Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2006., 10:49   #1
Poruka Islamskom Ummetu, Zapadu i cijelom Svijetu (Amr Halid)

Poruka Islamskom Ummetu, Zapadu i cijelom Svijetu (Amr Halid)

U ime Allaha Milosnog, Svemilonog

Hvala Allahu Gospodaru svjetova i neka je salavat i selam na Allahovog poslanika s.a.v.s.

Ovo je moja poruka islamskom Ummetu i muslimanskoj omladini, zapadnoj civilizaciji i cijelome čovječanstvu

Ovu poruku upućujem preko web stranice www.amrkhaled.net omladini iz projekta Sunnau-l-haja (graditelji života) i omladini s islamskih foruma. Od njih tražim da ovo što sam kazao dostave i upoznaju cijeli islamski Ummet, arapsku i islamsku omladinu, da ovu poruku dostave Zapadu i svima onima koje poznaju na Zapadu, kao i cijelome čovječanstvu.

Moja prva poruka je poruka islamskom Ummetu i islamskoj omladini:

Kaže Uzvišeni Allah: “Reci: ‘Ako su očevi vaši, i vaši sinovi, i vaša braća, i vaši bračni drugovi, i vaši bližnji, i imanja vaša koje ste stekli i trgovačka roba za koju strahujete da neće prođe imati, i kuće vaše u kojima se prijatno osjećate, miliji i draži od Allaha i njegovog poslanika i od borbe na Njegovom putu, onda pričekajte dok Allah svoju odluku ne donese. A Allah griješnicima neće ukazati na pravi put.» (Sura Tevbe)

Ako ti je bilo koja od osam nabrojanih stvari u ajetu draža od Allaha, Njegovog poslanika i borbe na Allahovom putu; ako su ti tvoja djeca draža od Allahovog poslanika; ako ti je tvoj novac draži od Allahovog poslanika; ako ti je tvoja domovina draža od Allahovog poslanika, ako ti je tvoj bračni drug draži od Allahovog poslanika – onda očekuj na sebe strašnu Allahovu srdžbu.

Obraćam se islamskom Ummetu i islamskoj omladini i omladini Ummeta da je poštovanje Allahovog poslanika, i ljubav prema Allahovom poslaniku jedna od svetih stvari naše vjere. Ponovo pogledaj ajet “Reci: Ako su vam.. do kraja ajeta isti kao i gore. Pogledaj na kako visokoj poziciji je ljubav prema Allahovom poslaniku.

A zbog čega je potrebna ovolika ljubav? Ima jedan drugi ajet u Kur’anu koji glasi:“

Došao vam je poslanik jedan od vas. Teško mu je što ćete na muke udariti. On jedva čeka da pravim putem pođete. On je prema vjernicima blag i milostiv.» E zbog svih ovih razloga naša je ljubav prema Poslaniku s.a.v.s. upravo ovako velika. Stoga, naš odnos i naša veza s njim je poput one koja je opisana u sljedećem ajetu:

“Muhammed je Allahov poslanik. Oni koji su s njim (Njegovi sljedbenici) su strogi prema nevjernicima, a samilosni među sobom.»

Ovaj ajet je za svako mjesto i svako vrijeme… Znajte omladino, znajte majke i gospođe da je u 2006. godini ili u 2010.godini, u narednom stoljeću kao i u prošlom stoljeću, znajte da je Allahov poslanik među vama. On je među vama sa svojim propisima, sa svojim sunnetom...on je među vama sa svojom milošću, sa svojim putom...on je među vama sa svjetlom koje vam je ostavio iza sebe... on je s među vama sa svojom ljubavi prema vama... on je s vama na način da mu svaka osoba šalje salavate i selame koje mu Allah prenosi, a njegova duša nam uzvraća selam.

U sva četiri ajeta koja smo spomenuli naređena nam je ljubav prema Poslaniku s.a.v.s. Zašto? Zato što je on «On je prema vjernicima blag i milostiv.» i zato što postoji veza među nama «Oni koji su s njim (Njegovi sljedbenici) su strogi prema nevjernicima, a samilosni među sobom». Allah nas stalno podsjeća na ajet u kojem se kaže: «I znajte da je Allahov poslanik među vama.»

Moja poruka islamskom Ummetu i islamskoj omladini jeste da vole Allahovog poslanika, da ga poštuju i da ga brane. Živjeti po njegovom sunnetu je obaveza i za to ćemo biti pitani na Sudnjem danu. Omladino, odgovornost ljubavi i odbrane poslanika se nalazi na našim plećima. Mi ćemo na Sudnjem danu doći pred Allahovo poslanika i kazati mu : « Mi smo tvoj Ummet, Allahov poslaniče. Mi smo ispunili svoju obavezu. Možda smo ponekad i griješili, činili ružne stvari, i možda uvijek nismo činili ispravne stvari u cilju buđenja i jačanja tvoga Ummeta, ali smo te poštovali i voljeli i tražili od cijeloga svijeta da to čini. Stoga očekujemo da ćeš nas napojiti sa svoga izvora (Hawda) i da ćeš biti zbog nas radostan i sretan.

Moja poruka Ummetu jeste da mi imamo emanet. Taj emanet ne smijemo nikada iznevjeriti i izdati, ma šta se desilo. Taj emanet je poštovanje i čuvanje digniteta našeg poslanika Muhammeda s.a.v.s. kako kod nas samih, tako i u cijelome svijetu. Ovo je poruka muslimanskom Ummetu i islamskoj omladini.
Hazim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 10:49   #2
Moja poruka Zapadu

Na Zapadu danas postoji kulturna nejasnoća i zbunjenost. Ova nejasnoća je rezultat dva koncepta. Prvi je zapadni koncept koji poštujemo, cijenimo i koji trebamo, a to je sloboda izražavanja i mišljenja. Ovaj koncep je poznat kao veliko civilizacijsko i društveno dostignuće. Drugi koncept je veliki i veličanstveni koncept kod muslimana, a to je poštovanje prema Poslaniku s.a.v.s.. Problem nastaje u nedovoljnom razumijevanju zapadne civilizacije i civilizacije muslimana u kontekstu ova dva koncepta. Nemuslimani ne mogu shvatiti i vrjednovati stepen poštovanja Poslanika s.a.v.s. . Na drugoj strani, ispodprosječna razina i kvaliteta primjene koncepta slobode izražavanja i mišljenja, muslimani imaju nejasano razumijevanje koncepta slobode izražavanja.

Treba biti dovoljno jasno, a to i trebamo, da mi ne želimo odbaciti slobodu izražavanja, ali isto tako želimo da zapadnjački koncept slobode izražavanja bude uravnotežen i shvaćen na način da se ne suprotstavlja veoma važnom islamskom principu i islamskoj vrijednosti, a to je poštovanja Poslanika s.a.v.s.

Zapad ne razumije i ne shvata koliko muslimani poštuju i vole svoga Poslanika s.a.v.s. i koliko im on znači. Ovo je jako važno pitanje za Zapad i predstavlja njegov civilizacijski problem. To veoma jasno naglašavam. Kada bi Zapad shvatio i razumio koliko muslimani vole i poštuju svoga Poslanika s.a.v.s. i sam ne bi prihvatio ovo što se sada dešava. Generalno govoreći, Zapad u cjelini, bilo da se radi o vladama ili običnim ljudima, ne shvataju da je Poslanik s.a.v.s. nama muslimanima draži nego naši roditelji. Allahov poslanik je meni draži od moje majke i moga oca. Pitajte bilo koju djevojku, bila ona privržena vjeri ili ne, koliko tebi znači Allahov poslanik... Siguran sam da će vam kazati ono što sam i sam kazao. Pitajte bilo kojeg mladića, bio on pobožan ili ne, pitajte i one u Bangladešu i Pakistanu, i one u Jemenu i Egiptu, one privržene vjeri i one koji to nisu, pitajte čak i one koji se opijaju, pitajte one na selu ili u gradu, one koji su u životu uspješni ili one koji nisu… Pitajte i stare i mlade… Samo ih pitajte: Šta vama znači Allahov poslanik s.a.v.s.? Ovo čak i nije potrebno činiti jer je to ovih dana toliko evidentno, ali ukoliko želite i sami provesti istraživanje ja vas uvjeravam da je istina ovo što vam kažem.

O Zapadu, svjedočim i potvrđujem da je Allahov poslanik s.a.v.s. draži muslimanima i od njihovih roditelja i od njihove djece i unučadi. Zapad mora da zna da nam je Allahov poslanik draži našeg novca i naših bogatstava. On nam je draži i od nas samih. On nam je draži i od naših domovina. O Egipćani, ko vam je draži Egipat ili Allahov poslanik? O Saudijci, ko vam je draži Saudijska Arabija ili Allahov poslanik? O Jemenci, Marokanci, Alžirci, ko vam je draži – vaše domovine ili Allahov poslanik s.a.v.s.? Ja sam Bošnjak i volim Bosnu i Hercegovinu, ali mi je Allahov poslanik draži. Stoga, Zapad mora da shvati da nam je Allahov poslanik draži od naše djece i od nas samih.

Mi nikada nećemo zaboraviti hadis koji sam mnogo puta ponavljao tokom epizoda predavanja “Stazom najdražeg” na kanalu Iqraa. O Zapadu, poslušaj ovaj hadis jer je on sastavni dio svakog muslimana. Poslanik s.a.v.s. je jednom išao sa Omerom ibn Hatabom držeći ga za ruku i gledajući u njega. Omer ibn Hatab je osjetio ljubav prema Poslaniku s.a.v.s. i onda je zaklinjući se kazao Allahovom poslaniku da ga voli. Šta je to bilo Omeru pa da ovo kaže? To je bila iskrena ljubav prema Poslaniku s.a.v.s. Poslanik s.a.v.s. mu je tada rekao:” Omere, da li me voliš više od svoje porodice?” “Da, Allahov poslaniče, odgovorio je Omer. “A više od svoje djece?” “Da, Allahov poslaniče.” “A od svoga imetka?” “Da, Allahov poslaniče,” potvrdno je odgovorio Omer. “A da li me više voliš od sebe samoga?” upitao je Allahov poslanik. “Ne, Allahov poslaniče.” Odgovorio je Omer. Omer ibn Hatab je ovdje bio iskren, jer je tako tada osjećao i mislio. Onda mu je Allahov poslanik s.a.v.s. kazao:“Ne, Omere, nećeš upotpuniti svoju vjeru sve dok ti ne budem draži od tebe samoga, i od tvoje porodice, tvoje djece i od svih ljudi.“ Omer je otišao i nakon izvjesnog vremena se vratio Allahovom poslaniku i kazao:“Tako mi Allaha, Allahov poslaniče, sada si mi draži od mene samoga, i od moje porodice, i od moje djece i od svih ljudi.“ Poslanik mu je tada kazao: „Sada Omere. (sada si upotpunio svoju vjeru).“

Uvjet ispravnosti vjere muslimana je ljubav prema Allahovom poslaniku s.a.v.s., pa čak je i iznad ljubavi prema samome sebi.

Ja znam da se Zapad suprotstavlja rasizmu jer veoma dobro zna šta on znači. Također znam da Zapad odbacuje antisemitizam jer prepoznaje i shvata kako teške posljedice antisemitizam može da ima. Kontradikcija leži u tome da Zapad može da poštuje semitizam i da se suprostavlja rasizmu, a da u isto vrijeme ne poštuje i ne uvažava, vrijeđa i ponižava, najuzvišeniju vrijednost kod muslimana, a to je – Allahov poslanik s.a.v.s.?

U Velikoj Britaniji je prije otprilike šest mjeseci jedan novinar vrijeđao Arape opisujući ih kao bezvrijednu naciju. Ovaj poznati novinar je radio na BBC-ju i bio je jedan od najpoznatijih britanskih televizijskih novinara. Uprkos ovome, njegove uvrjedljive, neutemeljene i rasističke tvrdnje su od strane Britanaca bile odbačene i on je otpuštan s BBC-ja zbog rasizma. U to vrijeme sam pripremao program o porodičnim pitanjima i znajući da je ovaj novinar pisao članke i imao tv-emisije o ovim pitanjima, tragao sam za tim kako bi se na njih pozvao u vlastitom istraživanju. Kada sam otišao da kupim video-kasete sa njegovim programom ili da pronađem njegove knjige ili tekstove, iznenadio sam se da nisam ništa mogao da nađem u britanskim trgovinama i bibliotekama. Niti jedno njegovo djelo nije bilo dostupno zbog njegovih rasističkih stavova. Napadi i uvrede na račun Arapa su se uopće ne mogu mjeriti sa napadom na Poslanika s.a.v.s.

Stoga poručujem Zapadu da vrijednost i važnost slobode izražavanja koju mi poštujemo, cijenimo i trebamo, mora razumijevati i shvatati tako da se ona ne sukobljava sa vrijednošću poštovanja i ljubavi prema Poslaniku s.a.v.s. koju osjećaju muslimani. O Zapadu, kao što se poštuju kraljevi i kraljevske porodice u Europi, kao što se poštuje semitizam, i kao što se suprotstavljaš rasizmu i poštuješ etničku i svaku drugu različitost, nužno je da s ništa manje poštovanja i uvažavanja se odnosiš prema svetim vrijednostima muslimana, a među njima jeste i ljubav prema Allahovom poslaniku. s.a.v.s. Nama ne trebaju riječi i službene i zvanične izjave, nama trebaju vaša konkretna djela koja pokazuju da se poslanik islama uvažava i poštuje.

A islamskom Ummetu poručujem da mi nećemo, bez obzira na uvjete i okolnosti, napustiti poštovanje i ljubav prema našem Poslaniku. A Zapadu, još jednom poručujem, da mora ispraviti svoje shvatanje slobode izražavanja na način da ta sloboda ne znači mogućnost vrijeđanja i napada svetosti svih muslimana. Ovo je moja poruka Zapadu.
Hazim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 10:50   #3
Moja treća poruka je poruka cijelome čovječanstvu

Cijelome čovječanstvu postavljam pitanje: Ko je napadnut i uvrijeđen? Moja poruka cijelome čovječanstvu jeste da ovo nije napad samo na ličnost Poslanika islama. Ovo je napad na milijardu i 200 miliona muslimana u cijelome svijetu. I ne samo na muslimane, ovo je napad na cijelo čovječanstvo jer Muhammed s.a.v.s. je jedan od najvećih ličnosti u povijesti čovječanstva. Želim objasniti svakome, bilo da se radi o muslimanu ili ne, da ja kao musliman vjerujem i smatram da je Muhammed s.a.v.s. najveća ličnost koja je ikada postojala na Zemlji. On je primjer uspješnosti, primjer buđenja i društvene renesanse, on je najbolji primjer i najveličanstvenija osoba u povijesti ljudskog roda. Onaj ko bi htio poreći činjenicu da njegov model reforme nije najuspješniji, bilo da se radi o muslimanu ili nemuslimanu, je doista nezahvalan. Napad i uvrede na njega jeste napad i uvreda cijelom čovječanstvu. O Latinska Ameriko, i ti si napadnuta i uvrijeđena.

Povijest čovječanstva je prepuna ličnosti koje su u raznim oblastima i po vlastitom karakteru bile i ostale poznate velike . Gandi je, na primjer, poznat kao dobar političar; Šekspir kao dobar dramaturg i pisac; Volter kao dobar pisac i mislilac; Napoleon kao dobar vojnik i vojskovođa, itd. Međutim, svi oni su poznati s ovog ili onog aspekta, dok je Poslanik s.a.v.s. poznat i velik u svim oblastima života. Pogledajte njegov život... On je veličanstven po svome moralu. On nikada nikoga nije udario, niti čiju dušu povrijedio. On nikada nije udario ili uvrijedio ženu. Nikada nikoga nije izdao, prevario ili slagao. Nikada nikoga nije iznevjerio. Nikada se nikome nije svetio... Pa, konačno, prije poslanstva je bio poznat po imenu 'Iskreni i povjerljivi', a poslije objave model njegovog života su bili principi Kur'ana.

On je velik u politici jer je nakon bitke na Hendeku kazao: «Danas smo ih pobijedili (idolopoklonike), i oni nas više neće pobijediti.» Pored svega, on je bio velik po svojoj potpunoj predanosti Allahu. Najbolji primjer za to jeste slučaj kada bi mu zaticale noge od predugog stajanja pred Allahom, pa kada mu je kazano zašto to čini i zašto se ne odmori on je odgovorio:»Pa zar da budem nezahvalni rob».

Poslanik Muhammed a.s. je velik i poznat i po pitanju slobode mišljenja jer je promijenio mjesto odigravanja bitke na Bedru na prijedlog običnog vojnika, a kanal oko Medine u cilju odbrane od idolopoklonika i njihovih saveznika je iskopao po prijedlogu ashaba Selmana Perzijanca. Na prijedlog nekolicine svojih savremenika (ashaba) promijenio je plan bitke na Uhudu. Pogledajte kako je Allahov poslanik cijenio i poštovao slobodu mišljenja prije 1400 godina.

Velik je i po tome što je mnogo praštao drugima. Kada je sa ashabima osvojio Mekku ashabi su rekli: «Danas je dan velike pobjede i dan kada je Allah ponizio Kurejšije.» Na ove riječi je Poslanik s.a.v.s. uzvratio: «Današnji dan je dan milosti. Danas je Allah povratio čast Kurejšijama.» Tada je stao pred Kurejšije i kazao: «Idite, danas ste slobodni.»

Velik je po i svojoj skromnosti. Mogao je da bude najbogatiji i da živi u luksuznom dvorcu, ali on ipak nije bio takav.

On je velik u svome odnosu sa mladima koje je podsticao na takmičenja u trčanju, bacanju koplja i sl.

Poslanik Muhammed s.a.v.s. je velik čak i u očima njegovih neprijatelja. Prije početka objave živio je u Mekki 40 godina i 13 godina do preseljenja u u Medinu. Niko od Mekelija nije mu mogao ništa ružno prigovoriti ili dovesti u pitanje njegov karakter. Oni su čak svjedočili da nikada u životu ga nisu čuli da je slagao.

On je bio veliki i ponos za cijelo čovječanstvo, te zbog tog razloga napad i uvrede nisu upućene samo njemu i na njegov račun, već su to uvrede svakog Amerikanca, Indijca, Pakistanca i bilo kojega stanovnika cijeloga svijeta, bio on musliman ili ne. Ovo što se dešava je napad na cijeli ljudski rod jer je on najbolji i najveličanstveniji predstavnik ljudskog roda.

On je bio veliki i po svojoj milosti. Sjetite se slučaja kada su ga stanovnici Taifa udarali, vrijeđali i protjerali iz svoga mjesta. Čak su ga tada i ranili da su mu noge krvarile, a tada je imao 50 godina. Tada mu Allah šalje meleka zaduženog za brda i planine i koji mu se obraća i kaže da će stanovnike Taifa smrviti brdima i planinama ako to Poslanik samo poželi. Međutim, Poslanik s.a.v.s. na to reče: «Ne, možda će Allah dati da njihovi potomci budu Allahu pokorni.»

Pogledajte ga na dan bitke na Uhudu kada je bio ranjen, njegovo lice je bilo krvavo i bilo mu je kazano da moli svoga Gospodara prokletstvo i kaznu idolopoklonicima. Na to je Poslanik s.a.v.s. kazao:»Ja nisam poslan da proklinjem, već sam poslan kao milost svim svjetovima». Poslan svim svjetovima, o narodi svijeta! Onda je digao ruke k nebu i kazao: «Gospodaru moj, uputi moj narod jer oni doista ne znaju.»

On je bio milostiv čak i prema životinjama jer je u hadisu kazao da će čovjek ući u džennet zbog napojenog psa ili da žena neće ući u džennet jer je zatvorila mačku koja je zaključala mačku dok nije uginula. Ovo je naš poslanik... Pogledajte njegovu veličinu u svakoj životnoj oblasti. Gdje su danas utjecaji Napoleona, Šekspira ili Platona. Gdje je njihov doprinos ljudskom rodu. A pogledajte poslanika Muhammeda s.a.v.s. i koliki je njegov doprinos i utjecaj na tok povijesti ljudskog roda.

On je veliki u suživotu sa drugima i drugačijim. On je u Medini Jevrejima garantirao i obezbijedio sva građanska i vjerska prava kao stanovnicima Medine. On im je garantirao da ih niko ne smije napadati ili ih vrijeđati, garantirao im je nepovrjedivost privatnog vlasništva, niko ih nije smio prisiljavati na promjenu religije, već im je omogućio puno izvršavanje njihovih vjerskih ubjeđenja.

Cijela ljudska rasa i sav ljudski rod bi trebao biti ponosan što je jednoga dana na Zemlji živio Muhammed s.a.v.s. Na to bi trebao biti ponosan svaki čovjek, bio on musliman ili ne, vjernik ili nevjernik. Povijest prije njega je jedno, a povijest poslije njega je drugo.

Onoga dana kada je Muhammed s.a.v.s. povrijeđen i napadnut, toga dana je napadnuto cijelo čovječanstvo.

Ljudi cijeloga svijeta trebaju tražiti donošenje međunarodne konvencije obavezujuće za sve koja će štititi dignitet i čast ovoga velikog poslanika.

Ostala mi je još posljednja poruka i to je ono što mi muslimani želimo i tražimo. Nama ne trebaju riječi i izjave. Upućujući ove poruke muslimanima, Zapadu i cijelome svijetu, vjerujem da samo riječi neće riješiti problem. Nama ne trebaju izvještačena i neiskrena izvinjenja, niti zvanične i diplomatske osude, koje nisu ni izbliza iskrene i duboke koliko su duboke naše rane. Mi želimo efektivna djela i konkretne poteze Zapada u cilju zaštite i uvažavanja Poslanika Muhammeda s.a.v.s.. Također želim kazati da mi nećemo šutjeti sve dok se na Zapadu ne bude uvažavao i poštovao Poslanik s.a.v.s., ponos i velikan cijeloga čovječanstva. Ovo je ono što tražimo. Nama nisu dovoljna zvanična izvinjenja.

Tražim i očekujem od muslimanske omladine da ovu poruku dostave svojim majkama i očevima, prijateljima i poznanicima, na svaki mogući način. U međuvremenu, svi moramo dati od sebe najviše šta možemo kako bi što bolje upoznali našega Poslanika s.a.v.s. i kako bi ova poruka doprla do što većeg broja ljudi, muslimana ili nemuslimana.

I na kraju, poručujemo da nećemo prestati govoriti o ovome sve dok bude za to bilo potrebe.

Preveo Sabahuddin Sijamhodžić
Hazim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 11:28   #4
Evo jedan link za sve one koji nisu muslimani i koje vrijedja i smeta muslimaski primitvizam i divljastvo
http://www.outpost911.com/

Zadnje uređivanje danaye : 10.02.2006. at 17:30.
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 12:57   #5
Quote:
Hazim kaže:
Moja treća poruka je poruka cijelome čovječanstvu

Cijelome čovječanstvu postavljam pitanje: Ko je napadnut i uvrijeđen? Moja poruka cijelome čovječanstvu jeste da ovo nije napad samo na ličnost Poslanika islama. Ovo je napad na milijardu i 200 miliona muslimana u cijelome svijetu. I ne samo na muslimane, ovo je napad na cijelo čovječanstvo jer Muhammed s.a.v.s. je jedan od najvećih ličnosti u povijesti čovječanstva. Želim objasniti svakome, bilo da se radi o muslimanu ili ne, da ja kao musliman vjerujem i smatram da je Muhammed s.a.v.s. najveća ličnost koja je ikada postojala na Zemlji. On je primjer uspješnosti, primjer buđenja i društvene renesanse, on je najbolji primjer i najveličanstvenija osoba u povijesti ljudskog roda. Onaj ko bi htio poreći činjenicu da njegov model reforme nije najuspješniji, bilo da se radi o muslimanu ili nemuslimanu, je doista nezahvalan. Napad i uvrede na njega jeste napad i uvreda cijelom čovječanstvu. O Latinska Ameriko, i ti si napadnuta i uvrijeđena.

Povijest čovječanstva je prepuna ličnosti koje su u raznim oblastima i po vlastitom karakteru bile i ostale poznate velike . Gandi je, na primjer, poznat kao dobar političar; Šekspir kao dobar dramaturg i pisac; Volter kao dobar pisac i mislilac; Napoleon kao dobar vojnik i vojskovođa, itd. Međutim, svi oni su poznati s ovog ili onog aspekta, dok je Poslanik s.a.v.s. poznat i velik u svim oblastima života. Pogledajte njegov život... On je veličanstven po svome moralu. On nikada nikoga nije udario, niti čiju dušu povrijedio. On nikada nije udario ili uvrijedio ženu. Nikada nikoga nije izdao, prevario ili slagao. Nikada nikoga nije iznevjerio. Nikada se nikome nije svetio... Pa, konačno, prije poslanstva je bio poznat po imenu 'Iskreni i povjerljivi', a poslije objave model njegovog života su bili principi Kur'ana.

On je velik u politici jer je nakon bitke na Hendeku kazao: «Danas smo ih pobijedili (idolopoklonike), i oni nas više neće pobijediti.» Pored svega, on je bio velik po svojoj potpunoj predanosti Allahu. Najbolji primjer za to jeste slučaj kada bi mu zaticale noge od predugog stajanja pred Allahom, pa kada mu je kazano zašto to čini i zašto se ne odmori on je odgovorio:»Pa zar da budem nezahvalni rob».

Poslanik Muhammed a.s. je velik i poznat i po pitanju slobode mišljenja jer je promijenio mjesto odigravanja bitke na Bedru na prijedlog običnog vojnika, a kanal oko Medine u cilju odbrane od idolopoklonika i njihovih saveznika je iskopao po prijedlogu ashaba Selmana Perzijanca. Na prijedlog nekolicine svojih savremenika (ashaba) promijenio je plan bitke na Uhudu. Pogledajte kako je Allahov poslanik cijenio i poštovao slobodu mišljenja prije 1400 godina.

Velik je i po tome što je mnogo praštao drugima. Kada je sa ashabima osvojio Mekku ashabi su rekli: «Danas je dan velike pobjede i dan kada je Allah ponizio Kurejšije.» Na ove riječi je Poslanik s.a.v.s. uzvratio: «Današnji dan je dan milosti. Danas je Allah povratio čast Kurejšijama.» Tada je stao pred Kurejšije i kazao: «Idite, danas ste slobodni.»

Velik je po i svojoj skromnosti. Mogao je da bude najbogatiji i da živi u luksuznom dvorcu, ali on ipak nije bio takav.

On je velik u svome odnosu sa mladima koje je podsticao na takmičenja u trčanju, bacanju koplja i sl.

Poslanik Muhammed s.a.v.s. je velik čak i u očima njegovih neprijatelja. Prije početka objave živio je u Mekki 40 godina i 13 godina do preseljenja u u Medinu. Niko od Mekelija nije mu mogao ništa ružno prigovoriti ili dovesti u pitanje njegov karakter. Oni su čak svjedočili da nikada u životu ga nisu čuli da je slagao.

On je bio veliki i ponos za cijelo čovječanstvo, te zbog tog razloga napad i uvrede nisu upućene samo njemu i na njegov račun, već su to uvrede svakog Amerikanca, Indijca, Pakistanca i bilo kojega stanovnika cijeloga svijeta, bio on musliman ili ne. Ovo što se dešava je napad na cijeli ljudski rod jer je on najbolji i najveličanstveniji predstavnik ljudskog roda.

On je bio veliki i po svojoj milosti. Sjetite se slučaja kada su ga stanovnici Taifa udarali, vrijeđali i protjerali iz svoga mjesta. Čak su ga tada i ranili da su mu noge krvarile, a tada je imao 50 godina. Tada mu Allah šalje meleka zaduženog za brda i planine i koji mu se obraća i kaže da će stanovnike Taifa smrviti brdima i planinama ako to Poslanik samo poželi. Međutim, Poslanik s.a.v.s. na to reče: «Ne, možda će Allah dati da njihovi potomci budu Allahu pokorni.»

Pogledajte ga na dan bitke na Uhudu kada je bio ranjen, njegovo lice je bilo krvavo i bilo mu je kazano da moli svoga Gospodara prokletstvo i kaznu idolopoklonicima. Na to je Poslanik s.a.v.s. kazao:»Ja nisam poslan da proklinjem, već sam poslan kao milost svim svjetovima». Poslan svim svjetovima, o narodi svijeta! Onda je digao ruke k nebu i kazao: «Gospodaru moj, uputi moj narod jer oni doista ne znaju.»

On je bio milostiv čak i prema životinjama jer je u hadisu kazao da će čovjek ući u džennet zbog napojenog psa ili da žena neće ući u džennet jer je zatvorila mačku koja je zaključala mačku dok nije uginula. Ovo je naš poslanik... Pogledajte njegovu veličinu u svakoj životnoj oblasti. Gdje su danas utjecaji Napoleona, Šekspira ili Platona. Gdje je njihov doprinos ljudskom rodu. A pogledajte poslanika Muhammeda s.a.v.s. i koliki je njegov doprinos i utjecaj na tok povijesti ljudskog roda.

On je veliki u suživotu sa drugima i drugačijim. On je u Medini Jevrejima garantirao i obezbijedio sva građanska i vjerska prava kao stanovnicima Medine. On im je garantirao da ih niko ne smije napadati ili ih vrijeđati, garantirao im je nepovrjedivost privatnog vlasništva, niko ih nije smio prisiljavati na promjenu religije, već im je omogućio puno izvršavanje njihovih vjerskih ubjeđenja.

Cijela ljudska rasa i sav ljudski rod bi trebao biti ponosan što je jednoga dana na Zemlji živio Muhammed s.a.v.s. Na to bi trebao biti ponosan svaki čovjek, bio on musliman ili ne, vjernik ili nevjernik. Povijest prije njega je jedno, a povijest poslije njega je drugo.

Onoga dana kada je Muhammed s.a.v.s. povrijeđen i napadnut, toga dana je napadnuto cijelo čovječanstvo.

Ljudi cijeloga svijeta trebaju tražiti donošenje međunarodne konvencije obavezujuće za sve koja će štititi dignitet i čast ovoga velikog poslanika.

Ostala mi je još posljednja poruka i to je ono što mi muslimani želimo i tražimo. Nama ne trebaju riječi i izjave. Upućujući ove poruke muslimanima, Zapadu i cijelome svijetu, vjerujem da samo riječi neće riješiti problem. Nama ne trebaju izvještačena i neiskrena izvinjenja, niti zvanične i diplomatske osude, koje nisu ni izbliza iskrene i duboke koliko su duboke naše rane. Mi želimo efektivna djela i konkretne poteze Zapada u cilju zaštite i uvažavanja Poslanika Muhammeda s.a.v.s.. Također želim kazati da mi nećemo šutjeti sve dok se na Zapadu ne bude uvažavao i poštovao Poslanik s.a.v.s., ponos i velikan cijeloga čovječanstva. Ovo je ono što tražimo. Nama nisu dovoljna zvanična izvinjenja.

Tražim i očekujem od muslimanske omladine da ovu poruku dostave svojim majkama i očevima, prijateljima i poznanicima, na svaki mogući način. U međuvremenu, svi moramo dati od sebe najviše šta možemo kako bi što bolje upoznali našega Poslanika s.a.v.s. i kako bi ova poruka doprla do što većeg broja ljudi, muslimana ili nemuslimana.

I na kraju, poručujemo da nećemo prestati govoriti o ovome sve dok bude za to bilo potrebe.

Preveo Sabahuddin Sijamhodžić
Ti poruku cijelom svijetu.Ja malo skromnije...samo tebi.Ovo što si napisao je lijepo umotan bojni poklič.Ti vjernik nisi.Jer da jesi ...znao bi da ja nevjernik nisam.Otkud ti pravo to reći.Ako ne vjerujem Muhamedu...vjerujem u Isusa Krista.Cijelim svojim životom.Što ti o toj ljubavi i vjeri znaš?Ništa.
Zar ne vidiš da ovim načinom udaraš na Allaha i poslanika u jednom dahu.A dah ti je kratak,nasilan.Poslušaj još jednom ....vjerujem u Boga cijelim svojim bićem.I kad se u njegovu silu oblačiš...sjeti se da je sila vjere u meni.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 13:28   #6
Quote:
Želim objasniti svakome, bilo da se radi o muslimanu ili ne, da ja kao musliman vjerujem i smatram da je Muhammed s.a.v.s. najveća ličnost koja je ikada postojala na Zemlji.
Svakako, vjeruj ti što god hoćeš!

Ja recimo vjerujem da je on bio grozan tip: lažac, pedofil i terorist.
Quote:
A Allah griješnicima neće ukazati na pravi put.
Naravno da neće, zašto bi nekog LAŽNOG boga bilo briga za grešnike??

"A ON, čuvši to, reče: "Ne treba zdravima liječnika, nego bolesnima. Hajdete i proučite što znači: Milosrđe mi je milo, a ne žrtva. Ta ne dođoh zvati pravednike, nego grešnike." (Mt 9, 12-13)
__________________
"A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista." (Iv 17, 3)

Retired.
Tobija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 17:05   #7
ovo je zaista gnusno nemam riječi!

ako su moderatori dozvolili ovakav govor mržnje na forumu, onda stvarno ne znam!

mislim da cu do daljnjeg bojkotovati forum!
jest da je vama nit iz dzepa nit u dzep ali
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 17:19   #8
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
ovo je zaista gnusno nemam riječi!

:
A jel' ovo gnjusno ili je OK:
http://www.index.hr/clanak.aspx?id=306104
U blizini Islamskog centra u Dubrovniku grafit "Pobit ćemo sve Hrvate"
Objavljeno prije 25 minuta


NA PROČELJU zgrade Osnovne škole Marina Getaldića u povijesnoj jezgri Dubrovnika, velikim zelenim slovima ispisan je grafit "Pobit ćemo sve Hrvate".


beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 17:20   #9
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
ovo je zaista gnusno nemam riječi!

ako su moderatori dozvolili ovakav govor mržnje na forumu, onda stvarno ne znam!

mislim da cu do daljnjeg bojkotovati forum!
jest da je vama nit iz dzepa nit u dzep ali
Gorcine, znas sta se o saburu kaze

Aktiviras ga sto mozes vise i onda pokusas sa strane posmatrati zapjenjene divljake s obje strane kako skidaju maske.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 17:25   #10
Da moderatori Foruma/Religija,hr.uljudne,demokrartske Hrv.,tisućgodišnje kulture,
dozvoljavaju/učestvuju u širenju govora vjerske mržnje ,
putem ovakvih blasfemičnih slikotvorvina bolesnog uma,
Hitlerov super fašista propagator Gebels bi mu zavidio,
e pa to ne bih nikada mogao ni posumnjati! a kamoli vidjeti
Da li se to zove kulturni dijalog intelektualaca?
uz poštovanje digniteta svačije vjere?
Dokle se to stiglo kod vas?
Nastavi li se u ovakvom stilu,hajte bez mene.......
u susret svojoj budućnosti!
Neka vam dragi Bog bude u pomoći!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103

Zadnje uređivanje Bosniac : 10.02.2006. at 19:20.
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 17:29   #11
Quote:
smjeskica kaže:
Gorcine, znas sta se o saburu kaze

Aktiviras ga sto mozes vise i onda pokusas sa strane posmatrati zapjenjene divljake s obje strane kako skidaju maske.
Sad se malo prebacujemo u autizam mod
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 17:35   #12
Quote:
beebop kaže:
Sad se malo prebacujemo u autizam mod
Pazi, balis...pjenis...
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 17:47   #13
Quote:
Pazi, balis...pjenis...
i opet.....
Zolje,bombe,puške.. za usijane glave muške...
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 17:49   #14
Quote:
beebop kaže:
i opet.....
Zolje,bombe,puške.. za usijane glave muške...
Ovo potonje ti ne fali definitivno...
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2006., 18:04   #15
toga potonjeg nije uzmanjkalo ni na prosvjedu u Sarajevu
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2006., 19:55   #16
Kršćani, muslimani i židovi su skupine koje najviše zagađuju ovaj planet sa svojim nebuloznim pravilima, a nisu nikad ništa pametno napravili za bolji život čovjeka.. jedino su se potrudli da maksimalno otežavaju život i čovjeku i čovječanstvu, i na kraju će sve te religije ljubavi sjebati i čovječanstvo i planetu.
Evo, za par godina biti će napravljen hyperspace pogon, pa ćete moći naseliti koju god planetu hoćete, i tamo imati i svoje šerijatske i kršćanske zakone, samo se nadam da ćete osloboditi Zemlju i čovječanstvo svoje prisutnosti.

Vi ste rak čovječanstva, i da se mogu vratiti u prošlost, eliminirao bih tri osobe, a to su Isus, Muhamed i Mojsije.
Tada bi svijet bio čišći i otvoreniji od pakla što su sljedbenici ovih gorenavedenih zločinaca napravili.
Choronzon333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 10:32   #17
Jedno pitanje, jer ja nisam musliman, samo koristim nick i avatar mojeg omiljenog bosanskog pjevaca.

OK, slazem se da muslimani vole i cijene svojeg proroka Muhameda, ali ne razumijem zasto bas u njegovu obranu moraju jedino i samo propisivati smrtne kazne, pobogu?! Zar nema neki drugi nacin da izraze svoje neslaganje?

Recimo, kada netko uvrijedi Isusa (a to se dogadja vrlo cesto u svim oblicima modnog i potrosackog neukusa, kod raznih neprimjerenih karikatura, viceva i sl.), onda krscani ne pozivaju na ubijanje i unistenje onih koji su to napravili. Odnose se prema njima s gadjenjem i prijekorom, javno izraze svoje neslaganje i moralnu osudu, ali ne pozivaju na javni linc. Kako to? Zar u islamu nema niti jedna druga metoda nego ubijanje svojih protivnika? Cak i onih koji i nisu protivnici, nego su samo iz sale ili neznanja nesto lupili sto muslimanima podigne tlak? Zato vama sve tako lako podigne tlak?

Prije nekoliko godina je onaj njemacki modni kreator Karl Lagerfeld na jednu haljinu stavio neka arapska slova. Nije covjek niti znao sto to pise, samo mu se estetski cinilo vrlo lijepim. Na koncu je ispalo da je on to uzteo iz novina, ali to je bio natpis s neke dzamije, a stih iz Kurana... covjek je bio na sto muka hoce li ga neka zalupana budala osuditi na smrt i hoce li ga ludjaci i fanatici progoniti po svijetu zbog toga?!

Moja teza jeste: danasnji islam uglavnom vode ludajci i fanatici (ne kod nas u Bosni, ali na Bliskom istoku sigurno). Nije stvar u islamu, nego u fasistima koji ga sada vode. Isto je bilo i s krscanstvom prije 300-500 godina. Inkvizicija je isto spaljivala svakoga tko je nesto krivo rekao, ali nije problem u krscanstvu. Krscanstvo i danas postoji, samo ti ludjaci i inkvizicije vise ne postoje. Zato je krscanstvo samo bolje, a ne gore... iako je Inkvizicija mislila da ako ne spale sve nevjernike, da ce krscanstvo biti vrlo ugrozeno.

Kada ce se islam osloboditi svojih fanatika koji ga sada vode?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 12:21   #18
Fazlija:

Quote:
Recimo, kada netko uvrijedi Isusa (a to se dogadja vrlo cesto u svim oblicima modnog i potrosackog neukusa, kod raznih neprimjerenih karikatura, viceva i sl.), onda krscani ne pozivaju na ubijanje i unistenje onih koji su to napravili. Odnose se prema njima s gadjenjem i prijekorom, javno izraze svoje neslaganje i moralnu osudu, ali ne pozivaju na javni linc. Kako to? Zar u islamu nema niti jedna druga metoda nego ubijanje svojih protivnika? Cak i onih koji i nisu protivnici, nego su samo iz sale ili neznanja nesto lupili sto muslimanima podigne tlak? Zato vama sve tako lako podigne tlak?
Ponašanje muslimana rezultat je obuke koju su usvojili od Muhammeda. Tako se je i Muhammed ponašao,tako je on ubijao vjerske protivnike koji su mu se suprostavljali ili ga omalovažavali. Oni savršeno slijede Allaha koji u Kuranu naređuje da se ubijaju protivnici islama. Čak i oni koji su napustili islam su u opasnosti da budu ubijeni,kako onda tako i danas. To je rezultat krize i nesigurnosti u istoj religiji.

Inače, ovi napadi na islam u vidu stripa i karikatura nisu baš dobro sredstvo. To treba obavljati argumentirano,tekstualno i dati priliku muslimanima da na isto odgovaraju.
No činjenica je da muslimani nisu sposobni za argumetirane rasprave jer brdo ukaza debelo tereti Muhammeda i Alaha za neljudskost,nemoral,niskost,glupost…

OVDJE JE PRAVO LICE ISLAMA PREZENTIRANO ONAKO KAKO ODPRILIKE TREBA:
http://vjera.org/forum/index.php?topic=1237.0

Zadnje uređivanje danaye : 15.02.2006. at 00:28.
SLAP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 12:58   #19
Quote:
Hazim kaže:
“Muhammed je Allahov poslanik. Oni koji su s njim (Njegovi sljedbenici) su strogi prema nevjernicima, a samilosni među sobom.»
...

Moja poruka Ummetu jeste da mi imamo emanet. Taj emanet ne smijemo nikada iznevjeriti i izdati, ma šta se desilo. Taj emanet je poštovanje i čuvanje digniteta našeg poslanika Muhammeda s.a.v.s. kako kod nas samih, tako i u cijelome svijetu. Ovo je poruka muslimanskom Ummetu i islamskoj omladini.
Dopustit ćeš mi Hazime da budem skeptičan prema Amr Halidovom i tvom razumijevanju emaneta i Muhamedovog poslanstva.

Naime, mislim ( dapaće siguran sam) da je Muhamed prenoseći Alahovu poruku, u pojmu nevjernici upirao prstom na barabe u vlastitim redovima, a pojam svijet upotrijebio za muslimanski svijet. Ne vjerujem da su mu ikad na pamet bili Vikinzi.

Van pameti je tražiti od Vikinga da pišući u svojoj zemlji na svom jeziku svom narodu, mora prethodno, e da se ne bi netko u svijetu uvrijedio, dobro proučiti sve amanete svih religija svijeta.

Mislim da ste zbog nerazumijevanja previdili pravog nevjernika. Barabu iz Vaših redova koji Vam je pod nos gurnuo za Vas blasfemične karikature.

Razmislite malo.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 14:56   #20
Quote:
slavko kaže:
Dopustit ćeš mi Hazime da budem skeptičan prema Amr Halidovom i tvom razumijevanju emaneta i Muhamedovog poslanstva.

Naime, mislim ( dapaće siguran sam) da je Muhamed prenoseći Alahovu poruku, u pojmu nevjernici upirao prstom na barabe u vlastitim redovima, a pojam svijet upotrijebio za muslimanski svijet. Ne vjerujem da su mu ikad na pamet bili Vikinzi.

Van pameti je tražiti od Vikinga da pišući u svojoj zemlji na svom jeziku svom narodu, mora prethodno, e da se ne bi netko u svijetu uvrijedio, dobro proučiti sve amanete svih religija svijeta.

Mislim da ste zbog nerazumijevanja previdili pravog nevjernika. Barabu iz Vaših redova koji Vam je pod nos gurnuo za Vas blasfemične karikature.

Razmislite malo.

ehem! za nejvernike u njegovim redovima korisšten je druga terminlogija munafici iliti licemjeri i oni su okarakterisani kao gori od nevjenika.

Kada govrimo o amanetu, islam je ukinuo mnoge predislamske običaje arapa, sad mi pada na pamet zakopavanje djece ali islam je nadisao i neke arpaske običaje.
Sam Poslanik a.s je prihvatio običaj rukovanja koji nije izvorno arapski jer je on pohvalan i lijep.

Dalje originalno se na molitvi ptekom učio samo jedna ezan, ali je drugi ili treći halifa uveo običaj učenja dva ezana, jer je islam toliko omasovio da se javila potreba za njim.
Dalje nedavno sam slušao Sami yusufa koji je dao intervju NTV Hayat iz Sa. on je tom priliko rekao da muslimani slobodno mogu prihvatiti englsku učtivost jer se ona ne kosi sa Islamskim propisima! toliko sad idem!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:50.