Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2005., 21:19   #1
Islam (submission) 101

Kuran je, po islamskom vjerovanju, Muhamedu izdiktirao andjeo Gabriel i znaci ono sto treba citati (prijevod OK?).

Haditi su zbirke Muhamedovih izreka i oni su drugi izvor-vodic za muslimane i znaci izreke (prijevod OK?).

Kako sam shvatila, postoje vjerodostojni i nevjerodostojni haditi.


Pitanja:

1. Zasto se, u predstavljanju islama, inzistira samo na Kuranu, a haditi se, najcesce, presucuju?

Naime, ako sam dobro shvatila, haditi su Muhamedove izreke (dakle, nisu dio objave - za sto muslimani vjeruju da Kuran jest?), ali islam se ne moze shvatiti samo iz Kurana (objasnjenja nekih stvari u islamu izvlace se upravo iz hadita - npr. Muhamedovo nocno putovanje u najdalji masjid - masjid al aksa)... da li je posljedica presucivanja hadita jedostavno posljedica toga sto nam, sirom neta, islam propovijedaju fundamentalisti, ili je razlog izbjegavanje pitanja o apsolutnoj istini, na koju islam pretendira, ako se, u njegovom tumacenju, koriste Muhamedove izreke, nasuprot muslimanskom vjerovanju o Gabrielovom diktatu Kurana samog?


2. Po cemu se, nakon Muhamedove smrti, odredjivalo koji su haditi vjerodostojni, a koji ne?


3. Ima li i, ako ima, koje su razlike izmedju zbriki vjerodostojnih hadita izmedju sunita i shia?


4. Koji je proces, odnosno metodologija odredjivanja sharie i izlazi li ona iz Kurana, ili radije, iz Kurana i hadita, ili pak Kurana, hadita i ostalih izvora?


5. Da li je, kod odredjivanja sharie, sacuvan proces rasprave izmedju onih, koji je donose, kao i da li su sacuvana i manjinska misljenja?
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 21:49   #2
trebal da ti nadjem ono gdje ti kazes da si muslimanka pa da ja to sve tebe pitam

mada meni licno je interesantnije kako ti mozes biti muslimanka i cionist a onaj umpa sehid to jos nisam cuo........
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 22:15   #3
Quote:
Im ja kaže:
trebal da ti nadjem ono gdje ti kazes da si muslimanka pa da ja to sve tebe pitam

mada meni licno je interesantnije kako ti mozes biti muslimanka i cionist a onaj umpa sehid to jos nisam cuo........
Ja sam muslimanka onako kako je Moshe bio musliman (pojedinosti neka ti objasne muslimani/sljedbenici religije ustanovljene od Muhamdea u 7. stoljecu na forumu).

Svoja pitanja postavljam sljedbenicama religije ustanovljene od Muhamdea u 7. stoljecu, koja se sluzbeno zove islam. Stari izvori cesto ih nazivaju i muhamedancima.

Biti cionist i musliman nisu dva oprecna pojma... pa cak i ako si sljedbenik one religije ustanovljene od Muhameda u 7. stoljecu nisi nuzno i anicionist. Pogledaj npr. slucaj sheika Palazzija.

Mozemo li sada natrag na temu?
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 22:27   #4
Quote:
Ja sam muslimanka onako kako je Moshe bio musliman
ako se rijec ne prevede na pravovjernik onda Moshe nema puno toga sa Muslimanima skoro nista osim da i Njihova religija ima samo Jednog BOGA

no hvala na objanjenju no nije mi kako treba ali sve je BOG dao na slobodnu volju.........ima se po toj slobodnoj volji pravo vjerovati i u sove a svi ko imalo razmislja zna u sta treba.......i zasto ljudi imaju slobodnu volju.........svojom slobodnom voljom volim BOGA i znam da je lijepo voljeti a znam da je ljepse voljen biti ......jer da nije po slobodnoj volji onda je na silu ali gdje je ljubav ako je na silu...........eto sta pricaju sve religije od kako svijet postoji......ne bas sve ali one koje imaju BOGA

nije copyright by Im ja
nego badava primio badava dajem
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 23:02   #5
Neposredno prije smrti Poslanika s.a.v.s. bilo je oko 40000 hafiza ako nije i više, ali mislim da ti već znaš!

U predstavljanu islam se ne insistria samo na Kur'anu ali se ta Knjiga preferira.
Mislim ne možeš nam zamjeriti ljubav koju mi gajimo prema ovoj knjizi.

što se tiče hadisa njihova vjerofdostojnot se utvrđivala tako što su se provjeravali lanci/senedi predaje. Ako je nekim slučajem neki prenoslilac nepouzdan onda se traže drugi hadisi koji imaju istu poruku ali različit lanac prenosioca.

npr postoje hadisi koji govore da je Poslanik pio jednu vrstu alkoholnog pića međutim danas se zna da je taj hadis apokrifan

na kraju postoji više lanaca predaja ali hafizi su bili i ostali jedan od garanta vjrodostojnosti Knjige a tu vjerodostojnost svi hadisi nemaju.

3. vjerovatno ima

4. koliko ja znam mada nisam stručnjak Kur'an hadis ostali izvori

5. ne znam

Prema našem vjerovanju Kur'an uglavnom jeste prenešem preko Đibrila, mada ima i nekih hadisa koji prenose Allahov govor.Recimo ettehijatu koji uče/govore/šapuću muslimani prilikom molitve sadrži direktni božiji govor Muhammedu.

Ono što se često objedinjuje pod hadisom je i sunnet.
slobodan priejvod bi bio da je hadis izreka a sunnet praksa.

Dalje dodao bih da se hadisi dijele na pouzdane sahih, dobre hasen i daif slabe, a podjela koja mi je draža je podjela na vjerodostojne i apokrifne.

to će objasniti stručniji od mene ali postoje i neke "stvari" koje su se uspostavljali i prva četverica halifa...

Ali mislim da ti nisam rekao ništa što već ne znaš zar ne?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 09:00   #6
Quote:
rambi kaže:
Pogledaj npr. slucaj sheika Palazzija.

https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=46699
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 09:03   #7
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
Ali mislim da ti nisam rekao ništa što već ne znaš zar ne?
Tako je. Ovoliko znam.

Mene vise zanimaju odnos izmedju Kurana i hadita, principi i metodologija kod odredjivanja u koju kategoriju neki hadit potpada, kao i metodologija kod odredjivanja sharie i da li je, pri tome, zabiljezen i sacuvan proces donosenja iste.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 17:39   #8
Priolicno siroka tema

No ukratko, o metodologiji nauke koja se bavi hadisima mozez naci na:

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamen...dith/atit.html
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2005., 18:32   #9
Wow, hvala
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 06:20   #10
Nema na cemu

P.s.
Drugi izvor Islama je Sunnet.

Iako se ova dva pojma, Sunnet i Hadis ponekada identificiraju, ipak se ne radi o istoj stvari.

http://www.understanding-islam.com/r...86&sscatid=386

A i ova diskusija je zanimljiva.

http://www.understanding-islam.com/r...22&sscatid=386
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 09:55   #11
čuj adura, mislim da si ipak mogao bar ukratko odgovoriti na rambina direktna pitanja, ali to bi već bilo protiv tvoje prirode...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 10:00   #12
rambina pitanja:

2. Po cemu se, nakon Muhamedove smrti, odredjivalo koji su haditi vjerodostojni, a koji ne?


ja:nema pravila koje priznaju svi musluimani.


3. Ima li i, ako ima, koje su razlike izmedju zbriki vjerodostojnih hadita izmedju sunita i shia?
ja: ima itekako.


4. Koji je proces, odnosno metodologija odredjivanja sharie i izlazi li ona iz Kurana, ili radije, iz Kurana i hadita, ili pak Kurana, hadita i ostalih izvora?

ja: svaka od škola priznaje samo svoju metodologiju.


5. Da li je, kod odredjivanja sharie, sacuvan proces rasprave izmedju onih, koji je donose, kao i da li su sacuvana i manjinska misljenja?


ja: nisu i nema rasprave...pa nema ni manjinskih mišljenja... ako postoje...onda suse izdvojili kao sekta unutar muslimanskog korpusa.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 10:03   #13
a svi nesporazumi su počeli odamh nakon muhamedove smrti....oko nasljedstva vodstva...koje nije bilo utvrđeno za njegova života, pa su se tako prvi izdvojili šiiti...jer nisu priznali način odabira nasljednika.

ništa čudno....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 10:06   #14
Re: rambina pitanja:

Quote:
Dunj@ kaže:
2. Po cemu se, nakon Muhamedove smrti, odredjivalo koji su haditi vjerodostojni, a koji ne?


ja:nema pravila koje priznaju svi muslimani.

radi se o tome da svi priznaju tzv lanac prenosnika nekih haditha i tu prestaje konsenzus...jer svi ne priznaju iste u lancu vjerodostojnih prenosnika...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 10:18   #15
Re: rambina pitanja:

Quote:
Dunj@ kaže:


3. Ima li i, ako ima, koje su razlike izmedju zbriki vjerodostojnih hadita izmedju sunita i shia?
ja: ima itekako.
samo primjer. mnogi hadithi potječu od muhadove žene-ljubimice ajše i koja je za sunite majkla muslimana.
šiiti joj baš ne vjeruju puno, jer je povela rat kojeg je izgubila protiv alije, kojeg s njegovim potomcima šiiti smatrasju jedinim vjerodostojnim tj krvnim muhamedovim nasljednikm.
ipak, ni šiiti ni suniti nisu ostali jedinstveni.


suniti priznaju 4 tzv pravne škole, ali svatko se drži svoje koju je na neki način naslijedio.

šiiti su pak "izrodili" više sekta unutar sebe, ali glavna im je karakteristika da više priznaju osobno istraživanje i zaključivanje, čega se pak suniti groze...jer potiče individualnost, a to smatraju grijehom nasuprot znanju koje prenose učeni ljudi iz njihove pravne škole.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.

Zadnje uređivanje Dunj@ : 30.04.2005. at 11:13.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 11:42   #16
Quote:
Dunj@ kaže:
čuj adura, mislim da si ipak mogao bar ukratko odgovoriti na rambina direktna pitanja, ali to bi već bilo protiv tvoje prirode...
Protiv moje prirode je to sto ne ti ne znash engleski?Na onom linku o metodologiji nauke o hadisima mislim da ima dosta toga sto bi moglo zadovoljiti (i kako vidim jeste, jer se zahvalila na linku) znatizelju rambi.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 13:35   #17
ja pak mislim da i ti znaš da rambi nije pitala samo zbog sebe, niti je forum privatno dopisivanje...niti je ovdje engleski službeni jezik. bar ne još.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 13:55   #18
Quote:
Dunj@ kaže:
ja pak mislim da i ti znaš da rambi nije pitala samo zbog sebe, niti je forum privatno dopisivanje...niti je ovdje engleski službeni jezik. bar ne još.
Jos kada bi to primijetila kada odredjeni diskutanti postaju kilometarske postove na engleskom jeziku.
__________________
rambi kaze: "Slažem se - oteto prokleto. Primjenjivo i na Izrael..."
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=5874
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 14:06   #19
primijećujem i bunim se ako nema bar ukratko prijevoda, bar sam po tome poznata....među prvima sam se bunila na engleski...i nitko me nije šljivio dok se i drugi nisu pobunili....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 16:19   #20
Izvini ali ja sam to propustio. Vjerujem ti na rijec.
__________________
rambi kaze: "Slažem se - oteto prokleto. Primjenjivo i na Izrael..."
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=5874
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.