Quote:
Osorkon kaže:
Ja ovisi kome pisem i u koje vrijeme pisem. Ako treba neku poruku nabrzaka napisati ili je nesto hitno onda pisem nepazeci na pravila.
Pa da, uglavnom sve ovisi o trenutku i o onome kome je poruka upućena. Postoje formalniji i oni mnogo manje formalni sms-ovi, kod kojih je zapravo nekad i cilj da su što "nepismeniji". Nazvao bih to svojevrsnom "plodnom ili kreativnom nepismenošću" .
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2005., 22:39   #20
Općenito pazim, al sve ovisi s kim s dopisujem. Inače, nekad mi je baš gušt sve napisat malim slovima ili pisat telegrafski.
__________________
mixed pepper
mixed pepper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.