Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2006., 09:08   #41
sto puteva nigjdje putokaza
za sve ima ali tamo nije
svako misli najbolja mu staza
dok mu srce u grudima bije

no kada se ti jednom probudis
pa ugledas kako je to stvarno
stidjeces se sto sada ne vidis
i poznaces svoje srce krvano

Ljubav ceka svaki dan te zove
i pita se kako vec ne vide
a mrznja ti nudi snove
njenim putem svako ide

evo meni brata vase
to sa BOGOM on zeza se
nije nije to za sale
tako rade sam budale

ko je kadar BOGA i stvoriti
a zar nije mogo i bez njega
od sta Mu je poslije se boriti
za vlast Svoju prije svega

Bog postoji i BOG ima
od vjecnosti do prestanka *vjecnosti*
nema vatre nema dima
to je Ljubav od nastanka

svi su sveti svi su sveti
jos je malo pa je tako
Bog nas gleda al ne prjeti
zar se sveti postaje olako

niko svet ne postoji
od kako se zemlja vrti
pokazi mi sveti koji
da ne cekas svoje smrti

kad bi znao kad bi znao
kako sve to radi
svoj bi zivot BOGU dao
a ovako sa satanom kradi

kradi dane svog zivota
pa ti misli da je dobro
ja ti kazem bit ce te sramota
jer ti mislis svu si pamet pobro

svi smo sveti svi smo sveti
al se ovca inteligentnoscu smjeska
i pticica kad na granu sleti
ne pita se koja joj je greska
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2006., 09:14   #42
moj vaso moj vaso ti imas toliki fatal eror u vjeri da nikada nikada ne bi moglo nista raditi sa tolikim fatal erorom

kritkujes druge

a nemas sa cime

Islam nevalja krscanstvo ne valja

a neka tamo knjiga ti valja, i ona je kod tebe,


zrtve ne vrijede, onda ne vrijede nikad

pa ni zrtva od samoga hrista
sto predstavlja boga trista
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2006., 09:22   #43
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
bebop kaže:

- ne kaže ništa!
Kažu da je historija učiteljica života. neko nije bio u školi?

ALi, ba, samo tražite od Boga sabura!!!
mogao bi se i ti probuditi malo

vojnik gorcine

u tebe je okolo glavne tisucama ljepsi knjiga

pa bas BOG nezna bolje od ljudi i vise od ljudi,

daj malo sjedi pa to sam vidi

jebes vise logiku drvene peci
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2006., 19:14   #44
Quote:
Im ja kaže:
mogao bi se i ti probuditi malo

vojnik gorcine

u tebe je okolo glavne tisucama ljepsi knjiga

pa bas BOG nezna bolje od ljudi i vise od ljudi,

daj malo sjedi pa to sam vidi

jebes vise logiku drvene peci
potruditi oko čega?

nisam siguran da te razumijem baš!? nije mi jasno ni ono sa "ljepsim knjigama"!

ali prije nego što bilo šta kažeš definiši knjigu!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2006., 14:17   #45
Quote:
Hazim kaže:
On je bio milostiv čak i prema životinjama jer je u hadisu kazao da će čovjek ući u džennet zbog napojenog psa ili da žena neće ući u džennet jer je zatvorila mačku koja je zaključala mačku dok nije uginula. Ovo je naš poslanik... Pogledajte njegovu veličinu u svakoj životnoj oblasti. Gdje su danas utjecaji Napoleona, Šekspira ili Platona. Gdje je njihov doprinos ljudskom rodu. A pogledajte poslanika Muhammeda s.a.v.s. i koliki je njegov doprinos i utjecaj na tok povijesti ljudskog roda.

Preveo Sabahuddin Sijamhodžić


Shakespearea pises izvorno, kako se izgovara. A Alaha pises sa 2 "L". Isto i MuhaMMed. Pa cak i (svoje?) ime SabahuDDin. Zar tamo stvarno izgovarate 2x L, M i D???

Toliku pocast odajete tomu svome proroku..., a na drugoj strani tolikim novorodjenim (dakle OBICNIM ljudima) dajete ime Muhamed... Ili se to u BiH doticni prorok razlikuje po tome sto mu je uz ime jos i "prezime" s.a.v.s.. ---> Pises Zapadu i (vecinom nemuslimanskom) covjecanstvu, a poruka ti vrvi od termina kao sto su ummet, ajet, hadis, džennet itd. OK, sjecam se i ja jos osmrtnica dok sam u JNA bio u Bosni rahmetli preselio na ahiret, dzenaza ce se klanjati, tehvid ce se prouciti, ali to je tamo bilo samo za vasu internu upotrebu. Ovdje pises univerzalno, ali i dalje u istom jezicnom stilu - tko ce ti to razumjeti osim Gorcina i vama samima slicnih??

Nekidan sam se vratio s godisnjeg u Egiptu, i tamo su mi u dzamiji za lopovski baksis utrapili nekakvu propagandisticku knjigu o islamu. Na engleskom je, i tamo uz ime proroka Muhameda nema nikakvih daljnjih kratica. Isto je tako Alah samo Allah (na engleskom, s 2xL), ali bez na BiH-osmrtnicama prisutnog "dzelasanuhu". Zar ste to u Bosni veci islamisti i od samih Arapa??
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2006., 18:36   #46
Quote:
Zar ste to u Bosni veci islamisti i od samih Arapa??
Sta je islamista?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 01:15   #47
Quote:
rambi kaže:
A kako se zvala ona trudna pjesnikinja i starac pjesnik, koje je Muhamed dao ubiti radi satire na svoj racun?
Sad ce ti reci da ti hadisi nisu "ispravni".

Kakav Bozji "mesija" moze naredjivati odrubjivanje glava bilo kome, ubijanje muskih zarobljenika (valjda onda i Mladic moze biti "mesija"), uzimanje zena nemuslimanki za ropkinje.

Zar netko moze biti toliko ispranog mozga da povjeruje da takva osoba ima bilo kakve veze sa Bogom!?

A to sto sam nabrojao je samo 5% od onoga sto je Muhamed radio.
Blixa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 18:00   #48
Quote:
Blixa kaže:

A to sto sam nabrojao je samo 5% od onoga sto je Muhamed radio.
netačno! nisi nabrojao ni 5%!!!

eto recimo i Muhammed a.s. je nahranio mnoštvo.

postoje hadisi sa pouzdanim lancem prenosioca od Džabira bin Abdullaha koji prenosi da je uoči bitke na hendeku Poslanik a.s. sa jednim bravčetom i jednim hljebom nahranio mnoštvo od preko 1000 ljudi, Džabir pripovijeda da je mesa i hljeba nakon toga ostalo isto onoliko koliko ga je bilo na početku!

Naravno, to nije učinio Muhammed a.s. nego je to manifestacija Njegove dž.š. milosti!

ima još mnogo drugih mudžiza/ čuda ali o njima drugom prilikom!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 19:58   #49
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
potruditi oko čega?

nisam siguran da te razumijem baš!? nije mi jasno ni ono sa "ljepsim knjigama"!

ali prije nego što bilo šta kažeš definiši knjigu!
glavna knjiga tvoje vjere 1

a oko nje tisucama ljepsih

Quote:
u ilmihalu- udžbeniku za vjersku pouku jedna pjesmica kaže ovako:
Islam mene uči
da volim sve vas
Islam žrtvu traži
nauku i rad
Islam neće laži
vjeruj dok si mlad...
a to je jedan obicni ilmihal

Quote:
Kaj briju ti muslimani??
https://www.forum.hr/showthread.php?t=131013
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 21:22   #50
vidiš prijatelju,

meni je teško govriti sa tobom o estetskoj vrijednosti koju Kur'an nosi u sebi!

To je zato jer nisma upoznat sa tvojim znanjem koje imaš kada je teorija književnosti u pitanju.

dok sam bio student bavio sam se mišlju da radim diplomski na temu "Kur'an kao djelo postmoderne"

Ipak moj nemir kao nekog ko u slobodno vrijeme nastoji napisati nešto što bi ličilo na prozno djelo koje bi imlao umjetničku vijrednost i relana preobimnost gradiva koja sam namjeravao obraditit je više pristojilo nekoj disertaciji ili magistarskom radu pa sam na koncu odustao od toga.

ali rado ću sa tobom podiljeiti neka saznanja koja sam stakao baveći se analizom kur'anskoga teksta kroz prizmu postmoderne.

jedno od glavnih svojstava modernih i postmodernih tekstova je nešto što se naziva metateskt i Kur'an obiluje tkavim primjerima.

Dalje, postoji nešto što se zove moderna metafora i Kur'anksi tekst također obiluje takvim primjerima, kada ti navodim ove primjere to nisu tri ajeta o Borbi ili nečem drugom nego su ti primeri prožeti kroz cijeli tekst.

Stil Kur'ana je priča sama za sebe, izražaj se ne može okarakterisati ni kao poezija, iako posjeduje osobine poezije, niti kao proza iako posjeduje osobine proze.

Ono što na šta nisam naišao ni u jednoj knjizi koju sam pročitao je jedna osobneot koju ja nazivam "osobenost Knjige".
Naime, kada kažemo "knjiga" mi pritom mislimo ili na roman ili na zbirku priča ili pjesama ili na enciklopediju ili na rječnik ili na recimo pravnu knjigu- karikiram!
ili neko književno-teoretsko djelo
Joyce je sa svojim Uliksom i F. bdijenjem pokušao da napravi nešto slično, da svojim knjigama dadne što šire značenje kao pojam knjige..

Istina, čitao sam neke kritike i analize Kur'ana, izdvajam Gabrijelija, ali one bedastoće koje je napisao sam ja, kao obični sudent druge godine, sa lahkoćom oborio i iznio sam valjane protiv argumente sa kojim se moj profesor morao složiti, eh sad ispade da se hvalim.

nego uporediti Kur'an sa bilo kojim drugim knjigama može donijeti samo jedna zaključak!

Kur'an je po svom stilu, po spoju audio-vizuleno-značenjskog, po polisemičnosti koja, ne da izbija iz Njegovih a.š. rečenica, nego i iz njegovi riječi apsolutno superioran nad bilo kojom knjigom koju sam dosad čitao!!!
Vjeruj mi čitao sam ja i Flauberta, i Bulgakova, Dostojevskog, Dantea, Borhesa/jel se ono piše Borgues/, Samaranga, Barnesa, Harmsa, Pamuka, Bolla...
to su sve veliki pisci i koji su bili kraljevi svojih epoha, neka mi oproste oni koje ne spomenuh, ali moje mišljenje ne kao vjernika nego kao dipl. komparativiste je da je Kur'an za najmanje jednu deredžu iznad svih tih velikana!!!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 21:28   #51
zar nije "malo" interesantno da je jedno djelo koje je spušteno na zemlju prije 1400 godina može posmatrati kao djelo postmoderne- pravca koji ne postoji ni punih 100 god!?

ima još nešto kada govorimo o smislu postmoderne a to je davanje novog značenja starim tekstovima.
Zanimljivo je kako se značenje jednog djela mijenja kroz vrijeme, a da pri tom ni jedna riječ ne bude promijenjena niti se ukupno značenje riječi mijenja!

to je nešto za razmišljati!
Donosim Salavat i selam na Poslanika s.a.v.s i njegovu porodicu!
Rekoh ovo i tražim oprosta za sebe i za druge!!!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 22:51   #52
Quote:
smjeskica kaže:
Sta je islamista?
= zatucani musliman

Ili mozda tvoj amidza, daidza, hatidza i dr. -idze... (vjerojatno vise u bosanskom ne postoji stric, ujak,...)

Na podforum Religija do ovih karikatura nisam skoro ni isao. I na Politici i uopce u zivotu sam govorio da su BiH-muslimani moderni muslimani, a ne fanatici kao oni arapski.
Ali zahvaljujuci vama islamistima koji ne mozete napisati ni Muhamedovo ime bez nekakvih s.a.v.s. te Alaha bez dz.s.... Ili: Kuran je sada samo Kur'an. Strasno!!

Na forumu islambosna.ba (koji naziv... ) sam vidio diskusiju o pripremama za proteste u Sarajevu... Trazili su da prosvjednici dodju sa zastavama "s ljiljanima"... Dakle, da se protestima dade drzavna odrednica. Da cijeli svijet vidi da je BiH islamisticka drzava... Pa je onda i normalno sto ostali narodi u BiH ne priznaju takvu drzavu. Stvarno ste me razocarali... i zao mi je zbog toga.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 00:03   #53
hej ba komentar ti je bljutav i neosnovan!

sa ne misliš ozbiljno bilo bi mi smjeišno.

Prvo sa onim komentarom od dajdži i stricu podsjetio si me na onog miša Neleta Karajlića koji se eto pita da li se Titova ulica u Sa još uvijek zove titovom!

drugo, potraži ponovo šta znači Islamista- dovoljan će ti biti Klajić!

Treće, pojam moderni musliman šta ti on tačno znači? mislim da tebi on ne znači više od onog "muslimani koji piju"! definiši pojam moderni musliman

4. potraži bilo kakav udžbenik za vjersku pouku iz vremena prije rata i prije pada komunizma! iznenadit ćeš se jer ćeš tamo nakon imena Muhammed sa dva "m" pročitati ili a.s. ili s.a.v.s. a pored Allah sa dva "l" pronaći dž.š. i Kur'an sa apostrofom!
Islambosna! pa nije to baš tako, potraži stranice Preporoda ili IVZ BiH-To su mediji koji zvanično predstavljaju muslimane u BiH, A internet je slobodan medij gdje se svako može izraziti kako hoće i može pisati šta hoće! pa ne vidim zašto se pojedine struje i Islamu u BiH ne bi tako izražavale.

U BiH ti je sa preko 90% čine muslimani koji sljede sunijksi islam Hanefijskog mezheba- traži takve!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 02:07   #54
Quote:
Thresholder kaže:
= zatucani musliman

Ili mozda tvoj amidza, daidza, hatidza i dr. -idze...
A jel' ?



Osim nepismen,primitivan, nesuvisao jos i prirodno intelektualno ogranicen...cestitam, dobitna kombinacija
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 03:18   #55
Quote:
Dušan kaže:
Islam će jednog dana u potpunosti biti uništen, skupa i sa ostalim religijama kontrole, zabrane i dogme.

Islam je samo jedna u nizu diktatura koje se temelje na neslobodi, kontroli, zabranama, kažnjavanju, ratovanju i nasilju.

Nije stvar u vjeri. Stvar je u tome kako je ljudi interpretiraju. Zašto bi želio da neka vjera bude u potpunosti uništena? Sve je to Božja kreacija i svaka vjera počiva na moralno ispravnim temeljima. To što su ljudi zbog svoje nesigurnosti i udaljavanja od tog istog Boga/Allaha/Jahve oskrnavili religiju i prilagodili ju sebi uvodeći pravila za pripitomljavanje rulje nema veze s osnovma vjere. On je jedan. Možete vjerovati u koliko god hoćete ljudi koji su hodali po zemlji ali Bog/Allah/Jahve/Buda je samo jedan. Sve ostalo je pokušaj razumijevanja Njega i osjećaja da smo mu bliže ako odaberemo nekog od nas i kažemo da je on od Njega poslan i sad hoda među nama. Ali isto tako treba poštovati tuđe osjećaje: za mene je moja majka posebna osoba i ne bih se osjećao ugodno da ju netko uvrijedi. Svi ti muslimani su trebali postupiti po Europskim pravilima. Trebali su tužiti novinara za nanešenu duševnu bol. Svih njih milijardu i nešto. Neka svako traži 100 dolara. Ne bi nikome više palo na pamet objavljivati bilo kakve slike. Ali oni se ne prodaju za novac. Oni hoće odmazdu, pale zastave i pišu parole. Oni hoće pravdu i sud koji vlada kod njih. I to šačica idiota koji su i inče glavni u pravljenju sranj...

To nema veze ni s religijom ni Bogom ni s ničim. Niti jedna niti druga strana ove priče nema veze s pameću. To je samo odraz današnjeg svijeta i smjera u kojem idemo. Kritična masa kretenizma.
noxius is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 04:41   #56
Alah je običan demon koji ne može ići u isti rang sa Istinskim Bogom.
Ne može biti ista religija koja nalaže nenasilje i ona koja odobrava i podstiče nasilje.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 10:16   #57
Pa i taj tvoj isus kojeg ti zoveš istniskim bogom je sin još istinskijeg boga, koji je jako volio nasilje, što se vidi iz tekstova.
Choronzon333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 22:19   #58
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
hej ba komentar ti je bljutav i neosnovan!
Bljutavo je muslimansko ignoriranje onog mog 1. posta, prije svega hazimu. Tako i smjeskica od svih onih osnovanih pitanja izvlaci samo arogantno protupitanje "sta znaci islamista". Na tu ignoranciju je zato slijedio moj 2. post. Ali nista bljutavoga ni neosnovanoga tamo nema.

Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
sa ne misliš ozbiljno bilo bi mi smjeišno.
Da, mislio sam to ozbiljno. Jer Hazim tamo pise pateticnu poruku "Zapadu i covjecanstvu" te pritom koristi vase interne arapsko-turske izraze i kratice. Zaista misli da ce ga primatelj poruke (dakle nemusliman) razumjeti?? A i mene zanima znacenje tih izraza i kratica (emanet, hadis, ajet, ummet,...). Mislite li da bi vam Alah zamjerio ako biste to preveli na bosanski, a one kratice izostavili...
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
Prvo sa onim komentarom od dajdži i stricu podsjetio si me na onog miša Neleta Karajlića koji se eto pita da li se Titova ulica u Sa još uvijek zove titovom!

Zasto bi to pitanje bilo cudno? Kad vidim kakvi ste, ne bi me cudilo da se Titova sada zove Mehmed-pase ili Bajazidova... (Bio sam u SA proslog ljeta i sjecam se neke vazne ulice Mule Baseskije )

Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
drugo, potraži ponovo šta znači Islamista- dovoljan će ti biti Klajić!
Ja Klaica nemam. Ako ga imas ti, zasto mi sam ne das to znacenje?!
Ali OK, nemam namjeru imputirati vam nesto ako vam se to ne svidja. Tek sam, kako sam vec napisao, poceo postati na Religiji. I to potaknut ovom guzvom zbog karikatura.
Zato ono posljednje pitanje iz mog 1. posta moze glasiti i "Zar ste to u Bosni veci muslimani i od samih Arapa?"
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
Treće, pojam moderni musliman šta ti on tačno znači? mislim da tebi on ne znači više od onog "muslimani koji piju"! definiši pojam moderni musliman
Opet imas predrasude sto meni pojam znaci.
Na kraju svog prethodnog posta sam cak stavio da ste me razocarali i izrazio zaljenje zbog toga --> dakle, nisam netko tko a priori ima neke zle predrasude o muslimanima i islamu. Ali jebiga, ti to sve ignoriiras.

Modernome muslimanu bi one karikature doduse zasmetale, ali ne bi zbog toga osjetio potrebu izlaziti pred ambasade te paliti zastave i razbijati, a kamoli za autore karikatura zahtijevati smrt! Takodjer koliko npr. Jehovini svjedoci shvacaju Bibliju doslovno (npr. s totalnom odbojnosti prema oruzju i obrani te transfuzijom krvi), toliko i nemoderni muslimani shvacaju Kuran.

Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
4. potraži bilo kakav udžbenik za vjersku pouku iz vremena prije rata i prije pada komunizma! iznenadit ćeš se jer ćeš tamo nakon imena Muhammed sa dva "m" pročitati ili a.s. ili s.a.v.s. a pored Allah sa dva "l" pronaći dž.š. i Kur'an sa apostrofom!
Cak i da je sve tako (a uvjeren sam da nije), zasto onda nisu brojni BiH-Muhamedi imali dva "m" u svojim imenima?
Hazim se tamo potpisao sa "Sabahuddin". Oprosti, ali nikad prije rata niste imali 2x "d" u tom imenu!! To ste uveli za vrijeme rata i sada poslije njega --> to je primjer te za nas nemuslimane zabrinjavajuce islamizacije BiH!!!

Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
Islambosna! pa nije to baš tako, potraži stranice Preporoda ili IVZ BiH-To su mediji koji zvanično predstavljaju muslimane u BiH, A internet je slobodan medij gdje se svako može izraziti kako hoće i može pisati šta hoće! pa ne vidim zašto se pojedine struje i Islamu u BiH ne bi tako izražavale.
Hvala ti na savjetu s Preporodom te IVZ... Ali kazes "pojedine struje"... Nitko ne spori da je internet slobodan itd.. ali vojnice, upravo te konzervativnije "pojedine struje" su ti islamisti!!
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 23:53   #59
Recimo na primjer... mene je pogodilo ono divljacko razbijanje Buddhinih kipova sto su ucinili Talibani prije americke okupacije u Afghanistanu (Gandhari). No, nikada mi nije palo na pamet da mislim da su to ucinili muslimani, nego samo jedna sektaska i extremna frakcija. Mogli su to uciniti i neki zalupani krscani, pa cak i neka zalupana protivnicka buddhisticka sljedba, kojoj je uvredljivo bas takvo prikazivanje Buddhe, nego treba nekako drugacije i sl. Kao sto danas jedna skupina dogmaticnih muslimana ubija neku drugu skupinu muslimana jer je drzi izdajnickom, ili kao sto su krscani ratovali u srednjem vijeku medjusobno se optuzujuci da su nevjernici. Dakle, nije stvar u vjeri, nego u zalupanosti i ogranicenosti. Sve dok muslimani sami ne odbace takve ludjake, kao sto su krscani odbacili Inkviziciju i sveli Papu na folklornu, odgojnu i savjetodavnu ulogu (a ne politicku) ... nece tu biti srece! Javljat ce se razni Hazimi i naduveno propovijedati besmislice. Ovaj nas Hazim je jos i dobar. Naime, samo demagog, ali njemu slicni na Bliskom istoku su zagovaratelji stvarnog ubijanja i rata.

Sta bi bilo onda da su u Japanu i Kini ljudi poludjeli i divljali po cestama, razbijali i spaljivali ambasade islamskih zemalja, ubijali slucajne goste i poslovne ljude iz islamskih zemalja?! Prikazali bi sami sebe u svjetlu sektasa, fanatika i ludjaka! O tome Hazim i slicni nisu razmisljali kada su pisali ovakve poslanice ostatku svijeta?! Umjesto da pokusaju shvatitit ostatak svijeta, oni zagovaraju prilagodbu cijelog svijeta njihovim shvacanjima. Nije li to u najmanju ruku malo autisticno?!

Kada je Homeini osudio pisca Sotonskih stihova, indijski mislilac Prabhat Ranjan Sarkar je rekao:

Ajatolah je ucinio dvije greske: osudio je pisca na smrt, nije procitao knjigu (zbog koje je to ucinio). Pisac je ucinio jednu gresku: ispricao se!

Meni se cini da vecina ovih koji se sada bune nisu niti vidjeli te karikature, sto je osnovna potreba svake slobodoumne osobe da pogleda, pa onda sama zakljuci jel' to uvredljivo ili nije. Hazim poziva da se prilagodimo i uvazavamo takvo sljepilo, ne hvala!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 03:39   #60
Quote:
Tako i smjeskica od svih onih osnovanih pitanja izvlaci samo arogantno protupitanje "sta znaci islamista".
Osnovanih pitanja? Gdje?

Proptupitanje vezano za znacenje odrednice islamist jer to na najbolji nacin preslikava tvoju (ne)upucenost u tematiku kojom bi se bavio.

Quote:
A i mene zanima znacenje tih izraza i kratica (emanet, hadis, ajet, ummet,...). Mislite li da bi vam Alah zamjerio ako biste to preveli na bosanski, a one kratice izostavili...
emanet- zaostavstina, nasljedje, nesto ostavljeno oporuceno,
hadis- Poslanikove poruke, pouke, izreke,
ajet- dio Kur'anske sure, sura- Kur'ansko poglavlje( ima ih 114),
ummet- muslimanska zajednica.

Ko ima poteskoce da me razumije bez problema cu mu pojasniti najbolje sto znam, to pak ne znaci da imam namjeru izraze koje koristim cijeli zivot na forumu prevoditi na bosanski ili hrvatski jer bih sama sebi zvucala izvjestaceno, namjesteno i "plasticno"...isto kao sto ne prevodim brojne anglizme, germanizme, turcizme...
A zasto bih izostavljala kratice, zasto bi tebe na bilo koji nacin diralo donosenje salavata jednog muslimana na osobu koju smatra Bozijim Poslanikom?


Quote:
(Bio sam u SA proslog ljeta i sjecam se neke vazne ulice Mule Baseskije )
Jel' tebi uopce ista znaci ime Mula Mustafa Baseskija, Sevki?
Iz kojeg razloga neka vazna ulica u Sarajevu ne bi nosila ime jednog sarajevskog pjesnika i ljetopica Baseskijinog kalibra?

"...Što će biti od tih trica
Čelo uzmi dobro prosi
Zlo na misto, dobro čini
Žećeš dobro, dobro posij
..."

Quote:
Zato ono posljednje pitanje iz mog 1. posta moze glasiti i "Zar ste to u Bosni veci muslimani i od samih Arapa?"
"Nema prednost arap nad nearapom niti nearap nad arapom, niti crnac nad bijelcem, niti bijelac nad crncem- osim u bogobojaznosti"
Porijeklo nije faktor koji utice na vece ili manje "muslimanstvo".

Quote:
Oprosti, ali nikad prije rata niste imali 2x "d" u tom imenu!! To ste uveli za vrijeme rata i sada poslije njega --> to je primjer te za nas nemuslimane zabrinjavajuce islamizacije BiH!!!
Ja se sjecam momka kome su prije rata dali ime Ammar- sa dva m, ma zamisli samo
A znam i za momka koji se zove Elizabet i djevojcicu koja se zove Esmeralda...
To je valjda primjer za nas muslimane zabrinjavajuceg necega... skontacu vec cega, u BiH
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:17.