Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2010., 17:59   #1
20-metarski kip Isusa pogodila munja s neba

Ovaj spomenik koji prikazuje torzo Isusa raširenih ruku, nazvan Touchdown Jesus, zato što nalikuje sucu američkog nogometa u momentu proglašavanja pogotka (touchdown), bio je znamenitost koja se mogla vidjeti uz veliki međudržavni (Interstate) autoput br 76 u američkom gradu Monroeu u Ohiju. Na tom mjestu se nalazila i evangelička crkva "Čvrste stijene" (Solid Rock). Grom iz (doduše ne baš vedra) neba ga je jučer, u ponedjeljak oko 11.15 sati, spalio i sravnio sa zemljom. Spomenik nije bio načinjen od čvrste stijene ili kamena, nego od plastične pjene i fiberglasa na čeličnoj konstrukciji. Vatra se proširila i na obližnji amfiteatar, ali nije bilo ozlijeđenih ni poginulih. Crkva ima 4000 članova i ne spada ni u jednu veću sljedbu, a osnovao ju je bivši nakupac konja Lawrence Bishop (eng. Biskup) s ženom, 2004. godine. Bishop je izjavio da je svrha gigantske statue bila pomoći ljudima, a ne zadiviti ih. On i žena su htjeli da posluži kao stijeg nade i spasa (nalik na već poznati Kip Slobode na otoku Ellis, valjda), te su potrošili na njega $250,000. Uglavnom, ništa čudno, vjerojatno bi i propali poduzetnik Pevec sa ženom učinio nešto slično, da nije propao.

Naravno, mnogi će se sada pitati da li se Bog naljutio i spalio mrskog idola koji više nalikuje na nekakvog Herakla ili Zeusa, nego na Isusa ili je sve to naprosto splet okolnosti i fizikalnih zakona, jer je poznato da najveći i najviši objekt u prostoru najlakše privuče grom (v. sliku dole).


Ili se možda radi o gesti zlog Boga, koji se htio narugati iskrenoj vjeri bračnog para koji je potrošio svojih četvrt milijuna dolara da pomogne napaćenom stanovništvu Ohija, ulijevajući mu novu vjeru u boljitak nakon gospodarske krize koja nikako ne jenjava? Svakako je stvar kontroverzna, pa bi se mogla raspraviti s više stanovišta.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 18:08   #2
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Spomenik nije bio načinjen od čvrste stijene ili kamena, nego od plastične pjene i fiberglasa na čeličnoj konstrukciji.
...

On i žena su htjeli da posluži kao stijeg nade i spasa (nalik na već poznati Kip Slobode na otoku Ellis, valjda), te su potrošili na njega $250,000.
...

Svakako je stvar kontroverzna, pa bi se mogla raspraviti s više stanovišta.
Pa, svakako da je kontroverzna. Vest mi izgleda kao jako dobra reklama, da su Lawrence i zena iskoristili ovaj momenat da sebe promotiraju u javnosti.

Plastična pjena i fiberglas na čeličnoj konstrukciji... Za $250,000?

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 18:24   #3
Quote:
_nobody_ kaže: Pogledaj post
Pa, svakako da je kontroverzna. Vest mi izgleda kao jako dobra reklama, da su Lawrence i zena iskoristili ovaj momenat da sebe promotiraju u javnosti.

Plastična pjena i fiberglas na čeličnoj konstrukciji... Za $250,000?

_nobody_
Da, pretpostavlja se i da je porez uredno plaćen... Osim ako vjerske organizacije u Ohaju nisu oslobođene plaćanja poreza, pa ga je 'bog' malo namjerno potkurio da se ne otkrije kako se pere lova...?
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 14:09   #4
Stari ljubomorni Jahve se naljutio što ga ljudi više ne poštuju i iskalio se na onom najbližem, na sinu...onaj u Riu de Janeiru je viši i čvršći pa je za opomenu spržio ovog plastičnjaka.

Očekuje se prolom oblaka u Međugorju....a plastike tamo posvuda
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 18:13   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
....
mene samo cudi kako tebi ne dopizdi trubit uvik jedno te isto i di stignes..

buuuuu, ish, ish!

Zadnje uređivanje Grazia : 16.06.2010. at 18:21.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 18:44   #6
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
mene samo cudi kako tebi ne dopizdi trubit uvik jedno te isto i di stignes..

buuuuu, ish, ish!
A mene čudi kak ti ne dojade tvoji nekonstruktivni komentari...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:04   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A mene čudi kak ti ne dojade tvoji nekonstruktivni komentari...
oh da...za razliku od konstantnog sprdanja/trolanja na racun necije vjere koje je jako konstruktivno indeed!

Zadnje uređivanje Grazia : 16.06.2010. at 20:14.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:18   #8
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
oh da...za razliku od konstantnog sprdanja/trolanja na racun necije vjere koje je jako konstruktivno indeed!
Pa, ako ništa iz toga ne naučite tko će vam reći da ste ko carevi goli???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:45   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Pa, ako ništa iz toga ne naučite tko će vam reći da ste ko carevi goli???
mi nismo underground alternativa ko neki nad kojima se uglavnom zgrazaju (u RL, javnim medijima i sl) pa se moraju kriti -i sebe i ta neka svoja uvjerenja.

tako je barem u mojem okruzenju, za druga (okruzenja) ne znam, ali imam ideju kako moze biti.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:48   #10
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
mi nismo alternativa ko neki s kojima se svi redom sprdaju (u RL, medijima i sl) pa se moraju kriti -i sebe i ta neka svoja uvjerenja.

tako je barem u mojem okruzenju, za druga (okruzenja) ne znam, ali imam ideju kako moze biti.
A što ste???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:53   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A što ste???
nesto potpuno suprotno underground alternativi.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:57   #12
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
nesto potpuno suprotno underground alternativi.
Odlično ali ako niste što onda jeste?

I zašto nemate gromobrane?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 22:26   #13
Kako nešto čemu pripada 80-85% stanovništva može biti "underground alternativa"?
R.o.K. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 22:39   #14
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
mene samo cudi kako tebi ne dopizdi trubit uvik jedno te isto i di stignes..

buuuuu, ish, ish!

Odavno se ovako nisam nasmijala i nemam običaj stavljat ovu sličicu ,ovo je prvi put
A sad ozbiljno .....mi vjernici bi trebali preseliti u Crkvu za vrijeme oluja i tamo bi bili sigurni ..jeli ?
Međutim nije tako ....
I kakve veze sad ima to što je grom udario u kip
I otkud vam sad to da je Božiji udarac
Pa Bog ne postoji ,zar niste rekli ?
__________________
Ja nikad nisam sama ,moj ANĐEO me prati
izidoraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 16:53   #15
Dobro, ali idemo u bit stvari. Ako ima Boga, zašto je dopustio da grom udari u kip njegovog jedinorođenog sina? Možda i Bog ima nešto kao 'dobar ukus', pa je odlučio pokazati svoju volju na ovaj način? Ili je možda Sotona uništio kip da tako iskušava onoga koji ga je postavio ili zato da bi ljudi posumnjali u Boga? Ako Boga nema, da li je onda to baš čista slučajnost, ili tzv. 'ironija sudbine'?
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 16:58   #16
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Dobro, ali idemo u bit stvari. Ako ima Boga, zašto je dopustio da grom udari u kip njegovog jedinorođenog sina? Možda i Bog ima nešto kao 'dobar ukus', pa je odlučio pokazati svoju volju na ovaj način? Ili je možda Sotona uništio kip da tako iskušava onoga koji ga je postavio ili zato da bi ljudi posumnjali u Boga? Ako Boga nema, da li je onda to baš čista slučajnost, ili tzv. 'ironija sudbine'?
Šta Bogu znači jedna ljudska rukotvorina ,Njegov sin i dalje živi
Ja vidiš na ovu vijest i nemam neki bitan komentar jer vjest i događaj ne smatram bitnim
__________________
Ja nikad nisam sama ,moj ANĐEO me prati
izidoraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 17:16   #17
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Dobro, ali idemo u bit stvari. Ako ima Boga, zašto je dopustio da grom udari u kip njegovog jedinorođenog sina? Možda i Bog ima nešto kao 'dobar ukus', pa je odlučio pokazati svoju volju na ovaj način? Ili je možda Sotona uništio kip da tako iskušava onoga koji ga je postavio ili zato da bi ljudi posumnjali u Boga? Ako Boga nema, da li je onda to baš čista slučajnost, ili tzv. 'ironija sudbine'?
A možda su vile pogodile kip munjom..
Slade is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 17:17   #18
Quote:
izidoraa kaže: Pogledaj post
Šta Bogu znači jedna ljudska rukotvorina ,Njegov sin i dalje živi
Ja vidiš na ovu vijest i nemam neki bitan komentar jer vjest i događaj ne smatram bitnim
Da je kip počeo čudesno krvariti ili plakati pričala bi drugu priču...
Slade is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 17:17   #19
Quote:
izidoraa kaže: Pogledaj post
Šta Bogu znači jedna ljudska rukotvorina ,Njegov sin i dalje živi
Ja vidiš na ovu vijest i nemam neki bitan komentar jer vjest i događaj ne smatram bitnim
Dobro, ali zašto su onda ljudi podizali tolike katedrale i ulupali silnu energiju u to? Mogli su napraviti puno vrtića i škola, ali katedrala je bila vrhunski izraz pobožnosti i mjesto gdje se ljudi mogu okupljati radi vjere u Boga. Sve te katedrale i dalje stoje, a tamo gdje su bile srušene ili izgorjele (kao Zagrebačka katedrala), napravljene su još ljepše i veće. Hoće li i na mjestu 20-metarskog Isusa sada nastati još veći i ljepši?

Osim toga, nije na odmet primijetiti da su prve bogomolje bile vrlo skromne, pa i one romaničke su bile još decentne i u granicama normale, da bi se u gotici počele nadmetati koja će biti viša. I danas se ljudi nadmeću čija će građevina biti viša, pa je tako nastao "Empire State Building", "Blizanci" u New Yorku (koje su srušili teroristi Osame bin Ladena) i razne druge građevine. Najveći Isus je onaj od prenapregnutog betona i spužvastog kamena (soapstone) u Rio de Janeiru (vidi sliku):



http://en.wikipedia.org/wiki/Christ_...r_%28statue%29

Taj Isus je postao simbol grada i jedno od sedam svjetskih čuda. Pogledaj koliko je to veliko:


Ako se Bogu fućka za takve stvari, zašto se vjernici onda trude graditi sve većeg i većeg Isusa? Zar samo zato da sebi pokažu koliko vjeruju, ili misle da će se i Bogu to dopasti?
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 17:23   #20
Quote:
Slade kaže: Pogledaj post
Da je kip počeo čudesno krvariti ili plakati pričala bi drugu priču...
Da, ili recimo kad je Ali Agca pucao na papu, a djevica Marija skrenula putanju metka tako da ga samo rani, ali ne i ubije? Mnogi vjernici smatraju taj događaj značajnim. Ali tu ima puno neodgovorenih pitanja, na primjer zašto nije skrenula putanju metka tako da ga uopće ne rani ili zašto nije učinila da se Agci pokvari puška, pa ne bi uopće mogao pucati? Znači da je htjela da ga upuca i da se kasnije mora pokajati za to djelo i dobiti oprost od onoga koga je upucao? A možda je Agca naprosto loše nišanio ili je vjetar bio malo jači, pa skrenuo putanju metka. Zašto bi taj događaj morao imati vjersko tumačenje? Ako ga ima, zašto ovaj događaj udara groma u 20-metarski kip Isusa nije dovoljno važan da bi imao vjersko tumačenje?

Na primjer, neki kažu da je papa Ivan Pavao II bio važna osoba koja je utjecala na pad komunizma u istočnoeuropskim zemljama. Možda bi i kip Isusa u Ohaju utjecao na neki važan događaj, recimo masovna preobraćenja nevjernika u Monroeu, ali je grom to sada onemogućio?

Inače, i onaj kip u Riju je spržila munja:

The statue was struck by lightning during a violent electrical storm on Sunday, February 10, 2008 and suffered some damage on the fingers, head and eyebrows. A restoration effort was put in place by the Rio de Janeiro state government and archdiocese, to replace some of the outer soapstone layers and repair the lightning rods installed on the statue.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.