Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2015., 15:32   #10141
Quote:
Tražim Istinu kaže: Pogledaj post
A molim te u duhu lingvističke forme, zašto onda Katolička crkva sebe naziva religijom, zašto onda Islamska organizacija sebe naziva vjerskom zajednicom, ili Židovska sebe jevrejskom vjerskom zajednicom? Šta je čudno da i Jehovini svjedoci se registriraju kao vjerska zajednica, kao i mnoge pomenute i one druge? Je li to samo apriorij vodećih i glavnih? Jel to neko nema pravo na slobodu udruživanja, i samoorganiziranja pa i nauka i vjerovanja ili dogmi? Zar je išta manje religijajska zajednica velikih u usporedbi s onim manjim? Jel to sistem koji su gajili totalitarni režimo koji su proganjali one manje i koji su im smetali? Molim te pazi koje termine ili pitanja koristiš jer drugi bi te shvatio dosta pogešno. Tvojim pitanjem zadireš u ono što svako ima pravo, temeljne slobode udruživanja i organiziranja u zajednice, religijske ili političke skupoine i sl.
Stoga, religija se ispoljava prema Bogu, stoga i vjernici prihvataju religiju prema Bogu i vežu je za svoju religijsku organizaciju, bilo da je javnog, tajnog ili nekog drugog tipa. Državni zakon i prava svakog je da imaju slobodu i definisanja svoje zajednice i religije osim ako ne ugrožava opće prihvaćeni društveni poredak i ili djeluje destruktivno.

S postovanjem...
Ovo ću sad pitati vrlo ozbiljno :

Da li je moguće da bi jedan Jehovin svjedok ponudio ovakav odgovor?

Po tebi, treba se uspoređivati sa Katoličkom crkvom i islamskom organizacijom, etc. od što si naveo.

Čuj, te stvari ne idu tako. U protivnom, nek se čudi svijet jer zastupam misao od koje neću odstupiti nit milimetar : Vjera u Jehovu Boga nije religija, a nit bi se zajednica Jehovinog naroda smjela zvati religijom.

Na koncu, izraz "religija" u Svetom pismu uopće ne postoji. Točka na i.
Pravi Život is offline  
Old 04.08.2015., 15:56   #10142
Jehovini svjedoci su vjerska organizacija
E sad religija i vjera su dva veoma bliska pojma iako ne istoznačna.
Mislim da je vrlo dobra definicija da je religija skup pravila iliti dogmi koje se upražnjavaju u svrhu izražavanja pripadnosti određenoj religijskoj skupini ili crkvi dok bi vjera bila osobni odabir svake individue čemu će i u šta vjerovati.
E sad te individue skupljaju se u organizacije (JS npr.) ali mislim da se za njih može reći takođe da pripadaju jednoj religioznoj skupini a to je kršćanstvo.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 04.08.2015., 19:46   #10143
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Jehovini svjedoci su vjerska organizacija
E sad religija i vjera su dva veoma bliska pojma iako ne istoznačna.
Mislim da je vrlo dobra definicija da je religija skup pravila iliti dogmi koje se upražnjavaju u svrhu izražavanja pripadnosti određenoj religijskoj skupini ili crkvi dok bi vjera bila osobni odabir svake individue čemu će i u šta vjerovati.
E sad te individue skupljaju se u organizacije (JS npr.) ali mislim da se za njih može reći takođe da pripadaju jednoj religioznoj skupini a to je kršćanstvo.
Bravo, odlično rečeno...moje poštovanje Dugii...kao čovjek naklon do zemlje za ovaj razuman stav...to vrijedi i za mnoge druge ne samo za JS. Iskrena pohvala na ovom zapažanju.
Tražim Istinu is offline  
Old 04.08.2015., 20:05   #10144
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ovo ću sad pitati vrlo ozbiljno :

Da li je moguće da bi jedan Jehovin svjedok ponudio ovakav odgovor?

Po tebi, treba se uspoređivati sa Katoličkom crkvom i islamskom organizacijom, etc. od što si naveo.

Čuj, te stvari ne idu tako. U protivnom, nek se čudi svijet jer zastupam misao od koje neću odstupiti nit milimetar : Vjera u Jehovu Boga nije religija, a nit bi se zajednica Jehovinog naroda smjela zvati religijom.

Na koncu, izraz "religija" u Svetom pismu uopće ne postoji. Točka na i.

Kao prvo, možeš živjeti u kakvom god želiš ubjeđenju, ali dao sam obješnjenje kao ČOVJEK koje se temelji na činjenicama i raznim argumentima. Ako ne vjeruješ u ono što sam napisao kao homosapiens a ne kao JS, kao human race a ne kao alienrace, molim te provjeri:
RELIGIJA:
" Za većinu osoba religija je organizirani sustav vjerovanja i bogoslužja koje stavljaju Boga u središte.
Za druge, religija označava vjerovanje u veći broj bogova a postoje i osobe koje ne posjeduju neku tradicionalnu vjeru ili religiju već prakticiraju neku vrstu vjerovanja na svoj osobni način, nevezano od organiziranih religija. - https://hr.wikipedia.org/wiki/Religija

" Religija je društvena pojava koja podleže određenim zakonima nastajanja, razvoja i nestajanja. Religiju možemo definisati i kao duhovnu povezanost jedne grupe ljudi sa nekim višim, svetim bićem, odnosno Bogom. Bog (na sanskritskom “gospodar hleba”) je ljudska zamisao o nekoj natprirodnoj, onostranoj sili. I sama reč religija vodi poreklo od latinske reči “religare” što znači ponovo svezati, prepovezati. Dakle, religija je oblik društvene svesti u kome se prirodne i društvene sile prikazuju kao natprirodne, nezavisne od čoveka, prirode i istorije. Svaka religija podrazumeva više ili manje jednostavno učenje koje se odnosi na suštinu, svrhu i poreklo svega postojećeg. Takođe, svaka religija podrazumeva određene oblike verskih zajednica, kao i određene obrede, ritualne radnje koje se obavljaju na posvećenim mestima, odnosno u određenim institucijama (crkve, džamije, sinagoge, hramovi...) - https://sh.wikipedia.org/wiki/Religija

Dodatno istraživanje:
http://www.bitno.net/pitajte-sveceni...a-a-sto-vjera/

VJERSKa ZAJEDNICA:
Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica - pročišćeni tekst zakona
NN 83/02, 73/13
I. TEMELJNE ODREDBE
Članak 1.
Crkva ili vjerska zajednica drukčijeg naziva (u daljnjem tekstu: vjerska zajednica) u smislu ovoga Zakona je zajednica fizič­kih osoba koje ostvaruju slobodu vjeroispovjedi jednakim javnim obavljanjem vjerskih obreda i drugim očitovanjima svoje vjere (u daljnjem tekstu: vjernici) upisana u Evidenciju vjerskih zajednica u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: Evidencija).

Članak 2.
Vjerske zajednice samostalno i slobodno određuju unutarnju organizaciju; tijela upravljanja, njihovu hijerarhiju i nadležnosti; tijela i osobe koje predstavljaju vjersku zajednicu i njene organizacijske oblike; sadržaj i način očitovanja vjere; održavanje veza sa svojom središnjicom i drugim vjerskim zajednicama; udru­živa­nje s drugim vjerskim zajednicama; i druga pitanja svoga djelovanja u skladu s Ustavom Republike Hrvatske.
(http://www.zakon.hr/z/284/Zakon-o-pr...skih-zajednica)

Ne treba dalje, mislim. A svakako imaš pravo živjeti u ne znam kojim sve ubjeđenjima, ali nemoj druge ponižavati uprkos svojim ljudskim niskim stavovima. To ti ned kažem sad kao JS ( jer ko zna hoću li biti to isto sutra ...već kao čovjek. Ovdje ima divnih ljudi koji nisu Js ali zdravo rasuđuju i podržavam neke od njih u nekim stavovima: Mali Šime, Duggi, ninjaturtle...
Kao dio božjeg djela kao i svi ovi ljudi ovdje na Forumu koji imaju pravo na život i stav, uživam da budem frend i s ljudima koji su i katolici, muslimani, ateisti i drugi...i mnoge s kojima se družim me jako poštuju i cijene ali i obratno s moje strane. Žao mi je što ti nije dosta i što nisi primjetila što sam javno i otvoreno rekao ono što nije ok kod JS te se izvinuo svima i rekao otvoreno o propustima i priznajem kao čovjek i sad kao Js greške koje su moja braća učinila. Evo pozivam sve ovdje koji prate moj post/postove da kažu jesam li ičim ikog uvrijedio ili sam iznosio argumente i mišljenja koj su u granicama razumnih argumenata.
Molim te čuvaj se ortodoksnih stavova, čuvaj se duhovnog ISILA, čuvaj se duhovnog džihada u smislu da drugo i drugačije ne poštuješ - bez obzira bili u pravu ili ne u svojim vjerovanjima. U suprotnom, dobro došla si u zemlju Levanta i Iraka - kalifat.

Tvoj prijatelj i brat u kršćanskoj biblijskoj vjeri...
Tražim Istinu is offline  
Old 04.08.2015., 22:40   #10145
Quote:
Tražim Istinu kaže: Pogledaj post
Ne treba dalje, mislim. A svakako imaš pravo živjeti u ne znam kojim sve ubjeđenjima, ali nemoj druge ponižavati uprkos svojim ljudskim niskim stavovima. To ti ned kažem sad kao JS ( jer ko zna hoću li biti to isto sutra ...već kao čovjek.
Ne, ne trebaš dalje. Paragrafe znam i sama, ne treba mi uvid u Wpediju.
Znaš,
ima ta jedna interesantnost. Naime, JS nikad ne posežu za tom enciklopedijom pri pojašnjavanju nečega. A zašto ne? Vidiš, to je dobro pitanje.

Između svega što si do sada naveo svojim opsežnim postovima, i nadalje sam ovog mišljenja: ljudima ne treba nit puno nit dugo da bi u relativno kratkom vremenskom roku procijenili tko je a tko nije Jehovin svjedok.
Da, procijenili čak i na daljinu.

p.s. Što znači "liberalni Js"?
Pravi Život is offline  
Old 04.08.2015., 23:51   #10146
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ne, ne trebaš dalje. Paragrafe znam i sama, ne treba mi uvid u Wpediju.
Znaš,
ima ta jedna interesantnost. Naime, JS nikad ne posežu za tom enciklopedijom pri pojašnjavanju nečega. A zašto ne? Vidiš, to je dobro pitanje.

Između svega što si do sada naveo svojim opsežnim postovima, i nadalje sam ovog mišljenja: ljudima ne treba nit puno nit dugo da bi u relativno kratkom vremenskom roku procijenili tko je a tko nije Jehovin svjedok.
Da, procijenili čak i na daljinu.

p.s. Što znači "liberalni Js"?

Zao mi je ako sam te razočarao u nekim stavovima, mišljenjima o tome kakvi inače su JS. Možda nisam jedini koji rušim barijere predrasuda. No, ima i onih drugacijih - liberalnijih. Nisu svi isti. Naravno, ako misliš da nisam, možemo se naći na kavici/kafici, face to face i otići u moju matičnu skupštinu i saznat ćeš jesam li ili ne JS. Pozivam te evo javno i otvoreno pred svima uz drustvo se opustenije razgovara, a mogu pozvati i Mali Šime, Duggi i sl...Ekipa snova Dream Team...
A liberalan - a čuj sve suprotno od konzervativan, fanatičan, rigidan, dogmatičan...iako pazim na načela i zapovijedi koje cijenim i poštujem. Tako se oblačim da slikovito predstavim.
A u vezi Wikipedije - milioni je koriste a što ne bi i ja..čemu čuđenje...
a to što sam drugačiji - pa zar moram biti uniformiran, po nekom vojnom ešalonu i disciplini? Ne, jer Isus je rekao da ISTINA oslobađa. Jako je lijepo biti na temelju svoje savjesti ,bibl.načela, razuman, flexibilan, svestran, popustljiv, - pa tome me i uči Isus svojim primjerom i Jehova.
Često Isusa predstavljam sebi kao najboljeg frenda/jarana/prijatelja/druga od kojeg puno učim između redova. Pa zamisli ga samo u društvu apostola kako se šali, smije pijuckajući vino. Za,isli ga kako od srca pijeva i druge vrste ondašnjih pjesama, zamisli ga kako i pleše na svadbi i kako u slobodno vrijeme se igra i zeza s svojim učenicima. Zamisli ga kako dodje do djece s kojom se igra u blatu, s kojom se valja po podu i škaklja ih, zamisli kako djevojci njezno prilazi i pomaze joj u hodanju kad je oživjela, zamisli mu suze koje mu idu niz lice kako kao muškarac gorko plače, zamisli ga kako jednoj majci vraća sina i grli je i kaze joj: bice sad sve ok, zamisli kako kaze: "daj onom siromahu 1 denar", zamisli ga kako ženi koja ima krvarenje zagrli i kaže joj..."drago mi je da si mi dosla i da ti mogu pomoci, dosao bih ja do tebe u ovoj masi da ti pomognem ali guzva velika...divna si osoba" isl.
Da, zamisli Isusa kao čovjeka koji je osjetio nas ljude i šta znači biti čovjek u punom smislu riječi. Šta znači kad mu pljuvanje, bičevanje, psovanje razdire srce i tijelu, kad mu svaki udar eksera nanosi uzasnu bol i gdje gleda siktanje svoje krvi, gdje mu bolovi od udaraca jakom motkom i bičevanje zadaju neopisivu bol i sl.
Takav čovije koji je bio Sin Jehove Boga je neko ko do groba ima moju nesavrsenu naklonost i ljubav. Neko ko nije bio krut vec liberalan ali ujedno i neprikosnoven u cuvanju svog stava i odnosa prema svom Tati, svom Ocu, svom roditelju kojeg je do srzi volio. e kako ga je Bog Jehova predivno odgojio, postavio na noge, i poučio ga da nam prica o Njemu gledajući Isusa. Slava Bogu Jahvi ili Jehovi na nebu i Isusu...

Pozdrav...draga prijateljice i sestro...

Zadnje uređivanje Tražim Istinu : 05.08.2015. at 00:05.
Tražim Istinu is offline  
Old 05.08.2015., 00:06   #10147
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
U drugim prijevodima biblije ja nisam našao da piše "jedinorođeni bog" u stavku Ivan 1.18 već piše "jedinorođeni sin" Bit će da je u Novi svijet prijevod to umetnuto. To znači da se ne možeš pozivati na to da izvornik nije poznavao mala i velika slova jer u izvorniku niti nema "jedinorođeni bog" u tom stavku.Ovdje bi bog malim slovom moglo značiti to što Tražim istinu tvrdi. Taj izraz bilo da je jedinorođeni sin ili jedinorođeni bog jasno je da se odnosi na Isusa.
O, sad je umetnuto u Novi svjetski prevod? Intrigantno!
I kako nema u drugim prijevodima kad ima? Evo tog stavka (Ivan 1,18) u nekoliko prijevoda:

Prijevod Ivana Šarića:
"Boga nitko nije vidio nikad. Jedinorođeni, koji je Bog, koji počiva na srcu Očevu, on je donio vijest"

Prijevod Jerusalimska Biblija:
"Boga nitko nikada ne vidje: Jedinorođenac - Bog - koji je u krilu Očevu, on ga obznani".

Prijevod Tomislava Dretara:
"Nitko nikad nije vidio Boga; Bog Sin Jedinac, koji je u krilu Očevom, otkrio nam je Njega".

Prijevod New World Translation:
"Nijedan čovjek nikada nije vidio Boga! Jedinorođeni bog, koji je Ocu najbliži, on ga je obznanio".

Jedinorođeni Bog koji je ocu najbliži...
Da rezimiramo:
* Ivan Šarić prevodi da je taj Jedinorođeni Bog.
* Jerusalimska Biblija kaže da je Jedinorođenac Bog.
* Tomislav Dretar prevodi da je sin jedinac Bog
* I NWT isto kaže: jedinorođeni bog dakle, slaže se sa tri prethodna prijevoda.
Bravo za tu teologiju! :klap:
Harf is offline  
Old 05.08.2015., 00:46   #10148
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zašto JS Organizacija samu sebe naziva "religijom"? Odgovor znaš ili ne znaš?
Zna Harf! Jer religija i jeste.
Pa nije ribolovačka udruga, asocijacija programera ili sportski klub.
Harf is offline  
Old 05.08.2015., 07:55   #10149
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Oprosti, pričam sa forumašem dugii, a ti mi trenutno nisi interesantan.
A i napisao si da je ono tvoj zadnji post, ne? Eto, ti traži istinu, a ja ću sa Dugiim malo proćaskati.


Ma tvoja stvar bolan. Radi šta ti je volja. The End neće moć.

(Dugii, dobio si odgovor)
Dokazao si da samo u nekim prjevodima piše "jedinorođeni bog",nisi dokazao da tako piše i u izvornim spisima.Prema tome tvoje korištenje činjenice (kao dokaz o onome šta si tvrdio) da izvornik nije poznavao velika i mala slova i dalje "pada u vodu"
Prema nekim prjevodima(oni koji su meni bili dostupni) piše "jedinorođeni sin".
No bez obzira kako god da pisalo u tom stavku jasno je da se to odnosi na Isusa koji je "niži" od Jehove.
Inače sa tobom nemam namjeru časkati.Reagiram samo na neke očite "podvale" sa tvoje strane i neistine koje napišeš o bibliji.Od svih forumaša na ovom podforumu definitivno si najnetolerantiniji i ako je tvoja "misija" propagiranje islama(i usput "blaćenje" svih ostalih religija) radiš to na potpuno krivi način.
Pozdrav
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 05.08.2015., 11:52   #10150
Quote:
Tražim Istinu kaže: Pogledaj post
Zao mi je ako sam te razočarao u nekim stavovima, mišljenjima o tome kakvi inače su JS. Možda nisam jedini koji rušim barijere predrasuda. No, ima i onih drugacijih - liberalnijih. Nisu svi isti. Naravno, ako misliš da nisam, možemo se naći na kavici/kafici, face to face i otići u moju matičnu skupštinu i saznat ćeš jesam li ili ne JS. Pozivam te evo javno i otvoreno pred svima uz drustvo se opustenije razgovara, a mogu pozvati i Mali Šime, Duggi i sl...Ekipa snova Dream Team...
A liberalan - a čuj sve suprotno od konzervativan, fanatičan, rigidan, dogmatičan...iako pazim na načela i zapovijedi koje cijenim i poštujem. Tako se oblačim da slikovito predstavim.
A u vezi Wikipedije - milioni je koriste a što ne bi i ja..čemu čuđenje...
a to što sam drugačiji - pa zar moram biti uniformiran, po nekom vojnom ešalonu i disciplini? Ne, jer Isus je rekao da ISTINA oslobađa. Jako je lijepo biti na temelju svoje savjesti ,bibl.načela, razuman, flexibilan, svestran, popustljiv, - pa tome me i uči Isus svojim primjerom i Jehova.
Često Isusa predstavljam sebi kao najboljeg frenda/jarana/prijatelja/druga od kojeg puno učim između redova. Pa zamisli ga samo u društvu apostola kako se šali, smije pijuckajući vino. Za,isli ga kako od srca pijeva i druge vrste ondašnjih pjesama, zamisli ga kako i pleše na svadbi i kako u slobodno vrijeme se igra i zeza s svojim učenicima. Zamisli ga kako dodje do djece s kojom se igra u blatu, s kojom se valja po podu i škaklja ih, zamisli kako djevojci njezno prilazi i pomaze joj u hodanju kad je oživjela, zamisli mu suze koje mu idu niz lice kako kao muškarac gorko plače, zamisli ga kako jednoj majci vraća sina i grli je i kaze joj: bice sad sve ok, zamisli kako kaze: "daj onom siromahu 1 denar", zamisli ga kako ženi koja ima krvarenje zagrli i kaže joj..."drago mi je da si mi dosla i da ti mogu pomoci, dosao bih ja do tebe u ovoj masi da ti pomognem ali guzva velika...divna si osoba" isl.
Da, zamisli Isusa kao čovjeka koji je osjetio nas ljude i šta znači biti čovjek u punom smislu riječi. Šta znači kad mu pljuvanje, bičevanje, psovanje razdire srce i tijelu, kad mu svaki udar eksera nanosi uzasnu bol i gdje gleda siktanje svoje krvi, gdje mu bolovi od udaraca jakom motkom i bičevanje zadaju neopisivu bol i sl.
Takav čovije koji je bio Sin Jehove Boga je neko ko do groba ima moju nesavrsenu naklonost i ljubav. Neko ko nije bio krut vec liberalan ali ujedno i neprikosnoven u cuvanju svog stava i odnosa prema svom Tati, svom Ocu, svom roditelju kojeg je do srzi volio. e kako ga je Bog Jehova predivno odgojio, postavio na noge, i poučio ga da nam prica o Njemu gledajući Isusa. Slava Bogu Jahvi ili Jehovi na nebu i Isusu...

Pozdrav...draga prijateljice i sestro...
Zašto si pomislio da mene nešto čudi? Gle, ne čudi me čak ni ovo što si napisao o Isusu "igra se s djecom u blatu". Takvih stvari sam se već naslušala, pogodi, od nekršćanskih religija.

Što se tiče tzv.liberalnih Js, mogla bih priupitati hoće li ubuduće biti običaj da se ukine Božja zapovijed iz Djela apostolska 15:20, jer znaš, ne bi me čudilo ni to.

Možda da se podsjetimo na Rimljanima 16:17,18 :

" Oni koji uzrokuju podjele i spoticanja protivno učenju... Izbjegavajte ih... jer takvi nisu robovi našeg Gospodina Krista, nego svog trbuha; i slatkim govorom i laskavim riječima zavode srca bezazlenih."

Izvanredno upozorenje dano kršćanima, zar ne.
Pravi Život is offline  
Old 05.08.2015., 12:22   #10151
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zašto si pomislio da mene nešto čudi? Gle, ne čudi me čak ni ovo što si napisao o Isusu "igra se s djecom u blatu". Takvih stvari sam se već naslušala, pogodi, od nekršćanskih religija.

Što se tiče tzv.liberalnih Js, mogla bih priupitati hoće li ubuduće biti običaj da se ukine Božja zapovijed iz Djela apostolska 15:20, jer znaš, ne bi me čudilo ni to.

Možda da se podsjetimo na Rimljanima 16:17,18 :

" Oni koji uzrokuju podjele i spoticanja protivno učenju... Izbjegavajte ih... jer takvi nisu robovi našeg Gospodina Krista, nego svog trbuha; i slatkim govorom i laskavim riječima zavode srca bezazlenih."

Izvanredno upozorenje dano kršćanima, zar ne.
Jel se mogu ja ubaciti?
Možda pojam liberalizam nikako ne pristaje JS.Možda Bog jednostavno ne prihvaća liberalizam po nekim pitanjima.To mi je zapravo i pirlično razumljivo jer mi je jasno da po nekim pitanjima nema kompromisa.
Međutim kada sam ja spominjao liberalizam kod JS mislio sam zapravo na neka njihova ponašanja.Prije svega čini mi se da je kod njih preveliki pritisak na obične JS oko propovjedanja.To vođenje evidencije oko broja sati propovjedanja,to konstanto poticanje na propovjednje kako "službeno" tako i "neslužbeno".Naprimjer nisu svi ljudi jednako vješti i sposobni u propovjedanju,zašto se onda vrši pritisak na one koji to slabije znaju.Zar nebi bilo bolje da pošalju vještije i osposobljene propovjdenike a ne da se potiču apsolutno sve u organizaciji da to rade.Ja znam da Jehova očekuje od svojih sljedbenika da "šire" evanđelje ali mislim da bi se moglo to vršiti na bolji način.
To je samo jedna stvar koju sam ja osobno primjetio kod njih.Sad ako bi u ovom primjeru spominjali liberalizam moglo bi to onda biti da budu "osjetljiviji" u podjeli zadataka.Recimo da propovjedanje prepuste onima koji to bolje rade a ovi drugi da imaju neko drugo zaduženje.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 05.08.2015., 12:51   #10152
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Jel se mogu ja ubaciti?
Možda pojam liberalizam nikako ne pristaje JS.Možda Bog jednostavno ne prihvaća liberalizam po nekim pitanjima.To mi je zapravo i pirlično razumljivo jer mi je jasno da po nekim pitanjima nema kompromisa.
Međutim kada sam ja spominjao liberalizam kod JS mislio sam zapravo na neka njihova ponašanja.Prije svega čini mi se da je kod njih preveliki pritisak na obične JS oko propovjedanja.To vođenje evidencije oko broja sati propovjedanja,to konstanto poticanje na propovjednje kako "službeno" tako i "neslužbeno".Naprimjer nisu svi ljudi jednako vješti i sposobni u propovjedanju,zašto se onda vrši pritisak na one koji to slabije znaju.Zar nebi bilo bolje da pošalju vještije i osposobljene propovjdenike a ne da se potiču apsolutno sve u organizaciji da to rade.Ja znam da Jehova očekuje od svojih sljedbenika da "šire" evanđelje ali mislim da bi se moglo to vršiti na bolji način.
To je samo jedna stvar koju sam ja osobno primjetio kod njih.Sad ako bi u ovom primjeru spominjali liberalizam moglo bi to onda biti da budu "osjetljiviji" u podjeli zadataka.Recimo da propovjedanje prepuste onima koji to bolje rade a ovi drugi da imaju neko drugo zaduženje.
Zašto ne bi mogao? Pa nije ovo exkluziva dvojce. Premda, kolega potiče čitanost daleko bolje od mene, što je je.

Ne bih rekla da se forsa djelo propovijedanja, obzirom na razgovore s više Jehovinih svjedoka koji su ustvrdili da mjesečno obave tek par sati propovijedi, to upišu na listić, ubace u kutijicu u Dvorani, i to je to. Pritom ne treba zaboraviti i na 'neobaveznu' propovijed, koja se u principu ne bilježi ali također vrijedi, kod Jehove.

Ali, ovo svakako nije nešto što bismo nazvali 'liberalizmom', zar ne.

Ako izostane strogoća u skupštinama, organizaciji, porušit će se sami temelji jer liberalnost sobom povlaći daleko opsežnije posljedice nego se misli na prvu. Najmanje od onog što bi se pritom događalo je npr. sestra dođe u Dvoranu u minici, starješina ju pozove na odgovornost, a ona njemu 'nemoj ti tu meni, znaš, ko te kaj pita, ja sam liberalna!'. Druge neke primjere si možeš i sam zamisliti ravno kako sam si ja zamislila na što je sličilo kad je prije nekih petnaestak godina zbog 'liberalizacije' starješina pala čitava skupština u Karlovcu.

Stoga, ovo očem priča kolega nije nikakva novost, barem ne meni.
Pravi Život is offline  
Old 05.08.2015., 13:14   #10153
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zašto ne bi mogao? Pa nije ovo exkluziva dvojce. Premda, kolega potiče čitanost daleko bolje od mene, što je je.

Ne bih rekla da se forsa djelo propovijedanja, obzirom na razgovore s više Jehovinih svjedoka koji su ustvrdili da mjesečno obave tek par sati propovijedi, to upišu na listić, ubace u kutijicu u Dvorani, i to je to. Pritom ne treba zaboraviti i na 'neobaveznu' propovijed, koja se u principu ne bilježi ali također vrijedi, kod Jehove.

Ali, ovo svakako nije nešto što bismo nazvali 'liberalizmom', zar ne.

Ako izostane strogoća u skupštinama, organizaciji, porušit će se sami temelji jer liberalnost sobom povlaći daleko opsežnije posljedice nego se misli na prvu. Najmanje od onog što bi se pritom događalo je npr. sestra dođe u Dvoranu u minici, starješina ju pozove na odgovornost, a ona njemu 'nemoj ti tu meni, znaš, ko te kaj pita, ja sam liberalna!'. Druge neke primjere si možeš i sam zamisliti ravno kako sam si ja zamislila na što je sličilo kad je prije nekih petnaestak godina zbog 'liberalizacije' starješina pala čitava skupština u Karlovcu.

Stoga, ovo očem priča kolega nije nikakva novost, barem ne meni.
Pa rekao sam ja da možda riječ liberalizam baš ne pristaje za JS.
Što se tiče propovjedanja istina je da se kaže nek propovjeda kolko ko može međutim taj pritisak se osjeća.Pritisak je u tome da se konstanto naglašava koko je to važno i da je upravo to ono što odvaja JS od ostalih.JS čak imaju i posebne sastanke za djelo propovjedanja a imaju i redovite prikaze to jest predstave kako i na koji način ići od vrata do vrata i o čemu razgovarati.Tiskaju se i brošure o tome.Čini se zapravo sve da onaj koji ima manje sati mjesečno se osjeća loše.Po meni bilo bi liberalno kad ne bi postojao takav "dril" oko propovjedanja.Zašto naprimjer ne bi propovjedali osposobljeni specijalci.Ne samo da bi taj pritisak na obične svjedoke bio manji nego bi i samo propovjedanje bilo učinkovitije jer bi to radili za to obučeni specijalci.
Što se tiče sestre u minici pa niti danas nitko njoj ne brani da tako ode u dvoranu.Kako će ona tamo biti odjevena njoj je na savjesti.A ako bude službeno opomenuta od starješina nema pravo da se poziva na liberalizam jer liberalizam ne bi bio službeni stav svjedoka.Liberalizam kakav sam ja misilio trebao bi biti takav da ne potiče ljude to jest obične svjedoke da idu iz krajnosti u krajnost.
Ovo za Karlovac nisam čuo ali potražit ću,baš me zanima.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 05.08.2015., 13:34   #10154
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Pa rekao sam ja da možda riječ liberalizam baš ne pristaje za JS.
Što se tiče propovjedanja istina je da se kaže nek propovjeda kolko ko može međutim taj pritisak se osjeća.Pritisak je u tome da se konstanto naglašava koko je to važno i da je upravo to ono što odvaja JS od ostalih.JS čak imaju i posebne sastanke za djelo propovjedanja a imaju i redovite prikaze to jest predstave kako i na koji način ići od vrata do vrata i o čemu razgovarati.Tiskaju se i brošure o tome.Čini se zapravo sve da onaj koji ima manje sati mjesečno se osjeća loše.Po meni bilo bi liberalno kad ne bi postojao takav "dril" oko propovjedanja.Zašto naprimjer ne bi propovjedali osposobljeni specijalci.Ne samo da bi taj pritisak na obične svjedoke bio manji nego bi i samo propovjedanje bilo učinkovitije jer bi to radili za to obučeni specijalci.
Što se tiče sestre u minici pa niti danas nitko njoj ne brani da tako ode u dvoranu.Kako će ona tamo biti odjevena njoj je na savjesti.A ako bude službeno opomenuta od starješina nema pravo da se poziva na liberalizam jer liberalizam ne bi bio službeni stav svjedoka.Liberalizam kakav sam ja misilio trebao bi biti takav da ne potiče ljude to jest obične svjedoke da idu iz krajnosti u krajnost.
Ovo za Karlovac nisam čuo ali potražit ću,baš me zanima.
Mišljenja sam da starješine naglašavaju propovijedanje jer su svjesni u kojem vremenu živimo, kako je prorečeno 'što će kraj biti bliži, to će biti sve teže'. I zato, da Js ne bi zaspali jer Isus im je rekao 'budite budni'.

Znam par njih koji se potužiše, rekoše 'stalno nam govore moraš ovo, moraš ono'. A ja onda priupitala 'jesi ziher da si dobro shvatio starješinu za govornicom?'. Nisu odgovorili, nastavili su s kukanjem. Iskreno da velim, nije mi se dopalo, pitala sam se nije li im opalo duha (?) kako već piše da kad se čovjek spotakne, smanjit će mu se duh. A bez duha nema djelovanja, bez duha je sve teško na kvadru, čak i osmjeh na lice je teško vratiti.
Pravi Život is offline  
Old 05.08.2015., 13:59   #10155
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam da starješine naglašavaju propovijedanje jer su svjesni u kojem vremenu živimo, kako je prorečeno 'što će kraj biti bliži, to će biti sve teže'. I zato, da Js ne bi zaspali jer Isus im je rekao 'budite budni'.

Znam par njih koji se potužiše, rekoše 'stalno nam govore moraš ovo, moraš ono'. A ja onda priupitala 'jesi ziher da si dobro shvatio starješinu za govornicom?'. Nisu odgovorili, nastavili su s kukanjem. Iskreno da velim, nije mi se dopalo, pitala sam se nije li im opalo duha (?) kako već piše da kad se čovjek spotakne, smanjit će mu se duh. A bez duha nema djelovanja, bez duha je sve teško na kvadru, čak i osmjeh na lice je teško vratiti.
Da ,točno si primjetila.Podstiču ih da budu budni.
Ali zar se ne može pronaći drugi neki način da ostanu budni osim propovjedanja?
Ja sam pokušao sebe zamislit da idem od vrata do vrata i siguran sam da bi to izgledalo katastrofalno.Kod neformalnog svjedočenja nije problem jer tu imaš slobodu i trenutak kada tebi odgovara ali problem je u tzv službenom svjedočenju jer ideš od vrata do vrata i srečeš nepoznate ljude.Onaj kome to "leži" i ko je dobar govornik nek izvoli,nek ide od vrata do vrata ali ja da sam JS bi bio i više neko zadovoljan da mi daju neko zaduženje recimo u biblioteci ili bilo šta drugo,nešto što bi me sigurno više motiviralo da ostanem "budan" jer ići od vrata do vrata mi se neda(radije ostanem doma "spavati")
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 05.08.2015., 15:00   #10156
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Da ,točno si primjetila.Podstiču ih da budu budni.
Ali zar se ne može pronaći drugi neki način da ostanu budni osim propovjedanja?
Ja sam pokušao sebe zamislit da idem od vrata do vrata i siguran sam da bi to izgledalo katastrofalno.Kod neformalnog svjedočenja nije problem jer tu imaš slobodu i trenutak kada tebi odgovara ali problem je u tzv službenom svjedočenju jer ideš od vrata do vrata i srečeš nepoznate ljude.Onaj kome to "leži" i ko je dobar govornik nek izvoli,nek ide od vrata do vrata ali ja da sam JS bi bio i više neko zadovoljan da mi daju neko zaduženje recimo u biblioteci ili bilo šta drugo,nešto što bi me sigurno više motiviralo da ostanem "budan" jer ići od vrata do vrata mi se neda(radije ostanem doma "spavati")
Mimo propovijedanja imaš da 24h na dan živiš po Božjem zakonu.
To je ono što Bog traži od čovjeka, zar ne.
(ovdje ne ulazim u to koji to čovjek može ili ne može)

Zašto bi izgledalo katastrofalno od vrata do vrata kad već ovdje propovijedaš sasvim solidno?
I nisi jedini koji bi najradije volio zaduženje u biblioteci, zaduženja ima raznih i sva su jednako vrijedna. Pa ipak, ne bi se mogao izvuć od javne propovijedi jer ta je ono što se traži.
(sjeti se ranih kršćana)
Pravi Život is offline  
Old 05.08.2015., 15:08   #10157
Quote:
ninjaturtle kaže: Pogledaj post
Ma kako da ne

Biblijski tečajevi u kojima objasnjavaju da Bog nema sina , a u Bibliji piše da Jahve ima sina Isusa!

Mudre izreke 30,4 Tko je uzišao na nebo i opet sisao? Tko je uhvatio vjetar u ruke svoje? Tko je svezao vode u jednu odjeću? Tko je utemeljio sve krajeve zemlji? Kako se on zove i kako se zove sin njegov? Znaš li?

Ako propovjedaju Bibliju, zasto tvrde da Bog nema sina?

Sve je to ok sto oni zele propovjedati Bibliju, ali eto objasni ti ili neko od JS zasto propovjedaju da Bog nema sina, a u Bibliji piše da ima?




Prvo zasto Isus malim, a sotona velikim slovom? hm,hm

A tko im je rekao da slijede svoje misljenje umjesto danog Zakona?
Kad su ga poslusali postali su zrtve svojih misljenja i djela koja su u skladu sa njima.
Naravno da je čovjek sam kriv sto se odmetnuo, slazem se.
Oprosti,al možeš mi pojasniti koji to JS propovijeda da Jehova Bog nema sina?Nisam se prije javio jer su me stavili u"čošak".!
S-S-B-F is offline  
Old 05.08.2015., 15:23   #10158
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Mimo propovijedanja imaš da 24h na dan živiš po Božjem zakonu.
To je ono što Bog traži od čovjeka, zar ne.
(ovdje ne ulazim u to koji to čovjek može ili ne može)

Zašto bi izgledalo katastrofalno od vrata do vrata kad već ovdje propovijedaš sasvim solidno?
I nisi jedini koji bi najradije volio zaduženje u biblioteci, zaduženja ima raznih i sva su jednako vrijedna. Pa ipak, ne bi se mogao izvuć od javne propovijedi jer ta je ono što se traži.
(sjeti se ranih kršćana)
Da,znam da se ne bih mogao izvući od javne propovjedi.
Ma ja sam zapravo poput mnogih,rado bih obožavanje to jest religiju "prilagodio" sebi umjesto da se ja prilagodim njoj i činim ono što "veseli" Boga.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Old 05.08.2015., 16:21   #10159
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Dokazao si da samo u nekim prjevodima piše "jedinorođeni bog",nisi dokazao da tako piše i u izvornim spisima. Prema tome tvoje korištenje činjenice (kao dokaz o onome šta si tvrdio) da izvornik nije poznavao velika i mala slova i dalje "pada u vodu"
Potpuna istina je da Izvornik biblije nije imao mala i velika slova. Da imaš makar elementarno poznavanje Biblije, znao bi to. Pitaj nekog boljeg poznavaoca ovdje. Eto pitaj i jehovine svjedoke, valjda će se nać neki koji je iskren da to potvrdi.

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Prema nekim prjevodima (oni koji su meni bili dostupni) piše "jedinorođeni sin".
Ako govoriš istinu, onda reci koji su to prevodi i citiraj ih. Točno je da piše jedinorođeni sin, ali se i dodaje uz to: koji je Bog, kao što sam to i dokazao sa četiri prevoda, pa čak i prevod Jehovinih svjedoka, za koji si ti rekao da sadrži umetačinu.

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
No bez obzira kako god da pisalo u tom stavku jasno je da se to odnosi na Isusa koji je "niži" od Jehove.
Kako možeš reći "bez obzira kako god pisalo", ako u Bibliji piše da je isus jedinorođeni bog... od kad je to isus bog za Jehovine svjedoke? Čovječe, ti ideš toliko daleko da si čak i za Novi svjetski prevod u stanju reći da je u njega nešto umetnuto...

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Inače sa tobom nemam namjeru časkati. Reagiram samo na neke očite "podvale" sa tvoje strane i neistine koje napišeš o bibliji.
To nisu podvale. Argumentirao sam svaki svoj navod.

Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Od svih forumaša na ovom podforumu definitivno si najnetolerantiniji i ako je tvoja "misija" propagiranje islama (i usput "blaćenje" svih ostalih religija) radiš to na potpuno krivi način. Pozdrav
U ovoj temi islam nije tema. Upavo ovaj način tvog izlaganja pokazuje da si netolerantan ti.
A ja svoje stavove argumentiram, za razliku od tebe. Btw, mogu li znati koliko ti imaš godina?
Harf is offline  
Old 05.08.2015., 16:56   #10160
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Potpuna istina je da Izvornik biblije nije imao mala i velika slova. Da imaš makar elementarno poznavanje Biblije, znao bi to. Pitaj nekog boljeg poznavaoca ovdje. Eto pitaj i jehovine svjedoke, valjda će se nać neki koji je iskren da to potvrdi.

Ako govoriš istinu, onda reci koji su to prevodi i citiraj ih. Točno je da piše jedinorođeni sin, ali se i dodaje uz to: koji je Bog, kao što sam to i dokazao sa četiri prevoda, pa čak i prevod Jehovinih svjedoka, za koji si ti rekao da sadrži umetačinu.

Kako možeš reći "bez obzira kako god pisalo", ako u Bibliji piše da je isus jedinorođeni bog... od kad je to isus bog za Jehovine svjedoke? Čovječe, ti ideš toliko daleko da si čak i za Novi svjetski prevod u stanju reći da je u njega nešto umetnuto...

To nisu podvale. Argumentirao sam svaki svoj navod.

U ovoj temi islam nije tema. Upavo ovaj način tvog izlaganja pokazuje da si netolerantan ti.
A ja svoje stavove argumentiram, za razliku od tebe. Btw, mogu li znati koliko ti imaš godina?
Da,izvornik nije imao mala ni velika slova,ja nisam ni tvrdio suprutno.Međutim "jeidnorođeni bog" sa malim bog piše u Novi Svijet prjevod i u još nekim prjevodima koje si ti naveo a to nisu izvornici.Tražio sam od tebe da dokažeš da to piše u izvornim spisima što nisi dokazao.Prema tome objasšnjene koje je dao Tražim Istinu o ovom bog sa malim slovom vrjedi jer nije Novi svijet izvorni spis a tvoje pozivanje na izvorni spis je podmetanje.Ajde dokaži šta piše u izvornom spisu.
U prjevodu Daničić Karadžić Ivan 1.18 kaže:
"Boga,niko nije vidio nikad:Jedinorođeni sin koji je u naručju očinom,on ga javi"
To je cjeli stavak Ivan 1.18,dakle nema dodatka "koji je Bog" za koji ti tvrdiš
Ovo kako sam mogao to napisati da se izraz "jedinorođeni bog" odnosi na Isusa.Od kad to je Isus bog za JS pitaš.Ova tvoja insiunacija je upravo smješna.Zar trebam ponavljati ono što su pisali drugi o riječju bog kao tituli?
Ovo tvoje opetovanje istih pitanja i nerazumijevanje drugačijih stavova(znam da za tebe nema bogova sa malim i velikim slovom,rekao si to na jednoj temi)mene može dovesti u dilemu da se zapitam koliko ti imaš godina ili da napišem ono što sam napisao o tvojoj netoleranciji.Pretpostavljam da ipak imaš neke godine jer si napisao da bibliju čitaš više od 30 godina,prema tome preostaje mi jedino da i dalje ostanem kod stava o tvojoj netoleranciji.I možda mogu još samo izraziti čuđenje kako to da čitaš 30 godina bibliju i još je nisi shvatio(pa koliko ti treba čovječe?)
Pozdrav
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.