Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2007., 11:40   #1
Talking Sveli smo Boga na pozdrav!

Što se Njega tiče niti je njemu važno što mi mislimo o njemu (jer je on zbilja jedan COOL tip i ne pada na te fore čiji je tata jači) niti ga brine što žene misle (ili muškarci ako je ON zapravo ONA), a trenutno mi se čini da ima veliki problem sa jednom malom nacijom koja se odaziva na ime Hrvati, i žive na jednom malom turistički poželjnom mjestu koje se zove Hrvatska.
Naime u tamo nekoj dalekoj zemlji gdje se štuje islam, a neki tip muhamed je faca i cool i hipać tip čije fotografije (slike, art design, logo itd) ne smiju u javnost, čim neko nešto loše o njemu kaže ili objavi fotografije (slike, asr design, logo itd) odmah ga se sudi, ubija, muči ide u đihad itd., no kod nas naš Bog ima jednu zanimljivu zapovjed koja kaže: "Ne spominji ime Božije uzalud." no to mi itekako činimo u psovkama, a da stvar bude gora samog BOGA smo sveli na pozdrav. Naime svima je poznata uzrećica BOK kao pozdrav, no sve veći broj ljudi to izgovara kao BOG. Kad ih upitas sto si rekao kazu rekao sam BOK i lako se izvuku, a samo ON (ili ONA) znaju istinu. No sad imamo i pisani dokaz da je BOG postao sam jedan pozdrav. U novijim prijevodima titlova na filmova bilo onaj na TVu ili iz obližnje videoteke, kad Bruce Willis kaze: "Hi, man. Whats Up?" Ljudi zaduženi za prijevod prevedu: "Bog, čovjeće. Što ima." Znači ne BOK, čovjeće nego BOG, čovjeće.
Prvo pomislih vidi zajeb, tipfeler, no ne pogledah još par filmova i tako isto ljudi viču BOG kao pozdrav.
Ako Bog i postoji vjeruj mi za nas Hrvate je bolje da ne postoji jer uz onih svih 10 zapovjedi (ne ubiji, ne kradi) mi kršimo i onu PRVU! Vrata raja (ako postoje) su za nas zatvorena!
LOL

E još nešto što bi zbilja trebalo zabrinuti SVE vjernike naše Hrvatske.
JA SAM ATEIST PA SAM REAGIRAO NEKAKO NA OVO UMANJIVANJE BOGA!!!
Zapitajte se što vaš BOG misli o vama kad GA brani jedan ATEIST!!!!!
IRONIJA NA KVADRAT!!!!!!
__________________
dršf
miroz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:47   #2
Otkrio si toplu vodu i ne braniš ništa, već imaš krivu informaciju.

Nije ti palo na pamet, da je to rezultat skraćivanja nekadašnjeg pozdrava "Bog s tobom"?

U katoličanstvu, ta druga zapovijed se tumači tako da se njegovo/Božje ime, ne koristi u psovkama i ostalim primitivnim konotacijama. Što se ne odnosi na pozdrav.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:52   #3
Ajde, kad su me već povukli za jezik, od prvoga dana na Forumu me smeta kad mi na zaglavlju napišu Bok, SamoMaloSebe. Kaj je taj bok? Osim komunističkog iskrivljavanja lijepog hrvatskog pozdrava Bog daj sreću i zdravlje, koji je moderan užurban čovjek skratio na 'bog'. I onda dođu komunjare i pokušaju zabraniti sve što ima veze s Bogom pa tako i naš lijep pozdrav pretvore u nešto beznačajno. I onda Forum meni svaki dan 'Bok, SMS'. A meni to smeta. I nevjernici raznih fela se mogu buniti dok se poplave i njih svi uzimaju za ozbiljno i kimaju glavama, a ovdje eto svaki dan izazivaju mene vjernicu i kladim da se da me nitko neće uzeti ozbiljno. Pa si ti sad misli...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:55   #4
SMS, sad ti briješ...riječ "bok" je zagrebačka varijanta i koliko ja znam, rezultat je prilagođavanja govoru ovog kraja, te skraćivanja, a ne nekakve komunističke zavjere. Da je tomu tako, potvrđuje činjenica kako u drugim krajevima nije taj g na kraju prešao u k. Mislim, onda bi svugdje, osim tamo di su najhrabriji vjernici, bilo isto bok, zar ne?

Kao u onom starom agramerskom "Kuss die Hande" (ljubim ruke), ostao je samo nerazumljiv "hand"
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:57   #5
Nije samo tv, ljudi, vec jeste li primjetili da ljudi stalno, svako malo O Isuse, Isuse...ako niste probajte obratiti paznji, svi uzalud koriste ime Bozje. Svako toliko, a ostatak da ne govorim. S obzirom na Bibliju sto pise da ce biti u zadnjim vremenima ne cudim se, a jedna od tih stvari je.
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:57   #6
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Otkrio si toplu vodu i ne braniš ništa, već imaš krivu informaciju.

Nije ti palo na pamet, da je to rezultat skraćivanja nekadašnjeg pozdrava "Bog s tobom"?

U katoličanstvu, ta druga zapovijed se tumači tako da se njegovo/Božje ime, ne koristi u psovkama i ostalim primitivnim konotacijama. Što se ne odnosi na pozdrav.
Zapravo to mi je palo na pamet, no svejedno zar ti zbilja misliš da se BOG kao skraćenica može uptrijebljavati u svakodnevnom govoru?
"Bog (s tobom), ovo je pljačka, daj pare ili ću te ubit!"
"Bog (s tobom), molim kilu kruha."
"Bog (s tobom) mala, baš si zgodna."
Malo smješno zar ne....
Meni je...
__________________
dršf
miroz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:00   #7
Bok je pozdrav sam za sebe; ako je i nastao od nekog pozdrava koji je spominjao nekog boga, danas više nije tako. Riječi 'bog' i 'bok' razlikuju se, među inim, i u naglasku - dugosilazni vs. kratkosilazni. Dakle, SMS, ne radi se o komunjarama, već o skraćivanju. Tim više što su komunjare došle prije te silne užurbanosti modernog čovjeka. Dakle, izmišljaš.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:05   #8
Meni nije.

To o čemu ti pričaš je kažnjavanje unaprijed, i to svih, zbog lošeg ponašanja dijela ljudi. Kršćanska vjera ne smije biti formalizam, ne smije biti farizejština i osnovna potka jest IZBOR. Bilo to kod djela, bilo to kod riječi.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:34   #9
Koliko ja znam, "bok" je skračeni stari njemački pozdrav, koji u prijevodu znači nešto tipa "moj naklon".
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:51   #10
Quote:
miroz kaže: Pogledaj post
Što se Njega tiče niti je njemu važno što mi mislimo o njemu (jer je on zbilja jedan COOL tip i ne pada na te fore čiji je tata jači) niti ga brine što žene misle (ili muškarci ako je ON zapravo ONA), a trenutno mi se čini da ima veliki problem sa jednom malom nacijom koja se odaziva na ime Hrvati, i žive na jednom malom turistički poželjnom mjestu koje se zove Hrvatska.
Naime u tamo nekoj dalekoj zemlji gdje se štuje islam, a neki tip muhamed je faca i cool i hipać tip čije fotografije (slike, art design, logo itd) ne smiju u javnost, čim neko nešto loše o njemu kaže ili objavi fotografije (slike, asr design, logo itd) odmah ga se sudi, ubija, muči ide u đihad itd., no kod nas naš Bog ima jednu zanimljivu zapovjed koja kaže: "Ne spominji ime Božije uzalud." no to mi itekako činimo u psovkama, a da stvar bude gora samog BOGA smo sveli na pozdrav. Naime svima je poznata uzrećica BOK kao pozdrav, no sve veći broj ljudi to izgovara kao BOG. Kad ih upitas sto si rekao kazu rekao sam BOK i lako se izvuku, a samo ON (ili ONA) znaju istinu. No sad imamo i pisani dokaz da je BOG postao sam jedan pozdrav. U novijim prijevodima titlova na filmova bilo onaj na TVu ili iz obližnje videoteke, kad Bruce Willis kaze: "Hi, man. Whats Up?" Ljudi zaduženi za prijevod prevedu: "Bog, čovjeće. Što ima." Znači ne BOK, čovjeće nego BOG, čovjeće.
Prvo pomislih vidi zajeb, tipfeler, no ne pogledah još par filmova i tako isto ljudi viču BOG kao pozdrav.
Ako Bog i postoji vjeruj mi za nas Hrvate je bolje da ne postoji jer uz onih svih 10 zapovjedi (ne ubiji, ne kradi) mi kršimo i onu PRVU! Vrata raja (ako postoje) su za nas zatvorena!
LOL

E još nešto što bi zbilja trebalo zabrinuti SVE vjernike naše Hrvatske.
JA SAM ATEIST PA SAM REAGIRAO NEKAKO NA OVO UMANJIVANJE BOGA!!!
Zapitajte se što vaš BOG misli o vama kad GA brani jedan ATEIST!!!!!
IRONIJA NA KVADRAT!!!!!!
Mislim da je ovakav pozdrav prigodan jer je većina stanovništva Lijepe naše
postala BOGcima ( BOKcima) a onaj manji dio BOGatašima ! Znači sirotinju BOK , bogate BOG!
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:51   #11
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, "bok" je skračeni stari njemački pozdrav, koji u prijevodu znači nešto tipa "moj naklon".
Nije.

Zanimljiva teorija, ali netočna.

Radi se vrlo vjerojatno o kajkavskom skraćivanju i obezvučenju na kraju riječi u pozdravu koji se u ovim krajevima jednostavno izgovara "budiboksvama"; mislim da je sasvim jasno zašto je skraćen

Iskreno, boli me spolovilo za komunizam i slične gluposti; forsiranje oblika "bog" smatram jezičnim nasiljem. Oblik "bok" postoji već preko 50 godina i pun mi je qrac velikih katolika predvođenih Malim koncilom koji od devedesetih naovamo forsaju "bog" samo zato jer mogu.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:51   #12
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovakav pozdrav prigodan jer je većina stanovništva Lijepe naše
postala BOGcima ( BOKcima) a onaj manji dio BOGatašima ! Znači sirotinju BOK , bogate BOG!
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:57   #13
Quote:
miroz kaže: Pogledaj post
Zapravo to mi je palo na pamet, no svejedno zar ti zbilja misliš da se BOG kao skraćenica može uptrijebljavati u svakodnevnom govoru?
"Bog (s tobom), ovo je pljačka, daj pare ili ću te ubit!"
"Bog (s tobom), molim kilu kruha."
"Bog (s tobom) mala, baš si zgodna."
Malo smješno zar ne....
Meni je...
"Bog,ovo je pljačka, daj pare ili ću te ubiti!"
"Bok, molim kilu kruha!"
"Bog mala, baš si zgodna (i bogata)!" ,"Bok mala baš si zgodna!"
Još uvijek je smiješno ali zBOG drugih razloga!
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 13:00   #14
A zašto stati na pozdravu? Treba zabraniti upotrebu svih riječi, koje u sebi sadrže "bog", a dozvoliti npr. "bok" ili "bol", mogućnosti su neograničene
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 14:35   #15
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Bok je pozdrav sam za sebe; ako je i nastao od nekog pozdrava koji je spominjao nekog boga, danas više nije tako. Riječi 'bog' i 'bok' razlikuju se, među inim, i u naglasku - dugosilazni vs. kratkosilazni. Dakle, SMS, ne radi se o komunjarama, već o skraćivanju. Tim više što su komunjare došle prije te silne užurbanosti modernog čovjeka. Dakle, izmišljaš.
Da barem! Pala ja upravo na tom fenomenu svojevremeno ispit iz hrvatskog na faksu - bome sam nakon toga dobro naučila razliku između bok i bog. Bog!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 15:52   #16
Pozdravlja se sa bok a ne Bog.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 15:57   #17
Quote:
Xerex kaže: Pogledaj post
Pozdravlja se sa bok a ne Bog.


Je, govorilo se pozdravom u prolazu ljudima... "Bok i Hrvati"
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 23:26   #18
ja ne znam šta je to loše u izgovaranju Njegovog imena.namjerno kažem Bog kad se pozdravljam i pri tom stvarno mislim na Njega i za mene to nije uzaludno.sve je stvar tvog osobnog stava prema tome.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 23:42   #19
Bok svima!
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 23:45   #20
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
ja ne znam šta je to loše u izgovaranju Njegovog imena.namjerno kažem Bog kad se pozdravljam i pri tom stvarno mislim na Njega i za mene to nije uzaludno.sve je stvar tvog osobnog stava prema tome.
Neki i kažu da je glavna razlika u tome da li Vam se obraća onaj koji vjeruje ili onaj koji ne vjeruje baš u tome "Bog" ili "Bok".Osobito je to bilo izraženo do prije 15-ak godina.Danas od mladih niti ne treba očekivati da razumiju ovakve na prvi pogled nevažnosti, ali bi im se moglo ukazati na to.I ja ću reći "Bog", jer u ovom užurbanom vremenu nezgrapno zvuči:"Neka te čuva Bog do našeg slijedećeg susreta".
monsignor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.