Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2014., 18:07   #1
Exclamation 25 godina pada Berlinskog zida

25 GODINA POSLIJE

'ŠTO JE ON TO UPRAVO REKAO?!' Jedna naizgled slučajna rečenica dovela do rušenja Berlinskog zida

http://www.jutarnji.hr/kako-je-pao-b...ddr-a/1234541/
------

Sutra se obilježava 25. obljetnica pada Berlinskog zida.

Što Hrvatima znači pad Berlinskog zida? Koliko je taj trenutak utjecao na hrvatsku povijest? Sjećate li se tog dana?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 18:40   #2
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Što Hrvatima znači pad Berlinskog zida? Koliko je taj trenutak utjecao na hrvatsku povijest? Sjećate li se tog dana?
Svi hrvati u jednoj njemackoj drzavi, dal' on zivio sada u Leipzigu ili Kelnu.
Plavi555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 19:30   #3
Socijalistički raj je trebao zidove, naoružane stražare i bodljikavu žicu da spriječi ljude u bijeg prema "mrskom Zapadu"

Zadnje uređivanje Michael Collins : 08.11.2014. at 20:15.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 00:06   #4
To je tako istina, samo što neki još ne mogu shvatiti da toga više nema pogotovo na žalost tu kod nas.
Socijalizam je kao društveno uređenje doživio debakl, na sceni je kapitalizam a izvorne tekovine ljevice poput prava radnika, socijale, siromašnih brane se socijaldemokracijom.
Old 09.11.2014., 00:58   #5
Dobro se sjecam tog dana, taj dan sam prvi put izvadila u zivotu osobnu iskaznicu.Sjecam se euforije i onog uzdaha: eppur si muove. Dala je nadu da ce i kod nas komunizam pasti dole.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 05:19   #6
Sve čega se sjećam je da je hrpa istočnih Nijemaca pohrlila preko Češke na okolne zemlje, uključujući Hrvatsku, a ja i svi oko mene smo mislili "pazi koje budale, trče i misle da će naći sreću".

Neka bivši istočni Nijemci kažu jesmo li bili u pravu.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 09:52   #7
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Sve čega se sjećam je da je hrpa istočnih Nijemaca pohrlila preko Češke na okolne zemlje, uključujući Hrvatsku, a ja i svi oko mene smo mislili "pazi koje budale, trče i misle da će naći sreću".

Neka bivši istočni Nijemci kažu jesmo li bili u pravu.

Istočni Nijemci uglavnom žale za onom državom, a zapadni kažu da je zid treblo još povisti, a ne srušti, Nijemci, zapadni, su uložili 1300 mlrd. eura u Istočnu Njemačku.
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 10:28   #8
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
Istočni Nijemci uglavnom žale za onom državom, a zapadni kažu da je zid treblo još povisti, a ne srušti, Nijemci, zapadni, su uložili 1300 mlrd. eura u Istočnu Njemačku.
Ja ne znam s kime si to razgovarao.
Samo mali dijelić Istočnih Nijemaca žali sa DDRom, što pokazuju i izborni rezultati ljevice, čije članstvo izumire.
Danas istočni gradovi izgledaju bolje nego neki zapadni gradovi.

Zadnje uređivanje DJTcro : 09.11.2014. at 10:34.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 10:43   #9
Quote:
Samo mali dijelić Istočnih Nijemaca žali sa DDRom, što pokazuju i izborni rezultati ljevice, čije članstvo izumire.
Nažalost, nikada se istočna Njemačka neće do kraja oporaviti od žalosnih eksperimenata sa socijalizmom.

Nekada su Leipzig, Dresden i Weimar bili biseri sjevera i gledali na ostatak Njemačke s visoka, a čak i danas su siromašniji dio
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 11:19   #10
PROŠLO 25 GODINA
Prvo je srušio Berlinski zid. Sada se nada da će donijeti mir Ukrajini

David Hasselhoff smatra kako je i on zaslužan za pad Berlinskog zida prije 25 godina

http://www.vecernji.hr/zvijezde/prvo...krajini-972301
----------

Je, je... Zbog Hasselhoffa je pao Berlinski zid...

Ajmo svi... I AM LOOKING FOR FREEDOM!!!
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 16:07   #11
Quote:
kad su neprivlačni za turke & co
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 17:21   #12
Ovaj clanak DW me je iznenadio.

http://www.dw.de/romantizovano-se%C4...-9895-xml-mrss

Da li je moguce da danas prema anketama toliki broj (2-2.5 miliona Nemaca na istoku zemlje) oseca nostalgiju za tim vremenom? Zar su kao i na ovim prostorima licna osecanja pojedinca toliko jaka, jaca cak i od nekadasnjih pogleda na Berlinski zid?

Zadnje uređivanje Lookey : 09.11.2014. at 17:26.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 17:27   #13
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
Tako to izgleda biva cim se spomene novac. Ipak mala ispravka - ne zali zasigurno vecina, ali mene je iznenadilo da cak do 15 % populacije zali za zivotom u DDR. Da li je to nekakav severnokorejski sindrom ili nesto drugo, ne znam.

Zadnje uređivanje Lookey : 09.11.2014. at 17:33.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 17:31   #14
Quote:
lezerkocije kaže: Pogledaj post
To je tako istina, samo što neki još ne mogu shvatiti da toga više nema pogotovo na žalost tu kod nas.
Socijalizam je kao društveno uređenje doživio debakl, na sceni je kapitalizam a izvorne tekovine ljevice poput prava radnika, socijale, siromašnih brane se socijaldemokracijom.
Socijalizam je mozda i dobar kao zamisao, ali nije za ljude. Teziti ka njegovoj punoj primeni izjednacavajuci razlike u klasama drustva prakticno je nemoguce. Ljudska je potreba koju nijedan sistem ne moze ispraviti da se bori za uticaj i moc,a videli smo u socijalizmu kako je to islo...zato je i propao. Kapitalizam je drugacije ustrojen,i zato jos uvek zivi. Da se podsetimo, upravo su sami Nemci unutar svojih redova u svojim delima u 19. veku vodili zustre debate da li im je podoban socijalizam ili kapitalizam.
Old 09.11.2014., 18:33   #15
Quote:
25 GODINA POSLIJE

Sutra se obilježava 25. obljetnica pada Berlinskog zida.

sjećam se toga datuma, tada sam bio na polovici svojih dana

taj trenutak još nije počeo djelovati na hrvatsku povijest, jer učinci pada berlinskog zida još nisu stigli do Hrvatske - mi još uvijek živimo okruženi nevidljivim zidovima jugokomunističkog totalitarističkog naslijeđa

Hrvatima pad Berlinskog zida eventualno znači da za rušenje zidova nikada nije kasno
Old 09.11.2014., 19:01   #16
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
kad su neprivlačni za turke & co
Istočna Njemačka, osim Berlina, je najmanje gostoljubiva zemlja za strance. Poslije nje, slijedi južna Njemačka koja je vrlo konzervativna i zatvorena.

Zadnje uređivanje Laison : 09.11.2014. at 19:08.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 19:07   #17
Meni dalje nije jasno kako na istoku i zapadu Njemačke standard nije još izjednačen. Prošlo je 25 godina i sljevano puno novaca u smjeru istoka. Sama Zapadna Njemačka tijekom rata nije bila pošteđena, bila je sva razrušena i u roku od 20 godina se brzo uzdigla i bila među TOP zemalja u Europi pa čak i u svijetu. Možda je Istočna Njemačka bila više uništena, Berlin i Dresden su bili skroz uništeni, i zemlja je bila dugo pod kontrolom komunističke vlasti, pa zato valjda.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 19:12   #18
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Socijalizam je mozda i dobar kao zamisao, ali nije za ljude. Teziti ka njegovoj punoj primeni izjednacavajuci razlike u klasama drustva prakticno je nemoguce. Ljudska je potreba koju nijedan sistem ne moze ispraviti da se bori za uticaj i moc,a videli smo u socijalizmu kako je to islo...zato je i propao. Kapitalizam je drugacije ustrojen,i zato jos uvek zivi. Da se podsetimo, upravo su sami Nemci unutar svojih redova u svojim delima u 19. veku vodili zustre debate da li im je podoban socijalizam ili kapitalizam.
Mislio si reći komunizam, a ne socijalizam.
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 19:15   #19
Quote:
Laison kaže: Pogledaj post
Meni dalje nije jasno kako na istoku i zapadu Njemačke standard nije još izjednačen. Prošlo je 25 godina i sljevano puno novaca u smjeru istoka.
Ovako sam ja čuo u jednoj tematskoj bavarskoj radio emisiji.

Usporedi rast istočne njemačke i Češke ili Poljske i vidit ćeš da je DDR rastao puno više (gospodarstvo i standard) od tih zemalja. Da nisu ulupali tolike novce DDR bi imao tu negdje njihove stope rasta zadnjih 20 godina.

Quote:
Mislio si reći komunizam, a ne socijalizam dali ti je pozanto koje je orijentacije bio Hitler.
Hitler je bio nacist koji je zaslužan za to što od Prusije danas postoji par ruskih sela i nešto malo zemlje oko Berlina.
I naravno da nema veze s temom ni mozgom uopće.
Old 09.11.2014., 19:23   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Socijalistički raj je trebao zidove, naoružane stražare i bodljikavu žicu da spriječi ljude u bijeg prema "mrskom Zapadu"
Kako gdje, kod nas nije bilo zaprjeka u tom smislu, od početka 70 moglo se iči na "Zapad" bez vize, a od ngdje 1962 već su naši radnici išli na rad u Njemačku, ja sam bio u Engleskoj sredinom 70 ih.
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.